Аутор Тема: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?  (Прочитано 10134 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« послато: Мај 25, 2017, 11:38:30 поподне »
Занима ме, има ли неко приближне податке о броју Срба на простору АП Косова и Метохије, с обзиром да разним манипулацијама са пописима, уопште не успевам да дођем до неке иоле уверљиве бројке?



Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #1 послато: Мај 26, 2017, 02:37:24 поподне »
Problem je da Srbi odbijaju da se popisuji. Slede albansku taktiku iz perioda pred 1999. Da li je korisno videćemo.

Realno gledano Srba ima oko 10 procenata, a taj procenat će se povećati kad bude uvedena vizna liberalizacija za Kosovare. Već sam to prognozirao i videćete da će tako biti.

Po liberalizaciji viza stanovništvo Kosova pada sa 1,8 miliona na 1 milion a broj Srba raste na 20 procenata. To je optimalan broj za tu teritoriju.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #2 послато: Мај 26, 2017, 02:49:01 поподне »
Problem je da Srbi odbijaju da se popisuji. Slede albansku taktiku iz perioda pred 1999. Da li je korisno videćemo.

Realno gledano Srba ima oko 10 procenata, a taj procenat će se povećati kad bude uvedena vizna liberalizacija za Kosovare. Već sam to prognozirao i videćete da će tako biti.

Po liberalizaciji viza stanovništvo Kosova pada sa 1,8 miliona na 1 milion a broj Srba raste na 20 procenata. To je optimalan broj za tu teritoriju.

Да, разумем да копирају тактику Албанаца са протеклих пописа које је проводила Република Србија, али ми та логика није најјаснија, осим у смислу да не признају власт, било Албанци ону у Београду, било Срби сада ону у Приштини?

Како било, дакле према твојој процени, данас на Косову и Метохији живи око 200.000 Срба?



Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #3 послато: Мај 26, 2017, 03:02:01 поподне »
Ne, znam da li ih ima toliko ali deset procenata od stanovništva koji stalno živi sigurno ima. Moraš da uzmeš da sve što je mlado sa Kosova gleda da pobegne i počne "normalan" život jer ima veoma malo mogućnosi da nadju posao, a svako ima samo jedan život i ne može da čeka da bude bolje.

Srbi koji su ostali su oni koji se sigurno nikad neće otseliti. Znači kod Srba iseljevanje je zaustavljeno a kod nas će tek biti masovno.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #4 послато: Мај 26, 2017, 05:16:16 поподне »
На Косову и Метохији је 1991. пописано 194.190 Срба, 20.365 Црногораца и 3.457 Југословена. Дакле, укупно 218.012.
Сматра се да их је данас око 120.000, односно 100.000 мање него пре NATO-UÇK окупације. Оно што мени смета је непрестано понављање нетачног податка о 200.000 протераних Срба након 1999. године, исто као што иритира преувеличавање броја стрељаних муслимана у Сребреници. Али познато је да је манипулација бројевима без икаквих аргумената честа појава. Број од 200.000 протераних Срба може да стоји једино ако се говори о периоду од након 2. светског рата када је почео тихи терор над Србима. Срби на Косову и Метохији су имали висок наталитет исто као и Албанци, а процентуални пад Срба између 1945. и 1991. је проузрокован искључиво принудним исељавањем Срба из средина у којима нису били организовани. Та појава се најбоље види у паду процентуалног учешћа Срба у насељима ван северног Косова.
Срби 1961. године:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/SRB_-_KiM_-_US_N_1961.GIF
Срби 1991. године:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/KiM_-_Udeo_Srba_po_naseljima_1991.gif

