Аутор Тема: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844  (Прочитано 125903 пута)

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #60 послато: Октобар 02, 2016, 03:50:42 поподне »
Da , upravo knjigu  Obrada Samardzića " Porijeklo Samardzića " sam imao prilike da pročitam. Tu se otprilike navodi odredjena ličnost iz bratstva Martinovića koja je imala zanimanje samardzije, odnosno pravio je samare. U knjizi se opisuje odredjeni dogadjaj zbog koga je sa bližom porodicom morao da napusti Bajice zbog krvne osvete. Ne mogu da se setim da li je imalo veze sa turcima ili sa nekim drugim crnogorskim bratstvom.  U svakom slučaju naselili su se u Krivošije. 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #61 послато: Октобар 02, 2016, 04:09:37 поподне »
Da , upravo knjigu  Obrada Samardzića " Porijeklo Samardzića " sam imao prilike da pročitam. Tu se otprilike navodi odredjena ličnost iz bratstva Martinovića koja je imala zanimanje samardzije, odnosno pravio je samare. U knjizi se opisuje odredjeni dogadjaj zbog koga je sa bližom porodicom morao da napusti Bajice zbog krvne osvete. Ne mogu da se setim da li je imalo veze sa turcima ili sa nekim drugim crnogorskim bratstvom.  U svakom slučaju naselili su se u Krivošije.

Уколико је ово тачно, онда су највјероватније Бајице: Вуксановићи и Мартиновићи такође Ј2а М92.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #62 послато: Октобар 02, 2016, 04:46:46 поподне »

Самарџић, хаплогрупа Е1б. Иако немамо тестиране Самарџиће у СДП, имамо Орловиће/Бјелице Е1б. Ово су можда Самарџићи из тих крајева(?)


Дакле највјероватније, Орловићи Е1б
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Jelic

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #63 послато: Октобар 02, 2016, 04:48:12 поподне »
Дакле највјероватније, Орловићи Е1б

О тим Самарџићима Е1б са 23andme,колико сам схватио,нема неких детаљнијих података о пореклу.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #64 послато: Октобар 02, 2016, 05:28:08 поподне »
Ти Ђуричковићи су нам кумови. У разговору с кумом, стекао сам утисак да се боји ДНК теста. Они причају да потичу из "Имотскога" ?!!  :-X.

Вероватно би тест развејао силне митоманске приче којих има пуно у Катунској нахији и шире. Можда га временом убедим.

Иначе, изгледа да се прича своди на припаднике поменуте две групације Е В-13 Бјелице и J2a Цуце, не верујем да ће се појавити још хаплогрупа међу тзв. "Орловићима". Јако је неозбиљно то називање родова по ликовима из бајки или још горе по ликовима из историјских читанки. Држимо се чињеница и зовимо их правим именом - Цуце (+ Пјешивци и Кривошије) и Бјелице (+ Бандићи и вероватно Бајице и Загараче).

То није митоманија. Такве легенде имају за циљ јачање угледа, храбрење чланова породице, витештво итд...
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #65 послато: Октобар 03, 2016, 09:00:11 пре подне »
Уколико је ово тачно, онда су највјероватније Бајице: Вуксановићи и Мартиновићи такође Ј2а М92.

Да, и мени је то најлогичније јер су Самарџићи по предању пореклом из Бајица и род Мартиновићима. Међутим на албанском ДНК пројекту се наводи један тестирани из братства Prekaj (Перковић) из ширег братства Љухари које по предању води пореклом од Мартиновића:
Fundina (Luhari)-Perkaj Brotherhood   Montenegro (Luhar of Fundina, Kuci Frontier Region)   E-V13  (FTDNA)
Не наводе се детаљи, тако да не знам да ли је сродан Бјелицама E-V13 или не.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #66 послато: Октобар 03, 2016, 09:50:11 пре подне »
Poznajem jednog Samardzića iz Bileće poreklom iz Krivošija. Po njihovom predanju oni su poreklom od Martinovića iz Bajica. Isto se navodi i u knjizi " Porijeklo Samardzića" koju sam imao prilike da pročitam. E sad koliko jr to tačno samo testiranje može da razreši.
Познајем и ја једног Самарџића, мислим да је и он из околине Билеће или можда Невесиња. Славе Аранђеловдан, и такође су пореклом из Кривошија. Држе до тога да су пореклом од Орловића, али имам утисак да није у питању породично предање већ податак из неке књиге новијег датума, можда баш те коју наводиш.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #67 послато: Октобар 03, 2016, 10:00:29 поподне »
Заборавих да споменем да међу Љухарима има и старинаца који су се прибили уз Мартиновиће, тако да је могуће да је тестирани Перковић пореклом од Старих Куча (што је по мени и највероватније). Ако неко има приступ FTDNA бази података то би лако могло да се провери.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #68 послато: Мај 30, 2017, 07:20:07 поподне »
Видим да је на Српском ДНК Пројекту назив овог рода промењен у "Бјелице".
Колико припадника овог рода заиста има порекло да је од Бјелица?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Пеја

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 98
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #69 послато: Јун 02, 2017, 02:57:33 поподне »
Код Пејановића Е-V13 има једно казивање да су од Абрамовића (?), значи Бјелице.
У овом роду на СДНК пројекту најближи им је Божовић (на 67 маркера разлика само на споромутирајућем маркеру DYS534, за један алел), који је од Милића из Бјелица. 

