Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480043 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #220 послато: Јун 02, 2014, 01:46:31 поподне »
Млађо Здраво,

Пошто сам добио резултате на 67 маркера молио бих те за коментар. Интересује ме да ли можемо да нађемо неку везу са Симићима или Шаренцима.
Такође бих замолио Небојшу ако има шта из `своје` архиве за Стевановиће из Угљевика са славом Лазаревдан ( досли из Груда-Билећа око 1805.)
Небојша хвала на помоћи у проналаженју корена Лазаревића ( Е1б1б1) из Гуцата.
Позз
Драган

Постоји велика шанса да сте и генетски повезани са Шаренцима, јер имате сличан ( не баш исти, али ни превише далек) haplotip са њима. Проблем је што су Шаренци тестирали само 12 маркера, па ваших 67 и не помаже много. Кад би и Шаренци тестирали 67 мислим да би се могло доћи до коначног одговора.

Шаренци јесу масовно насељавали Мајевицу и Зворничку Спречу, и слава се поклапа, а и хаплогрупа.  Чини ми се да је шанса о истом поријеклу велика.
« Последња измена: Јун 02, 2014, 01:51:58 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже stevanovicd

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #221 послато: Јун 02, 2014, 07:52:12 поподне »
Постоји велика шанса да сте и генетски повезани са Шаренцима, јер имате сличан ( не баш исти, али ни превише далек) haplotip са њима. Проблем је што су Шаренци тестирали само 12 маркера, па ваших 67 и не помаже много. Кад би и Шаренци тестирали 67 мислим да би се могло доћи до коначног одговора.

Шаренци јесу масовно насељавали Мајевицу и Зворничку Спречу, и слава се поклапа, а и хаплогрупа.  Чини ми се да је шанса о истом поријеклу велика.

Тако је Синиша,

Потпуно се слажем, предстоји ми-нам да клупко одмотавамо даље, што ме радује.

 

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #222 послато: Јун 03, 2014, 04:03:02 поподне »
Милићевић, Херцеговина, I2a Din S
Диздаревић, Тешањ/БИХ, муслиман, E-V13
Мартиновић, Бања Лука, католик, I2a Din S ili N
Мартиновић, Хрватска, католик, I2a Din N
Францишковић, Хрватска, католик, J2a

Захваљујем Clavdivsu на посланим подацима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #223 послато: Јун 03, 2014, 04:05:49 поподне »
Милићевић, Херцеговина, I2a Din S
Диздаревић, Тешањ/БИХ, муслиман, E-V13
Мартиновић, Бања Лука, католик, I2a Din S ili N
Мартиновић, Хрватска, католик, I2a Din N
Францишковић, Хрватска, католик, J2a

Захваљујем Clavdivsu на посланим подацима.

Одакле су ови Милићевићи? Из Билеће?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #224 послато: Јун 03, 2014, 07:19:07 поподне »
Одакле су ови Милићевићи? Из Билеће?

Не бих знао. Уписано је само Херцеговина/Србија као мјесто поријекла. Ради се о исељенику.

Уколико постоји само један род Милићевића у Херцеговини, онда је то то.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #225 послато: Јун 03, 2014, 07:41:16 поподне »
Не верујем да су сви херцеговачки Милићевићи исто. Најјача је она грана која се према предању из Грахова доселила у Билећу (вероватно у 16. веку).

Сродни су им Булајићи и Вујичићи, а помиње се потенцијална веза са кучким племеном. Нисам пронашао потврду за ово у предању Булајића. Изгледа да је и генетика оборила везу са Кучима, ако је реч о овој грани наравно.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #226 послато: Јун 03, 2014, 09:03:10 поподне »
аман заман, људи... све је то добро али да до сада нема нити једног јединог муслимана који припада хаплогрупи Р1, то је страшно )))) Та хаплогрупа је међу њима у неким истраћивањима прелазила 20%, па се стиче утисак да из политичких разлога није одобрено објављивање оваквих података. Ја друге могуђности не видим.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #227 послато: Јун 03, 2014, 09:18:11 поподне »
У Босни је исламизација вероватно била јача у крајевима где доминира I2a. Што се муслимана из Рашке тиче, они су углавном E1b.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #228 послато: Јун 03, 2014, 11:07:49 поподне »
ма какви,.... рађена су истраживања око Тузле и Зенице, о њима сам говорио. Мимо тога, нема нити један једини Р1б

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #229 послато: Јун 05, 2014, 03:51:55 поподне »
Шкевин, католик, острво Муртер, Р1б
Гаус, Краљевица, Хрватска, И2а
Croat, католик, Луксембург, има предање да је из Далмације, И2а
Добровић, католик, Градишће Аустрија, И2а
Перенда, немам податке о поријеклу, али мислим да су Перенде муслимани из средње Босне, И2а
Фучић, острво Црес, католик, Р1а
Глишовић, Дубровник, И2а
Равеншћак, Крапина, И2а
Цонић, Србија, И2а

Захваљујем сараднику Николи који је послао хаплотипове.
« Последња измена: Јун 05, 2014, 03:53:43 поподне Синиша Јерковић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #230 послато: Јун 05, 2014, 04:37:16 поподне »
Перенде су углавном муслимани из околине Травника (највише их је у селу Опара и у Новом Травнику).

