Аутор Тема: Николићи-трубачи  (Прочитано 1502 пута)

Ван мреже milica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Николићи-трубачи
« послато: Јун 15, 2017, 11:17:33 пре подне »
Дошла сам до података да моји Николићи долазе у време 1804-1814 из околине Књажевца у Лапово и славе Тодорову суботу.Мој чукундеда рођен је 1861 и био је надљудских способности,изузетно јак,јео је сваки трећи дан када оде на воденицу,целу погачу,лонац пасуља и бардак ракије,с коњем улазио у кафану,одгризивао је бркове некима када се са њима посвађа,јер га подсећали на Турке,у њиви ако му ручак прескочи скакавац он га дрпи и прогута..чак је био и помало видовит,ово су истините приче које зна цела старија фамилија,мада су сада скоро сви мртви,али су нам испричали .Зазто би јако волела да сазнам више о његовом даљем пореклу,знам да су га звали Трубачев,и целу моју фамилију Трубачеви по неком деди,могуће деди овог мог чукун деде Милана,који је био Карађорђев трубач у Српском устанку,била бих вам свима јако захвална ако ми неко може нешто помоћи о расветљавању даље прошлости,од кога је потекао такав човек!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Николићи-трубачи
« Одговор #1 послато: Јун 15, 2017, 12:36:21 поподне »
Дошла сам до података да моји Николићи долазе у време 1804-1814 из околине Књажевца у Лапово и славе Тодорову суботу.Мој чукундеда рођен је 1861 и био је надљудских способности,изузетно јак,јео је сваки трећи дан када оде на воденицу,целу погачу,лонац пасуља и бардак ракије,с коњем улазио у кафану,одгризивао је бркове некима када се са њима посвађа,јер га подсећали на Турке,у њиви ако му ручак прескочи скакавац он га дрпи и прогута..чак је био и помало видовит,ово су истините приче које зна цела старија фамилија,мада су сада скоро сви мртви,али су нам испричали .Зазто би јако волела да сазнам више о његовом даљем пореклу,знам да су га звали Трубачев,и целу моју фамилију Трубачеви по неком деди,могуће деди овог мог чукун деде Милана,који је био Карађорђев трубач у Српском устанку,била бих вам свима јако захвална ако ми неко може нешто помоћи о расветљавању даље прошлости,од кога је потекао такав човек!

Занимљива прича, Милице.

Не знате како вам се звао чукундеда? :)

Надам се да ће неко ко вам је географски ближе ископати неки користан одговор. ;)

p. s.
Ја гледах у ПДБ, али нема ништа.



Ван мреже milica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Николићи-трубачи
« Одговор #2 послато: Јун 15, 2017, 03:58:15 поподне »
Хвала,на труду,тај чукундеда се звао Милан Николић,његов отац мислим Милован Николић,а предпостављам да се његов деда,чије име не знам доселио у Лапово и да је био трубач у Карађорђевој војсци и доселио се из Књажевца,али ко су они и како су доспели у Књажевац,има ли још негде неко од те фамилије,не знам, и о којим се Николићима ради? :)Славе Тодорову суботу,како видим то баш и није честа слава у Срба? :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Николићи-трубачи
« Одговор #3 послато: Јун 15, 2017, 08:35:02 поподне »
Хвала,на труду,тај чукундеда се звао Милан Николић,његов отац мислим Милован Николић,а предпостављам да се његов деда,чије име не знам доселио у Лапово и да је био трубач у Карађорђевој војсци и доселио се из Књажевца,али ко су они и како су доспели у Књажевац,има ли још негде неко од те фамилије,не знам, и о којим се Николићима ради? :)Славе Тодорову суботу,како видим то баш и није честа слава у Срба? :)

Е лепо. У начелу, добра је ствар што је слава доста ретка, јер презиме Николић је прилично често. Уверен сам да у некој о књига сигурно нешто постоји, као и да на форуму мора бити некога ко боље познаје тај крај. Фамилије сигурно имате, вероватно и оних са другачијим презименима, а уколико не сазнамо неко приближније порекло свих заједно, увек постоји могућност днк тестирања мушке лозе (Y-хромозома), па се уз мало среће може доћи и ту до одређених сазнања, о родовском или географском пореклу.

До сада имамо мислим само једног тестираног са овом славом (од више од хиљаду у јавној бази). У питању је Стојкечић из околине Неготина, а то малко гравитира вашем крају. ;)