Слажем се са проценом да ће укупно становништво знатно опасти након визне либерализације, али не испод 1,2 милиона што је 2/3 тренутне популације. Срби ни тада неће чинити више од 10% становништва. Мислим да је 20% крајње нереално.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #5 послато: Мај 26, 2017, 05:35:04 поподне »
Нajтaчниja пpoцeнa je дa тpeнутнo нa KиM живи нeштo вишe oд 130000 Cpбa. Jужнo oд Ибpa 70000 и ceвepнo oд Ибpa 60000, c тим штo je тeндeнциja гpупиcaњa Cpбa у ceвepнoj Mитpoвици из вучитpнcкиx и мeтoxиjcкиx ceлa, кao и у Гpaчaници из oкoлниx ceлa. Cpби имajу блaгo пoзитивaн пpиpoдни пpиpaштaj, aли иceљaвaњa и дaљe имa, пa je нeгдe joш увeк cвe нa пoзитивнoj нули.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #6 послато: Мај 26, 2017, 06:00:26 поподне »
А зашто се не постави питање колико на Косову има шиптара стално насељених?  Докле више манипулација око тог броја, У Албанији је знатно смањен број становника, мислим да је Албанаца мање за око пола милиона, ако упоредимо задња два пописа. У Македонији задњи попис није успео, зашто? Више од милион и двеста хиљада на Косову и Метохији не би требало да их има.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #7 послато: Мај 26, 2017, 06:26:51 поподне »
На Косову и Метохији је 1991. пописано 194.190 Срба, 20.365 Црногораца и 3.457 Југословена. Дакле, укупно 218.012.
Сматра се да их је данас око 120.000, односно 100.000 мање него пре NATO-UÇK окупације. Оно што мени смета је непрестано понављање нетачног податка о 200.000 протераних Срба након 1999. године, исто као што иритира преувеличавање броја стрељаних муслимана у Сребреници. Али познато је да је манипулација бројевима без икаквих аргумената честа појава. Број од 200.000 протераних Срба може да стоји једино ако се говори о периоду од након 2. светског рата када је почео тихи терор над Србима. Срби на Косову и Метохији су имали висок наталитет исто као и Албанци, а процентуални пад Срба између 1945. и 1991. је проузрокован искључиво принудним исељавањем Срба из средина у којима нису били организовани. Та појава се најбоље види у паду процентуалног учешћа Срба у насељима ван северног Косова.
Срби 1961. године:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/SRB_-_KiM_-_US_N_1961.GIF
Срби 1991. године:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/KiM_-_Udeo_Srba_po_naseljima_1991.gif

Слажем се са проценом да ће укупно становништво знатно опасти након визне либерализације, али не испод 1,2 милиона што је 2/3 тренутне популације. Срби ни тада неће чинити више од 10% становништва. Мислим да је 20% крајње нереално.

Ti Vukićeviću verovatno nikada nisi bio na Kosovu, a jedno su statistički podatki a drugo stvarnost.
U dijaspori je 1 milion Kosovara (Albanaca) sigurno. Kad se to uporedi sa brojem Srba koji je bio iselio do 1999 to je znatno veća brojka.

Za razliku od prošlosti kad je bar neko ostajao uz roditelje na selu, sada toga nema jer i Albanci su skoro svi prešli u gradove i sela u okolini. Kasnije roditelji dodju kod dece. To može da potvrdi Miloš.

Pošto je velika većina stanovniśtva mlado, normalno je da su oni vrlo pokretljivi i traže šansu za bolji život.

Mislim da je moja procena veoma realna, jer kad vršen taj popis izbrisani su oni koji imaju završena dokumenta (green card) a ko zna koliko ih je nelegalno u Eu.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #8 послато: Мај 26, 2017, 06:31:44 поподне »
А зашто се не постави питање колико на Косову има шиптара стално насељених?  Докле више манипулација око тог броја, У Албанији је знатно смањен број становника, мислим да је Албанаца мање за око пола милиона, ако упоредимо задња два пописа. У Македонији задњи попис није успео, зашто? Више од милион и двеста хиљада на Косову и Метохији не би требало да их има.

Ne znam šta da ti kažem koji je broj ali je u opadanju sigurno. Evropa je puna Albanaca sa Kosova.
Uopšte uzevši svi na Balkanu  su skloni preterivanju. Ja sam sluša da Beograd ima 2,5 miliona a on ima 1,2 po popisu.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #9 послато: Мај 26, 2017, 09:04:27 поподне »
Ne znam šta da ti kažem koji je broj ali je u opadanju sigurno. Evropa je puna Albanaca sa Kosova.
Uopšte uzevši svi na Balkanu  su skloni preterivanju. Ja sam sluša da Beograd ima 2,5 miliona a on ima 1,2 po popisu.

Дa, иcтo je билo и ca Пpиштинoм дo пoпиca... Пpичaлo ce o пoлa милиoнa, a иcпaдe 180000. Mиcлим дa Бeoгpaд имa пo пoпиcу 1600000 cтaнoвникa, штo гa пo бpojу cтaнoвникa cвpcтaвa у пpвиx 5 гpaдoвa Eвpoпe.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #10 послато: Мај 26, 2017, 09:06:15 поподне »
Дa, иcтo je билo и ca Пpиштинoм дo пoпиca... Пpичaлo ce o пoлa милиoнa, a иcпaдe 180000. Mиcлим дa Бeoгpaд имa пo пoпиcу 1600000 cтaнoвникa, штo гa пo бpojу cтaнoвникa cвpcтaвa у пpвиx 5 гpaдoвa Eвpoпe.

