Аутор Тема: Необична и ретка презимена међу Србима  (Прочитано 11515 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #60 послато: Децембар 27, 2022, 11:17:20 поподне »
Да, мада ми и даље није јасно шта је то конкретно, осим да је изгледа у питању нека варијанта сурутке или киселог млека.  :)

неки румунско енглески рјечник каже: "whey mixed up with urda"

сурутка помијешана с урдом, а "урда" је некакав млади сир или кајмак

румунско-румунски рјечник каже: Parte a zerului care se depune pe fundul vasului când se prepară urda.

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)

углавном, мислим да може означавати више сличних млијечних прерађевина

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #61 послато: Децембар 27, 2022, 11:22:39 поподне »
Занимљиво да се овај облик презимена среће и у попису Морлака грчког обреда у Шибенику из 1687. године. Тамо се наводи:

PUNDURILKO (Pundurilca), Marko ( 8 )
1676. Armenčić reč. Pundarilić (Pundarilich) odnosno Fundurilich iz Varoša (ŠB, 72/11, c, 363V, 36Sv)

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #62 послато: Децембар 27, 2022, 11:39:48 поподне »
неки румунско енглески рјечник каже: "whey mixed up with urda"

сурутка помијешана с урдом, а "урда" је некакав млади сир или кајмак

румунско-румунски рјечник каже: Parte a zerului care se depune pe fundul vasului când se prepară urda.

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)

углавном, мислим да може означавати више сличних млијечних прерађевина
Урда би требало бити оно што се тек издваја из млека процесом сирења али још није дошло у фазу да би га могли назвати сирем,значи баш млади сир скоро па неутралног укуса,врло лаган, за мезе савршен...

Ван мреже StoDaNe

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #63 послато: Децембар 28, 2022, 04:45:44 поподне »
Занимљиво да се овај облик презимена среће и у попису Морлака грчког обреда у Шибенику из 1687. године. Тамо се наводи:

PUNDURILKO (Pundurilca), Marko ( 8 )
1676. Armenčić reč. Pundarilić (Pundarilich) odnosno Fundurilich iz Varoša (ŠB, 72/11, c, 363V, 36Sv)
Prijatelju postojili  taj popis negde na internetu tih morlaka grčkog obreda?

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #64 послато: Децембар 28, 2022, 05:40:53 поподне »

Ван мреже StoDaNe

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 51
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #65 послато: Децембар 28, 2022, 06:06:13 поподне »
Тај попис је из сљедећег рада
https://www.academia.edu/30913937/Stari_i_novi_stanovnici_%C5%A0ibenika_i_njegovih_predgra%C4%91a_u_drugoj_polovici_17_i_po%C4%8Detkom_18_stolje%C4%87a
Pokušavam naći tu knjigu ima već dugo ali nema nigde da se naruči online ili kupi u pdf formatu,nema je čak u nijednoj biblioteci u Srbiji što je prava šteta.
Ako neko ima u pdf u te popise molim da mi pošalje u inbox pošto bi mi mnogo značilo.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5302
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #66 послато: Децембар 28, 2022, 06:16:56 поподне »
Pokušavam naći tu knjigu ima već dugo ali nema nigde da se naruči online ili kupi u pdf formatu,nema je čak u nijednoj biblioteci u Srbiji što je prava šteta.
Ako neko ima u pdf u te popise molim da mi pošalje u inbox pošto bi mi mnogo značilo.

https://katalog.poreklo.rs/index.php?-table=books&-search=%D0%88%D1%83%D1%80%D0%B0%D0%BD&-action=browse&-submit=Submit&-cursor=1&-skip=0&-limit=30&-mode=list&-recordid=books%3Fbook_id%3D12707
Kамене рабъ и госодинъ

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #67 послато: Децембар 28, 2022, 09:17:53 поподне »
Форумаш Посо ми је скренуо пажњу на ријеч "пундуриља" која се среће у Држићевим дјелима. Мислим да је повезана са истрорумунском ријечју funduril јер и има слично значење. Код Држића и неких других дубровачких писаца (Наљешковић, Ветрановић) се појављује у сљедећим конструкцијама:
"bit' će k tomu gibaonica, pundurilja mješte vinca"
"i dah mu mješčić pundurilje i kad se napoji"
"pundurilja ti slatka"

Из овог се може закључити да се ради о напитку. О етимологији ове ријечи фински славист HYRKKÖNEN, JUKKA оставио је сљедећи запис

« Последња измена: Децембар 28, 2022, 09:19:44 поподне drajver »

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #68 послато: Децембар 28, 2022, 09:44:48 поподне »
У Рјечнику хрватског или српског језика којег је издао ЈАЗУ стоји сљедеће:



Значи, или се ради о сурутки као таквој или некој врсти сурутке.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #69 послато: Децембар 28, 2022, 10:07:04 поподне »
У Рјечнику хрватског или српског језика којег је издао ЈАЗУ стоји сљедеће:



Значи, или се ради о сурутки као таквој или некој врсти сурутке.

