Аутор Тема: Шекулар  (Прочитано 184455 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #180 послато: Децембар 29, 2015, 01:34:06 поподне »
Небо, необична књига "Урла" (роман) Геопоетика, Београд, 2000.г. 167. страна, је од др антрополошких наука Момира Никића, поријеклом Шекуларца, коријеном од  твојих Вајмеша. У презименику Шекулара га наводим, под презименом Никић. Тамо сам навео да је родом из Роваца Шекуларских, одсељени у Бијело Поље. Никићи су врло блиски с Недовићима ( Недо и Ника су браћа, синови Новице Вајмеша. Теби је познато да је Никића било у Љумбарди код Пећи.  "Никићева књига је нека врста енциклопедије у којој се обиље чињеница мијеша са измшљеним подацима"...( Радивоје Констатиновић).

Хвала, Видоје, потражићу књигу.
О Никићима си све добро написао, млад род, из друге половине 19. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #181 послато: Јануар 05, 2016, 01:49:58 поподне »
  Небо,  не јављаш се? Откуда у Шекулару остаци култа орла и међеда?  Поново на брзину, погледах књигу проф. др Мирка Барјактаровића, етнолога. Не нађох ништа о томе.  Прије четрдесетак година био сам у друштву  проф. Барјактаровића, иако  волим етнологију, нијесам га о томе питао, а причали смо и о Шекулару ( већ је био урадио један чланак о Шекулару). Он је био студент и асистент Јована Ердељановића, а чини ми се да му је професор био и Јован Цвијић. По мени два њихова најбоља ђака из околине Берана: Милисав Лутовац из Дапсића и Мирко Барјактаровић из Петњика (Србљаци, што рекле комшије).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #182 послато: Јануар 05, 2016, 05:20:33 поподне »
Поздрав, Видоје!

Нешто ових дана не знам где ћу пре од разнијех работа, па само бацим поглед шта се дешава на Пореклу и ту и тамо по нешто напишем. Видим да је било бурно на теми пљачкашке привреде на Балкану  :D

Не знам за култове које си навео, бар не у Шекулару. Сигурно тога има у неким траговима, у народним обичајима. А, богоми, код нас у крају има и орлова и међеда!

Колико сам се ја бавио тим темама, култ орла постоји свагде где орлова има (а како и не би постојао култ те предивне птичурине!).
Наравно, и Стари Словени су имали култ орла. Код Индоевропљана (а и другде, нарочито у средњој Азији), орао се поистовећује са Сунцем. У словенској митологији, божанство Сварог је носио штит са орлом, док је Велес често на бованима (кумирима, киповима) приказиван са орловском главом.
Култ међеда је староевропски (палеолитски), свакако има везе са свим посебностима ове животиње и неким њеним особинама које су наши преци доживљавали више као себи блиске, него ли животињске.
Дакле, то наслеђе (орао, међед) је у наш завичај најпре могло доћи са Словенима, мада ни други (Мацуре, Готи, Власи, ко год) нису искључени. По мени - словенско наслеђе.

Иначе, култ вука је, свакако, најзаступљенији. Зар не би, иначе, било онолико и мушки и женсих имена изведених од имена ове лепе, слободне, самосвојне звери!? Вук се повезује са словенским божанством Волосом (Велесом). Постоји занимљив словенски мит о односима Волоса и Перуна, из којег се наслућује настанак Словена у сусрету две различите цивилизације коју су собом носили Староевропљани (И2а) и Индоевропљани (Р1а).

Мени су особито лепа наша имена изведена од основе "вук". Да ми рођење детета није било повезано с једним нашим великим светитељем (слава му и милост!), дао бих му име Вучина!

Поздрав нашем форумашу Вучини  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #183 послато: Јануар 05, 2016, 06:10:15 поподне »
По мени два њихова најбоља ђака из околине Берана: Милисав Лутовац из Дапсића и Мирко Барјактаровић из Петњика (Србљаци, што рекле комшије).

Није етнолог, већ историчар, али не могу да не поменем најбољег у нашем крају - Миомира Дашића. Знаш га из клупе  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #184 послато: Јануар 05, 2016, 06:37:17 поподне »
  Дијелим мишљење за академика проф. др Миомира Дашића, као историчара и човјека.  Само захваљујући њему,  Барјактаровићев  рукопис, насловљен Шекулар- етнолошка студија  ( последњи његов рад) који је доставио ЦАНУ, крајем 2004.године ( неколико мјесеци прије своје смрти 2005.г. у својој 94. години живота) угледао је свијетло дана, 10. година касније. Журећи да га не претекне смрт, Мирко Барјактаровић је предао недовршени рукопис  Црногорској Академији. Миомир Дашић је испунио његов аманет, систематизовао и довршио два поглавља.Такви су углавном Шекуларци. Додуше, у сваком житу има кукоља...  Ја питао једног мог информатора, рођеног у Шекулару, он  потврђује постојање оба култа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #185 послато: Јануар 05, 2016, 06:53:40 поподне »
Ево једног занимљивог рада о култу међеда (медвједице) код Срба у источној Србији:

www.anthroserbia.org/Content/.../ES-I_(1978)_02_Ivan_Kovacevic.pdf

У раду је наведено више појединости из којих се може донети закључак о прастарим доживљајима људи у вези са међеђом сортом.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Шекулар
« Одговор #186 послато: Јануар 05, 2016, 07:02:46 поподне »
Мени су особито лепа наша имена изведена од основе "вук". Да ми рођење детета није било повезано с једним нашим великим светитељем (слава му и милост!), дао бих му име Вучина!
Још теби није касно да прошириш родословно стабло за једног Вучину!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #187 послато: Јануар 05, 2016, 07:35:19 поподне »
Још теби није касно да прошириш родословно стабло за једног Вучину!

