Аутор Тема: Географски распоред хаплогрупа  (Прочитано 126610 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #140 послато: Мај 17, 2017, 01:33:58 пре подне »
Велико хвала! Стално ме шетао по целој бившој СФРЈ са- Локвама. А ево овако- из прве. Ништа без локалне подршке и познаваоца терена! Измењено!


Да прокоментаришем још нешто: овим другим Михићима, Ј1b, који славе Аранђеловдан, матица је у Поплату као и Ружићима. Михићи и Ружићи из Поплата имају заједничко предање да су некада били Мирковићи, тако да не чуди што им је иста хаплогрупа. Е сад, могуће је сасвим да тај тестирани Михић живи у Стоцу, као што их је било и још увек има и по другим местима Херцеговине - Мостару, Гацку, Автовцу, Предољу, Требињу... Питање је само шта се означава на мапи - матица или тренутно место живљења тестираног.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #141 послато: Мај 17, 2017, 05:51:31 пре подне »
Висока Крайино, свака ти част! Одличан и врло користан рад.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #142 послато: Мај 17, 2017, 08:03:55 пре подне »
Да и ја мало припомогнем, из села Реткоцер је тестирани Божинић а не Божовић како стоји.
У сваком случају одлично одрађен посао.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #143 послато: Мај 17, 2017, 09:00:09 пре подне »

Овде су вероватно обједињени резултати свих муслимана са ових простора (узорак 100). Мислим да ипак треба направити поделу на оне из БиХ и оне из Србије/ЦГ. Видеће се и разлика у резултатима.

Тестирани из днк пројекта, без 23andMe

БиХ муслимани (узорак 33)

I2a Dinaric - 54.5%
I2-PH908 - 33.3%
I2-CTS10228 - 9.1%
I2a (12 маркера) - 12.1%
E1b - 15.2%
J2a - 9.1%
I1 (P109) - 6.1%
R1b (U-152) - 6.1%
R1a - 3%
I2a-M26 - 3%
G1 - 3%

Муслимани из Србије и ЦГ (узорак 38)

R1b - 23.7%
BY611 - 13.2%
M269 - 7.9%
L51 - 2.6%
E1b - 18.4%
I2a Dinaric - 15.8%
I2-PH908 - 13.2%
I2a (12 маркера) - 2.6%
J2b - 13.2%
M241 - 7.9%
M205 - 5.3%
I1 (P109) - 10.5%
J2a - 7.9%
R1a - 5.3%
C3 - 5.3%


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #144 послато: Мај 17, 2017, 09:00:44 пре подне »
Ево прегледах:
.
2. Божовић из Придворице, је био тамо. Не знам зашто се не види. Види се по редоследу уношења, да сам га међу првима унео. Додуше као Дин Југ. Пошто сам све западно од Ибра а не зна се тачно произвољно убацио у Југ. А и 75% у Србији је југ.

Нaшao caм гa, aли 50 km ceвepниje. Пocтojи и ту Пpидвopицa, oпштинa Лeпocaвић, aли oвдe ce paди o Пpидвopици у oпштини З. Пoтoк. Mиcлим дa ниcи пoгpeшиo штo cи гa cвpcтao у "jуг".
Taкoђe и Mилeтић je мaлo пoмepeн пpeмa jугoзaпaду, a тpeбao би дa будe oдмax нacпpaм Бoгocaвљeвићa, c дpугe cтpaнe Ибpa.
Pajoвић и Cтeвaнoвић дa зaмeнe мecтo ca Вулићeвићeм.
Eтo зa oблacт ceвepнoг KиM, зa кojу caм "oдгoвopaн" дa кaжeм кojу. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #145 послато: Мај 17, 2017, 10:45:09 пре подне »
Овде су вероватно обједињени резултати свих муслимана са ових простора (узорак 100). Мислим да ипак треба направити поделу на оне из БиХ и оне из Србије/ЦГ. Видеће се и разлика у резултатима.

Тестирани из днк пројекта, без 23andMe

БиХ муслимани (узорак 33)

I2a Dinaric - 54.5%
I2-PH908 - 33.3%
I2-CTS10228 - 9.1%
I2a (12 маркера) - 12.1%
E1b - 15.2%
J2a - 9.1%
I1 (P109) - 6.1%
R1b (U-152) - 6.1%
R1a - 3%
I2a-M26 - 3%
G1 - 3%

Иако узорак није велики, I2a код БиХ муслимана износи око 50%, колико се креће и на анонимним истраживањима.


