Аутор Тема: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак  (Прочитано 1939 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Поштовани,

Покушавам да сазнам нешто о горе наведеним породицама из Љубића код Чачка, не бих ли преко тих сазнања успео да откријем нешто о мојој породици.
Моја породица потиче од породице Гавриловића, која се раније презивала Ристић. Најстарији предак у овој линији је Гаврило Ристић, по коме се данас и презивају Гавриловић. Овај исти Гаврило се у неким тефтерима назива и Гаврило Величковић, а будући да су његови синови наизменично користили презиме Ристић и Гавриловић, моја претпоставка је да се Гаврилов отац у том случају звао Величко. Међутим не знам ништа о томе одакле су дошли и када. Чибучки тефтери сведоче да је Гаврило био у Љубићу 1823. године (рођен 1784.). Према сеоском предању, које сам потврдио од више неповезаних усмених извора, моја породица потиче од Гаврилове ћерке Милице, која је добила ванбрачно дете које се по њој презивало Миличић. Знамо да се Милица удала после овог детета, али не знамо за кога. Поред наших гробова на гробљу се налази и гроб Милице "жене Јова Илића. Поживе 44 године, умре 1852.", који су подигли "ћерка и зет Симо Танасковић". Увидом у матичне књиге рођених у Љубићу, видео сам да су Милица и Јован Илић имали само једну ћерку Теодосију (рођена 1837), вероватно поменута жена Сима Танасковића. Оно где забуна за мене настаје јесте чињеница да на попису из 1863 за Љубић нема Јована Илића, а нема нити једне куће Танасковића, као нити једног Сима или Теодосије, као ни мог претка. Моја претпоставка је да су се можда "колективно" одселили, али не знам где, па сам се питао да ли постоји нека прича у неком од суседних села која укључује неке од горе наведених података? Такође, сеоска прича је да је поменути гроб, гроб баш те "наше" Милице, али је мој деда сматрао да је то само случајност, као и његова два брата. Притом у породици постоји неслагање око тога да ли је Милица мајка мог наврндеде, кога је мој деда упамтио под именом Ђоко, или мог чукундеде, Светозара у ком случају Ђоко није ни постојао. Моја претпоставка је да је Ђоко постојао, из простог разлога што у матичних књигама (прилично добро очуваним) постоје само две Милице из Љубића - једна која је имала потомке, али не и ванбрачно дете, и једна која је умрла као дете. Из тог недостатка доказа извлачим да је Милица рођена пре 1837 (јер су књиге доступне од те године) и опет на осну тога да је била престара да роди Светозара и поново се уда (будући да би у време његовог рођења имала 50 година). Иначе презиме сам први пут срео у Љубићу 1878, када се Светозар женио. Како је раније постојао обичај да ванбрачна деца носе мајчино девојачко презиме (из примера моје бабе) претпостављам да је могуће да се Ђко презивао Ристић, или Гавриловић, а да је тек Светозар узео презиме Миличић. Што се тиче њене удаје ван села и селидбе заједно са сином, неки трагови ме воде у Пријевор, Мрчајевце, и Ракову али без дефинитивне потврде, а не желим да тумарам насумице ако могу да сузим потрагу. Што се тиче крсних слава ових породица, за Танасковиће и Илиће их не знам, јер их данас нема у Љубићу, а Гавриловића има неколико кућа и славе више слава, између осталих Ђурђиц и Аранђеловдан. Извињавам се због дужине текста, нисам могао краће. Био бих веома захвалан за било какву помоћ или податак.

Жарко Миличић

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #1 послато: Мај 28, 2018, 10:35:32 поподне »

Моја породица потиче од породице Гавриловића, која се раније презивала Ристић. Најстарији предак у овој линији је Гаврило Ристић, по коме се данас и презивају Гавриловић.
... Гавриловића има неколико кућа и славе више слава, између осталих Ђурђиц и Аранђеловдан.

Жарко Миличић
Миличићу,
Не нађох те у Пројекту. Да ли то значи да се још ниси тестирао?
Ако си моја хаплогрупа, постоји могућност да си од мојих Ристића. У том случају, муке ће ти бити знатно олакшане 8) ...Само се тестирај и јави од којих си ;)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #2 послато: Мај 29, 2018, 11:07:26 пре подне »
Размишљао сам доста о томе, планирам у скорије време, када се још мало образујем по том питању.
Мада не знам колико би то у овом случају Ристића користило, будући да сам потомак у женској линији (чији сам у мушкој не знамо) ?

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #3 послато: Мај 30, 2018, 11:46:46 поподне »
Размишљао сам доста о томе, планирам у скорије време, када се још мало образујем по том питању.
Мада не знам колико би то у овом случају Ристића користило, будући да сам потомак у женској линији (чији сам у мушкој не знамо) ?
Да сам пажљивије читао не бих упао у еуфорију да сам нашао још једног Ристића. Моје извињење. Ако неко од наведених Ристића-Гавриловића хоће да се тестира, јави. Поздрав!
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Gavra

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #4 послато: Мај 19, 2021, 02:39:29 поподне »
Dobar dan. Ja vodim poreklo od Gavrila Ristića iz Ljubića kod Čačka. Moji su Gavrilovići. Imam i porodično stablo, ali nisu upisivana ženska deca. Gavrilo je došao u Ljubić oko 1800. godine. U rodoslovu piše da vode poreklo iz Dragačeva. Stari su pričali da su tu došli iz okoline Trebinja. Gavrilo je imao brata Radosava. Osnovao je porodicu Gavrilović, a Radosav porodicu Radosavljević. Gavrilo je bio ustanik. To sam i na internetu negde pronašla, a i tata mi je pričao. Gavrilo je imao sinove Nikolu, Lazara, Obrada, Miću, Jovana i Glišu i jednu ćerku. To je sve što ja znam. Ako neko ima još neka saznanja, volela bih da mi napiše.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #5 послато: Мај 19, 2021, 05:04:42 поподне »
Поштовани Ристићу-Гавриловићу,

Тамо где је ова Ваша  тема, осам места ниже је тема о Ристићима, па погледајте када будете имали времена.

Родослов свакако урадите за Гавриловиће и за остале патрилинеарне сроднике.

Ристића тестираних има R1a, G, E, J2, I2 (dinarik Sever i Jug)...

Презиме Ристић је једно од најчешћих тако да је основа први тест на 23 маркера у Београду, а остало, отом-потом.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Gavra

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #6 послато: Мај 19, 2021, 10:57:58 поподне »
Dobro veče. Hvala na odgovoru. Gde mogu test da radim i kako se tačno test zove? Takođe me zanima i šta mogu da saznam pomoću njega? Ja imam rodoslov mojih Gavrilovića. Najviše me zanima odakle potiču. Ne znam baš da li je pouzdan podatak da vode poreklo iz okoline Trebinja.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Ристић-Гавриловићи, Илићи, Танасковићи, село Љубић, Чачак
« Одговор #7 послато: Мај 20, 2021, 07:10:02 пре подне »
Гавро, написао сам приватну поруку, погледај молим те.