Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 156299 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #420 послато: Март 24, 2017, 03:20:41 поподне »
Обавио сам консултације са још једним нашим хералдичарем, овај пут са ђаконом Хаџи Ненадом Јовановићем. За разлику од господина Грујића, Јовановић сматра да штит Мириловића на грбу није споран. Јесте мало "натегнут" као решење, али пошто се види да није у питању претензиони грб да ипак може да прође. Он предлаже да ипак размислим да штит Мириловића преместим у челенку и тиме избегнем сваку евентуалну примедбу. На пример, овако нешто:


Све то показује само једно, а то је да штит може да стоји где је и био, и да нема смисла премештати га.

Реално, Велиборе, на теби је и твојима да изаберете шта желите и што мислите да је најприличније, али истакао бих то да ако у овом случају не треба позвати се на апокрифни грб из Илирског грбовника, онда би ту праксу требало убудуће забранити апсолутно свима. Иако ниједно ни друго, са хералдиком заправо везе не би имали...



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #421 послато: Март 24, 2017, 04:31:58 поподне »
Све то показује само једно, а то је да штит може да стоји где је и био, и да нема смисла премештати га.

Реално, Велиборе, на теби је и твојима да изаберете шта желите и што мислите да је најприличније, али истакао бих то да ако у овом случају не треба позвати се на апокрифни грб из Илирског грбовника, онда би ту праксу требало убудуће забранити апсолутно свима. Иако ниједно ни друго, са хералдиком заправо везе не би имали...

Слажем се, сада је до мене.
Морам да се похвалим да су и проф. Грујић и ђакон Јовановић веома позитивно оценили изображење грба. Грујић сматра да он ту нема шта да ради са чим се сложио и Јовановић. Последица је да се грб не може регистровати код ЦЗИПМ јер они региструју само грбове својих хералдичких уметника  ;D. Али могу да добијем оверену потврду да је грб хералдички исправан, која укључује и блазон.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #422 послато: Март 24, 2017, 10:22:53 поподне »
Последица је да се грб не може регистровати код ЦЗИПМ јер они региструју само грбове својих хералдичких уметника  ;D

То је релативно чест услов код многих приватних хералдичких удружења.

Али могу да добијем оверену потврду да је грб хералдички исправан, која укључује и блазон.

Па и то је нешто. Израда исправног блазона није лак посао, поготово за мало компликованије грбове као овај. Да ли у пакету иде и верзија блазона на енглеском језику или само на српском?


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #423 послато: Март 24, 2017, 10:49:40 поподне »
Па и то је нешто. Израда исправног блазона није лак посао, поготово за мало компликованије грбове као овај. Да ли у пакету иде и верзија блазона на енглеском језику или само на српском?

То се вероватно додатно плаћа.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #424 послато: Март 25, 2017, 12:52:22 пре подне »
То се вероватно додатно плаћа.

Плаћа се и за потврду са блазоном на српском, али знатно мање него у случају да се израђује емблазон. Да их не рекламирам овде, кога занима цена може ме питати путем приватне поруке. Рећи ћу само да је у еврима двоцифрена. Документ који се добија изгледа овако:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #425 послато: Март 25, 2017, 07:01:32 поподне »
На блогу La langue du blason пре доста времена објављен је чланак на тему хералдика и смрт - Héraldique et mort, une alliance (d)étonnante, и тамо синоћ видех доста примера употребе костију у хералдици, па између осталих и у грбу Њутна.

Видех данас ово на facebook страници ngw.nl


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #426 послато: Март 25, 2017, 07:26:42 поподне »
Видех данас ово на facebook страници ngw.nl


Да није нека гробарска породица? Гробарска у смислу бављења погребним услугама? ???



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #427 послато: Март 25, 2017, 07:40:47 поподне »
Да није нека гробарска породица? Гробарска у смислу бављења погребним услугама? ???

Ово је објашњење:

Цитат
The Dutch family of Kerkovius. The name means “cemetery” and therefore the arms allude to that. A very impressive and, dare I say, morbid shield but nonetheless well designed. I would blazon the arms as: Sable three Totenkopfs 1 and 2 above a fence fleury enarched Argent.


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #428 послато: Март 25, 2017, 07:44:00 поподне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #429 послато: Март 25, 2017, 07:52:58 поподне »
Аха. Опет је у питању нека веза са гробљем. Али се ради о речитом грбу. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #430 послато: Јун 24, 2017, 10:30:38 поподне »
Време је да полако закључим причу о грбу. Ево коначне верзије са којом сам аплицирао за регистрацију на http://usheraldicregistry.com/ (мада се чини да на сајту нема активности већ неко време):


Завршно решење је уз мање измене углавном исто као и последњи предлог који сам овде са вама поделио.
Хвала свима који су помогли у овом мом малом пројекту.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #431 послато: Јун 25, 2017, 06:24:49 поподне »
Време је да полако закључим причу о грбу. Ево коначне верзије са којом сам аплицирао за регистрацију на http://usheraldicregistry.com/ (мада се чини да на сајту нема активности већ неко време):


У једном од необјављених преписа Илирског грбовника, Paulus зна о чему говорим, грб Мириловића је у црно-златној комбинацији. Она је наравно, касна верзија, настала по свему судећи грешком, али факта ради хтедох то да поменем. ;)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #432 послато: Јун 25, 2017, 06:51:38 поподне »
Свака част! Мени се баш допада!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #433 послато: Јун 25, 2017, 06:54:22 поподне »
Свака част! Мени се баш допада!

Одличан је, а изображење грба предивно.

Супер ми је вратити се на почетак ове теме и пратити еволуцију грба. Као да читам књигу.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #434 послато: Јун 25, 2017, 09:33:18 поподне »
У једном од необјављених преписа Илирског грбовника, Paulus зна о чему говорим, грб Мириловића је у црно-златној комбинацији. Она је наравно, касна верзија, настала по свему судећи грешком, али факта ради хтедох то да поменем. ;)

 Да, знам за то. Ако се не варам у питању је тзв. Лондонски грбовник?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #435 послато: Јун 25, 2017, 09:56:11 поподне »
Одличан је, а изображење грба предивно.

Супер ми је вратити се на почетак ове теме и пратити еволуцију грба. Као да читам књигу.  :)

Јесте, права авантура :). Јако пуно сам научио и "заљубио" се у Хералдику у протеклих шест месеци.

Можда да кажем нешто о пар најважнијих детаља које сам изменио у финалној верзији:
- Променио сам смер увртања овојнице, тако да сада сребрни и  црвени чворови имају оријентацију "per bend". Желео сам да тиме појачам асоцијацију на штит Косача, првих владара Херцеговине, који има управо такву "апликацију".
- Полумесец је окренут врховима на доле, што је својевремено била крајишка хералдичка ознака за победу над отоманском војском, а у овом случају поред већ претходног значења симболише и погубљење харачлија, догађај о коме "прича" блазон штита. Тиме сам уједно обуставио и гунђање појединих чланова фамилије у вези присуства полумесеца на грбу.

Иначе, одустао сам од масовног фамилијарног референдума о грбу. Не може се увек прибегавати демократији, посебно када људима тема није блиска. Шта се у том случају дешава видимо на тужном примеру Paulusovog предлога грба Бањалуке... Па пошто није било већих приговора а ни интересовања за тему, ја сам преломио и кренуо у регистрацију.
« Последња измена: Јун 25, 2017, 09:58:59 поподне Velibor »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #436 послато: Јун 25, 2017, 09:58:04 поподне »
.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #437 послато: Јун 25, 2017, 09:58:53 поподне »
Иначе, одустао сам од масовног фамилијарног референдума о грбу. Не може се увек прибегавати демократији, посебно када људима тема није блиска. Шта се у том случају дешава видимо на тужном примеру Paulusovog предлога грба Бањалуке... Па пошто није било већих приговора а ни интересовања за тему, ја сам преломио и кренуо у регистрацију.

Ма тако је најбоље!  :)

Ван мреже роквић

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 170
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #438 послато: Јул 14, 2017, 10:52:42 пре подне »



На старом предлогу је радио и сам Грујић:

На грбу је и застава Републике Српске Крајине.
бити Србин је светиња

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5295
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #439 послато: Децембар 31, 2017, 12:16:34 пре подне »
Урадио сам предлог грба за нашег колегу форумаша, Ранка Бубању. Ранко ме је замоли да овде поделим предлог са осталима како би чуо коментаре. Одмах да кажем да је ово идејно решење, састављено мало на брзину од расположивих компоненти са интернета и делова мог грба. На коначном дизајну би требало још доста радити.


Идеја је била да се уради речити грб који би указао на презиме Бубања. Такође је требало указати на свештенички позив који је доста чест у фамилији Бубања као и ратнички дух и страдања која су им се дешавала у прошлости.
Код приложеног решења централни црвени круг симболише бубањ гледан одозго на коме су укрштене златне бубњарске палице, што асоцира на презиме Бубања. Из ове композиције израста црвени крст преко сребрне подлоге, симбол светог Ђорђа, а у овом случају свештеничког позива код Бубања.
У челенки опет имамо бубањ, овај пут ратни, који носи вук са мачем у десници, што указује на страдања али и борбени дух Бубања.
За гесло Ранко је одабра узвик "Правда", што је био мото и средњовековних Бубања.

Ранко је грб практично већ усвојио :). Свеједно, волео би да чује ваше коментаре и можда предлоге за унапређење.
Највише од свега би добродошао покушај блазонирања овог решења.
Па да чујемо...
Kамене рабъ и госодинъ