Xтeдox peћи 15...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #11 послато: Мај 26, 2017, 09:26:29 поподне »
Ti Vukićeviću verovatno nikada nisi bio na Kosovu, a jedno su statistički podatki a drugo stvarnost.
U dijaspori je 1 milion Kosovara (Albanaca) sigurno. Kad se to uporedi sa brojem Srba koji je bio iselio do 1999 to je znatno veća brojka.

Za razliku od prošlosti kad je bar neko ostajao uz roditelje na selu, sada toga nema jer i Albanci su skoro svi prešli u gradove i sela u okolini. Kasnije roditelji dodju kod dece. To može da potvrdi Miloš.

Pošto je velika većina stanovniśtva mlado, normalno je da su oni vrlo pokretljivi i traže šansu za bolji život.

Mislim da je moja procena veoma realna, jer kad vršen taj popis izbrisani su oni koji imaju završena dokumenta (green card) a ko zna koliko ih je nelegalno u Eu.

Сам си изјавио да је тренутна популација 1,8 милиона:
Po liberalizaciji viza stanovništvo Kosova pada sa 1,8 miliona na 1 milion a broj Srba raste na 20 procenata. To je optimalan broj za tu teritoriju.

То се се поклапа са пописом становништва из 2011. који су већински бојкотовали Срби. Пописано је 1.739.825 становника, а од тога 25.532 Срба. Када се дода 100.000 Срба који су бојкотовали попис, долази се до броја који си навео (1,8 милиона). Процена коју сам дао за период након визне либерализације (1,3 милиона) је у односу на те податке.
Ако је тренутно 300.000 Албанаца мање него што их је пописано (а пописано их је 1,616,869), онда укупна популација у стварности (а не на папиру) свакако може да падне и на свега један милион уколико дође до масовног исељавања у ЕУ. Али то су две одвојене ствари.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #12 послато: Мај 26, 2017, 10:10:59 поподне »
Дa, иcтo je билo и ca Пpиштинoм дo пoпиca... Пpичaлo ce o пoлa милиoнa, a иcпaдe 180000. Mиcлим дa Бeoгpaд имa пo пoпиcу 1600000 cтaнoвникa, штo гa пo бpojу cтaнoвникa cвpcтaвa у пpвиx 5 гpaдoвa Eвpoпe.


Ne, Beograd nije Obrenovac ni Lazarevac. U tih 1,2 ulazi i Ripanj i Surčin a to su po svim merilma zasebna mesta  a ne Beograd. Lazarevac i Obrenovac su veoma daleko da bi se mogli računati u Beograd.

Svako na Balkanu voli da je što veći (što uglavnom ne odgovara istini). Isto je i sa Prištinom. I ja sam čuo te bajke o pola miliona.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #13 послато: Мај 26, 2017, 10:14:39 поподне »
Сам си изјавио да је тренутна популација 1,8 милиона:
То се се поклапа са пописом становништва из 2011. који су већински бојкотовали Срби. Пописано је 1.739.825 становника, а од тога 25.532 Срба. Када се дода 100.000 Срба који су бојкотовали попис, долази се до броја који си навео (1,8 милиона). Процена коју сам дао за период након визне либерализације (1,3 милиона) је у односу на те податке.
Ако је тренутно 300.000 Албанаца мање него што их је пописано (а пописано их је 1,616,869), онда укупна популација у стварности (а не на папиру) свакако може да падне и на свега један милион уколико дође до масовног исељавања у ЕУ. Али то су две одвојене ствари.

Dobro složili smo se. Veruj mi da kad ideš kolima od Peći do Dečana skoro da nikoga ne sretneš autom ukoliko nije leto pa nema gastarbajtera. Ja sam bio na jednu sahranu ujesen i to sam lično doživeo.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #14 послато: Мај 26, 2017, 10:21:53 поподне »

Ne, Beograd nije Obrenovac ni Lazarevac. U tih 1,2 ulazi i Ripanj i Surčin a to su po svim merilma zasebna mesta  a ne Beograd. Lazarevac i Obrenovac su veoma daleko da bi se mogli računati u Beograd.

