Аутор Тема: Дробњак - насеља и предели  (Прочитано 63466 пута)

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #180 послато: Април 03, 2020, 09:57:55 поподне »
Стећци на Језерима код села Новаковићи и поглед на Дурмитор. Крајем ове зиме.


Вражје језеро
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #181 послато: Април 04, 2020, 05:32:43 поподне »
Документарни филм "Шавник" из 1962. године.
<a href="https://www.youtube.com/v/HvS54cjtCXk&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR2ZrBJ1iDgBwgMhQOILh0w6N3azT4bLp4EKWtJ9dDO3MLyYylJTJLC4lag" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/HvS54cjtCXk&amp;feature=youtu.be&amp;fbclid=IwAR2ZrBJ1iDgBwgMhQOILh0w6N3azT4bLp4EKWtJ9dDO3MLyYylJTJLC4lag</a>
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #182 послато: Април 04, 2020, 09:43:28 поподне »

За ове крајеве је моја Рогозна права питомина.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #183 послато: Април 04, 2020, 10:15:38 поподне »
За ове крајеве је моја Рогозна права питомина.
Сурова клима је један од главних разлога зашто је тај крај запустео. Од 1918. константно се исељава. Прво су се Дробњаци почели масовно да се исељавају у Санџак, већ 1918. у околину Пљеваља и Бијелог Поља, па после 1945. у Војводину, у Бачко Добро Поље, а онда у веће градове, ближе и даље. Од краја 80-их масовно одлазе у Никшић, тј никшићка предграђа, у околину Даниловграда и у Зету.
Ту су и други разлози сем климатских, као што је аграрна пренасељеност јер је јако мало обрадиве земље и највише је има на Језерима где је клима најхладнија а надморска висина преко 1400 метара па је вегетација кратка. Ту је и лоша повезаност, мада је први озбиљан пут дошао у Дробњак 1930 и повезао је Жабљак, преко Шавника са Никшићем али су многа села остала у беспућу. Онда изолованост, јер се из племена нигде није могло од новембра до априла. Ту је и немогућност налажења посла...
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #184 послато: Април 05, 2020, 06:14:37 поподне »
Сурова клима је један од главних разлога зашто је тај крај запустео. Од 1918. константно се исељава. Прво су се Дробњаци почели масовно да се исељавају у Санџак, већ 1918. у околину Пљеваља и Бијелог Поља, па после 1945. у Војводину, у Бачко Добро Поље, а онда у веће градове, ближе и даље. Од краја 80-их масовно одлазе у Никшић, тј никшићка предграђа, у околину Даниловграда и у Зету.
Ту су и други разлози сем климатских, као што је аграрна пренасељеност јер је јако мало обрадиве земље и највише је има на Језерима где је клима најхладнија а надморска висина преко 1400 метара па је вегетација кратка. Ту је и лоша повезаност, мада је први озбиљан пут дошао у Дробњак 1930 и повезао је Жабљак, преко Шавника са Никшићем али су многа села остала у беспућу. Онда изолованост, јер се из племена нигде није могло од новембра до априла. Ту је и немогућност налажења посла...