Међу Србима постоје Перендије (око Сарајева и Високог) и Перендићи (око Сребренице и Власенице).

Ван мреже Жељко Јарић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 108
  • R-BY68536 | карпатско-далматински
    • LinkedIn
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #231 послато: Јун 06, 2014, 07:38:09 пре подне »

Uzgredbudi, uplatio sam “upgrade” na Y-DNA111 i Big Y, naravno dobićete ove podatke čim budu raspoloživi (očekivano početkom Juna).


Nažalost, iako su Y-DNA111 i Big Y već trebali da budu spremni, za sada ništa od toga.
Po poslednjoj informaciji Y-DNA111 za nedelju dana a Big Y krajem meseca.
Ne znam u čemu je problem, pretpostavljam da su na FTDNA pretrpani...
Pošto na jesen mislim da testiram još nekoliko rođaka pitam se da li te rezultate mogu da dobijem pre kraja godine ili čak kasnije.
Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #232 послато: Јун 06, 2014, 07:59:31 пре подне »
Nažalost, iako su Y-DNA111 i Big Y već trebali da budu spremni, za sada ništa od toga.
Po poslednjoj informaciji Y-DNA111 za nedelju dana a Big Y krajem meseca.
Ne znam u čemu je problem, pretpostavljam da su na FTDNA pretrpani...
Pošto na jesen mislim da testiram još nekoliko rođaka pitam se da li te rezultate mogu da dobijem pre kraja godine ili čak kasnije.

Мислим да се ради о затрпаности, јер је ФТДНА апсорбовао још неке генетичке компаније, а нови Big Y тест је отворио могућност тестирања великог броја нових СНП-ова које људи посебно наручују, тако да претпостављам да у овом периоду имају много посла.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #233 послато: Јун 10, 2014, 03:43:48 поподне »
Вујасиновић, Ивошевци, Далмација, Никољдан, I2a Dinaric North
Петковић, Пирот, Аранђеловдан, I2a Dinaric South

Вујасиновић има потпуно поклпање са крајишком породицом Кљајић из Коренице.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #234 послато: Јун 10, 2014, 04:08:00 поподне »
Иначе Вујасиновићи су у Ивошевцима забиљежени још 1709. у млетачком попису.

Судећи по том попису сви данашњи Вујасиновићи у том селу требали би бити потомци двије особе: Михајла и Стојака Вујасиновића.

У истом попису забиљежен је још Стојаков син Радоша или Радосав.

Исто тако чини се да су поред Никољдана славили и Стевањдан.

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #235 послато: Јун 10, 2014, 04:09:24 поподне »
Вујасиновић, Ивошевци, Далмација, Никољдан, I2a Dinaric North
Петковић, Пирот, Аранђеловдан, I2a Dinaric South

Вујасиновић има потпуно поклпање са крајишком породицом Кљајић из Коренице.
Поздрав Синиша, и само једна исправка. Вујасиновићи славе Стевањдан.
Колико је блиско сродство са Кљајићима?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #236 послато: Јун 10, 2014, 05:57:25 поподне »
Поздрав Синиша, и само једна исправка. Вујасиновићи славе Стевањдан.
Колико је блиско сродство са Кљајићима?

Претпостављам да си Вујасиновић који се тестирао, промијенићу славу у Пројекту. Добио сам податак да је Никољдан, апослије сам видио у књигама да славе Стевањдан.

Што се Кљајића тиче, ради се о Кљајићима у Кореници у Лици, а тестиран је неки њихов потомак у Америци (рекао бих по имену). Ја сам раније за ове Кљајиће уписао да славе Лучиндан, мада нисам имао потврду о томе,  доста Кљајића слави ту славу па сам је ставио. Сад сам гледао код Радеке и видио да Кљајићи у Горњокарловачкој епархији славе разне славе, па између осталих и Стевањдан. Значи није искључено да ови Кљајићи из Коренице славе и Стевањдан. Треба још провјерити свакако.

Генетска блискост између Вујасиновића и Кљајића је потпуна, на свим тестираним маркерима. Додуше 17 маркера није неки велики број, али мислим да заједнички предак не би требао бити даљи од 400-500 година уназад, а за све мање од овога могућност је такође велика.