Ајме мене, ко зна, није искључено  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: Шекулар
« Одговор #188 послато: Јануар 06, 2016, 01:16:27 поподне »
Није етнолог, већ историчар, али не могу да не поменем најбољег у нашем крају - Миомира Дашића. Знаш га из клупе  ;)

Упознао  Миомира Дашића док сам био у књижари, а и моме оцу је био професор у Беранској гимназији. Али на мене је најпозитивнији утисак  оставио академик Владо Стругар. Нисам у животу упознао , поштенију , скромнију и честитију особу од њега. Иако није из Беранског краја већ са Цетиња морао сам да га споменем. Иначе испричао бих једну анегдоту везану за њега па ми не замерите што скрећем са теме. Можда многима није позната едиција књига "Одговори" коју објављује новинар Милош Јевтић. Та едиција проистекла је из емисија Радио Београда где је он разговарао са најеминентнијим људима наше културе. До сада је објављено близу две стотине књига. На моју примедбу зашто до сада није објављена књига о Владу Стругару, Милош Јевтић ми је одговорио да он Владу Стругара још од осамдесетих наговара да ради интервју и објави књигу са њим, али да Владо то одбија јер сматра да има много заслужнијих од њега. Ето још један прилог скромности Влада Стругара. За крај да додам да је Владо Стругар имао један сукоб са Фрањом Туђманом док је радио на Енциклопедији Југославије педесетих или шездесетих година двадесетог века. 

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #189 послато: Јануар 07, 2016, 08:57:32 пре подне »
 О исељавању Шекулараца писали су :Андрија Јовићевић, Радоје Кастратовић, Голуб Бракочевић, Миомир Дашић и други. Сви су се, за ранија исељавања позивали на попа Сава Поповића Живковића Вукољеваковића, који је као  монах (прије него  што се запопио) одио по писанији, купећи милостињу по једнима за  Манастир Дечане, а по другима за Пећку Патијаршију, нашао чак у Бугарској 16. села насељених Шекуларцима.
Шекуларци су се селили у Србију, Метохију, Косовско Поморавље, Босну ( најмање испитано)... Занимљиво би било навођење и резултата генетичких истраживања (ако их има ) за оне родове који држе са су поријеклом из некадашњег војводства Шекулар или релативно сужене и стијешњене племенске територије  оног Ломног Шекулара...
Замолићу Неба, да пренесе пренесе текст из књиге "Ломни Шекулар..." има га на порталу...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #190 послато: Јануар 07, 2016, 07:46:35 поподне »
Видоје, не морам да преносим из текста, о исељеним Шекуларцима све пише овде:

http://www.poreklo.rs/2014/10/11/prezimena-porijeklom-iz-sekulara/

Што се хаплогрупа тиче, волео бих да могу да наведем све резултате, али то и даље није "политички коректно" :) Још увек неки резултати нису за објављивање, док не изиђе књига са резултатима истраживања која је овог лета спровео Ивица Тодоровић уз сарадњу нашег Порекла.
До тада, могу само да наведем оног (и даље под знаком питања) Ђорђевића - Дашића И2а динарик јужни, Девића - Ћетковића И2а динарик северни, мезгалске Микариће Г2а. И оног Шекуларца из Жупе Александровачке Е-В13, који је за мене и даље енигма. Можда је у питању потомство неког шекуларског Васојевића?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #191 послато: Јануар 07, 2016, 09:10:56 поподне »
 Хвала Небо!

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #192 послато: Фебруар 17, 2016, 01:51:58 поподне »
 Шекулар је и епски град. "Град... у европском средњем веку најпре је значајно војно утврђење на брду. Такво место је имало врло скроман положај - заправо само оно без чега није могао бити војни заповедник са одредом, чија је намена била да штити одређено ( обично погранично подручје) трг или пут". ( Мирјана Детелић, Епски градови - Лексикон, САНУ, Балканолошки институт, посебна издања, Београд, 2007.г.)
 За народног пјевача, Шекулар је град.  У пјесми "Маргита ђевојка и Рајко војвода", Рајко војвода каже : 
          "Докле бјеше војевода Мирко,
            Бјеше тада млого војевода
            По нашијем редом градовима"...

           "На ономе ломну Шекулару,
             Онђе бјеше Петар Шекуларац".
Пјесма помиње Шекулар као дио некадашње српске државе, прије доласка Турака.
 Занимљиво је да Шекулар има Улицу, али је без улице. Мјесто звано Улица је збориште и средиште Шекулара. Ту је и камена столица војводе Даше у којој је он сједио и доносио важне одлуке  на збору, заједно са окупљеним Шекуларцима...

