Аутор Тема: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има  (Прочитано 5699 пута)

Ван мреже Словен-Србин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« послато: Септембар 16, 2016, 07:55:41 поподне »
Хтео бих да сазнам порекло свога презимена,што је детаљније могуће.Зато Ђурићи,одакле год да сте,уколико и вас исто то занима,напишите сва своја сазнања,било да су поткрепљена материјалним доказима било да су усмена казивања.
За почетак ћу написати нешто о свом огранку породице,као и о неким стварима које сам на различитим местима прочитао.

Да почнем.
Мој део породице се из Суводола код Сјенице (на Пештеру),доселио у село Горња Трешњевица (тада се можда звала само Трешњевица,мало касније је подељена на ,,горњу" и ,,доњу") која се налази у близини планине Рудник (малтене у подножју),а данас (а и од настанка модерне српске државе) припада општини Аранђеловац.Време пресељења је отприлике 1. српски устанак (то се не може баш са 100%-ом сигурношћу рећи),тачније након ,,Карађорђеве војне на Новом Пазару".Углавном се селидба десила у годинама мало пре,за време или мало након 1. српског устанка.
Значи мој део породице Ђурић живи већ преко 200 година у Горњој Трешњевици,и у самом селу постоји засеок у коме живе само Ђурићи.
Наводно је први дошао неки ђед или прађед Ђуро,али нигде га у архвиским папирима (досад познатим и претраженим нема),тако да се за првог Ђурића у Горњој Трешњевици узима Димитрије који је рођен 1769. (можда годину,две горе-доле) и који је био сеоски кнез према турском попису из 1820.Он је имао 5-оро или 6-оро синова према том истом попису,кћерке се не помињу,и пише да је тада био удовац.Један од тих Димитријевих синова је и мој предак,и тако редом иде до данашњег дана неких 7,8 колена.
Наравно,данас су ти Ђурићи по целом свету,али махом у Аранђеловцу и Горњој Трешњевици.И од Ђурића су потекла још нека презимена у Горњој Трешњевици (Васићи,Бркићи,Марковићи,Блажићи,Јовановићи) а брат,не знам чији (вероватно од тог ђеда Ђуре) је отишао у Доњу Шаторњу (у општини Топола) и од њега потичу Ранитовићи (значи са њима смо род).
Колико је мени познато ван Горње Трешњевице,ниједно друго село у општини Аранђеловац не насељавају Ђурићи.А у околини Ђурића има у Тополи (позната као град Карађорђевића,ту су сви сахрањени).
То је отприлике то што ја знам о свом презимену,и својим прецима са те стране.
И крсна слава нам је Свети Ђорђе-Ђурђиц.

Е сада,хтео бих да се повежем са Ђурићима из свих осталих српских крајева (значи цела Србија,Хрватска,Босна,Херцеговина,Црна Гора,Македонија и где год вас има на целом свету),који су заинтересовани да сазнају све о свом пореклу.Мој циљ је да сазнам ком словенском племену ми припадамо,вероватно,враћајући се уназад,можда смо прелазили и стапали се са другим племенима,али мој циљ је да некако сазнам оно крајње (од пре рецимо 1500 година).

Још само да напишем нешто о пореклу и расељености свих Ђурића.
1.   теорија о нашем пореклу је да припадамо племену Васојевића,али то нигде званично не пише и барем до сада није проверено,то се само претпоставља.Мада има и логике с обзиром одакле су Васојевићи,а одакле су се моји доселили овде где су данас.Елем,није потврђено.
2. теорија је (негде то прочитах),да је Вук Караџић писао да су његови из Македоније (испод планине Караџице) и још неке породице,па одатле су наводно и Ђурићи.

Ово је само претпоставка која представља какво-такво полазиште у даљем истраживању.

А што се расељености тиче,у сваком већем граду ћете наићи на Ђуриће.Путем интернета сам сазнао да Ђурића има и на југу и на северу и на западу и на истоку Србије.У Босни их има доста,за Херцеговину,Хрватску,Црну Гору и Македонију не знам да ли их тамо има.Негде сам прочитао да су наводно Јурићи  заправо покатоличени Ђурићи.Ђурић није баш често презиме али није ни толико ретко.

Свако кога занима своје порекло,нека напише одакле су његови и све што зна о своме пореклу (макар и неке бабске приче,верујте и то може бити јако корисно).


