Аутор Тема: Српски ДНК дан 2019  (Прочитано 51878 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #160 послато: Септембар 29, 2019, 10:37:24 поподне »
Славе Св.Николу. Доселили у 18. веку из Тршића. Старином из Дробњака. Овде су променили славу и презиме. Раније презиме Караџић, а слава Аранђеловдан. Славу променили због имања на које су дошли, а и да би могли својима у Тршић ићи на славу, а они њима. У Ј.Лешницу су дошли због трговине.

У Тршићу има Чотрића, али славе Ђурђевдан.

Хвала, Сремац, биће занимљиво уколико се на крају испостави да је хаплогрупа Вука Караџића R1a-M458, а да је прича о пореклу од дробњачких Караџића нетачна или измишљена.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #161 послато: Септембар 29, 2019, 11:07:44 поподне »
45. Јовановић, Никољдан, Кленак, Рума

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити: 391=10, 385=14-16, 576=19. Најближи на пројекту му је Јока (Јовањдан) из Шегестина код Двора на Уни. Разликују се на 3 маркера од упоредивих 23. Тако да постоји могућност да је Јовановић BY191770. Свакако без СНП потврде или тестирања маркера 561 и 557 то нећемо знати.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=106749

За Јовановиће из Кленака нисам нашао ништа, па ако неко нешто зна о њима, нека напише.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #162 послато: Септембар 29, 2019, 11:29:07 поподне »
Прије него пробам "закомпликовати", питање:Пошто нисам члан и не видим табелу са маркерима , интересује ме како се тестирани рангирају у табели, односно да ли је први сусед у табели најближи, односно има највише поклапања, или је  неки други метод? Питам то из разлога што је мој друг Хајдер (Ајдер) на мој наговор кренуо у истраживање порекла и самим тим и тестирање хапло групе,није у "суседству" са Јагодићем и Јарићем , а налази се између Кнежевића.У предању које сам и сам чуо више пута , колају две приче , по једној су од Јагодића који су из долине Дрине, дошли дал сами или са неким бегом, који је добио управу над клишким санџаком, друга опет вели да су из Голињева у Ливну , прешли на Клачину ( мјесто одакле су доказано стигли у Рељино село).Е сад породица Јагодић из Ливна је постала нека врста племићке , имала и свој грб, дио одселио негде у Банат или како, не иде ми да је од њих неко онда отишао на Клачину да са вуцима се отима за пуки опстанак, поготово што се са Клачине разродило 7-8 породица (значи да су имали доста мушких потомака у породицама).За разгранавање једне породице на више њих ,  преко је потребан мушки потенцијал (више мушке деце) и проток времена.У противном би породице наследници Јагодића са Клачине , знали своје међусобне родбинске везе, што тренутно није случај (Тица,Ајдер,Салић,Баришић,Миличић).Можда би тестирање ног од ових породица , и позитиван резултат могао дати приближан  временски период о доласку на Клачину, па то онда повезати са неком евентуалном миграциојом из западне Србије.
Фудбалер је из  Рељинских Ајдера -племе Петровића.
[/quote]

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #163 послато: Септембар 29, 2019, 11:31:57 поподне »
Ок, хвала. Бојовић је заинтересован за даља тестирања, није искључен ни bigY, до тог евентуалног корака шта би било најбоље да "гађа" на Yseq? Неку одређену грану, подграну или већи број одређених маркера као ја ономад?  :)

 Поздрав.:) Занимљив хаплотип Бојовића не уклапа се у кластере који се досад могу идентификовати. За неку потврду може и сам тест на Z17107 преко YSEQ, наравно једино би потпао са тим под овај кластер, а и генерално нема других грана са таквим вриједностима.

 Ако се иде неком економичнијом опцијом, наша грана има нешто више SNP-ова тј. више је измутирана (зато се и лако препознаје чак и на малом броју маркера), и могао бих ја на YSEQ додати неке SNP-ове које би Бојвић могао тестирати, наравно због удаљености од вјерујем којих 1500+ г. ту ће бити негативних резултата али би морало бити и позитивних. Због већег броја SNP-ова и због тога што не знам који је старији неки SNP-pack и тестирање доста њих је лоша опција. 
 