Тестирани Кљаић је оставио као мјесто поријекла Кореницу. На подручју Коренице, некадашње велике општине, Кљаића је било у селу Курјаку и интересантно је да се ти Кљаићи помињу управо као досељеници из Книна и Буковице послије 1700.године. Колико видим у списку далматинских породица, у Жегару има Кљајића који славе Стевањдан.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #237 послато: Јун 10, 2014, 06:27:16 поподне »
Поздрав Синиша, и само једна исправка. Вујасиновићи славе Стевањдан.
Колико је блиско сродство са Кљајићима?

Вуясиновићу, добродошао на наше разговаралиште.
Закључци о блискости сродства на кратких узорцих (у шта спада и 17 ознака) умѣйу бити веома незахвални. Има мноштво примѣръ гдѣ потпуна йеднакост на малом бройу СТР-ова уопште не повлачи блискост, односно гдѣ йе одстояње на већем бройу значайно велико. А ви и Кљайић имате само йедно зайедничко одступање од срѣдњега стања динарске лозе, односно од стања зайедничкога прѣдка свих Динараца. У таквих случайих се обично доста ослањамо на друге показатеље, као што йе блискост мѣст порѣкла, зайедничку славу, или свѣст а о зайедничком прѣтку (ако постойи), као и на повѣстне податке. Ако овакви показатељи не постойе, йедини начин за разяшњење везе йе повећање броя ознака.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже вујас

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #238 послато: Јун 10, 2014, 08:41:36 поподне »
Хвала свима на добродошлици и одговорима.
Синиша, да, ја сам узорковани Вујасиновић. Веома ме занима ова веза са Кљајићима, јер не могу наћи ништа о пореклу Вујасиновића пре 1700-те. За Кљајиће сам нашао податак да су највероватније Требјешани, па ако су они, онда смо и ми.
Такође, колико сам схватио, I2a DN није уобичајена за просторе Херцеговине и зап. Црне Горе. Да ли то значи да тих родова тамо уопште није било или их је само било у мањем броју од DS?
Занимљив је овај податак о млетачком попису из 1709. јер се коси са усменим предањем записаним у књизи https://sites.google.com/site/vujasinovic68/vujasinovic где стоји да се нисмо доселили у Ивошевце до 1730. Такође ми нису била позната имена која сте навели. Ако имате још сличних података о пописима или сличном, био бих вам веома захвалан за линк или да их поставите овде.

Александре, надам се да ћу у догледно време урадити озбиљнију претрагу и повећати број ознака. За сад сам задовољан што сам открио хаплогрупу. :D

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #239 послато: Јун 11, 2014, 08:34:36 пре подне »
Хвала свима на добродошлици и одговорима.
Синиша, да, ја сам узорковани Вујасиновић. Веома ме занима ова веза са Кљајићима, јер не могу наћи ништа о пореклу Вујасиновића пре 1700-те. За Кљајиће сам нашао податак да су највероватније Требјешани, па ако су они, онда смо и ми.
Такође, колико сам схватио, I2a DN није уобичајена за просторе Херцеговине и зап. Црне Горе. Да ли то значи да тих родова тамо уопште није било или их је само било у мањем броју од DS?
Занимљив је овај податак о млетачком попису из 1709. јер се коси са усменим предањем записаним у књизи https://sites.google.com/site/vujasinovic68/vujasinovic где стоји да се нисмо доселили у Ивошевце до 1730. Такође ми нису била позната имена која сте навели. Ако имате још сличних података о пописима или сличном, био бих вам веома захвалан за линк или да их поставите овде.

Александре, надам се да ћу у догледно време урадити озбиљнију претрагу и повећати број ознака. За сад сам задовољан што сам открио хаплогрупу. :D

Мало сам погледао ову књигу о Вујасиновићима. Сем предања, мало ту има историјских извора на које се ослања. Мада и предања могу понекад открити неке ствари. Видим да спомиње долазак претка Вујасиновића око 1699. из Лужана код Дервенте (не знам на основу ког податка) у Равне Котаре и његово касније настањивање у Ивошевцима.

Главнина српског народа у Далмацији јесте дошла из Босне у 16. и 17. вијеку, неки су прије тога у Босну дошли из Херцеговине.

Твоја грана хаплогрупе И2а јесте нетипична за динарске просторе, али је има. Типичнија је за просторе словенске Македоније,Косова, Грчке, Бугарске. Тренутно је у току велико преслагање унутар саме хаплогрупе И2а, па ћемо видјети, надам се ускоро какве ће нове резултате донијети. Неке од крајишких породица које су имале предање о поријеклу из Македоније су тестиране као И2а Динарик Сјевер (Родић).

Поред Кљајића требаш обратити пажњу на још неке далматинске породице које би ти могле бити генетски блиске: Вучковићи из Полаче и католичке породице Тенжере из Сиња и Смоје, претпостављам из Сплита.

Што се млетачког пописа тиче, они су скоро објављени у три књиге под називом "Задарско окружје на млетачком катастру из 1709. године" Марко Римац