Порекло становништва > Старе породице и племство

Род Соколовића

<< < (9/10) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: Делија  Април 15, 2018, 01:49:03 поподне ---http://www.opanak.net/poslednji-potomak-mehmed-pase-sokolovica-deklarisao-se-kao-srbin/

Чланак из "Политике " из 1929.године о последњем потомку Мехмед-паше Соколовића.

Ту је и коментар извесног господина Цицварића о пореклу Мехмед-паше Соколовића из породице Гаговић(име му је било Радован Гаговић а не Бајица Ненадић).

--- Крај цитата ---

Господин Цицварић није приложио никакав извор за своју тврдњу, па све остаје на рекла-казала. Иначе постоји код многих људи јака тенденција да вежу порекло свог рода или племена за неку значајну историјску личност, мислим да је то случај и код овог господина.

Делија:

--- Цитат: НиколаВук  Април 15, 2018, 04:30:50 поподне ---Господин Цицварић није приложио никакав извор за своју тврдњу, па све остаје на рекла-казала. Иначе постоји код многих људи јака тенденција да вежу порекло свог рода или племена за неку значајну историјску личност, мислим да је то случај и код овог господина.

--- Крај цитата ---

Слажем се са тобом  да може бити али не мора ништа да значи. :)

Сол:
Није у вези са темом, али најдуховитији одговор икада поводом породичног предања, даде принц Массимо радозналом Наполеону на његово питање - дал порододица Массимо стварно од Квинт Фабија Максима потиче? На које му принц Массимо одговори - То немогу доказати, то је гласина која у нашој породици већ 1200 година кола :)

When asked by Napoleon (with whom he was negotiating the Treaty of Tolentino) whether the family descended from Fabius Maximus, the then Prince Massimo famously replied: «Je ne saurais en effet le prouver, c’est un bruit qui ne court que depuis douze cents ans dans notre famille» ("I can not actually prove it, it's a rumour that only runs for twelve hundred years in our family")

https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknFiJnKLwHCnL72vedxjQkDDP1mXWo6uco/wiki/Massimo_family.html
https://sr.wikipedia.org/wiki/Квинт_Фабије_Максим_Кунктатор


Amicus:
На почетку ове теме поменут је податак, који износи Срђан Рудић, да су Соколовићи припадали ситном средњовековном племству. Међутим, ни он, а ни остали који ми излазе у претрази, не наводе на основу ког извора су то утврдили. Да ли неко зна када се Соколовићи први пут помињу и према чему је утврђено да су припадали ситном средњовековном племству?

Radul:

--- Цитат: Amicus  Јул 07, 2018, 11:22:01 пре подне ---На почетку ове теме поменут је податак, који износи Срђан Рудић, да су Соколовићи припадали ситном средњовековном племству. Међутим, ни он, а ни остали који ми излазе у претрази, не наводе на основу ког извора су то утврдили. Да ли неко зна када се Соколовићи први пут помињу и према чему је утврђено да су припадали ситном средњовековном племству?

--- Крај цитата ---

Вјероватно се закључци извлаче из грбовника, а то да су ситно племство закључује се из тога што их нема у повељама.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију