Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154505 пута)

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #340 послато: Јануар 13, 2017, 04:12:43 поподне »
Још кад би се ово дало објаснити у светлу словенске етногенезе под упливом носилаца И2 хаплогрупе и њиховог језика ма који био, то би био пун погодак :)

Свака част, да знаш да то хтедох рећи, али реко' да не претерам са нагађањем.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #341 послато: Јануар 15, 2017, 01:51:30 поподне »
"Рабъ" и "камы" не припадају истој деклинацији, о чему сведоче и њихови наставци.
 "ъ" и "ы" историјски имају другачије развојне путеве. "ъ" у речи "рабъ" потиче од древног наставка -ус, -ос (латински "орбус" ако се не варам), док "ы" потиче од -он, -ун(дуго о и у). Тако да се аналогија не може успоставити.
Све је ово некако повезано са законом отвореног слога, који чини специфичну разлику која раздваја словенске језике од балтичких, који имају изворне наставке.

Консултовао сам лингвисту и закључак је да је за реч "камы" једини могући генитив "камене", баш како је Сремац и рекао.

С обзиром да су Михићи били познати клесари и каменоресци, мало сам променио и проширио гесло, тако да би грб сад изгледао овако:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #342 послато: Јануар 15, 2017, 02:03:37 поподне »
...тако да би грб сад изгледао овако:

Значи ипак сте колективно одлучили да задржите бели полумесец на грбу?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #343 послато: Јануар 15, 2017, 02:10:02 поподне »
Значи ипак сте колективно одлучили да задржите бели полумесец на грбу?

Ништа још није одлучено. Ја се не предајем а остали полако губе интересовање, тј. идем на исцрпљивање :)
Тек треба ово да обелоданим на фамилијарној ФБ групи, видећемо како ће проћи.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #344 послато: Јануар 15, 2017, 02:54:42 поподне »
Опростите на малој дигресији али, ево и доказа тврдњи да су Михићи били врсни каменоресци.

Умјетнички рад у камену Јована Михића из 1926. године, на Банчићима.

pic host


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #345 послато: Јануар 15, 2017, 02:56:21 поподне »
Опростите на малој дигресији али, ево и доказа тврдњи да су Михићи били врсни каменоресци.

Умјетнички рад у камену Јована Михића из 1926. године, на Банчићима.

pic host

Јесу, нема шта! ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #346 послато: Јануар 15, 2017, 03:09:37 поподне »
Опростите на малој дигресији али, ево и доказа тврдњи да су Михићи били врсни каменоресци.

Умјетнички рад у камену Јована Михића из 1926. године, на Банчићима.

pic host

Заиста сјајно.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #347 послато: Јануар 15, 2017, 03:31:03 поподне »
Опростите на малој дигресији али, ево и доказа тврдњи да су Михићи били врсни каменоресци.

Умјетнички рад у камену Јована Михића из 1926. године, на Банчићима.

Јован Гаше Михић, рођен 1894., клесар и каменорезац, отац нашег географа Др Љубе Михића чије књиге имамо у дигиталној библиотеци Порекла.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #348 послато: Јануар 15, 2017, 06:59:41 поподне »
Јован Гаше Михић, рођен 1894., клесар и каменорезац, отац нашег географа Др Љубе Михића чије књиге имамо у дигиталној библиотеци Порекла.

Уф, како вријеме лети. Ја га одлично памтим!

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #349 послато: Јануар 15, 2017, 08:45:54 поподне »
Још кад би се ово дало објаснити у светлу словенске етногенезе под упливом носилаца И2 хаплогрупе и њиховог језика ма који био, то би био пун погодак :)

 ;D

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #350 послато: Фебруар 11, 2017, 01:20:20 поподне »
Консултовао сам лингвисту и закључак је да је за реч "камы" једини могући генитив "камене", баш како је Сремац и рекао.

С обзиром да су Михићи били познати клесари и каменоресци, мало сам променио и проширио гесло, тако да би грб сад изгледао овако:



Видим да се доста напредовало око осмишљања знамења...примјетих да и даље има недоумица око ”рафигурације четвртога брата”, па рекох да мало још придодамо материјала за даљу дискусију:

« Последња измена: Фебруар 11, 2017, 01:22:55 поподне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #351 послато: Фебруар 11, 2017, 01:30:27 поподне »
Млађо, твој предлог личи на новогодишњу јелку, али веома ми се допада како си то одрадио. ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #352 послато: Фебруар 11, 2017, 01:37:10 поподне »
Млађо, твој предлог личи на новогодишњу јелку, али веома ми се допада како си то одрадио. ;)

Не имадох времена да то боље одрадим...не нађох одговарајућу шаржу па импровизовах, ријеч је о четири ”блиставе” (ово ”блиставе” придодах ја, у хералдици не постоји такав израз :) ) звијезде за четири сина.
Намјера ми је била да мало релаксирам напетост шаржи на штиту...гдје је прилично видљиво да се ”крстови” покушавају дистанцирати од ”полумјесеца” у подножју...средиће ово Велибор.  ;)
« Последња измена: Фебруар 11, 2017, 01:43:59 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #353 послато: Фебруар 11, 2017, 02:15:44 поподне »

Видим да се доста напредовало око осмишљања знамења...примјетих да и даље има недоумица око ”рафигурације четвртога брата”, па рекох да мало још придодамо материјала за даљу дискусију:
(...)