симо

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #70 послато: Јун 12, 2017, 11:41:41 пре подне »
Hi, I am for Greece. My hg is E-v13 Z19851. My closest matches are people that are listed at the serbian dna project under the orlovic rod.I do not have very close matches (differences at 6/37 markers with bozovic and rakic) but I  think there is chance that our common ancestor lived less than 3500 ya which is the tmrca for  Z19851. So the reason I decided to write this, with the hope that somebody will see it, is to ask if there is any interest for any of the persons that I match to take a Big y test.

Нисам регистровао раније овај пост, али сам кад сам обрађивао резултат Пухалца и осталих наших Z19851 примјетио ову блискост са Грком. Грк је од иностраних Z19851 несумњиво најближи са нашим хаплотиповима из рода Бјелица. Посједује и заједничке вриједности 390=25 и 439=11 које сем Грка остали Z19851 немају. По СТР прорачунима удаљеност наших и Грка је око 1100-1200 година. На 37 маркера је па не знам колико је поуздана.

Грк потиче из мањег мјеста Мосхато недалеко од Кардитсе у Тесалије. Тај град није далеко од простране каракачанске зоне Аграфа на Пинду.

Данас ми је Пухалац рекао да је у његовој породици постојало предање да су из Грчке.

И још нешто, Роћен који је сврстан у род Бјелица, можда тамо и не припада ( а могуће је да сам га још тамо ставио). Наиме Роћен има 390=24, по укупној блискости није далеко од рода Васојевића,а и по слави се са њима слаже. Иако нема васојевићку вриједност 389-1-2= 14-31 већ 13-30 мислим да је могуће да се мутација десила касније, а то се свеједно рачуна као само једно помјерање. Па предлажем администраторима да размотре.

Jelic

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #71 послато: Јун 12, 2017, 12:01:04 поподне »
Нисам регистровао раније овај пост, али сам кад сам обрађивао резултат Пухалца и осталих наших Z19851 примјетио ову блискост са Грком. Грк је од иностраних Z19851 несумњиво најближи са нашим хаплотиповима из рода Бјелица. Посједује и заједничке вриједности 390=25 и 439=11 које сем Грка остали Z19851 немају. По СТР прорачунима удаљеност наших и Грка је око 1100-1200 година. На 37 маркера је па не знам колико је поуздана.

Грк потиче из мањег мјеста Мосхато недалеко од Кардитсе у Тесалије. Тај град није далеко од простране каракачанске зоне Аграфа на Пинду.

Данас ми је Пухалац рекао да је у његовој породици постојало предање да су из Грчке.

И још нешто, Роћен који је сврстан у род Бјелица, можда тамо и не припада ( а могуће је да сам га још тамо ставио). Наиме Роћен има 390=24, по укупној блискости није далеко од рода Васојевића,а и по слави се са њима слаже. Иако нема васојевићку вриједност 389-1-2= 14-31 већ 13-30 мислим да је могуће да се мутација десила касније, а то се свеједно рачуна као само једно помјерање. Па предлажем администраторима да размотре.

Па, само СНП тест Роћена може показати да ли је Васојевић или не, без тога ништа.

симо

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #72 послато: Јун 12, 2017, 12:21:07 поподне »
Па, само СНП тест Роћена може показати да ли је Васојевић или не, без тога ништа.

Само предлажем оно што сам примјетио гледајући хаплотипове из рода Бјелица. Једино Роћен има 390=24 у том роду, а од Антића из Шамца који је сврстан у род Васојевића се од 23 маркера разликује само на маркеру 389-1-2 што је 1 маркер разлике на 23. Зато сам и рекао да размотрите.

Jelic

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #73 послато: Јун 12, 2017, 12:27:39 поподне »
Само предлажем оно што сам примјетио гледајући хаплотипове из рода Бјелица. Једино Роћен има 390=24 у том роду, а од Антића из Шамца који је сврстан у род Васојевића се од 23 маркера разликује само на маркеру 389-1-2 што је 1 маркер разлике на 23. Зато сам и рекао да размотрите.

