Аутор Тема: Српски ДНК пројекат на FTDNA  (Прочитано 188487 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #360 послато: Април 11, 2020, 04:53:49 поподне »
И мени ту нешто не штима.Највише их има на табели пројекта а немају "кровни снип"????
Вероватно зато што су плански тестирани. Другачије је кад неко самоиницијативно то ради (међу том групом су они који су мотивисани да тражи даље). Мада је мени и поред тога фасцинантно да од толиког броја плански тесрираних, ама баш нико није даље нешто тражио везано за генетику (да се нађе неки СНП испод PH908)...дефинитивно су негативни рекордери по питању незаитересованости за генетику међу српским родовима :) (чврсто држе последње место са 0% учешћа)
« Последња измена: Април 11, 2020, 05:01:03 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #361 послато: Април 11, 2020, 05:04:53 поподне »
Вероватно зато што су плански тестирани. Другачије је кад неко самоиницијативно то ради (међу том групом су они који су мотивисани да тражи даље). Мада је мени и поред тога фасцинантно да од толиког броја плански тесрираних, ама баш нико није даље нешто тражио везано за генетику (да се нађе неки СНП испод PH908)...дефинитивно су негативни рекордери по питању незаитересованости за генетику међу српским родовима :) (чврсто држе последње место са 0% учешћа)
Да није шта партијски сунце ти...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #362 послато: Април 11, 2020, 05:19:13 поподне »
Да није шта партијски сунце ти...
Једино ако код њих родовско подразумева и то друго...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #363 послато: Април 11, 2020, 05:20:45 поподне »
Једино ако код њих родовско подразумева и то друго
Све је могуќе,ако је наредба с врха...

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #364 послато: Април 11, 2020, 05:35:48 поподне »
Све је могуќе,ако је наредба с врха...
Утолико горе...онда у најбољем случају има оних које не занима генетика, а у најгорем има оних који не мисле својом главом него раде како им се "суфлира" ...свакако негативан рекорд држе по питању заинтересованости за генетику, обзиром колико их је тестираних у табели
« Последња измена: Април 11, 2020, 05:40:15 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #365 послато: Април 11, 2020, 05:47:01 поподне »
Утолико горе...онда у најбољем случају има оних које не занима генетика, а у најгорем има оних који не мисле својом главом него раде како им се "суфлира" ...свакако негативан рекорд држе по питању заинтересованости за генетику, обзиром колико их је тестираних у табели
Мада неко недје написа да је неко одрадио од њих биг у,али ја те резултате видио нисам,или сам нешто пропустио

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #366 послато: Април 11, 2020, 06:01:13 поподне »
Мада неко недје написа да је неко одрадио од њих биг у,али ја те резултате видио нисам,или сам нешто пропустио

Одрадио је Драшковић, али Y500. Тренутно ни са ким од PH908 не дели неки нижи СНП.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #367 послато: Април 11, 2020, 06:04:55 поподне »
Одрадио је Драшковић, али Y500. Тренутно ни са ким од PH908 не дели неки нижи СНП.
Мистерија решена

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #368 послато: Април 11, 2020, 06:18:51 поподне »
Одрадио је Драшковић, али Y500. Тренутно ни са ким од PH908 не дели неки нижи СНП.

Хипотетички, ако још један Озринић одради Y500 или Y700, колика је вјероватноћа да се не нађе заједнички СНП.
На тим страним сајтовима се спомиње  и неки Вукотић али претпостављам да је он урадио 67 или 111 маркера.?

П.С. Треба неко пројекат изрекламирати код Новака Ђоковића па да он одради дубински тест:)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #369 послато: Април 11, 2020, 07:08:23 поподне »
Хипотетички, ако још један Озринић одради Y500 или Y700, колика је вјероватноћа да се не нађе заједнички СНП.
На тим страним сајтовима се спомиње  и неки Вукотић али претпостављам да је он урадио 67 или 111 маркера.?