 Такођер обзиром да припадник нама удаљене гране која се јавља у Карцагу има тестираних 111 маркера, могу сугерисати и тестирање појединих маркера да се види да ли је Бојовић ближи овој шопско-полимској групи или је ближи карпатској групи. Нпр. ја имам више необичних вриједности на разним маркерима које су необичне за V13. Ако би дијелио неке од њих значи да би био ближи балканској групи.

 Наравно најбољи је увијек BigY, мало жалим што нисам радио BigY, јер бих одмах био упоређен са једним Z17107* који није послао резултат YFull-у, но на FTDNA селективно тестирање маркера и није могуће, индивидуални SNP-ови су дупло скупљи него на YSEQ, а и додавање нових SNP-ова тамо није изводљиво (само периодичну унутар SNP-pack-ова улазе новији које они одаберу).

 Значи два рода Бојовића су у Чичкову? E-V13 и I2a. Од којих потиче устаник Никола Бојовић из 1815.?

 Чичкова се спомиње у дефтеру 1476. г. Тад се помиње као село и Жужани (вјероватно заселак Жижани код Шичкова). Касније се јављају Горње Чичково и Доње Чичково. Изгледа да су Жужани прерасли у Горње или Доње Чичково око 1500. г. јер нисам видио да се спомињу касније, а изворно 1476. било је само једно Чичково.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #164 послато: Септембар 29, 2019, 11:46:31 поподне »
10. Хајдер, Никољдан, Рељино Село, Гламоч

Припада хаплогрупи R1a-Z280, "карпатско-далматинској" грани Y2613>YP6098. Нема неуобичајених вредности, а најближа поклапања има са Јагодићем из Градишке и Јарићем из Лике, од обојице се разликује на 2 од 23 маркера. У Рељино Село су досељени из Клачине код Босанског Грахова, а у селу од Ајдера по предању потичу Глишчевићи, Кљајићи, Петровићи, Ћипуновићи, Аџићи и Гаврановићи. Тестирани је оставио следеће податке о пореклу:

"Од Јагодића из Рашке (Србија), XVI век. Склањајући се од Турака око 1526. године се населише испод планине Шатор у месту Преодац, садашња општина Босанско Грахово, Босна и Херцеговина. Поделише се током векова на више породица: Тртић, Тица, Баришић, Хајдер (Ајдер), ови последњи се населише код Гламоча (старог Дламоча) у пољу које доби име Ајдерово. Јагодићи из Далмације (нпр. поп Петар Јагодић-Куриџа), воде порекло од ових Јагодића."

Може се рећи да би релативно блиско поклапање са Јагодићем из Градишке могло ићи у прилог истинитости предања, бар у делу који се тиче повезаности са Јагодићима.

Како би се могла утврдити могућа веза , односно евентуални заједнички предак Јагодића из Градишке и Хајдера из Рељиног села , односно Јарића из Далмације?Ако и постоји , не би требало да је даље од 250-300 година.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #165 послато: Септембар 30, 2019, 12:11:31 пре подне »
61. Гочманац, Мратиндан, Блаце

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 390=25, 439=12, 576=17, 570=17. Најближи на пројекту му је Јовановић (Мратиндан) из рода Кулиза из Горњег Ступња у Александровачкој Жупи. Имају потпуно поклапање на 17 упоредивих маркера.

Гочманци у Блацу су вероватно од Гочманаца из Рибара.

Гочманци у Великом Рибару су од Николића из Гочманаца: "Гочманци (7 кућа, Св. Мина и Св. Ђорђе–Ђурђиц), на Гочманском брегу, дошли из Гочманца на Копаонику, од Николића".