 



Ван мреже culfis

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #1 послато: Септембар 16, 2016, 08:48:02 поподне »
 Урадите ДНК тест по мушкој линији. Једино тако се може разјаснити  да ли припадате ХГ Васојевића ( до сада испитаних), или имате неку другу хапло групу.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #2 послато: Септембар 16, 2016, 09:14:20 поподне »
Хтео бих да сазнам порекло свога презимимeнa...


Aкo тpaжиш Ђуpићe шиpoм бившe Jугocлaвиje збoг тoгa дa би видeo гдe cвe имa твojиx пpeзимeњaкa, тo je у peду. Aли aкo иx тpaжиш дa би нaшao пopeклo, пoгpeшнa ти je тaктикa.
Tpeбao би дa вишe oбpaтиш пaжњу нa пopoдицe кoje cлaвe Cв. Ђopђa и 6.мaja и 16. нoвeмбpa, a пoceбнo нa oнe кoje cу ocтaлe нa Пeштepу и oкoлини. Caм Пeштep je биo нa jeднoj oд глaвниx мигpaциoниx pутa, кoja je oд Xepцeгoвинe, Цpнe Гope и Бpдa вoдилa кa Шумaдиjи. Taкo дa пpичa o Maкeдoниjи нeмa никaквoг cмиcлa, jep je ту глaвнa мигpaциoннa pутa билa вapдapcкo-мopaвcкa дoлинa. Moгућe je и дa je мeњaнa cлaвa, дa je нeкaдa глaвнa билa Ђуpђeвдaн... Aли cвe cу тo нaгaђaњa. Taкo дa je нajбoљe тecтиpaти ce и мнoгe cтвapи ћe бити jacниje.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #3 послато: Септембар 16, 2016, 09:32:46 поподне »
Милош право каже, сви Ђурићи нису један род, већ потомци вероватно десетина, ако не и стотина, Ђура, како им се неки од предака зваху. Није ми до краја јасно шта се мислило под питањем ком племену словенском припадају, али врло је могуће да не припадају ниједном, као што смо већ имали прилике да се уверимо у порекла многих од нас. Тако да неки први корак, у даљем одгонетању порекла, исправно је предложио Culfis, то је тест на генетичко порекло мушког потомка Ђурића.



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #4 послато: Септембар 16, 2016, 10:38:09 поподне »
Урадите ДНК тест по мушкој линији. Једино тако се може разјаснити  да ли припадате ХГ Васојевића ( до сада испитаних), или имате неку другу хапло групу.

Ако јесте васојевићка хаплогрупа, хоће ли корисник морати да мења и име на форуму?  ;D

Као што рекоше многи пре мене, Ђуро (или Ђура) је било веома често име, и вероватно постоји стотине породица Ђурић које немају везе једни с другима. ДНК тест би све одговорио, и умногоме олакшао потрагу за прецима.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #5 послато: Септембар 16, 2016, 11:10:04 поподне »
Е сада,хтео бих да се повежем са Ђурићима из свих осталих српских крајева (значи цела Србија,Хрватска,Босна,Херцеговина,Црна Гора,Македонија и где год вас има на целом свету),који су заинтересовани да сазнају све о свом пореклу.Мој циљ је да сазнам ком словенском племену ми припадамо,вероватно,враћајући се уназад,можда смо прелазили и стапали се са другим племенима,али мој циљ је да некако сазнам оно крајње (од пре рецимо 1500 година).


Србине, хвала што сте се јавили овде! Желим вам много среће са даљим истраживањима!
Хтео бих да вас питам једну ствар: са којим циљем бисте да тражите све Ђуриће? Као што већ напоменуше остали, Ђурићи су настали од ко зна колико десетина разних Ђура који једни са другима нису имали никакве везе.

Такође, пошто је патронимско презиме у питању, код досељеника из динарских струја крајем 18. и почетком 19. века, оно скоро сигурно није донето из Суводола, већ је ваш Ђуро морао, ако не родити се, онда сигурно умрети у Трешњевици. Пошто вам је предак Димитрије био сеоски кмет 1820, рекао бих да су вам преци вероватно стигли у Трешњевицу пре Устанка, јер обично су кметови били из породице која је мало дуже ту, па је стигла да заузме веће имање и има већи утицај. Има наравно изузетака, када је кмет био у родбинским или пријатељским или "пословним" везама за кнезом кнежине/капетаније или са самим управитељем нахије, нарочито на пример као присташа Обреновића у то доба или слично. Пошто мислите да сте дошли око Устанка, дакле не много пре, а предак Димитрије вам је 1820 већ старији човек, рекло би се да му је онда Ђуро вероватно био отац, нарочито ако је то у том тренутку једина породица Ђурића у селу.