Развојем туризма и изградњом Жабљака је ипак спречено потпуно исељавање становништва. Мислим да би у условима где не постоје подстицаји за било какав развој сточарства и пољопривреде, и становништво општине Шавник требало да се у већој мери преорјентише на оно што је тренутно економски исплативо, у супротном је неминовно даље исељавање.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #185 послато: Април 05, 2020, 07:33:44 поподне »
Развојем туризма и изградњом Жабљака је ипак спречено потпуно исељавање становништва. Мислим да би у условима где не постоје подстицаји за било какав развој сточарства и пољопривреде, и становништво општине Шавник требало да се у већој мери преорјентише на оно што је тренутно економски исплативо, у супротном је неминовно даље исељавање.
На Жабљаку је ситуација почела да се мења већ крајем 1950-их, развојем туризма. Чак су људи почели и да се досељавају из других крајева. Што се Шавника тиче, он је већ изгубљен. У самој вароши има око 100 домаћинстава која стално живе ту. На попису 2011. читава општина је имала 2100 становника али попис је рађен на пролеће када је одређени број људи дошао из никшићких предграђа и већ довео стоку на испашу. Ако пад броја становника буде исти као између два претходна пописа општина Шавник ће имати око 1400 становника на следећем попису. Скоро сам негде видео податак да на територији општине има само 50 малолетних лица.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #186 послато: Април 05, 2020, 10:35:38 поподне »
Што се Шавника тиче, он је већ изгубљен. У самој вароши има око 100 домаћинстава која стално живе ту. На попису 2011. читава општина је имала 2100 становника али попис је рађен на пролеће када је одређени број људи дошао из никшићких предграђа и већ довео стоку на испашу. Ако пад броја становника буде исти као између два претходна пописа општина Шавник ће имати око 1400 становника на следећем попису. Скоро сам негде видео податак да на територији општине има само 50 малолетних лица.

Вероватно јесте изгубљен, али првенствено због тога што се ништа неће променити у скорије време. Теоретски и даље није касно да се део народа врати ако би се у разумном року створили иоле пристојни услови за живот адекватним развојем сточарства и туризма. Само, знајући ко је на власти у Црној Гори, а и колико су неспособни они који би да сруше исту, од тога нема ништа. Недостатак заједничког деловања народа на локалу је такође допринео пропасти многих крајева. Племенска организација је поред лоших (крвна освета, неравноправност појединих мањих братстава итд.), имала и своје добре стране јер су се сви држали заједно.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #187 послато: Април 09, 2020, 09:21:34 поподне »
Кратки филм о изградњи пута Шавник-Тушиња-Боан-Горња Морача-Миоска из 1974. године. Такође и о пробијању тунела Крња Јела-Љевишта дугог 1700 метара који је тада започет а никада завршен.
Филм започиње снимцима зиме и речима:
"Овдје зима почиње у сред љета. Овдје у Тушињи, селу из пјесме и свим селима наоколо Шавника. Ово је снимак када на мору 100 километара одавде још траје сезона купања, а у Будви се бира мис Црне Горе."

<a href="https://www.youtube.com/v/ayPJQK9wZqY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ayPJQK9wZqY</a>
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #188 послато: Јун 28, 2020, 07:18:16 поподне »
Пре неког времена направих једну мапу Дробњака.
Обележио сам сва села и засеоке, планине, водотоке, цркве и манастире. Као и стари пут који сече дробњачки крај и повезује Полимље са јужним крајевима данашње Црне Горе, а некада са Дубровником и Боком Которском.
На линку можете погледати већу мапу:
https://i.postimg.cc/2mM7v70h/image.jpg

« Последња измена: Јун 28, 2020, 07:20:01 поподне Дробњак »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #189 послато: Јун 29, 2020, 07:32:08 поподне »
Марио, ово је заиста одлична карта!

Осврнуо бих се само на насеља Новаковићи (са Барама Жугића) и Тушиња. Видим да си Новаковиће приказао у Језерима, а Тушињу у Ускоцима, али колико ми је познато, оба насеља се према народној подели рачунају у Дробњаке у ужем смислу. Новаковићи су чак и званично припадали Дробњачкој капетанији (тадашња општина Мљетичак), за разлику од Вирка и Пашине Воде који су припадали Језерској капетанији. Тушиња јесте припадала Ускочкој капетанији, али исто важи и за Тимар, тако да је ситуација са та два села врло слична.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #190 послато: Јун 29, 2020, 09:17:37 поподне »
Марио, ово је заиста одлична карта!

