Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 95113 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #280 послато: Мај 16, 2018, 12:20:53 пре подне »
Тестирани Мараш није из околине Бијелог Поља у Полимљу, већ из села Бијело Поље у Зети.

 А, онда је моја грешка.:) Мислио сам да се ради о тим Марашима. Остало ми је "Бијело Поље" поред њих у сјећању.
 Али опет стоји да се јавља име Мараш у селу одакле су стари полимски Мараши у 17. вијеку и раније. :)

 Видим да су ови зетски Мараши поријеклом из Хота.
« Последња измена: Мај 16, 2018, 12:27:07 пре подне Zor »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #281 послато: Мај 16, 2018, 12:24:10 пре подне »
А, онда је моја грешка.:) Мислио сам да се ради о тим Марашима. Остало ми је "Бијело Поље" поред њих сјећању.
 Али опет стоји да се јавља име Мараш у селу одакле су стари полимски Мараши у 17. вијеку и раније. :)

 Видим да су ови зетски Мараши поријеклом из Хота.

Дешава се и најбољима  :)

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #282 послато: Мај 16, 2018, 12:34:56 пре подне »
И ми смо I1-M227,а не R1b. :)

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #283 послато: Мај 16, 2018, 12:37:53 пре подне »
Мислим на полимске Мараше.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #284 послато: Мај 16, 2018, 01:06:06 пре подне »
Мислим на полимске Мараше.

 Занимљиво, нисам видио њихов резултат, твоји потичу од Мараша? Обзиром да Лутовац помиње Мараше да су исељени прије 300 година из Пријелога то значи да им је тада то било презиме, односно најраније би предак Мараш могао бити рођен почетком 17. вијека. Тј. вјероватно мало прије кад се урачуна да је потребно мало времена за увећање рода. Онда овај Мараш из Пријелога по свему судећи јесте предак Мараша, јер се радило о тад малом селу са само 9 глава породица, а он је 1571. био млађи јер му је отац био жив. Мараш и брат Вуксан синови Радича сина Радисава (вјероватно рођен крајем 15. вијека). :)

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #285 послато: Мај 16, 2018, 08:00:53 поподне »
И ми смо I1-M227,а не R1b. :)

Шта нам можете рећи о Марашима из Бијелог Поља?
https://mapcarta.com/19021644/Map
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #286 послато: Мај 16, 2018, 08:36:26 поподне »
У контексту Мараша (I1-M227) није за превидети, и постојање чешког презимена Mareš.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #287 послато: Мај 16, 2018, 08:46:54 поподне »
У контексту Мараша (I1-M227) није за превидети, и постојање чешког презимена Mareš.
Ima Mareša i Mađara

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #288 послато: Мај 16, 2018, 09:54:17 поподне »
Драги Таипе,ми смо већ путем ПП разговарали о овој теми. Укратко,за остале, ја сам Миленковић и моји су из села Мирница,Куршумлија где су око 1880 досељени из села Источни Мојстир,Тутин. Старо презиме нам је Марашевић и славимо Михољдан. Урадио сам тест и резултат је био I1-M227. Мислећи да смо од зетских Мараша финансирао сам тестирање једног припадника,резултат Р1б. Ја немам директан доказ да сам потомак полимских Мараша али,поред презимена имамо и податак о расељавању Мараша из села Пријелога почетком 18 века од стране бегова Ћоровића што пада у исто време када се преци Марашевића досељавају у Мојстир,који је такође био земља Ћоровића. И на крају у књизи о славама бјелопољских Срба пише да постоје у Бјелом Пољу Мараши који славе Михољдан. Каним се следећег месеца да заједно са оцем по први пут обиђем Мојстир и Пријелоге,па можда се још неке ствари разјасне.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #289 послато: Мај 16, 2018, 10:10:51 поподне »
Драги Таипе,ми смо већ путем ПП разговарали о овој теми. Укратко,за остале, ја сам Миленковић и моји су из села Мирница,Куршумлија где су око 1880 досељени из села Источни Мојстир,Тутин. Старо презиме нам је Марашевић и славимо Михољдан. Урадио сам тест и резултат је био I1-M227. Мислећи да смо од зетских Мараша финансирао сам тестирање једног припадника,резултат Р1б. Ја немам директан доказ да сам потомак полимских Мараша али,поред презимена имамо и податак о расељавању Мараша из села Пријелога почетком 18 века од стране бегова Ћоровића што пада у исто време када се преци Марашевића досељавају у Мојстир,који је такође био земља Ћоровића. И на крају у књизи о славама бјелопољских Срба пише да постоје у Бјелом Пољу Мараши који славе Михољдан. Каним се следећег месеца да заједно са оцем по први пут обиђем Мојстир и Пријелоге,па можда се још неке ствари разјасне.