Мислим да је ово Никчево запажање најприближније:

дио сурутке који се накупља на дну здјеле кад се пипрема "урда" (једно од значења)

одатле ваљда ова веза с дном (фунд)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #70 послато: Децембар 28, 2022, 10:52:39 поподне »
Српско презиме Подуриљко је из Коњеврата/Градине код Шибеника. Раније се записивало као Пундуриљко или Пондуриљко (матичне књиге из 19. в). А још раније су постојале разне верзије, у зависности како је записано у документима или прочитано од стране истраживача. Има чак и верзија Кондурилко. 

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #71 послато: Децембар 28, 2022, 10:56:08 поподне »
Неки су покатоличени и могуће да су данас већина.

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #72 послато: Децембар 28, 2022, 11:12:56 поподне »
Српско презиме Подуриљко је из Коњеврата/Градине код Шибеника. Раније се записивало као Пундуриљко или Пондуриљко (матичне књиге из 19. в). А још раније су постојале разне верзије, у зависности како је записано у документима или прочитано од стране истраживача. Има чак и верзија Кондурилко.

Претпостављам да је то иста породица Пундуриљко у шибенском Варошу. У овим Јурановим списковима они се наводе као оригинално Арменчићи. Јуран ове Арменчиће наводи као Морлаке из Умљановића. Али ако сам добро схватио ови Арменчићи би у 16. вијеку требали бити католици. Док се Пундуриљке наводе као православни. Ти сад помињеш ове из Коњеврата и видим да се они помињу као унијати.

Да ли уопште то презиме постоји данас у Далмацији? Нисма их успио наћи у списковима савремених презимена.

На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #73 послато: Децембар 28, 2022, 11:15:54 поподне »
Сад сам их лоцирао у Коњевратама. Уписани су као Подуриљко.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #74 послато: Децембар 28, 2022, 11:20:53 поподне »
Да, то са Арменчићима католицима и мене збуњује. Можда немају везе једни с другима. У сваком случају ови православци Подуриљко су на граници Градине и Коњеврата, односно њихов заселак. Кад се иде главним путем има и табла на којој пише. И има их и данас тамо који имају српска имена. Једна породица се поунијатила 1830-их и тај се оженио у Шибенику. Требало би да су ови у Шибенику са чисто католичким именима од њега. Сад не знам да ли постоји иједан у Србији, пошто су изузетно малобројни.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #75 послато: Децембар 28, 2022, 11:37:23 поподне »

Ево, пре 100 година записани као Пундуриљко.


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #76 послато: Децембар 29, 2022, 12:04:38 пре подне »
А ово сам потпуно заборавио да сам ископао. То је католик Пундуриловић из 1726. Ваљда су они Арменчићи, па их Јуран збркао. У сваком случају презиме Пундуриловић данас не постоји.


На мрежи drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5154
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #77 послато: Децембар 29, 2022, 09:20:26 пре подне »
Можемо сумирати да је ријеч на основу које су формирана српска презимена у облицима Вундуриљ, Фундуреља, Пундуриловић, Пундуриљко, Подуриљко, назив за неку врсту сурутке у романским језицима са облицима funduril, fundurila, pundurilja.

Остаје само отвореним питање у ком романском језику је ова ријеч оригинално настала: истрорумунском, далматском? Рекао бих да је ипак настала у оквиру неке сточарске популације, која је такву врсту напитка правила.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #78 послато: Децембар 29, 2022, 09:29:33 пре подне »
Можемо сумирати да је ријеч на основу које су формирана српска презимена у облицима Вундуриљ, Фундуреља, Пундуриловић, Пундуриљко, Подуриљко, назив за неку врсту сурутке у романским језицима са облицима funduril, fundurila, pundurilja.

Остаје само отвореним питање у ком романском језику је ова ријеч оригинално настала: истрорумунском, далматском? Рекао бих да је ипак настала у оквиру неке сточарске популације, која је такву врсту напитка правила.

Само презиме вероватно потиче од речи из истророманског језика, а реч је источнороманског порекла (треба узети у обзир и регионалну румунску реч fundurei, са истим значењем).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 128
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Необична и ретка презимена међу Србима
« Одговор #79 послато: Март 24, 2023, 07:52:23 поподне »
Девојачко презиме моје бабе је Никићевић. Потичу из села Тубравић код Ваљева. Село је у непосредној близини језера Ровни. По Љуби Павловићу, Никићевићи воде порекло из "дубоке Херцеговине" одакле су се почетком 17. века доселилу у Тубравић.

Претражујући дигиталну библотеку видех да се презиме највише појављују у Боки которској, односно Херцег-Новом.
У 18. веку, у Хергцег-Новом радили су хирурзи Никола Никићевић и његов син Јован.
Порекло презимена може бити од имена Никић. Такође, нашао сам и на овај занимљив податак из књиге Ника Луковића "Бока Которска":

"Са источне стране Херцегновога, на једном истакнутом брежуљку, стоји историска црква св. Ане са гробљем, коју су, према предању, подигли Шпањолци док су ту владали. Црква је страдала у Турском-млетачком рату 1867. године, а касније је преграђена у данашњем облику. У њој се налазе гробнице гласовите породице Гонзага, која се - по једном члану званом Никијело - прозвала Никићевић."