https://www.poreklo.rs/2018/07/23/poreklo-prezimena-selo-ribari-brus/

За Гочманце у Расини, Жупи и Копаонику се каже: "Николићи и Ивановићи (7 кућа, Св. Мина и сеоска слава Св. Никола зимски), потомци су старог Гочмана, давнашњег досељеника из Тушине, села у Дробњаку и од рода Курепа, а старином су од племена Куча. Њихови сродници су: Пролићи и други светоминци у Брзећу; Гочманци у Великом Рибару, Гочманци, Ратковићи, Костићи и друга презимена у Доброљупцима, Љубинцима, Стројинцима, Игрошу, Стублу и Александровцу, у Александровачкој Жупи; Јојићи у Себечевцу (у Расини); Николићи у Церници и Бачини, у Темнићу".

https://www.poreklo.rs/2018/07/23/poreklo-prezimene-naselje-gocmanci-livadje-brus/

Могуће да веза са Херцеговином, а пре свега са Гатачким пољем постоји, због маркера 390=25, који поједини родови поседују.
« Последња измена: Септембар 30, 2019, 12:13:27 пре подне Милош »

Ван мреже dule

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #166 послато: Септембар 30, 2019, 12:34:16 пре подне »
45. Јовановић, Никољдан, Кленак, Рума

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити: 391=10, 385=14-16, 576=19. Најближи на пројекту му је Јока (Јовањдан) из Шегестина код Двора на Уни. Разликују се на 3 маркера од упоредивих 23. Тако да постоји могућност да је Јовановић BY191770. Свакако без СНП потврде или тестирања маркера 561 и 557 то нећемо знати.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=106749

За Јовановиће из Кленака нисам нашао ништа, па ако неко нешто зна о њима, нека напише.
.   Тај сам. Ни сам, на жалост, не знам много о својој сремској фамилији из неких породичних разлога. Знам само да се деда, којег сам видео једном као дете, звао Негован, а прадеда је био Душан. Мало сам збуњен на сертификату пише I2 -Y3120. Ја колико сам разумео I2-Y3120 и I2-PH908 су различите гране...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #167 послато: Септембар 30, 2019, 07:38:31 пре подне »
.   Тај сам. Ни сам, на жалост, не знам много о својој сремској фамилији из неких породичних разлога. Знам само да се деда, којег сам видео једном као дете, звао Негован, а прадеда је био Душан. Мало сам збуњен на сертификату пише I2 -Y3120. Ја колико сам разумео I2-Y3120 и I2-PH908 су различите гране...

Поздрав dule! Управо зато и постоје ове објаве, да се сам хаплотип протумачи. Вама свима на сертификатима пише основна хаплогрупа, али захваљујући неким вредностима на маркерима, ми знамо још дубљу грану од ове основне. У овом случају је то 448=19, која одваја PH908 од остале Y3120. Тестирањем неких других маркера, којих нема у сету од ових 23 маркера, пре свега 561 и 557, можемо сазнати још дубљу грану. Потврда неке подгране се врши тестирањем одређеног СНП-а.

Дакле ваш филогенетски низ би био:
I2-CTS10228>Y3120>S17250>PH908.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #168 послато: Септембар 30, 2019, 07:57:18 пре подне »
Како би се могла утврдити могућа веза , односно евентуални заједнички предак Јагодића из Градишке и Хајдера из Рељиног села , односно Јарића из Далмације?Ако и постоји , не би требало да је даље од 250-300 година.
Порекло становништва села Висућ (Удбина), према попису из 1712. године
..
Јарићи (Никољдан), дошли из Книна, Буковица,
Ако су Јарићи 1700 године и прије,   били у Буковици, то онда долазак Јагодића на крајишку тромеђу засигурно поставља макар сто година уназад (под условом да су Јарићи, по предању  од Јагодића).

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #169 послато: Септембар 30, 2019, 10:05:23 пре подне »
45. Јовановић, Никољдан, Кленак, Рума

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити: 391=10, 385=14-16, 576=19. Најближи на пројекту му је Јока (Јовањдан) из Шегестина код Двора на Уни. Разликују се на 3 маркера од упоредивих 23. Тако да постоји могућност да је Јовановић BY191770. Свакако без СНП потврде или тестирања маркера 561 и 557 то нећемо знати.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=106749

За Јовановиће из Кленака нисам нашао ништа, па ако неко нешто зна о њима, нека напише.