П.С. Треба неко пројекат изрекламирати код Новака Ђоковића па да он одради дубински тест:)
Немој Нолета,и њему је све на динар а има и кредит у швајцарцима..

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #370 послато: Април 13, 2020, 05:30:52 поподне »
Јањић, Аранђеловдан, Слато, Невесиње, I2-Y3120

" U Slato su došli iz Bjelica u Crnoj Gori "na poziv Alipaše Rizvanbegovića koji ih je kao dobre junake naselio na svome čitluku". U Zasjen su doselili iz Slata oko 1855. godine. Slave Aranđelovdan."

Од раније имамо једне Јањиће из овог места тестиране (23 маркера).


Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #371 послато: Април 13, 2020, 07:21:50 поподне »
Хипотетички, ако још један Озринић одради Y500 или Y700, колика је вјероватноћа да се не нађе заједнички СНП.
На тим страним сајтовима се спомиње  и неки Вукотић али претпостављам да је он урадио 67 или 111 маркера.?

Узгред, шта би са оним  ПХ908-панелом у домаћој изведби (од стране Биолошког института, ако се добро сећам)? О томе је било речи на  скупштини.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #372 послато: Април 13, 2020, 09:18:15 поподне »
Узгред, шта би са оним  ПХ908-панелом у домаћој изведби (од стране Биолошког института, ако се добро сећам)? О томе је било речи на  скупштини.

Добро питање и било бих то одлично поготову за нас који још немамо подграну 🤪🤪🤪

Ван мреже mysterion

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #373 послато: Април 15, 2020, 11:19:55 пре подне »
Pozdrav svima,

Uclanila sam se jer sam zainteresovana da ucestvujem u ovom projektu. Ali iscitavajuci forum , videla sam da se ovde u vecini prica o Y-DNK haplogrupama i da su sve muskarci deo diskusije, pa sam se osetila malo obeshrabljenom koliko ja, kao XX jedinka mogu da pridonesem ovom projektu.  :)

Kazite mi da li za projekat vredi raditi Family Finder opciju sa FTDNA ili je mtDNA jedini koji ima neku korisnost za projekat? Svaka rec saveta je dobrodosla.  :)

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #374 послато: Април 15, 2020, 12:32:23 поподне »
Здраво и добродошли на форум.

Сваки форумаш или члан може да допринесе. ДНК истраживања су само један од праваца којима се Друштво бави. Портал и форум нуде пуно информација везаних и за класично истраживање породичног порекла, а наша Дигитална Библиотека (доступна члановима) је право благо да проналажење неких података везано за порекло Вашег рода или места порекла. Ако желите, можете поделити нешто из свог краја и/или поставити било које питање.

Природа генетике је таква, да се мутације на Y-хромозому поузданије могу датирати и пратити, па је у свету популационе генетике тај правац узео маха. Овом се додаје чињеница да су разна друштва у прошлости (а многа и данас) углавном била патријархална, те се порекло "по оцу" сматрало за опште порекло. То YDNK додаје на тежини. Код Срба се такође по оцу наслеђује Крсна Слава, што нам даје додатне информације када истражујемо родословље у класичном или генетичком смислу.

Међутим, свакако су занимљиви и аутосомални (FamilyFinder) резултати, који су иначе најпопуларнији у САД. Велики део нас који је радио YDNK тест је такође урадио у аутосомални тест који даје неке опште смернице.