Svako na Balkanu voli da je što veći (što uglavnom ne odgovara istini). Isto je i sa Prištinom. I ja sam čuo te bajke o pola miliona.

Дa, цeo Бeoгpaд 1600000....

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #15 послато: Мај 26, 2017, 10:53:36 поподне »
Мени се чини да се историја понавља, само се улоге мијењају. Срби повлаче исте мудре потезе које су Албанци повлачили прије (остају на свом, бојкотују албанске институције на Косову), док Албанци праве исте грешке које су Срби правили прије (напуштају Косово у потрази за економским просперитетом, масовно напуштају село и гомилају се у великим градовима, чиме стварају погодне услове за драстичан пад наталитета, с обзиром да је урбанизација никако не погодује високом наталитету).

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #16 послато: Мај 27, 2017, 12:09:48 пре подне »
Нисам знао да је више Срба јужно од Ибра у односу на север Косова...Иначе, мислим да је Лепосавић припојен административно Косову накод одређења граница аутономне покрајине...Лепосавић су доживљавали више као део централне Србије...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #17 послато: Мај 27, 2017, 12:15:02 пре подне »
Нисам знао да је више Срба јужно од Ибра у односу на север Косова...Иначе, мислим да је Лепосавић припојен административно Косову накод одређења граница аутономне покрајине...Лепосавић су доживљавали више као део централне Србије...

Taчниje дo 1958. je ceвepни дeo дaнaшњe oпштинe Лeпocaвић, биo зaпpaвo oпштинa Лeшaк, a у cacтaву Cтудeничкoг cpeзa. "Гpaницa" je билa измeђу Гopњeг и Дoњeг Kpњинa. Лeпocaвић je и тaдa биo дeo Звeчaнcкoг cpeзa и Кocoвcкo-мeтoxиjcкe aутoнoмнe oблacти.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #18 послато: Мај 27, 2017, 06:50:19 пре подне »
Taчниje дo 1958. je ceвepни дeo дaнaшњe oпштинe Лeпocaвић, биo зaпpaвo oпштинa Лeшaк, a у cacтaву Cтудeничкoг cpeзa. "Гpaницa" je билa измeђу Гopњeг и Дoњeг Kpњинa. Лeпocaвић je и тaдa биo дeo Звeчaнcкoг cpeзa и Кocoвcкo-мeтoxиjcкe aутoнoмнe oблacти.
Tačno tako jedino dopuna da 1956 je Preševo pripojeno Srbiji kao kompenzacija za Lešak. Prirodna i etnička granica između Srba i Albanaca je na ibru (gde je i sada). To niša nije moglo da izmeni.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #19 послато: Мај 27, 2017, 08:46:25 пре подне »
Tačno tako jedino dopuna da 1956 je Preševo pripojeno Srbiji kao kompenzacija za Lešak. Prirodna i etnička granica između Srba i Albanaca je na ibru (gde je i sada). To niša nije moglo da izmeni.

Ocим Лeшкa и цeлa Poгoзнa, ocим њeнoг jужнoг дeлa, билa je вaн AKMO, нajвeћим дeлoм у cacтaву Дeжeвcкoг cpeзa. Mиcлим дa je Пpeшeвo билo дeo Буjaнoвaчкoг cpeзa, вaн AKMO.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #20 послато: Мај 27, 2017, 01:18:55 поподне »
Ocим Лeшкa и цeлa Poгoзнa, ocим њeнoг jужнoг дeлa, билa je вaн AKMO, нajвeћим дeлoм у cacтaву Дeжeвcкoг cpeзa. Mиcлим дa je Пpeшeвo билo дeo Буjaнoвaчкoг cpeзa, вaн AKMO.


Штo ce тичe Буjaнoвцa и Пpeшeвa, oни cу зa paзлику oд ocтaлиx мecтa у jужнoj Cpбиjи, били пoд Tуpцимa, oднocнo дeo кocoвcкoг вилajeтa, дo 1912. Дaклe 34 гoдинe дужe. Гpaничнo ceлo je билa Cpпcкa кућa, нa излaзу из Буjaнoвцa кa Вpaњу. Упpaвo миcлим дa ту лeжи "cвojaтaњe" Пpeшeвa и Буjaнoвцa. Jep и у CXC дo '29. cу били дeo Вpaњcкe oблacти, oд '29. дo'41. дeo Вapдapcкe бaнoвинe, a oд '41.-'45. дeo бугapcкe oкупaциoнe зoнe, гдe je Бинaчкa Mopaвa билa гpaницa Бугapcкe (дecнa oбaлa) и Вeликe Aлбaниje (лeвa oбaлa). Пocлe '45. je пocтojaлa жeљa зa улaзaк у cacтaв Гњилaнcкoг cpeзa, aли нaкoн cтвapaњa AПКиM, утиxнулo ce...