Хрвати из БиХ (узорак 34)

I2a Dinaric - 50%
- I2-PH908 - 35.3%
- I2a - 14.7%
R1a (Z280) - 14.7%
I1 - 8.8%
- Z63 - 5.9%
- M253 - 2.9%
J2b - 8.8%
- M205 - 5.9%
- M241 - 2.9%
E1b - 5.9%
R1b (L23) - 2.9%
J2a - 2.9%
N2 - 2.9%
Q1a - 2.9%

Проценат I2a није онако висок као на анонимним истраживањима за Хрвате из БиХ, зато што овде има тестираних из свих крајева, док је тамо обрађена углавном западна Херцеговина.

Узорак и није баш репрезентативан, али приметне су неке ствари.

Код муслимана из БиХ се јавља R1b-U152, док је код муслимана из ЦГ и рашке области доминантна BY611. Код муслимана се у нашем пројекту јавља искључиво подграна P109, док код Хрвата постоји и Z63.

Код Хрвата из БиХ има J2b (обе гране), док се код муслимана из ових крајева за сада не јавља. Исто се може рећи и за N2 (Матић, Дувно).

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #146 послато: Мај 17, 2017, 10:52:03 пре подне »

Pajoвић и Cтeвaнoвић дa зaмeнe мecтo ca Вулићeвићeм.


Дa oпopaвим... Зaпpaвo Cтeвaнoвић je гдe тpeбa дa будe- Г. Kpњин. Pajoвић je нa дpугoj cтpaни, a тpeбaлo би зaпpaвo дa cу у иcтoм мecту и дa ce paчунajу кao jeдaн, jep cу jeдaн poд из иcтoг мecтa, нajдaљe тpeћe кoлeнo, a paзликe нa мapкepимa 3/37. Moглo би дa cтojи Pajoвић- Cтeвaнoвић. Ja caм иx у нeким cвojим cтaтиcтикaмa увeк paчунao кao jeдaн peзултaт.
Вулићeвић je из Kиjeвчићa кojeг нeмa нa мaпaмa. Ceлo je удaљeнo нeштo вишe oд 5 km иcтoчнo oд Лeпocaвићa.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #147 послато: Мај 17, 2017, 11:00:52 пре подне »
Поздрав свима!
ја сам направио ову интерактивну карту коју спомиње Срђан. намучих се неколико дана, но надам се да је вредело. Било би ми драго да напишете сугестије, примедбе, које ћу врло радо, без икакве сујете исправити! Ево са последњим иземенама  и вашим сугестијама од данас:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1wwjoGcOmde_vAMgn37DN9cd0Qrg&ll=44.06891234105001%2C17.67010681345664&z=8

Krajino, alal vera i svaka čast na obavljenom poslu. Ovo čovek može postaviti bilo gde kao sliku i priliku dobro obavljenog posla na Srpskom DNK projektu

Primedbe su male. Radonić je postavljen u Gornjoj Jutrogošti, a trebalo bi u Donjoj. Ona je nešto severnije, bliže Knežici

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1wwjoGcOmde_vAMgn37DN9cd0Qrg&ll=45.101670462379325%2C16.650306535278332&z=14

Takođe, čini mi se da nije postavljen Mijajlović iz Subotice kod Aleksandrovca, isto J1 haplotip. Dobro je što su pripadnici J1 haplogrupe u informacijama posebno naznačeni.

Što se tiče samog opisa (J1 kao arapska) meni lično ne smeta, ali nije najpreciznija, jer imamo Ranđelovića koji sasvim sigurno pripada armenskom genetskom korpusu. Ostojić i Dronjak pokazuju takođe pokazuju bliskost istočnoanadolskim tipovima. Marić i Mijajlović vrlo verovatno pripadaju grani Z1828, specifično L1189 grani koja ima svoje staro utemeljenje i u Anadoliji i na Balkanu. Sinobadi vuku na jevrejsku genetiku, tako da opis J1 haplogrupe kao jedino arapske nije najpravilniji. Predlažem opis koji je dao gospodin Todorović kao "kavkasko-mediteranske" koja obuhvata puno širi krug naroda i kultura.
Kavkaz i jeste verovatno rodno mesto ove haplogrupe, a prostor istočnog Mediterana odakle se proširio na ostale delove sveta.

