Порекло становништва > Старе породице и племство

Прва презимена код Срба - када је настало моје презиме

<< < (3/3)

Amicus:

--- Цитат: vojislav.ananic  Фебруар 21, 2017, 05:48:03 пре подне ---Презиме је за Србе увек било "породично име". Званично увођење презимена у Србију, везује се за време кнеза Александра Карађорђевића који је 1851. године актом наредио трајна презимена. Међутим, захваљујући разним повељама, видимо да су код Срба постојала и у Средњем веку.

http://www.dnevno.rs/istorijski-zabavnik/zanimljivosti-iz-istorije/91453/porodicna-imena-nasih-predaka-apsolutno-fantasticna-i-neka-od-najstarijih-prezimena-srba
--- Крај цитата ---

Да видимо на коју се то Србију и односило:



Што се тиче саме теме, искрено презиме као такво не знам кад се најраније јавља, ми га носимо од око 1880. године. Наше старије презиме Дугић, као презиме забележио сам да се помиње најраније 1579. године, код неких римокатолика у Турској Славонији.

Презиме своје мајке нашао сам забежележно најраније 1540. године, и то се ради или о њиховом (и мом) претку или неком нашем далеком рођаку.

Дробњак:

--- Цитат: Amicus  Април 29, 2017, 08:35:53 поподне ---Да видимо на коју се то Србију и односило:



--- Крај цитата ---
Није чак ни на целу Кнежевину Србију. Ово није ухватило корена у крајевима ослобођеним 1878. Нпр. у Пироту је обичај узимања презимена по очевом имену опстао све до половине 20. века.

Amicus:

--- Цитат: Дробњак  Април 29, 2017, 08:56:44 поподне ---Није чак ни на целу Кнежевину Србију. Ово није ухватило корена у крајевима ослобођеним 1878. Нпр. у Пироту је обичај узимања презимена по очевом имену опстао све до половине 20. века.
--- Крај цитата ---

У праву си.

Дакле, овако:



У овој Србији је дакле донет акт којим се превиђало увођење сталних презимена, што је било другачије у односу на дотадашњу праксу турских власти, које нису томе придавали никакав значај.

Обновом српске државности, и та се аномалија почела отклањати из нашег друшта, а то отклањање потрајало је до коначног ослобођења српских земаља под турском влашћу у Балканксим ратовима.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију