Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
О тој теми је подробно излагано овде:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3462.0

Хвала НиколаВук ово ми је промакло...
2
Пошто је ово само теорија, вероватно никад нећемо моћи да докажемо њену истинитост. Највећа мана јој је празнина од око 400-500 година између помена Срба у Закавказју и првих помена Срба у Полабљу и Балкану током велике сеобе Словена. Противници ове теорије управо кажу да су Срби Плинија и Птоломеја само случајни народ са сличним именом.

Што се тиче саме генетике ако сам добро прочитао и разумео доступну литературу на интернету Осети имају карактеристичну халпогрупу групу Г као доминантну, посебно северни Осети. Пручавањем земних остатака Алана утврђено је да и они такође имају доминантно Г групу, из чега су научници дошли до закључка да су Осети заиста потомци Сарамата-Алана а не неко асимилирано локално становништво.

Сада питање је колико је учестала Г група код балканских Срба? По ономе што сам видео говоримо до 5% популације. Можда неко од чланова са више знања да потврди ово или оповргне. У сваком случају говоримо о генетским траговима али не можемо доказати да долазе од Алана. Код Лужучких Срба проценат је сличан до 5% популације, ако ме доступна литература не вара.


3
Ако причамо о вези Срба и Сарамата односно Алана позната је такозвана иранска теорија о пореклу српског имена.

Она говори да су "прото Срби" оргинално Сараматско-Аланско племе које је живело у северном Закавказју. Ово се поткрепљује историјским изворима. Први извор је књига Плинија Цецилија Секундуса „Познавање природе“ (69-75. године). Други је из дела „Географија“ египатског научника Клаудија Птолемеја (пре 175. године) који такође спомиње Србе, оба дела везују име Срби за северно Закавказје. Наводно на истом подручју Србе спомињу и Тацит, Прокопије, Јорданес, Вибијус и Ајнхард. (нисам нашао појединости)

Данашњи потомци Сарамата-Алана са тог подручја су народ Осета, па је претпоставка да би можда генетичка слика Осета могла да укаже и на генетичку слику тих аланских "прото Срба".

Тадеуш Сулимирски (британско-пољски археолог) износи претпоставку да су "прото Срби" у хунској војсци сачињавали гарнизон који је имао задатак да у покореним областима на западу од Кавказа одржава власт Хуна. Кад је Атила 453. године умро, Срби су постали независни и задржавали власт над месним словенским становништвом у Полабљу, са којим су се временом стопили и дали му своје име.

Ако је ова теорија тачна и Лужички Срби и балкански Срби би могли да имају генетичке трагове Сарамата (Алана) који су данас најближи народу Осета на Кавказу...

О тој теми је подробно излагано овде:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3462.0
4
Ако причамо о вези Срба и Сарамата односно Алана позната је такозвана иранска теорија о пореклу српског имена.

Она говори да су "прото Срби" оргинално Сараматско-Аланско племе које је живело у северном Закавказју. Ово се поткрепљује историјским изворима. Први извор је књига Плинија Цецилија Секундуса „Познавање природе“ (69-75. године). Други је из дела „Географија“ египатског научника Клаудија Птолемеја (пре 175. године) који такође спомиње Србе, оба дела везују име Срби за северно Закавказје. Наводно на истом подручју Србе спомињу и Тацит, Прокопије, Јорданес, Вибијус и Ајнхард. (нисам нашао појединости)

Данашњи потомци Сарамата-Алана са тог подручја су народ Осета, па је претпоставка да би можда генетичка слика Осета могла да укаже и на генетичку слику тих аланских "прото Срба".

Тадеуш Сулимирски (британско-пољски археолог) износи претпоставку да су "прото Срби" у хунској војсци сачињавали гарнизон који је имао задатак да у покореним областима на западу од Кавказа одржава власт Хуна. Кад је Атила 453. године умро, Срби су постали независни и задржавали власт над месним словенским становништвом у Полабљу, са којим су се временом стопили и дали му своје име.

Ако је ова теорија тачна и Лужички Срби и балкански Срби би могли да имају генетичке трагове Сарамата (Алана) који су данас најближи народу Осета на Кавказу...

 

 
5
Архиви и архивска грађа / Архив САНУ у Сремским Карловцима
« Последња порука Делија послато данас у 11:35:30 пре подне »
Поштовани,
Да ли је неко имао искуство са истраживањем у поменутом архиву, и да ли можда поседује списак фондова? Има књижица коју је издао Жарко Димић- преглед историјата архива САНУ у С.Карловцима (1949-2009), ту има и попис фондова и архивске грађе наводно.
6
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука Кековац послато данас у 08:53:03 пре подне »
Шта је тачно повратна колонизација? За нас Ердељановић наводи да смо били у Срему "па се повратили", иако у мојој фамилији то не постоји као сећање, само Црна Гора, иако имамо нека магловита предања да смо у сродству са неким фамилијама из Сремчице које су активно учествовале у изградњи/или реконструкцији Лаудановог шанца, што значи крај XVIII века, али кад се тачно десио тај повраћај у Шумадију  ?

Вероватно након Кочине крајине.
7
Српски ДНК пројекат / Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Последња порука НикПав послато данас у 05:38:34 пре подне »
Иако се већина Климената који су тада кренули на север населила на подручју тадашње Јужне Угарске, било је и оних који су се бавили по Шумадији. О једној епизоди, када је већа колона Климената заузела тврђаву Жрнов на Авали, писао сам овде:

https://www.poreklo.rs/2019/04/23/toponimija-beograda-1/

А, опет, с обзиром да Азања није тако далеко од Дунава, није немогућа ни повратна колонизација.

Шта је тачно повратна колонизација? За нас Ердељановић наводи да смо били у Срему "па се повратили", иако у мојој фамилији то не постоји као сећање, само Црна Гора, иако имамо нека магловита предања да смо у сродству са неким фамилијама из Сремчице које су активно учествовале у изградњи/или реконструкцији Лаудановог шанца, што значи крај XVIII века, али кад се тачно десио тај повраћај у Шумадију  ?
8
Историја / Одг: Историјски документарни филмови и емисије
« Последња порука ДушанВучко послато Април 26, 2024, 11:58:50 поподне »
Кратка прича о Омер Паши Латасу:
<a href="https://youtube.com/v/NiPNRgRr3xg?si=9Cyjcv7xCXF3dlNZ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/NiPNRgRr3xg?si=9Cyjcv7xCXF3dlNZ</a>
9
Јовановић, Томиндан, Новаке/Призрен

Презиме је промењено у "Јовић (Јовановић)". Тестирни потиче из фамилије Јовић, али је његовој породици административном грешком после 1970. године презиме промењено у Јовановић.

Мислим да смо у оваквим случајевима углавном прво наводили садашње презиме, а у загради презиме према стању из 1900. године. У принципу је свеједно, само би ваљало да установимо како ћемо наводити презимена у таквим ситуацијама.
10
Савети за тестирање / Одг: Dante Labs
« Последња порука Драган Максимовић послато Април 26, 2024, 11:24:53 поподне »
Још мало мог искуства са пријемом прибора. Опет сам чекао њихов одговор да ли примају букални брис или ће ми послати нови прибор на адресу познаника у Бечу, па сам их синоћ новом поруком подсетио да чекам одговор. Овај пут сам поруку послао поред досадашње адресе [email protected] и на [email protected] (Милошев предлог). Данас су ми и-меилом потврдили да не могу да прихвате букални брис и да ће ми послати нови прибор. Два сата касније ми стиже од ДантеЛабса нова порука да су ми креирали налог за слање пакета преко УПС-а. И на крају ми три сата након последње поруке УПС потврђује да је пакет преузет и да би требао да у Беч на адресу мога познаника стигне у петак. Сада већ почињем да се надам да ћу можда успети да прескочим прву степеницу у процесу добијања WGS резултата.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10