           

Ван мреже Armus

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Шекулар
« Одговор #193 послато: Април 15, 2016, 05:21:39 поподне »
Мислим да и у данашње време можемо говорити о митовима и легендама, а камоли у доба Друге сеобе.

Зато ДНК резултати и јесу тако важни, јер помажу да се раздвоје основане од легенди без основа.

Онда се мора тестирати неки поуздани Армуш.

А шта уопште знамо о тестираном Ђорђевићу? Је ли резултат са јавних база?

Надам се да ће Небо разрешити мистерију... :-\

Поштовани, моје име је Зоран Ђорђевић, рођен у Београду од Оца Ратомира Ђорђевића, рођеног у Медвеђи код Лесковца (село Богдушевац), даље од Јована Ђорђевића, даље од Крсте Ђорђевића и даље од Ђорђа, за којег кажу да се презивао или Армуш или Дашић. Сећам се као дете, мој деда Јоша (Јован) ме је учио да када ме неко пита ко сам, да му одговорим "Ја сам Армуш". До скора смо били убеђени да нам је то био породични надимак, али сада знамо да је то било презиме. Дакле, постоје Ђорђевићи у Медвеђи који потичу од Армуша. Мој стриц Драгољуб и данас живи у Медвеђи, а на гробљу у том месту је сахрањен велики број мојих предака - Армуша који су променили презиме у Ђорђевић.

Ако неко жели да уради мој ДНК тест, стојим му на располагању  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #194 послато: Април 15, 2016, 06:45:33 поподне »
Поштовани, моје име је Зоран Ђорђевић, рођен у Београду од Оца Ратомира Ђорђевића, рођеног у Медвеђи код Лесковца (село Богдушевац), даље од Јована Ђорђевића, даље од Крсте Ђорђевића и даље од Ђорђа, за којег кажу да се презивао или Армуш или Дашић. Сећам се као дете, мој деда Јоша (Јован) ме је учио да када ме неко пита ко сам, да му одговорим "Ја сам Армуш". До скора смо били убеђени да нам је то био породични надимак, али сада знамо да је то било презиме. Дакле, постоје Ђорђевићи у Медвеђи који потичу од Армуша. Мој стриц Драгољуб и данас живи у Медвеђи, а на гробљу у том месту је сахрањен велики број мојих предака - Армуша који су променили презиме у Ђорђевић.

Ако неко жели да уради мој ДНК тест, стојим му на располагању  ;)

Добро нам дошао, земљаче!

Имамо сад ову кампању тестирања 25-ог априла. "Цијена? Права ситница!" Твој ДНК резултат би нам био заиста драгоцен.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #195 послато: Април 15, 2016, 07:05:25 поподне »
 Придружујем се Небовим ријечима добродошлице за З.Ђорђевића који је поријеклом из Шекулара од Армуша, односно Рмуша, рода старих Шекулараца, од Муша Рмуша рођеног брата војводе Даше Шекуларца.  Сви који знају више о овом и другим родовима Шекулараца у Горњој Јабланици - Медвеђа...  нека јаве.
Војинена, имаш ли податке  о Ђорђевићима - Армушима? Помињао си Радовановића - Солунца. Ова презимена  су поменута у књизи Ломни Шекулар..., под презимена  из Шекулара.  Драгоцјен је сваки податак.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #196 послато: Април 15, 2016, 07:12:55 поподне »
 Познат је био Ђорђе Армуш, "народни учитељ", који највише службовао у Подгорици 60- тих година 19. вијека. По разним пословима  шиљан је у Скадар.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Шекулар
« Одговор #197 послато: Април 15, 2016, 07:26:32 поподне »
Мени најјачи од братства Рмуша је Ото Радунов, који је између светских ратова једно време био председник Шекуларске општине, а познат је и по старховлади коју је, као надлежни официр црногорске восјке, завео међу Руговцима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #198 послато: Април 15, 2016, 07:33:41 поподне »
 Ото Рмуш капетан од Ругове.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Шекулар
« Одговор #199 послато: Април 15, 2016, 07:47:44 поподне »
 Рмуши су  стално водили борбе са Руговцима и светили се.  Кажу да није било Рмуша који није носио на својој души по два, па и до 10 турских убистава (рекли би  глава, али није политички коректно). Како Рмуши нијесу из мог братства ( о мојима од Вука Љевака, нека пишу други), навео бих запажене Рмуше, односно Армуше. Лабуд Рмуш ( кнез Шекулара), Благоје, син Лабудов ( стотинаш), Јеврем, Јаблан, Милош Лалев, Зарија Минин, Пуниша Јевремов, погинуо од Руговаца, Јеро Јевремов... Има их још, да  не набрајам више.
 Треба нам више података о Армушима у Метохији.  Армуши у Горњој Јабланици су  се из Шекулара преселили у Метохију, па онда на југ  данашње Србије, и то пслије  ослобођења од турака.