Драго ми је да и даље има заинтересованих за ову тему. Хвала Млађо на предлогу, занимљив је и визуелно ефектан. Но, мислим да сам задовољан решењем које је већ дуже време стабилно. Што се штита тиче , у односу на основу коју си ти искористио у предлогу, моје тренутно усвојено решење се разликује само у томе што сам на кули вратио прозор "отворен пољем". Не видим потребу за додавањем још једне (црне) боје, када је већ нигде другде нема. Иначе, у последње време бавио сам се углавном емблазоном. Све је пребачено у векторску графику помоћу Inskape-a. Направљене су неке мање измене на перифералијама:
  • У челенци је промењен барјак. Одустао сам од малтешког крста који није уобичајен у православљу. Барјак је сад бели крст на црвеном, што се некад назива заставом Светог Јована Крститеља.
  • Кацига је мало рестилизована.
  • Дорада сенчења и дезена на овојници и плашту

То сада изгледа овако:


Камена хумка није постамент нити део блазона, већ декорација која ми се нешто допала у последње време :)

Сад чекам резултате за бар још једну фамилију Мириловића у оквиру Херцеговачког ДНК подухвата, па ако буду у складу са очекивањима да кренем у регистрацију.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #354 послато: Фебруар 11, 2017, 02:32:01 поподне »
Не имадох времена да то боље одрадим...не нађох одговарајућу шаржу па импровизовах, ријеч је о четири ”блиставе” (ово ”блиставе” придодах ја, у хералдици не постоји такав израз :) ) звијезде за четири сина.
Намјера ми је била да мало релаксирам напетост шаржи на штиту...гдје је прилично видљиво да се ”крстови” покушавају дистанцирати од ”полумјесеца” у подножју...средиће ово Велибор.  ;)

Мимоиђоше нам се поруке. То дистанцирање које помињеш се заиста и десило. Није то нешто у негативном смислу, али тако је било. Три сина протерана и постали Михићи, један остао и постали Пашићи. Временом се одродили али памтимо да смо некад били једно. Односи између три гране Михића се данас одржавају док веза са Пашићима нема. Не зато што смо нешто завађени, већ ето, тако се десило.

Занима ме уједно познаје ли неко некога од тих "мојих" Пашића? Ја не живим у Херцеговини па слабо познајем "терен". Ово је нека моја компилација сазнања о њима:

Pašići su stanovali Pod Kulom, gde se i danas nalaze razvaline njihove kule. Naselje je prozvano po njihovoj kuli. „Pod Kulom su živeli samo Pašići i Mihići, te po mome mišljenju Pašići potiču od Mihića“ - piše ispitivač Sava Đogo 1939. godine. Obren Đurić-Kozić je zabeležio, a Jefto Dedijer objavio 1909. godine sledeće: "U Gornjem Hrasnu, zaseoku Pod Kulom, prije 200 godina (oko 1700.) živjeli su Mihići, kojih danas ima u Čavšu, Bančićima, Lokvama i Dabru. Nјihov su rod muslimani Pašići, koji su sagradili seosku kulu i žive u Mostaru i Bivolju brdu”. Jefto Dedijer 1909. godine navodi: "Na Bivolju brdu žive muslimanske porodice Pašići i Elezovići su od pravoslavnih Knežića u Hrasnu. Isto su pleme s Medanima, Komadima, Đogama i Bukvićima u Hrasnu, i s Kruljima u Pocrnju. Svi su porijeklom od Kapora u Mirilovićima, a ovi su još u srednjem vijeku doselili iz stare Srbije”. Šefko Pašić navodi da Pašići sa Bivolja Brda vode poreklo od Knežića, a po drugima od Mihića, dok Jefto Dedijer smatra da su Pašići, Elezovići, Knežići i Tojage poreklom od Kapora iz Mirilovića. Međutim, u samoj porodici se ističe da su od Knežića. Pašići potiču od sina Mihe Knežića, a sinovi Mihini su se po ocu Mihi prozvali Mihići. Jedino četvrti sin Mihin koji je postao paša, dobi prezime Pašić. Prema tome, tačno je da su Pašići poreklom Knežići, ali su rođena braća Mihića. Knežići, Mihići, Pašići i Elezovići potiču od Kapora iz Mirilovića. Pašićima je matica Pod Kulom u Gornjem Hrasnu, a iselili su u Bivolje Brdo i Mostar.


Ако би их неко могао знати, кладио бих се на Wolfа :)
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #355 послато: Фебруар 11, 2017, 04:13:21 поподне »
Мимоиђоше нам се поруке. То дистанцирање које помињеш се заиста и десило. Није то нешто у негативном смислу, али тако је било. Три сина протерана и постали Михићи, један остао и постали Пашићи. Временом се одродили али памтимо да смо некад били једно. Односи између три гране Михића се данас одржавају док веза са Пашићима нема. Не зато што смо нешто завађени, већ ето, тако се десило.



