Аутор Тема: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina  (Прочитано 3381 пута)

Ван мреже Giga

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« послато: Август 14, 2016, 10:53:10 поподне »
Mislim da porijeklo ide iz Crne Gore primorja, drugi kazu Podgorica, treci Albanija,Hrvatska... Pomoc bi dobro dosla ako neko nesto zna pouzdano, hvala unaprijed!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #1 послато: Август 14, 2016, 11:44:08 поподне »
Mislim da porijeklo ide iz Crne Gore primorja, drugi kazu Podgorica, treci Albanija,Hrvatska... Pomoc bi dobro dosla ako neko nesto zna pouzdano, hvala unaprijed!

А одакле су ваши Гиговићи, тј. које вам је познато порекло, јер ово Стара Херцеговина је ипак прешироко. :)



Ван мреже Giga

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #2 послато: Август 15, 2016, 12:00:30 пре подне »
Gorazde otac, deda i pradeda...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #3 послато: Август 15, 2016, 09:19:11 поподне »
Gorazde otac, deda i pradeda...

Хм... нажалост, не нађох ништа, осим да у околини Горажда има Гиговића и муслимана. Али не треба очајавати, него ваља бити истрајан у истраживању порекла, јер ствар је и таква по природи да изискује стални рад и стпрљење. Ако се већ неко још не јави, евентуално са бољим подацима, ја могу само предложити да урадите ДНК тест, на основу кога би се потенцијално могла установити ваша веза са неким другим родовима.

По вашем месту становања, очигледно је да сте највероватније пореклом из Старе Херцеговине, али одакле тачно тешко је рећи.

Нађох сад рецимо помен извесног Ђуре Гиговића (тал. Giuro Gigovich) у Махини или Махинама, селу негде на граници са Будвом и Паштровићима, спомиње га François Lenormant у свом делу Turcs et Monténégrins (ко није погледао, моје препоруке), као извесног управитеља овог места које у том тренутку бројаше 120 кућа и 300 људи под оружјем, а реч је иначе о 1614. години.




Ван мреже Giga

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #4 послато: Август 26, 2016, 10:15:25 поподне »
Nista, ni grb neki nemogu da nadjem na tragu sam da porijeklo vodi sa poteza Podgorica-Budva, sto se tice Djura Gigovica on je bio jedan od svestenika u Pravoslavnom Manastiru u mjestu Maine nadomak Budve, jedan od onih koji su sprijecili paljenje i rusenje od strane katolika u 16 vijeku ako se ne varam...

Ван мреже Giga

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #5 послато: Август 26, 2016, 10:19:46 поподне »
Nista, ni grb neki nemogu da nadjem na tragu sam da porijeklo vodi sa poteza Podgorica-Budva, sto se tice Djura Gigovica on je bio jedan od svestenika u Pravoslavnom Manastiru u mjestu Maine nadomak Budve, jedan od onih koji su sprijecili paljenje i rusenje od strane katolika u 16 vijeku ako se ne varam... Sto se tice Gorazda i okoline samo su Srbi Gigovici, na prostoru Travnika i Gornjeg vakufa ima i Gigovica Muslimana, u Prijedorskom kraju opet dosta Gigovica Srba, primorje ima dosta starosjedioca Gigovica, imam i saznanja da je u Prijedorskom i Bihackom kraju pokatoliceno dosta gigovica Srba pa ih ima i u Hrvatskoj... veliki izazov za bilo kog ko istrazuje porijeklo...

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Porijeklo prezimena Gigovic slava Sv.Arhangel Mihailo,podrucje Stara Hercegovina
« Одговор #6 послато: Август 26, 2016, 11:33:30 поподне »
Nista, ni grb neki nemogu da nadjem na tragu sam da porijeklo vodi sa poteza Podgorica-Budva, sto se tice Djura Gigovica on je bio jedan od svestenika u Pravoslavnom Manastiru u mjestu Maine nadomak Budve, jedan od onih koji su sprijecili paljenje i rusenje od strane katolika u 16 vijeku ako se ne varam... Sto se tice Gorazda i okoline samo su Srbi Gigovici, na prostoru Travnika i Gornjeg vakufa ima i Gigovica Muslimana, u Prijedorskom kraju opet dosta Gigovica Srba, primorje ima dosta starosjedioca Gigovica, imam i saznanja da je u Prijedorskom i Bihackom kraju pokatoliceno dosta gigovica Srba pa ih ima i u Hrvatskoj... veliki izazov za bilo kog ko istrazuje porijeklo...

Ах... па није тек тако наћи грб. Ко га има, тај га чува, а они који не памте да су имали грб, вероватно га никада нису ни имали. Уосталом, то није ништа необично, и они који не памте да су пореклом од неких чувених родова, углавном и нису таквога порекла, јер колико год неко био неодговоран према својим прецима, знаменити преци се увек на неки начин памте, јер је то својеврсна потврда врсности сопственога наслеђа. ;)

Елем, слажем се да је истраживање порекла велики изазов, али у том истраживању многе муке скрати генетичко тестирање, које ако се правовремено обави, на време човеку скрене пажњу у ком правцу да се окрене истраживању.