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #21 послато: Мај 27, 2017, 04:10:23 поподне »
Да. Управо је тако као што пишеш. Бујановац и Прешево су до 1912 били у саставу Турске те је и то разлог да је становништво мешовито.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #22 послато: Мај 27, 2017, 06:14:56 поподне »
Tačno tako jedino dopuna da 1956 je Preševo pripojeno Srbiji kao kompenzacija za Lešak.

Ово није тачно. Прешево је, као и сва насеља ове општине, према попису становништва из 1948. године било у саставу тзв. Уже Србије. У замену за Лешак са околном, Ужој Србији је између 1948. и 1953. припојено далеко мање подручје од осам чисто албанских насеља (Брезница са околином) која су данас на крајњем северу општине Бујановац.

Заиста је тешко пронаћи било какво логично објашњење за овакву територијалну измену где је српски Лешак, који никада током своје историје није припадао Косову, припојен аутономној области у којој су већина Aлбанци. Са друге стране, чисто албанска Брезница која притом гравитира ка Косовској Каменици, а не ка Бујановцу, издвојена из те исте области.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #23 послато: Мај 27, 2017, 06:31:01 поподне »
Ово није тачно. Прешево је, као и сва насеља ове општине, према попису становништва из 1948. године било у саставу тзв. Уже Србије. У замену за Лешак са околном, Ужој Србији је између 1948. и 1953. припојено далеко мање подручје од осам чисто албанских насеља (Брезница са околином) која су данас на крајњем северу општине Бујановац.

Заиста је тешко пронаћи било какво логично објашњење за овакву територијалну измену где је српски Лешак, који никада током своје историје није припадао Косову, припојен аутономној области у којој су већина Aлбанци. Са друге стране, чисто албанска Брезница која притом гравитира ка Косовској Каменици, а не ка Бујановцу, издвојена из те исте области.

Пpeтпocтaвљaм дa je пo cpeди шиpeњe кoмбинaтa Tpeпчa, кoja je кpoз тepитopиjaлну oбjeдињaвaњe, oбjeдинилa и pудникe, пa пopeд Cтapoг Tpгa, ту cу били и Бeлo бpдo-Лeшaк и Цpнaц нa Poгoзни.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #24 послато: Мај 27, 2017, 06:56:09 поподне »
Пpeтпocтaвљaм дa je пo cpeди шиpeњe кoмбинaтa Tpeпчa, кoja je кpoз тepитopиjaлну oбjeдињaвaњe, oбjeдинилa и pудникe, пa пopeд Cтapoг Tpгa, ту cу били и Бeлo бpдo-Лeшaк и Цpнaц нa Poгoзни.


 Негдје сам прочитао да је тим комбинаторикама око територија које ће припасти  тада  аутономној области у оквиру Србије кумовао Петар Стамболић?  Без      врха тадашње комунистичке номенклатуре Србије и благослова   Ј.Б.Т. то није могло проћи.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #25 послато: Мај 27, 2017, 07:18:22 поподне »

 Негдје сам прочитао да је тим комбинаторикама око територија које ће припасти  тада  аутономној области у оквиру Србије кумовао Петар Стамболић?  Без      врха тадашње комунистичке номенклатуре Србије и благослова   Ј.Б.Т. то није могло проћи.

Дa, тaкo je.

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #26 послато: Мај 27, 2017, 09:37:48 поподне »

Цитат: vidoje 013  данас у 06:56:09 поподне

 Негдје сам прочитао да је тим комбинаторикама око територија које ће припасти  тада  аутономној области у оквиру Србије кумовао Петар Стамболић?  Без      врха тадашње комунистичке номенклатуре Србије и благослова   Ј.Б.Т. то није могло проћи.


Дa, тaкo je.
Ја сам чуо од свог оца да је повод за ову  административну прераспоподелу  територије били кандидовање Милоша Стамболића за члана Скупштине, коме је била потребна "изборна база". Мислим да се то десило  1959 г.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #27 послато: Јун 16, 2017, 02:24:51 поподне »
Завршени су избори на Косову. Број гласача потврђује моје мишљење о великом отсељавању младих Албанаца. Ово је порука специјално за Вукићевића.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #28 послато: Јун 16, 2017, 08:37:07 поподне »
Завршени су избори на Косову. Број гласача потврђује моје мишљење о великом отсељавању младих Албанаца. Ово је порука специјално за Вукићевића.