Интересантан је податак из црквених књига за парохију: Брзава, Штитари, Заостро, да се 22. фебруара 1922. г. Секуле Бубања из Бубања вјенчао са Бојаном Мараш, од оца Радивоја Мараша и Дмитре Нишавић. Значи, Мараша је било и почетком 20. вијека у Полимљу. У Пријелозима у попису из 1913. г. нијесу забележени. С обзиром да је Бојанина мајка од Нишавића, то може да буде или из Остреља или Заостра.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #290 послато: Мај 16, 2018, 10:51:33 поподне »
Ранко,хвала на овим подацима. Да ли ,можда, можеш да их нађеш у неком селу из те области у попису из 1913?

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #291 послато: Мај 16, 2018, 11:02:39 поподне »
Ранко,хвала на овим подацима. Да ли ,можда, можеш да их нађеш у неком селу из те области у попису из 1913?

Немам књигу, али су ми из Националне библиотеке са Цетиња послали извод за Штитарску општину. Наслов књиге је: Војиновић, Бошковић, Попис домова у новим крајевима Краљевине Црне Горе 1913., Колашин, 2015. Мора да књигу има нека од библиотека у Србији. Можеш и да се обратиш мејлом библиотеци на Цетињу, а како се ради о професионалном особљу претпостављам да ће ти одговорити. Сигуран сам да су Мараши негдје пописани.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #292 послато: Мај 16, 2018, 11:04:50 поподне »

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #293 послато: Мај 16, 2018, 11:12:34 поподне »
Miloš Vojinović - Popis domova u novim krajevima kraljevine Crne Gore 1913.

http://www.mediafire.com/file/cc769c7sqo9t187/Milo%C5%A1+Vojinovi%C4%87+-+Popis+domova+u+novim+krajevima+kraljevine+Crne+Gore+1913.+godine.pdf

Хвала Паво, баш ме је ово обрадовало.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #294 послато: Мај 16, 2018, 11:17:08 поподне »
Хвала Паво, баш ме је ово обрадовало.

Nema problema.  Poslao sam još nešto i na PP. :)

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #295 послато: Мај 16, 2018, 11:28:55 поподне »
Паво,хвала и у моје име.

На мрежи Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 880
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #296 послато: Јул 05, 2022, 07:44:13 поподне »
Може ли се направити нека оквирна статистика за ову област?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #297 послато: Септембар 05, 2023, 08:44:01 поподне »
Није се одавно писало на овој старој теми.  :)

Данас погледах емисију РТС-а под називом Берански катуни
<a href="https://www.youtube.com/v/_UV5qxa45Rc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/_UV5qxa45Rc</a>

Осим прелијепе природе на планини Цмиљевици, занимљива ми је била и чињеница да свим породицама које су учествовале у прилогу посредно или директно знамо хаплогрупу. У емисији су говорили припадници породица:
Михајловића- припадају групи Пантелијевштака из Заграђе/Беране, која има предање да је из Куча, али не припада роду Куча, тестирани су Секулићи из Берана и предиктовани као E-V13>S2972
Лутоваца- припадају роду Лутоваца/Пипера, славе Никољдан, припадају хаплогрупи R1b-Z2705>R-FT49714
Бојовића- Васојевићи, припадају хаплогрупи E-В13>Y126722

Оно што сам још примјетио гледајући емисију јесте да је зетско-рашки дијалекат још увијек прилично виталан и да уопште није угрожен као неки други дијалекти. Једини смислен одговор зашто је то тако видим у чињеници да је зетско-рашки на неки начин усвојен као званични дијалекат Црне Горе, па је широко заступљен у медијима. Уколико тета на дневнику чита вијести на зетско-рашком онда се и нигдје другдје неће устручавати да га у потпуности користе. Можда би се ово као модел могло искористити и за неке одумируће дијалекте у југоисточној Србији, бар да локални медији (у Нишу нпр.) имају програм вијести на тимочком дијалекту.

Занимљива је такође и прича о масакру над Климентама и њиховом гробљу на Цмиљевици, који су у неком тренутку угрожавали локалне Србе, па су исти позвали Турке да их среде по кратком поступку, што су ови и учинили.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #298 послато: Септембар 06, 2023, 11:29:02 пре подне »
Лепа емисија, прелепи катуни...

Каже Брка: ..."кафићи по Берана (само за Невског) ... и жваћу ону кашичицу..."  ;D

Чули смо неке старе речи, попут дивина, мраморје, ћедило...

Историчар Радојевић правилно каже Малесори. Имали смо раније причу на ту тему, да ли су Малесори или Малисори.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #299 послато: Септембар 06, 2023, 11:31:31 пре подне »
А учитељица Ивана води главну ријеч у кући! Она напријед, муж јој за леђа. Она прича и у његово име, а Бојовић се само смијуљи  :D 
"Наша мука ваља за причешћа"