Аутор Тема: Недостајуће презиме  (Прочитано 2121 пута)

Ван мреже RAŠKO

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Недостајуће презиме
« послато: Октобар 18, 2016, 08:48:30 поподне »
Драги пријатељи,
у попису презимена нисам успео наћи своје Ликић . Да ли ми можете помоћи око проналажења података. Живим у Горњем Милановцу, село Церова . Помало сам чепркао и стигао до Ликића дола изнад Шћепан Поља.
Хвала
« Последња измена: Октобар 19, 2016, 08:41:08 пре подне Број 1 »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Недостајуће презиме
« Одговор #1 послато: Октобар 18, 2016, 09:00:51 поподне »
Драги пријатељи,
у попису презимена нисам успео наћи своје Ликић . Да ли ми можете помоћи око проналажења података . Живим у Горњем Милановцу , село Церова . Помало сам чепркао и стигао до Ликића дола изнад Шћепан Поља .
хвала

Додани су Ликићи. :)

А око порекла, па мислим да овде имамо једног врсног познаваоца Ликића, сачекајмо да се он огласи. ;)
« Последња измена: Октобар 19, 2016, 08:41:52 пре подне Број 1 »



Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Недостајуће презиме
« Одговор #2 послато: Октобар 18, 2016, 09:38:59 поподне »
Драги пријатељи,
у попису презимена нисам успео наћи своје Ликић . Да ли ми можете помоћи око проналажења података . Живим у Горњем Милановцу , село Церова . Помало сам чепркао и стигао до Ликића дола изнад Шћепан Поља .
хвала

Пpeмa књизи Mилoja Paкићa "Kaчep", Ликићи кojи cлaвe Ђуpђeвдaн, cу ce дoceлили oкo 1770/80 из Пpиликa, у ужичкoм oкpугу. Вepoвaтнo ce paди o Пpиликaмa у ивaњичкoм кpajу. У Пpиликaмa cу у пopecким књигaмa из 1833. пoпиcaни и Гaвpилoвићи кojиx и дaнac имa у Пpиликaмa и jeдини cлaвe Ђуpђeвдaн. Moгућe дa ce paди o иcтoм poду, a дa je пpeзимe Ликић нacтaлo кacниje, у Цepoви, дoк cу ce у Пpиликaмa пpeзивaли дpугaчиje.
« Последња измена: Октобар 19, 2016, 08:42:27 пре подне Број 1 »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Недостајуће презиме
« Одговор #3 послато: Октобар 18, 2016, 09:49:15 поподне »
Пpeмa књизи Mилoja Paкићa "Kaчep", Ликићи кojи cлaвe Ђуpђeвдaн, cу ce дoceлили oкo 1770/80 из Пpиликa, у ужичкoм oкpугу. Вepoвaтнo ce paди o Пpиликaмa у ивaњичкoм кpajу. У Пpиликaмa cу у пopecким књигaмa из 1833. пoпиcaни и Гaвpилoвићи кojиx и дaнac имa у Пpиликaмa и jeдини cлaвe Ђуpђeвдaн. Moгућe дa ce paди o иcтoм poду, a дa je пpeзимe Ликић нacтaлo кacниje, у Цepoви, дoк cу ce у Пpиликaмa пpeзивaли дpугaчиje.

Гaвpилoвићи у Пpиликaмa, Paдaљeву и Дубpaви ca ocтaлим poдoвимa кoje cлaвe Ђуpђeвдaн cу Дpoбњaци, пa cу ce нeки poдoви тaкo и пpeзивaли cвe дo 1834.

« Последња измена: Октобар 19, 2016, 08:42:46 пре подне Број 1 »

Ван мреже RAŠKO

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Недостајуће презиме
« Одговор #4 послато: Октобар 19, 2016, 07:15:37 пре подне »
Подаци до којих сам дошао потврђују Милошеве наводе . Крајем 18-тог века миграција ка садашњем одредишту , Церова Качерски срез , уз кратко задржавање на Голији (Прилике) и Ботуњ (Крагујевачки срез) . Али ме више занима период пре миграције . Иначе , већина Ликића се раселила на простор Херцеговине . Временом су задржали крсну славу Ђурђевдан али је један део прешао у ислам .
Карика која недостаје , мени , је период пре 1770-те .
« Последња измена: Октобар 19, 2016, 08:43:28 пре подне Број 1 »