Не кажем, веза није искључена, али без СНП потврде га је можда боље издвојити самог у неки посебан род, поготово због тога што нема те карактеристичне вредности Васојевића.

А што се тиче славе Аранђеловдан, то јесте слава Васојевића, али је и слава Озринића, из чије области Роћени управо потичу, па то не мора пуно да значи.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #74 послато: Јун 12, 2017, 03:15:01 поподне »
Грк потиче из мањег мјеста Мосхато недалеко од Кардитсе у Тесалије. Тај град није далеко од простране каракачанске зоне Аграфа на Пинду.

Осим Каракачана, близу су и пиндски Цинцари, а цео тај западни део Тесалије се у средњем веку звао "Мегали Влахија" (Велика Влашка), па можда и ту има нешто...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #75 послато: Јун 12, 2017, 05:08:30 поподне »
Не кажем, веза није искључена, али без СНП потврде га је можда боље издвојити самог у неки посебан род, поготово због тога што нема те карактеристичне вредности Васојевића.

А што се тиче славе Аранђеловдан, то јесте слава Васојевића, али је и слава Озринића, из чије области Роћени управо потичу, па то не мора пуно да значи.
Управо тако, Роћени немају у свом предању баш никакве везе са Васојевићима, и одлично знају да су доселили са Чева. Отуда и слава Аранђеловдан.

симо

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #76 послато: Јун 13, 2017, 09:07:00 пре подне »
Није велик број СНП потврђених припадника гране Z19851.

На Е-М35 пројекту ФТДНа то су:

Limbeck,Gols Austria, може бити потомак Градишћанских Хрвата с обзиром да је Gols њихово насеље, по хрватски познато као Гојза, а Лимбеки (Лимпеки) су стари становници

Ракић, породица из Роћевића, Зворник, у Роћевић дошла из мјешовито српско-муслиманског насеља Шетић, идентичан хаплотип Пухалцу из Вишеграда, занимљиво да у вишеградско-рогатичком крају постоји разграната муслиманска породица Шетић, па можда ту нека веза постоји

Павловић, не знам да ли се за Павловића на крају сазнало прецизније мјесто поријекла, видим да пише само Крагујевац/Србија

Грк из Мосхата, Тесалије,већ писах о њему, а и сам се јавио

Smith, непознато поријекло, али свакако из енглеске говорне зоне

Mazza, Италијан из Лодија, Ломбардија, урадио Биг Ипсилон, припада подграни BY4723

McLeod, Шкот, урадио Биг Ипсилон, припада подграни BY4748

SYMONDS, Енглез, поријеклом из Fingringhoe, Colchester, Essex, UK, урадио Биг Ипсилон, припада подграни BY4774

Sutton, Американац, из Guilford Co. Сјеверна Каролина, хаплотипом близак Симондсу и самим тим такође BY4774

И то су отприлике они који су излистани. Ако негдје још постоји неки потврђени Z19851, да је некоме познато, нека напише.

Симондс, Меклеод и Маца су прослиједили своје резултате Y Full-u, који им је процијенио заједничког претка на 3300 година, са горњом границом од 4000 година за цијелу Z19851 групу. Узимајући у обзир да је хаплотип Маце најближи модалу, мислим да је реално Z19851 мутација настала прије 3500 година.

Иако је рано, на основу само три острвска хаплотипа, говорити о "острвским" гранама  Z19851, занимљив је толики распон везе између континенталних и острвских. Уколико се покаже да потоје издвојене острвске гране од прије 3500 година, онда се морамо запитати, која је то популација након 1300 г пне мигрирала пут британских острва. То би веома лако могли бити и Халштатски Келти и EV13>Z19851 би могла доћи са њима. Наравно за ову тезу морали би имати много више хаплотипова.

Омиљена теза за присуство EV13 у појединим дијеловима Британије је римска колонизација, али видимо , бар у случају EV13>Z19851 да се овдје ради о раније издвојеним гранама. Једино ако се у наставку тестирања покаже да су за сада специфично острвске BY4774 и BY4748 широко распрострањене и на континету , римска варијанта би могла доћи у обзир.

Како год, имамо засад неколико издвојених групација унутар Z19851:

Балканска: Бјелице и Грк
Панонско-алпска: Лимбек
Италијанска BY4723: Маца
Британска 1 BY4748: МекЛеод
Британска 2 BY4774: Симондс и Сатон
Британска 3: Смит


симо

  • Гост
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #77 послато: Јун 13, 2017, 12:28:58 поподне »
Иако је рано, на основу само три острвска хаплотипа, говорити о "острвским" гранама  Z19851, занимљив је толики распон везе између континенталних и острвских. Уколико се покаже да потоје издвојене острвске гране од прије 3500 година, онда се морамо запитати, која је то популација након 1300 г пне мигрирала пут британских острва. То би веома лако могли бити и Халштатски Келти и EV13>Z19851 би могла доћи са њима. Наравно за ову тезу морали би имати много више хаплотипова.