По породичном предању воде порекло од Јовановића са Цетиња.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #170 послато: Септембар 30, 2019, 10:18:22 пре подне »
Како би се могла утврдити могућа веза , односно евентуални заједнички предак Јагодића из Градишке и Хајдера из Рељиног села , односно Јарића из Далмације?Ако и постоји , не би требало да је даље од 250-300 година.

Најбољи и једини начин да се прецизније утврди време када је живео заједнички предак Хајдера, и Јагодића и Јарића, је Биг Ипсилон тест. Хајдер је са те стране у доста доброј позицији, јер су и Јагодић и Јарић већ одрадили тај тест, па би са резултатом Хајдеровог Биг Ипсилона могло да се утврди ко му је од њих двојице ближи, као и оквирна времена раздвајања. Почетком новембра ће цена Биг Ипсилон теста бити снижена, па би свакако било добро искористити прилику.

Ван мреже Гаџић Црнчевић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 103
  • I1>P109>FGC22045, ГАЏИЋИ, Рељино село/Гламоч
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #171 послато: Септембар 30, 2019, 11:06:45 пре подне »
Ако су Јарић и Јагодић урадили Биг Ипсилон тест, има ли могућег резултата у смислу њихове блискости и заједничког претка?

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #172 послато: Септембар 30, 2019, 11:30:41 пре подне »
Ако су Јарић и Јагодић урадили Биг Ипсилон тест, има ли могућег резултата у смислу њихове блискости и заједничког претка?

Најдубљи SNP који Јарић и Јагодић деле је BY68536 (налази се испод YP6098), а након њега имају чини ми се по 4 приватна SNP-a, што би значило да je време до заједничког претка око 400-500 година. Једна од опција за Хајдера је и да тестира тај надубљи заједнички SNP Јарића и Јагодића, то наравно неће донети прецизан одговор као Биг Ипсилон, али би се у случају да испадне позитиван могло рећи да и он упада у тај оквирни период од 400-500 година до најстаријег заједничког претка. SNP BY68536 се може поручити преко следећег линка, цена је 18 долара:

https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=1&products_id=81589

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #173 послато: Септембар 30, 2019, 11:36:35 пре подне »
65. Недељковић, Никољдан, Вирово, Ариље

Припада хаплгрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 393=14, 389II=32, 458=19, 576=19, 570=17, 635=22. Због ових карактеристика, пре свега 393=14, као и славе Никољдан, нема сумње да Недељковићи припадају роду Предојевића, односно подграни BY97555. Дакле може се рећи да овај велики род карактеришу следећи маркери: 393=14, 576=19, 635=22. Да би потврдио припадност овом роду, предлажем Недељковићу да тестира BY97555.

http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=106559

Нисам нашао ништа о Недељковићима из Вирова. Ако неко нешто зна, нека слободно напише. По овом резултату, рекао бих да је миграторна рута ишла од Гатачког поља, преко доњег Полимља ка Старом Влаху.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #174 послато: Септембар 30, 2019, 11:47:18 пре подне »
53. Мајић, Никољдан, Сијерач, Бајина Башта

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Има хаплотип близак модалу, без неких специфичних вредности, али и без потпуних и врло блиских поклапања. Мајићи се не спомињу у књизи "Соколска нахија" Љубе Павловића, бар не под тим презименом, па може бити да потичу од неког другог братства из тог села. Само два рода у селу славе Никољдан, Трајићи и Вукотићи.

https://www.poreklo.rs/2013/01/19/poreklo-prezimena-selo-sijerac-bajina-basta/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #175 послато: Септембар 30, 2019, 12:12:13 поподне »
71. Цветковић, Никољдан, Велико Градиште

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP343>YP371. Нема ближих поклапања међу до сада тестираним припадницима ове гране (мање од 4 марера разлике), а једина неуобичајена вредност је повишен DYS448=21. Нисам успео пронаћи у литератури детаљније податке о овим Цветковићима, а тестирани је у упитнику навео само то да су по предању даљим пореклом из Лесковца или околине.

