Аутор Тема: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики  (Прочитано 2468 пута)

Ван мреже Iva83

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« послато: Јун 27, 2016, 10:17:47 пре подне »
Поштовани,

Хвала вам што сте ми одобрили приступ свом форуму.

Презивам се Танацковић (приметила сам да ове варијанте нема на сајту) и крсна слава коју је мој отац преузео од својих родитеља је св. Атанасије Велики.

Отац ми је рекао да сам седма генерација Београђана. Питала сам га да ли је ико у породици знао одакле смо дошли и испричао ми је нешто што би *могло* да имплицира да нисмо Срби, већ Македонци, Греко-Цинцари и сл. Наводно је тај први Танацковић дошао из Крушева у Македонији и додељени су му презиме и слава.

Ово је у потпуној супротности са тврдњама јединог другог Танацковића који је покушавао да истражи порекло:
http://www.playradio.rs/komentari.php?nav_id=1077124

Углавном, занима ме да ли би неко могао да ми каже више. :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #1 послато: Јун 27, 2016, 10:30:06 пре подне »
Ива, хвала што сте се јавили! Лепо је видети женску особу на форуму  :)

Ја вам не могу помоћи око порекла, али сигурно ће се јавити прави зналци са форума који ће вам помоћи.

Било ми је занимљиво што кажете да сте седма генерација у Београду, што је прилично ретко и интересантно. Знате ли у породици имена тих предака Београђана? Кажем јер макар за Београд постоји толико писаних трагова и докумената из 19. и 20. века у архивима, немојте пропустити прилику да (ако већ нисте или ако то већ није познато у вашој породици) истражите те своје београдске корене.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #2 послато: Јун 27, 2016, 11:17:47 пре подне »
Ива, добро дошли. Вјерујем да има доста Танацковића, Танасковића и сл. који нису међусобно повезани. Треба имати у виду да су се презимена у Србији усталила не тако давно, у 19. вијеку, и да колико је у Србији у то вријеме било Танаска или Танацка могло је бити и Танацковића.

Са друге стране ваш давнашњи боравак у Београду, карактеристична слава св. Атанасије као и очувано породично предање заиста указује на цинцарско поријекло као највјероватније.

Ван мреже Gallavant

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 110
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #3 послато: Јун 27, 2016, 12:51:33 поподне »
Било ми је занимљиво што кажете да сте седма генерација у Београду, што је прилично ретко и интересантно. Знате ли у породици имена тих предака Београђана? Кажем јер макар за Београд постоји толико писаних трагова и докумената из 19. и 20. века у архивима, немојте пропустити прилику да (ако већ нисте или ако то већ није познато у вашој породици) истражите те своје београдске корене.

Поред архива, Београд је доста добро покривен и новинама, који су претраживе. Презиме "Танацковић" се помиње 67 пута у претраживом тексту.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #4 послато: Јун 27, 2016, 01:32:22 поподне »
Поред архива, Београд је доста добро покривен и новинама, који су претраживе. Презиме "Танацковић" се помиње 67 пута у претраживом тексту.

Галаванте, нисам знао за ову одличну базу старих новина са опцијом претраживања. Баш сад ту нађох једну информацију коју сам дуго тражио.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #5 послато: Јун 27, 2016, 01:38:55 поподне »
Галаванте, нисам знао за ову одличну базу старих новина са опцијом претраживања. Баш сад ту нађох једну информацију коју сам дуго тражио.

http://www.poreklo.rs/2016/02/14/digitalizovane-stare-novine-izvor-rodoslovnih-podataka/

Синиша Јерковић

  • Гост

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Презиме Танацковић, слава св. Атанасије Велики
« Одговор #7 послато: Јун 27, 2016, 03:13:56 поподне »
Не пратим довољно добро. То сам пропустио.  :)
У колико сам ја занимљивих података нашао на дигитализованим новинама, много добра ствар!  :)