Не видим неку битну разлику у излазности у односу на предходне изборе. Сада је гласало 748.004 бирача, а 2014. је гласало 766.834.
Испада да око 7.500 пунолетних грађана напушта Косово годишње што не делује као драматична цифра.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #29 послато: Август 01, 2022, 06:29:03 поподне »
Срби и поред свега држе компактну територију од 1000 км2 и још око 700 км2 јужно у енклавама. То није мало, то је око 15% територијe, плус контрола Газивода,  Валача као и главних рудника Трепче.   Друга ствар је како се то користи.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #30 послато: Новембар 07, 2023, 08:33:08 пре подне »
Можда је ово благо скретање са теме, ал' не бих да отварам нову.

Има ли поузданих података о томе како се кретало становништво Косова и Метохије кроз историју? Податке које сам нашао махом су са Википедије.

Ово је са наше:



Неки подаци и са Википедије на енглеском:

16th century

1520–1535
Vushtrri: 19,614 households
Christians
700 Muslim households (3.5%)

Prizren
Christians
359 Muslim households (2%)

1591.
Ottoman defter from 1591:

Prizren – Christian majority, significant Muslim minority
Gora – No nationalities are recorded. only religious affiliations of dwellers.
Opolje – Christian majority, significant Muslim minority

17th–18th centuries

In 17th century reports indicate western Kosovo and parts of central Kosovo was Albanian speaking while the Eastern region was Slavic speaking.

In the 17th century the towns of Peja, Prizren, Prishtina were majority Muslim.

German scholar Gustav Weigand gave the following statistical data about the population of Kosovo based on the pre-war situation in Kosovo in 1912:

Pristina District: 67% Albanians, 27% Serbs
Prizren District: 63% Albanians, 36% Serbs
Vushtrri District: 90% Albanians, 10% Serbs
Ferizaj District: 70% Albanians, 30% Serbs
Gnjilane District: 75% Albanians, 23% Serbs
Mitrovica District: 60% Serbs, 40% Albanians
Kaçanik District: almost exclusively Albanian
Gjakova & Metohija District: almost exclusively Albanian.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Kosovo#Early_20th_century


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Срби на Косову и Метохији - тренутно стање?
« Одговор #31 послато: Новембар 07, 2023, 10:09:30 пре подне »
Можда је ово благо скретање са теме, ал' не бих да отварам нову.

Има ли поузданих података о томе како се кретало становништво Косова и Метохије кроз историју? Податке које сам нашао махом су са Википедије.

Ово је са наше:



Неки подаци и са Википедије на енглеском:

16th century

1520–1535
Vushtrri: 19,614 households
Christians
700 Muslim households (3.5%)

Prizren
Christians
359 Muslim households (2%)

1591.
Ottoman defter from 1591:

Prizren – Christian majority, significant Muslim minority
Gora – No nationalities are recorded. only religious affiliations of dwellers.
Opolje – Christian majority, significant Muslim minority

17th–18th centuries

In 17th century reports indicate western Kosovo and parts of central Kosovo was Albanian speaking while the Eastern region was Slavic speaking.

In the 17th century the towns of Peja, Prizren, Prishtina were majority Muslim.

German scholar Gustav Weigand gave the following statistical data about the population of Kosovo based on the pre-war situation in Kosovo in 1912:

Pristina District: 67% Albanians, 27% Serbs
Prizren District: 63% Albanians, 36% Serbs
Vushtrri District: 90% Albanians, 10% Serbs
Ferizaj District: 70% Albanians, 30% Serbs
Gnjilane District: 75% Albanians, 23% Serbs
Mitrovica District: 60% Serbs, 40% Albanians
Kaçanik District: almost exclusively Albanian
Gjakova & Metohija District: almost exclusively Albanian.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Kosovo#Early_20th_century

За основно упознавање са темом препоручујем Димитрија Богдановића и његово дело "Косово". Не бих узимао ове податке са енглеске Википедије "здраво за готово", јер је тамо присутан од администрације прилично заштићен албански "кокус" који се бави преименовањем и мењањем чланака цитирајући притом разне сумњиве изворе.
Чињеницама против самоувереног незнања.