Осврнуо бих се само на насеља Новаковићи (са Барама Жугића) и Тушиња. Видим да си Новаковиће приказао у Језерима, а Тушињу у Ускоцима, али колико ми је познато, оба насеља се према народној подели рачунају у Дробњаке у ужем смислу. Новаковићи су чак и званично припадали Дробњачкој капетанији (тадашња општина Мљетичак), за разлику од Вирка и Пашине Воде који су припадали Језерској капетанији. Тушиња јесте припадала Ускочкој капетанији, али исто важи и за Тимар, тако да је ситуација са та два села врло слична.

Иване, хвала на сугестијама. Уважио сам их. Не располажем свим подацима које ти имаш, па сам тај део границе са Језерима радио прилично напамет. Границе сам иначе уцртао онако како их је забележио Лубурић. Границу Дробњака и Ускока са Шаранцима како их је забележио Томић. Граница Дробњак-Језера ми је проблематична јер није географска. Као ни граница Ускоци-Дробњак. Увек се каже кад се иде у Тушињу, идем у Ускоке. Такође, моје село Горња Буковица се сматра почетком Језера тј. прелазним пределом између висоравни и долине реке Буковице, тако да ни ту ми није најјасније. Географски Провалија, Меруља, Новаковићи, Пашина Вода и др. су део Језерске висоравни.
Ево прерађене верзије:
https://i.postimg.cc/vQF883MX/2.jpg



Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #191 послато: Јун 29, 2020, 09:45:03 поподне »
Иване, хвала на сугестијама. Уважио сам их. Не располажем свим подацима које ти имаш, па сам тај део границе са Језерима радио прилично напамет. Границе сам иначе уцртао онако како их је забележио Лубурић. Границу Дробњака и Ускока са Шаранцима како их је забележио Томић. Граница Дробњак-Језера ми је проблематична јер није географска. Као ни граница Ускоци-Дробњак. Увек се каже кад се иде у Тушињу, идем у Ускоке. Такође, моје село Горња Буковица се сматра почетком Језера тј. прелазним пределом између висоравни и долине реке Буковице, тако да ни ту ми није најјасније. Географски Провалија, Меруља, Новаковићи, Пашина Вода и др. су део Језерске висоравни.
Ево прерађене верзије:
https://i.postimg.cc/vQF883MX/2.jpg



Да, то је то  :)

Спољашње границе Дробњака (области) нису спорне, све је онако како је Лубурић записао. Али унутрашње су доста незгодне јер, као што си написао, географска подела не прати ни народну поделу ни некадашњу званичну поделу на капетаније.

Све северно од Провалије географски припада Језерима без икакве дилеме, али се тих пар села (Вирак, Новаковићи и Пашина Вода са засеоцима) према народној подели углавном сматрају за Дробњаке у ужем смислу. Сећам се да ми је наш члан Данило Сремчевић једном приликом указао на то, пошто сам на старијој верзији своје племенске карте Црне Горе та села приказао као део Језера.

О Ускоцима је један краћи текст написао Миро Вуксановић као увод за књигу о Милији Станићу. Тамо је навео да се под Ускоцима у племенском смислу сматрају једино села Струг, Малинско, Сировац и Баре са седиштем у Боану, док је термин Ускоци географски често подразумевао шире подручје у зависности од граница Ускочке капетаније. Вероватно се због тога приликом одласка у Тушињу каже "идем у Ускоке". Церовићи који су најбројније братство у том селу себе сигурно не сматрају за Ускоке.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #192 послато: Јул 11, 2020, 08:45:53 поподне »
Арсеније Pужић, поручник у пензији, са женом Љепосавом и сином Андријом. Jул 1930. Превиш.
Арсенија Ружића помиње Григорије Божовић у свом путопису "Пирлитор војводе Момчила" у одељку "Смајилагина смрт".

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #193 послато: Јул 12, 2020, 12:12:35 поподне »
Гледајући ове старе фотографије, упада ми у очи како су некад, не тако давно, људи, и старији и млађи, били витки. За разлику од данашњег времена, много се физички радило а мање кркало. Данас би они изгледали прилично неухрањено.