Што се тиче мт-ДНК, немојте се осећати обесхрабрено - то је свакако један од праваца који нам предстоји освојити.
« Последња измена: Април 15, 2020, 12:34:05 поподне Златан »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #375 послато: Април 15, 2020, 12:47:42 поподне »
Pozdrav svima,

Uclanila sam se jer sam zainteresovana da ucestvujem u ovom projektu. Ali iscitavajuci forum , videla sam da se ovde u vecini prica o Y-DNK haplogrupama i da su sve muskarci deo diskusije, pa sam se osetila malo obeshrabljenom koliko ja, kao XX jedinka mogu da pridonesem ovom projektu.  :)

Kazite mi da li za projekat vredi raditi Family Finder opciju sa FTDNA ili je mtDNA jedini koji ima neku korisnost za projekat? Svaka rec saveta je dobrodosla.  :)

Одавно већ постоји идеја да се женски дио популације заинтересује за генетичку генеаологију, али тешко иде. Иако многи у први мах помињу МТДНА, мислим да би за женски дио популације далеко интересантнија била аутосомална генетика. Самим тим неки основни тест аутосомалне генетике као што је Family Finder је више него добра опција. Видим да приличан број жена управо наручује тај тест.

У оквиру њега постоји један сегмент који је изузетно користан за генетичку генеалогију,а то је Chromosome Browser. Ту се могу препознати дужи сегменти хромозома који дијелимо са релативно скоријим прецима (и са мушке и са женске стране). Постоје програми који такве сегменте могу скупити на једно мјесто (попут https://dnapainter.com/) и направити својеврсне сродничке групе. Све то може помоћи да реконструишемо породично стабло.

Аутосомална генетика је такође корисна и за даље поријеклo и тај сегмент је такође узнапредовао у посљедње вријеме. Велики број старе днк се и аутосомално обрађује, тако да већ сада преко аутосомалног теста можете боље разумијети властито поријекло, тј. од којих популација потичете.

На пројекту и форуму неко би такође да се позабави овим са прављењем својеврсног пакета, оног што би заиста могло да заинтересује женски дио популације. Има ствари које би могле да буду интересантне, није да нема.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #376 послато: Април 20, 2020, 04:56:19 поподне »
Другари,
пре два сата добио сам поруку од FTDNA да је због 25. априла, Светског ДНК дана попуст за тестирање. Big Y-700 je $379 уместо $449. Има разних попуста за "доградњу".
Па ко воли, нек изволи!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #377 послато: Април 20, 2020, 05:05:09 поподне »
Ето прилике да један Озринић уради Big Y-700. НебоСаве видим да си присутан и да си прочитао поруку, немој да врдаш!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #378 послато: Април 21, 2020, 03:48:41 поподне »
Ето прилике да један Озринић уради Big Y-700. НебоСаве видим да си присутан и да си прочитао поруку, немој да врдаш!

Не врдам, ту сам, стојим постојано, кано клисурине...)

Шерлоче, баш си телепата, читаш ми мисли! Копка ме ова недавна  веза са Херцоговином, морам признати...) па сам нешто размишљао о Y-700 у последње време.  Него сам био очекивао  да ће се испрсити неко од ових "правих" Озринића... Ми смо ти били  "бедни рођаци", пошто су нас одавно били истиснули из Велестова...

Добро,  видећу на сајту ФТДНА.

Има ли других сугестија за тестирање од "струке" (реч у моди, нема шта) за што боље сагледавање опште ситуације са Озринићима? Милоше? Црна Гујо? Можда још неки панел?  YSEC? 
 

На мрежи Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК пројекат на FTDNA
« Одговор #379 послато: Април 21, 2020, 06:44:31 поподне »
Не врдам, ту сам, стојим постојано, кано клисурине...)

Шерлоче, баш си телепата, читаш ми мисли! Копка ме ова недавна  веза са Херцоговином, морам признати...) па сам нешто размишљао о Y-700 у последње време.  Него сам био очекивао  да ће се испрсити неко од ових "правих" Озринића... Ми смо ти били  "бедни рођаци", пошто су нас одавно били истиснули из Велестова...

Добро,  видећу на сајту ФТДНА.

Има ли других сугестија за тестирање од "струке" (реч у моди, нема шта) за што боље сагледавање опште ситуације са Озринићима? Милоше? Црна Гујо? Можда још неки панел?  YSEC?

За Озриниће једино Биг или Данте има смисла... Тренутно је попуст код ФТДНА и траје до 26. априла.