Ван мреже vid.knezevic

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 125
  • R-YP6098>BY149000 mtdna u1a1a1*
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #176 послато: Септембар 30, 2019, 01:22:36 поподне »
Ја колико видим имамо неколико ближе или даље сродних породица.
Јагодић , Јарић , Шкорић , Кнежевић , Гаљен. Исправите ме ако грешим . Имамо и секцију на форуму. https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=532.0 .Поздрав свима 

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #177 послато: Септембар 30, 2019, 01:38:34 поподне »
68. Пајовић, Ђурђевдан, Срезојевци, Горњи Милановац

Припада хаплогрупи I2-PH908. Један хаплотип близак модалу. Једино се може издвојити 570=17. И поред тога нема потпуних, а ни ближих поклапања. Предложио бих Пајовићу даља тестирања, јер на овом нивоу је тешко били шта више рећи.

За њих се у литератури каже:"Пајовићи. По предању, први је дошао у село Бонџула Пајовић и заузео најбоље место у селу. Имао је само сулуду кћер, која се „сјаранила“ са слугом, па их је Бонџула истерао из куће и дао им „круг“ земље. Од тог слуге постали су:
-Рубаковићи, славе Никољдан, које зову Арнаутима. Име „Рубак“ је добио тај слуга – кажу – на Засавици, где је, будући да је био опкољен, косиром порубио многе турске главе. Бонџули је после дошао неко од Јовчића из Бершића и од њега су садашњи Пајовићи, славе Ђурђевдан
".

https://www.poreklo.rs/2014/12/18/poreklo-prezimena-selo-srezojevci-gornji-milanovac/

За Јовчиће из Бершића се каже: "Тодоровићи (Јеленићи и Сиротани), Јовчићи, Узуновићи, Обрадовићи или Џаковићи и Симовићи, некада једно племе, славе Стевањдан. Старином су из Црне Горе. Тодоровићи се зову и Јеленићи и Сиротани. Део села у коме су Обрадовићи и Тодоровићи зове се Шогићи".

https://www.poreklo.rs/2014/12/19/poreklo-prezimena-selo-bersici-gornji-milanovac/

Било би добро да се тестира неко од ових из Бершића са славом Стевањдан.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #178 послато: Септембар 30, 2019, 02:06:16 поподне »
79. Грмуша, Јовањдан, Голеши, Бања Лука

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 19=17, 576=17. Најближи му је у оквиру овог Српског ДНК дана тестирани Ђорђевић из околине Алексинца. Деле карактеристике и имају само једну разлику на упоредива 23 маркера. Али су географски прилично удаљени, а и славе су им различите, па ову везу не знам објаснити.

60. Ђорђевић, Никољдан, Банковац, Алексинац

Од оних који славе Јовањдан су му можда релативно блиски појединци из Херцеговине, која би могла бити и матица овог рода.

Грмуше су средином 19. века у Голешу дошли из Бос. Петровца.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2019
« Одговор #179 послато: Септембар 30, 2019, 02:39:51 поподне »
79. Грмуша, Јовањдан, Голеши, Бања Лука

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од карактеристичних вредности се могу издвојити 19=17, 576=17. Најближи му је у оквиру овог Српског ДНК дана тестирани Ђорђевић из околине Алексинца. Деле карактеристике и имају само једну разлику на упоредива 23 маркера. Али су географски прилично удаљени, а и славе су им различите, па ову везу не знам објаснити.

Од оних који славе Јовањдан су му можда релативно блиски појединци из Херцеговине, која би могла бити и матица овог рода.

Грмуше су средином 19. века у Голешу дошли из Бос. Петровца.

Грмуше су, према Карановићу, део даламтинске струје Богуновића. Као што смо раније рекли, не постоји веза између породица са тог списка, осим у неким случајевима (нпр. Богуновићи-Ковачевићи J2a-M92).

Не постоје поклапања ни са осталим PH908 породицама, које су такође сврстане у род Богуновића.

У Средњем Поуњу је било 25 кућа Грмуша почетком 20 века. У околини Бихаћа постоји село са истим именом:
https://en.wikipedia.org/wiki/Grmu%C5%A1a

Имамо једне Грмуше са Баније (Бојна, Глина), са 23andMe, такође I2-M423.