Увек се сетим, верујем да је велика већина форумаша гледала, серије „Грлом у јагоде“, где главног јунака Банета (млади Бранко Цвејић) зову – Бане Бумбар, бумбар јер је дебео. За ондашње појмове заиста јесте био дебео, јер су сви његови вршњаци били мршави као гранчице, али ако бисмо гледали из перспективе просека данашње омладине, Бане је сасвим просечан момчић.

Занимљиво је како се ти антропометријски стандарди мењају од доба до доба, у овом случају за историјски јако кратко време.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Concom

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #194 послато: Јул 12, 2020, 12:21:03 поподне »
Гледајући ове старе фотографије, упада ми у очи како су некад, не тако давно, људи, и старији и млађи, били витки. За разлику од данашњег времена, много се физички радило а мање кркало. Данас би они изгледали прилично неухрањено.

Увек се сетим, верујем да је велика већина форумаша гледала, серије „Грлом у јагоде“, где главног јунака Банета (млади Бранко Цвејић) зову – Бане Бумбар, бумбар јер је дебео. За ондашње појмове заиста јесте био дебео, јер су сви његови вршњаци били мршави као гранчице, али ако бисмо гледали из перспективе просека данашње омладине, Бане је сасвим просечан момчић.

Занимљиво је како се ти антропометријски стандарди мењају од доба до доба, у овом случају за историјски јако кратко време.

S druge strane na starim slikama su skoro svi muškarci brkati. Na najstarijim dagerotipijama imaju i bakenbarte a ponekad i bradu.

Kasnije, u jednom periodu, otprilike 1940-1965, skoro svi su obrijani osim na Bliskom Istoku. Onda imamo 1967-1975 bradate hipike i izbrijane konvencionalce, a danas preko 65% muškaraca ima bradu od nekoliko dana (koja deluje pomalo zapušteno). Glatko izbrijani su danas izuzetak, a i onih koji imaju samo brkove ima jako malo.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #195 послато: Јул 12, 2020, 12:27:08 поподне »
Бркови и брада су у последњих неколико година поново актуелни. Нарочито ови модерни, попут Радуљице или Нога. Довољно је само погледати нпр. неки фудбалски тим данас и рецимо 1980-их. Неупоредиво.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Concom

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #196 послато: Јул 12, 2020, 01:10:51 поподне »
Ozbiljna brada nije ni blizu popularna koliko neuredna brada od 5-6 dana.

Naravno da ima i ljudi koji nose ozbiljnu bradu (podrazumeva i brkove) dužine od mesec-dva dana i uredno potkresane, ali to je manje od jedne sedmine ljudi koji nose neurednu bradu.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #197 послато: Јул 12, 2020, 01:19:07 поподне »
Мени су људи седамдесетих , у својим двадесетим изгледали старије него данашњи четрдесетогодишњаци (кад гледам слике фудбалера са брковима и дужом косом). А данас ме нервира она хипстерска брада, дугачка, а све "цакум пакум" (глуме "уредне дивљаке"). Двојици колега је толико индентично поткресана дуга брада, да један може другоме да "откључа" мобилни телефон (пошто је намештено да се откључава на препознавање лица власника)...не може тако, ако је дужа, мора да има природну "неуредност"
« Последња измена: Јул 12, 2020, 01:27:48 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Concom

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 27
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #198 послато: Јул 12, 2020, 01:25:54 поподне »
I Ljuba Moljac.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Дробњак - насеља и предели
« Одговор #199 послато: Јул 12, 2020, 01:43:38 поподне »
u jednom periodu, otprilike 1940-1965, skoro svi su obrijani osim na Bliskom Istoku. Onda imamo 1967-1975 bradate hipike

То је, отприлике, овај случај. Разлика је неколико година...



"Наша мука ваља за причешћа"