Све најбоље!

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #6 послато: Септембар 17, 2016, 11:55:29 пре подне »
У Љубињу живе Ђурићи. Наводно потичу од Вујадиновића са Крње Јеле и славе Ђурђевдан.

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #7 послато: Септембар 19, 2016, 02:36:15 поподне »
Dugo sam cekao ovo pitanje :)  Moji Djurici neko vreme ziveli u selu Celije, Krusevac. Po predanju poreklom smo iz Crne Gore (grad  Cetinje). Ali tamosnji Djurici su starinom iz plemena Bratonozici. Imam deo knjige "Bratonozici kroz istoriju" o bratstvu Djurica.
Pozdrav iz Rusije!

Ван мреже Словен-Србин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #8 послато: Септембар 20, 2016, 03:59:00 поподне »
Хвала вам на предлозима и сугестијама.
У праву сте за то да нису сви Ђурићу род,као уосталом ни сви Петровићи и Јовановићи нпр.,јер је код нас до доношења  закона кнеза Александра Карађорђевића био обичај да се од очевог или имена неког ближег сродника прави презиме.
Али пошто не видох да има још нека тема са Ђурићима,нека и сви други Ђурићи преко ове теме покушају да дођу до информација које их занимају и нека изнесу све што знају о свом пореклу,да направимо што већу базу података и некоме,евентуално,олакшамо потрагу.
А што се тиче моје породице,било би добро да се уради та ХГ ДНК анализа,али где да пронађем некога од Васојевића???
По некој логици,би требало да вучемо порекло из Црне Горе или Херцеговине,али ме чуди да о томе никакав барем усмени траг не постоји,причао сам и са старијима из своје породице,а они са својим дедовима,и све што се зна (односно усмено предање до данашњег дана) је до пре 200 и нешто година,одакле смо дошли и то је то.Не знам колико смо на Пештеру пре тога били итд. вековима уназад.
И да објасним,када сам написао да ме занима које смо племе били,па овако,Словени су подељени на племена,једно од тих племена смо и ми Срби,па су Срби подељени на још племена,и та племена су се делила кроз векове.Једино су Срби из Црне Горе и Херцеговине колико-толико сачували писмена и усмена предања о свом пореклу,а ми из осталих српских крајева смо се тотално одродили.
Мени је до традиције и сазнања сопствене прошлости јако стало,требамо се вратити у прошлост до веза са Лужичким Србима,и онда полако откривати ко смо и где смо били у античком свету.
Не знам да ли сте негде прочитали да неки Србин из Херцеговине истражује порекла српских презимена,и да је открио да су поједина стара и до 2000 година,само мало има информација о томе на интернету.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #9 послато: Септембар 20, 2016, 04:12:12 поподне »
А што се тиче моје породице,било би добро да се уради та ХГ ДНК анализа,али где да пронађем некога од Васојевића???

Не треба вама нико од Васојевића, ви треба да се тестирате, а више о томе можете читати на теми Где да урадим тест на генетичко порекло?

И да објасним,када сам написао да ме занима које смо племе били,па овако,Словени су подељени на племена,једно од тих племена смо и ми Срби,па су Срби подељени на још племена,и та племена су се делила кроз векове.Једино су Срби из Црне Горе и Херцеговине колико-толико сачували писмена и усмена предања о свом пореклу,а ми из осталих српских крајева смо се тотално одродили.
Мени је до традиције и сазнања сопствене прошлости јако стало,требамо се вратити у прошлост до веза са Лужичким Србима,и онда полако откривати ко смо и где смо били у античком свету.
Не знам да ли сте негде прочитали да неки Србин из Херцеговине истражује порекла српских презимена,и да је открио да су поједина стара и до 2000 година, само мало има информација о томе на интернету.

Ово прво вам је тачно, али на простору Црне Горе и Херцеговине не живе само потомци тих досељених Срба, већ и много староседелачко балканско становништво. ;)

Тема о Лужичким Србима није нешто што би пошто по то требало бити предмет интересовања у истраживању породичног порекла, осим ако се не утврди нарочита веза између неког нашег и неког њховога хаплотипа.