Pozdrav i još jednom svaka čast na obavljenom poslu

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #148 послато: Мај 17, 2017, 11:31:54 пре подне »
Ево прегледах:
1. Мићић, премештен. Пошто гугл препознаје СуВо Пое, и бацао ме са СуХим код Добоја, и онда сам ставио одмах око Бијељине. Сада сам спустио тачно-југозападно.

Морам да се коригујем јер је Крајина можда у праву. Тим прије јер је прије Мићића, а под редним бројем 27, Петровић из Добоја.

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1193.msg46989#msg46989

Дакле, могуће да је Мићић из Сухог Поља код Добоја (мјешовито село) ако се држимо те логике. Бијељинско Сухо Поље је званични назив али мјештани га редовно изговарају  Суво Поље.

У сваком случају хвала Крајини на информацији јер за тио друго Сухо Поље нисам знао :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #149 послато: Мај 17, 2017, 02:51:15 поподне »
Поштована Висока Крајино, све похвале још једном! За ово је потребно много труда и стрпљења.

Ситне корекције које бисте могли да начините, ако имате времена, а тичу се И2а Север родова:

-Чиода Селаковића забодена је у "Ново насеље", источно предграђе Ваљева, а требало би да се нађе у селу Сушица, ~12 км југо-западно од Ваљева, ваздушном линијом.

-Чиода Вељовића је у селу Попе код Новог Пазара, а требало би у селу Попе јужно од Тутина.

-Митић је забоден у Гаџин Хан, требало би у Личје, јужно од врха Суве планине.

-Ковачевић (Бјелопавлићи) је из Долова, то је пар километара југо-западно од Даниловграда.

-Ћетковић је стављен у село Трмање, а он је из Рашког, 7-8 км северно од манастира Морача (род Љешњана Војинића).

-Ковијанић и Перошевић из овог рода унети су на територији ПГ општине. Ковијанићево место је, требло би, пар километара јужно од манастира Морача. Перошевић је из Сировца, то је на километар југо-западно од Боана, који је на путу Шавник-Колашин.

Свака част још једном!

Ван мреже Тромеђа

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
  • R1a M458 A11460
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #150 послато: Мај 17, 2017, 04:55:12 поподне »
Ево, драги пријатељи,
Мислим да сам унео податке о свим Србима са нашег ДНК пројкта, са све недавно тестираним поводом дана ДНК. И плус све са 23андМе, за које је сигурно могуће утврдити да су несумљиво Срби. Уколико недостаје крсна слава, тада су унети само они појединци који живе у насељима који су са преко 90% становништва насељени Србима. Нису унети они појединци, Срби, за које  је немогуће утврдити место порекла. нпр Тодоровић, Петовић, Јовановић- место порекла Србија: они нису унети.  Ипак се ради о мапи. :))) На тај начин , дошло се до 1022 појединачних носиоца породица, Срба, православне вероиспповести (у традиционалном смилу, можда има и атеиста и агностика :)   ) Усвојио сам једно правило: 1 презиме+ иста крсна слава+до 1  маркера разлике+пребивалиште унутар 15 км = један носиоц (обележен тачком). Тако је уместо 50-ак аврамијештака на мапи само њих неколико, да би се избегло статистичко превагивање њихове доминантне хаплогрупе. У неколико случајева тако је учињено и са црногорским родовима, али, будући да је реч о масовним и миграторним родовима, тај број је  занемарљив (укупно до 10 особа). Осим што је прегледно то све посматрати на мапи, мислим да је и адекватно посматрати и статистику; Овде дајем преглед наших етничких области, и распореда Хг унутар њих. Мислим да ће бити зањимљиво то анализирати. Унапред се захваљујем свима који ураде додатне анализе.
https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1wwjoGcOmde_vAMgn37DN9cd0Qrg&ll=44.39229506217594%2C19.271053539758213&z=7

Свака част, земљаче  :)
"Добра земљо моја, лажу! Ко те воли данас, тај те воли, јер зна да си мати... " Милан Ракић

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #151 послато: Мај 17, 2017, 05:13:12 поподне »
Да ли би могли и необјављени резултати да се метну на карту и да се она пребаци у затворени део форума?

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #152 послато: Мај 17, 2017, 06:24:56 поподне »
Да ли би могли и необјављени резултати да се метну на карту и да се она пребаци у затворени део форума?
Е то би онда био шлаг на торту, штоб'се рекло :) :) :).