Мислим да се нисам добро изразио...јер видим да си ме погрјешно схватио...када сам писао о дистанцирању крстова и полумјесеца, мислио сам у хералдичком смислу, то јесте на блазонирање (опис грба), јер не видим како би се могла описати позиција три крста према твом цртежу на односу на кулу у блазону...”проблематична” су ова два бочна овако како постављена...која би требала бити нпр. на пола штита како би се могла та позиција описати.
« Последња измена: Фебруар 11, 2017, 04:22:24 поподне млађо »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #356 послато: Фебруар 11, 2017, 04:28:25 поподне »

Мислим да се нисам добро изразио...јер видим да си ме погрјешно схватио...када сам писао о дистанцирању крстова и полумјесеца, мислио сам у хералдичком смислу, то јесте на блазонирање (опис грба), јер не видим како би се могла описати позиција три крста на односу на кулу...”проблематична” су ова два бочна овако како постављена...која би требала бити на пола штита како би се могла та позиција описати.

Аха, сад разумем. И није постојала намера да крстове на боковима фиксирам баш у овој положај кроз блазон.  Назовимо то пре "уметничком слободом" у изради емблазона.
Покушао сам да склепам блазон грба са скромним знањем које поседујем:

ШТИТ: Црвено, на кули са круништем од четири грудобрана и са једним прозором отвореним пољем, између три грчка крста у глави и на странама и полумесеца врхова окренутих на горе у стопи, све сребрно, истакнут штит Мириловића (Зелено, пет полумесеца врхова окренутих на горе распоређених два један и два, златних).
ЧЕЛЕНКА: На кациги овојнице и плашта у основним бојама из шкољке обрнуте златне јагње у ходу природно ореола златног носи на копљу са крстом исте боје заставу Светог Јована Крститеља (црвену са крстом сребрним).
ГЕСЛО: КАМЕНЕ РАБЪ И ГОСПОДИНЪ


Свакако ће морати још неко стручнији да ово погледа и "аминује".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #357 послато: Март 05, 2017, 08:39:54 поподне »
За љубитеље хералдике, шпеција је страница Escutcheons of Science, на којој су објављени грбови познатих људи из света науке.

Мени је посебно било драго кад сам нашао одређене сличности са људима који су посебно изазивали моју пажњу током гимназијских дана. То су пре свега грбови Пјера Симона Лапласа, француског математичара и астронома, који је заједно са Имануелом Кантом поставио чувену Кант-Лапласову теорему, Жосефа Луја Лагранжа, такође математичара и астронома, познатог по опет Лагранжовој теореми, коју је он поставио, те Готфрида Вилхелма фон Лајбница, који је заједно са Њутном један од твораца диференцијалног рачуна.

Списак грбоносаца је подугачак, а садржајем занимљив и неретко интригирајући, изненађујући... као рецимо код грба поменутог Исака Њутна... на коме су две укрштене бутне кости. ???

Кућа - Вулсторп Менор, где би рођен и живеше Исак Њутн (на надвратнику - грб с дваiу укрштених бутних кости). Пред кућом налазише се дрво, с коiег iабука паде, коiа наведе Њутна да напише теориiу о гравитациiи.

СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #358 послато: Март 05, 2017, 09:42:20 поподне »
Кућа - Вулсторп Менор, где би рођен и живеше Исак Њутн (на надвратнику - грб с дваiу укрштених бутних кости). Пред кућом налазише се дрво, с коiег iабука паде, коiа наведе Њутна да напише теориiу о гравитациiи.


Браво Сол на слици! ;) Да, видиш како је тај грб био и те како значајан грбоносцу, док га је истакао на прочељу куће. Питам се, која би ту могла бити симболика? Није баш чест случај да имамо кости у хералдици. Осим неких апокрифних грбова, и фантастичних грбова, и не знам да неки приказују кости.

Мало подсећа на гусарску заставу? Ко зна, не би ме изненадило да са гусарима сер Њутн и имаше неке везе, била је то доста контроверзна личност. :)



Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #359 послато: Март 05, 2017, 10:25:02 поподне »
Браво Сол на слици! ;) Да, видиш како је тај грб био и те како значајан грбоносцу, док га је истакао на прочељу куће. Питам се, која би ту могла бити симболика? Није баш чест случај да имамо кости у хералдици. Осим неких апокрифних грбова, и фантастичних грбова, и не знам да неки приказују кости.

Мало подсећа на гусарску заставу? Ко зна, не би ме изненадило да са гусарима сер Њутн и имаше неке везе, била је то доста контроверзна личност. :)

Да, Amicus-e. Изгледа, да алегорична симболика на слободнозидарску страну вуче. Заiедно са мртвачком главом (с три секирице, као на слици) Британска ратна морнарица - њу, као победоносни барiак - "Џолли Роџер" и даље баштини.


http://www.dailymail.co.uk/news/article-1372804/Return-Triumph-With-skull-crossbones-flying-defiantly-mast-submarine-launched-attack-Gaddafi-comes-home.html
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