Мислим да знам о коме говорите и када помињене та презимена стара по неколико миленијума, али ми се чини да осим ако не говоримо о презименима која се тад помињу као историјска чињеница, свако друго датирање данашњих презимена у то раздобље је неозбиљно и смешно. Овде на Балкану, срећа је пребацити се у крај XVIII века, а са ретким изузецима презимена која се кроз родослов могу пратити до XVII века. Ако је понешто и претекло из средњег века, о томе знамо само на основу самог презимена, али без директне везе између данашњег појединца и неког давно поменутог му презимењака, мада опет надамо се кроз археогенетику да ћемо неке такве везе с временом успети да потврдимо, а чему у прилог је вршено и тестирање Херцеговаца средином ове године.



Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #10 послато: Септембар 20, 2016, 04:12:43 поподне »

А што се тиче моје породице,било би добро да се уради та ХГ ДНК анализа,али где да пронађем некога од Васојевића???


Довољно је да се само ви тестирате. Међу досадашњим тестиранима већ има неколико Васојевића и зна се њихов хаплотип, дакле ако бисте се тестирали, ваш разултати би се могао упоредити са њиховим, па бисмо видели има ли сродства или не.

Ван мреже Словен-Србин

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #11 послато: Септембар 21, 2016, 06:34:14 поподне »
Тестираћу се свакако,не баш сада,јер,мало је и цена повећа.
Али на основу онога што сам прочитао,мишљења сам да ДНК анализа не може помоћи без додатног архивског и сваког другог истраживања.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:606394-Srpski-rodoslovi-stari-dva-i-po-milenijuma
Ово је линк о ономе што сам писао.

И само бих да додам,констатација да у Црној Гори и Херцеговини не живе само Срби већ и много староседелачко балканско становништво ,у принципу јесте тачна,али као прво ти људи су се стопили са нама кад и кад ако су уопште и били различит народ од нас а и уколико јесу,нас је било знатно више.Тако да је најтачније рећи да у Црној Гори и Херцеговини живе,у великој већини,Срби.       

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #12 послато: Септембар 21, 2016, 07:06:15 поподне »
Тестираћу се свакако,не баш сада,јер,мало је и цена повећа.
Али на основу онога што сам прочитао,мишљења сам да ДНК анализа не може помоћи без додатног архивског и сваког другог истраживања.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:606394-Srpski-rodoslovi-stari-dva-i-po-milenijuma
Ово је линк о ономе што сам писао.

И само бих да додам,констатација да у Црној Гори и Херцеговини не живе само Срби већ и много староседелачко балканско становништво ,у принципу јесте тачна,али као прво ти људи су се стопили са нама кад и кад ако су уопште и били различит народ од нас а и уколико јесу,нас је било знатно више.Тако да је најтачније рећи да у Црној Гори и Херцеговини живе,у великој већини,Срби.

Зависи како узмеш Словено-Србине, ако гледаш строго статистички, по последњем попису у Црној Гори Срба је било 28,73% од укупног становништва, ако гледаш етнолошки и језички, то је још увек већином народ српског етноса и језика, кад се погледа генетика, ту ја нисам најупознатији, али чини ми се да доминира староседелачки фактор, наравно, ту говоримо само о мушкој ДНК. Тако да све треба посматрати у једном ширем контексту. Како си и сам приметио, ништа ови резултати не значе без познавања историје, пре свега породичне, а онда и националне, па и светске, ако желимо сагледати неки шири контекст.



Ван мреже skituljko039

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 48
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #13 послато: Март 12, 2017, 01:41:13 поподне »
Хтео бих да сазнам порекло свога презимена,што је детаљније могуће.Зато Ђурићи,одакле год да сте,уколико и вас исто то занима,напишите сва своја сазнања,било да су поткрепљена материјалним доказима било да су усмена казивања.

-Ђурића је било у Метохији, село Осојане, општина Исток. Славе Светог Николу(19 децембар). Има их свуда по Србији, раселили се после 1999-те. Један део је остао да живи у Осојану. Марко Миљанов је писао о њима да су пореклом из Куча.

Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #14 послато: Септембар 10, 2017, 01:29:32 поподне »
 код мене у Саранову постоји фамилија Ђурић славе св Ђорђа.близак су род са Бранисављевићима и са Јањићима ии Саранова.
да се не заборави

Ван мреже alexsandar

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Порекло презимена Ђурић - Ко смо,одакле смо,где нас све има
« Одговор #15 послато: Септембар 12, 2017, 09:22:55 поподне »
у селу Ратари општина Смедеревска Паланка,постоје две фамилчије Ђурића,нису род једни са другима
да се не заборави