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #153 послато: Мај 19, 2017, 01:26:41 поподне »
Нaшao caм гa, aли 50 km ceвepниje. Пocтojи и ту Пpидвopицa, oпштинa Лeпocaвић, aли oвдe ce paди o Пpидвopици у oпштини З. Пoтoк. Mиcлим дa ниcи пoгpeшиo штo cи гa cвpcтao у "jуг".
Taкoђe и Mилeтић je мaлo пoмepeн пpeмa jугoзaпaду, a тpeбao би дa будe oдмax нacпpaм Бoгocaвљeвићa, c дpугe cтpaнe Ибpa.
Pajoвић и Cтeвaнoвић дa зaмeнe мecтo ca Вулићeвићeм.
Eтo зa oблacт ceвepнoг KиM, зa кojу caм "oдгoвopaн" дa кaжeм кojу. :)
Ево, мислим да сам сада урадио све како си написао. :) Хвала!

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #154 послато: Мај 19, 2017, 01:46:08 поподне »
Krajino, alal vera i svaka čast na obavljenom poslu. Ovo čovek može postaviti bilo gde kao sliku i priliku dobro obavljenog posla na Srpskom DNK projektu

Primedbe su male. Radonić je postavljen u Gornjoj Jutrogošti, a trebalo bi u Donjoj. Ona je nešto severnije, bliže Knežici

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1wwjoGcOmde_vAMgn37DN9cd0Qrg&ll=45.101670462379325%2C16.650306535278332&z=14

Takođe, čini mi se da nije postavljen Mijajlović iz Subotice kod Aleksandrovca, isto J1 haplotip. Dobro je što su pripadnici J1 haplogrupe u informacijama posebno naznačeni.

Što se tiče samog opisa (J1 kao arapska) meni lično ne smeta, ali nije najpreciznija, jer imamo Ranđelovića koji sasvim sigurno pripada armenskom genetskom korpusu. Ostojić i Dronjak pokazuju takođe pokazuju bliskost istočnoanadolskim tipovima. Marić i Mijajlović vrlo verovatno pripadaju grani Z1828, specifično L1189 grani koja ima svoje staro utemeljenje i u Anadoliji i na Balkanu. Sinobadi vuku na jevrejsku genetiku, tako da opis J1 haplogrupe kao jedino arapske nije najpravilniji. Predlažem opis koji je dao gospodin Todorović kao "kavkasko-mediteranske" koja obuhvata puno širi krug naroda i kultura.
Kavkaz i jeste verovatno rodno mesto ove haplogrupe, a prostor istočnog Mediterana odakle se proširio na ostale delove sveta.

Pozdrav i još jednom svaka čast na obavljenom poslu
Hvala za Mijajlovića. Njega sam već uneo, i napisao J1,.. Samo mi nekako boja otišla kao za Din Jug. :o Radonića sam pomerio U Donju, kako si rekao. A grupu u opisu umesto Arabljanskom nazvao "Kavkasko- Mesopotamskom" Jeli OK tako? Prosto gledam, Dominira danas u Iraku, kao i širom Arabijskog poluostrva? Te, kako si rekao na Kavkazu u Dagestanu, na šta nisam obratio pažnju i hvala ti na tome.

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #155 послато: Мај 19, 2017, 02:00:59 поподне »
Поштована Висока Крајино, све похвале још једном! За ово је потребно много труда и стрпљења.

Ситне корекције које бисте могли да начините, ако имате времена, а тичу се И2а Север родова:

-Чиода Селаковића забодена је у "Ново насеље", источно предграђе Ваљева, а требало би да се нађе у селу Сушица, ~12 км југо-западно од Ваљева, ваздушном линијом.

-Чиода Вељовића је у селу Попе код Новог Пазара, а требало би у селу Попе јужно од Тутина.

-Митић је забоден у Гаџин Хан, требало би у Личје, јужно од врха Суве планине.


-Ковачевић (Бјелопавлићи) је из Долова, то је пар километара југо-западно од Даниловграда.

-Ћетковић је стављен у село Трмање, а он је из Рашког, 7-8 км северно од манастира Морача (род Љешњана Војинића).

-Ковијанић и Перошевић из овог рода унети су на територији ПГ општине. Ковијанићево место је, требло би, пар километара јужно од манастира Морача. Перошевић је из Сировца, то је на километар југо-западно од Боана, који је на путу Шавник-Колашин.