Сад видјех на википедији да постоји и теза о тзв. Атлантском бронзаном добу, која одриче Халштат као извориште за келтску популацију у Британији, већ говори о културним везама становништва уз атлантску обалу од Британије до Португала. Онако како су описали догађаје, временски може да се уклопи у евентуалну миграцију Z19851 у Британију, мада се халштатска теза много боље уклапа због присуства Z19851 ближе халштатској зони. Ево шта су написали:

"There is evidence of a relatively large-scale disruption of cultural patterns which some scholars think may indicate an invasion (or at least a migration) into Southern Great Britain around the 12th century BC. This disruption was felt far beyond Britain, even beyond Europe, as most of the great Near Eastern empires collapsed (or experienced severe difficulties) and the Sea Peoples harried the entire Mediterranean basin around this time. Cremation was adopted as a burial practice, with cemeteries of urns containing cremated individuals appearing in the archaeological record. According to John T. Koch and others, the Celtic languages developed during this Late Bronze Age period in an intensely trading-networked culture called the Atlantic Bronze Age that included Britain, Ireland, France, Spain and Portugal, but this stands in contrast to the more generally accepted view that Celtic origins lie with the Hallstatt culture."

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #78 послато: Јун 13, 2017, 03:21:41 поподне »
Ако негдје још постоји неки потврђени Z19851, да је некоме познато, нека напише.

Има и два Бугарина: Bulgarian DNA Project - Y-DNA Classic Chart

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Матаруге E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844
« Одговор #79 послато: Јун 13, 2017, 03:35:05 поподне »
Сад видјех на википедији да постоји и теза о тзв. Атлантском бронзаном добу, која одриче Халштат као извориште за келтску популацију у Британији, већ говори о културним везама становништва уз атлантску обалу од Британије до Португала. Онако како су описали догађаје, временски може да се уклопи у евентуалну миграцију Z19851 у Британију, мада се халштатска теза много боље уклапа због присуства Z19851 ближе халштатској зони. Ево шта су написали:

"There is evidence of a relatively large-scale disruption of cultural patterns which some scholars think may indicate an invasion (or at least a migration) into Southern Great Britain around the 12th century BC. This disruption was felt far beyond Britain, even beyond Europe, as most of the great Near Eastern empires collapsed (or experienced severe difficulties) and the Sea Peoples harried the entire Mediterranean basin around this time. Cremation was adopted as a burial practice, with cemeteries of urns containing cremated individuals appearing in the archaeological record. According to John T. Koch and others, the Celtic languages developed during this Late Bronze Age period in an intensely trading-networked culture called the Atlantic Bronze Age that included Britain, Ireland, France, Spain and Portugal, but this stands in contrast to the more generally accepted view that Celtic origins lie with the Hallstatt culture."

Обе хипотезе су тачне и не би требале да искључују једна другу, јер културно гледано становништво које се насељавало на простору острва (Британије и Ирске) на прелазу касног бронзаног и раног гвозденог доба (овде се конкретно мисли на Урненфелдер културу/Културу поља са урнама) се може повезати са Келтима у општем смислу, док би халштатски и нарочито латенски били Келти у ужем смислу/класични, историјски Келти. Мислим да је археолошки утврђено да је током гвозденог доба (халштата и латена) било такође миграција келтског становништва са Континента на острва, које је "освежавало" оне Келте који су дошли током бронзаног доба, као и да је током целог гвозденог доба, све до доласка Римљана, било изузетног прожимања/међусобног утицаја између континенталних и острвских Келта, односно острвски Келти се никако не могу посматрати као нека изолована бронзанодопска популација. У Хиспанији имамо сличну ситуацију, уочена су два индоевропска лингвистичка слоја, лузитански (старији) и келтоиберски (млађи). Келтоиберски језици су доста сроднији и ближи галском као и острвским келтским језицима те се претпоставља да су њихови носиоци населили простор западне и централне Хиспаније током гвозденог доба, док је лузитански специфичан и не може се назвати келтским језиком у класичном смислу, али је показивао доста афинитета према келтским језицима и сродности са њима на старијем нивоу, што би можда указивало на долазак његовог претка негде током касног бронзаног доба, из тог општекелтског западноевропског/централноевропског круга. Вероватно је слична ситуација била и у Британији и Ирској, с тим што тамо ти старији општекелтски језици изгледа нису успели да преживе до доласка Рима (осим ако је недовољно документовани пиктски био такав језик).

Чињеницама против самоувереног незнања.