Свака част још једном!

Poštovani g. selakoviću. Baš vam puno hvala na ovim korekcijama. To je da sada bilo najozbilnjije "mašenje" sa moje strane. I sjajno što smo to ispravili. Prosto , ludi nisu stavljali detaljne podatke, i ja sam ih stavljao gde mi se to činilo najlogičnijim. Npr. napušu "Morača"... I ja polovinu stavim blizu Manastira a polovinu oko reke Morače. A tamo gde nije bilo napisanih sela, nisam mogao nikako drugačije. Zaista velika pomoć sa vaše strane! Mislim da je sada OK.

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #156 послато: Мај 19, 2017, 02:05:38 поподне »
Е то би онда био шлаг на торту, штоб'се рекло :) :) :).
Ја још увек ни не знам шта је затворени део форума. Али како год процените, ја сам за! :))) Поздрав свима!

Ван мреже Visoka Krajina

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 41
  • Hg I2-P908 A Rh-
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #157 послато: Мај 19, 2017, 02:11:12 поподне »
Иако узорак није велики, I2a код БиХ муслимана износи око 50%, колико се креће и на анонимним истраживањима.


Хрвати из БиХ (узорак 34)

I2a Dinaric - 50%
- I2-PH908 - 35.3%
- I2a - 14.7%
R1a (Z280) - 14.7%
I1 - 8.8%
- Z63 - 5.9%
- M253 - 2.9%
J2b - 8.8%
- M205 - 5.9%
- M241 - 2.9%
E1b - 5.9%
R1b (L23) - 2.9%
J2a - 2.9%
N2 - 2.9%
Q1a - 2.9%

Проценат I2a није онако висок као на анонимним истраживањима за Хрвате из БиХ, зато што овде има тестираних из свих крајева, док је тамо обрађена углавном западна Херцеговина.

Узорак и није баш репрезентативан, али приметне су неке ствари.

Код муслимана из БиХ се јавља R1b-U152, док је код муслимана из ЦГ и рашке области доминантна BY611. Код муслимана се у нашем пројекту јавља искључиво подграна P109, док код Хрвата постоји и Z63.

Код Хрвата из БиХ има J2b (обе гране), док се код муслимана из ових крајева за сада не јавља. Исто се може рећи и за N2 (Матић, Дувно).
Ја, сам Небојша, одлучио  и уклонио тај део око Хрвата и Муслимана из табеле.  А можда бих могао да одвојено направим статистику за наше "санџачке" муслимане, користећи наш и њихов Днк пројекат. А да ови из Босне и Хрвати сами мисле о својима. Мада, било ми је зањимљуво, да развејемо те њихове легенде... И да, био си у праву за Хг Ј2б међу Хрватима, једноставно ми се ту нека грешка поткрала... Тражио са свуда и уместо до 14 могао да дођем само до 9. Значи нешто ми се у рачинању преклопило. Или сам просто погрешно уписао. Но био убеђен да немогу толико погрешити у уношењу. А видиш, јесам. дешава се. :) Велики поздрав!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #158 послато: Мај 19, 2017, 02:20:58 поподне »
Ево, мислим да сам сада урадио све како си написао. :) Хвала!

Oдличнo! Xвaлa тeби...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Географски распоред хаплогрупа
« Одговор #159 послато: Мај 19, 2017, 02:28:35 поподне »
Ја, сам Небојша, одлучио  и уклонио тај део око Хрвата и Муслимана из табеле.  А можда бих могао да одвојено направим статистику за наше "санџачке" муслимане, користећи наш и њихов Днк пројекат. А да ови из Босне и Хрвати сами мисле о својима. Мада, било ми је зањимљуво, да развејемо те њихове легенде... И да, био си у праву за Хг Ј2б међу Хрватима, једноставно ми се ту нека грешка поткрала... Тражио са свуда и уместо до 14 могао да дођем само до 9. Значи нешто ми се у рачинању преклопило. Или сам просто погрешно уписао. Но био убеђен да немогу толико погрешити у уношењу. А видиш, јесам. дешава се. :) Велики поздрав!

Ко ради тај и греши, тако да ово за Хрвате није страшно. БиХ муслимане и ове из Санџака свакако треба одвајати када се праве статистике.

Још је релативно мали узорак за БиХ Хрвате и муслимане из нашег пројекта, али срећом имамо и резултате из истраживања, па можемо комбиновати, односно поредити са њима.