Аутор Тема: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori  (Прочитано 17245 пута)

DrDamjanovic

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori
« Одговор #20 послато: Октобар 29, 2015, 02:27:50 поподне »
Nebojša Drašković: Čevsko Zaljuće i Donji Kraj sela u plemenu Ozrinića, Beograd 1999. Str. 500
Damjanovići (Dragojevići)- Čevljani
"Damjanovići vode poreklo od Damjana Vukašinova Dragojevića, i njegova dva sina harambaši Živka i Novaka. Harambaša Živko Damjanović se pominje 1710, 1723. i 1754. godine i opjevan je kao veliki junak u više epskih pjesama. Živko je u mladosti živio u Vojnićima na Čevu, ali je kasnije protjerao starosjedeoce iz Križeva dola, i od tada Damjanovići drže Križev do. Poznato je da je Živko imao tri sina od kojih se jedan zvao Dajica. Damjanovići su hrabro četovali sa drugim Ozrinićima po Hercegovini i okolini Nikšića, a neki se se tamo i iseljavali ali niko od njih nije zadržao prezime Damjanovići. Neki Damjanovići iseljeni u Zeti zadržali su prezime, Zbog velikog iseljavanja Damjanovića je na Čevu u Križevom dolu 1839. godine svega 4 kuće (Mićo Dragov, Pero Zrnov i drugi). Damjanovića je bilo na Čevu 1911. godine- 11 kuća, 1941. godine- 13 kuća. 1971. godine-7 kuća. Damjanovići ovako broje pasove: knez Dragoje-Vukašin-DAMJAN-Novak-Andrija-Drago-Mićo-Zeko-Ilija-Đuro-Duško-Miloš. Damjanovići slave Aranđelov dan (21. novembar), a prislužuju Ilin dan(2. avgusta)".
Stanojevići- Velestovci Str. 506- 507
"...znameniti su Damjanovići Stanojevići: knez Krceta Damjanović, Blagota Ilin Damjanović, stotinaš Ćiro Milošev Damjanović, perjanik Petar Tomašev Damjanović, i kapetan Ilija Jovičin Damjanović..."

Đorđe Vukotić Čevski, Pleme Čevljani ili Ozrinići. Beograd, 1998. Str. 87
Knez Vukašin Dragojev
"On je treći sin vojvode Dragoja. Kneževsku titulu nasledio je od svog tasta kneza Radusina. To je sve što se zn za ovog kneza. Vukašin je imao čak osam sinova i barem dve kćeri. Sinovi su se zvali Andrija, Vukota, Damjan, Mićun(Mića) Vuk, Vukadin, Janko, Dragoje (Drago). Nisu sačuvana imena kćeri, ali se zna da je jedna udata sa banjskog kneza Pera Slavujevića, a druga za kneza Sladoja Vujačića. Ni o Vukašinovim sinovima se ne zna mnogo, osim za Vukotu i Andriju, ali ćemo o njima više reći u narednim odeljcima. Damjanovići na Čevu su brojni i na Čevu Ozrovića i u rasijanju. Od njih je najpoznatiji Damjanov sin harambaša Živko. Sačuvani podaci kazuju da je bio veliki junak. Mićini potomci su se iselili u Srbiju u drugoj polovini 18. veka. Prema podacima hercegovinskog arhiva, za Vuka se kaže da je imao sina Cvetka. Najverovatnije je da su njegovi potomci brojni Vukovići u Pivi. O Vukadinu se na zna ništa, kao ni o Janku. I Vukotin sin se zove Vukadin. Nije neobično da sinovac nosi stričevo ime, ako je stric poginuo ili umro prije rođenja sinovca. Za Dragoja se jedino može pretpostaviti da su od njega Dragojevići u Hrvatskoj, Dalmaciji i Bosni, bez obzira što su neki od njih katolici. Oni znaju da su sa Čeva."
U knjizi Koprivna tragom prošlosti, na Str. 58,  navodi se da se seoski rod Damjanović ovde doselio iz Hecegovine.
Najstariji od Damjanovića su: Vuk 1843, Mika 1848, Mitar (1836-1891), Simeon 1853-1900.






Ван мреже DDamjanovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori
« Одговор #21 послато: Мај 11, 2019, 02:11:40 поподне »
Ne znam.

Ван мреже DDamjanovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori
« Одговор #22 послато: Мај 11, 2019, 02:14:55 поподне »
Ima li novosti u vezi sa poreklom Damjanovića sa Čeva?

Ван мреже Milandjoko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori
« Одговор #23 послато: Јун 03, 2022, 09:03:00 поподне »
Овај податак је нетачан пошто знам за другу варијанту овог догађаја. Није у питању било убиство турског аге већ је његов предак убио стрица и брата од стрица због свађе око међе јер  су му ови померали исту. Након тога три брата Дамјановића заједно са оцем и ужом фамилијом због ''крви'' беже у тада турски Никшић, што су никшићки турци оберучке прихватали у таквим случајевима пребеге од крви јер су то по правилу били веома храбри и одлучни људи које су ови користили у борби против црногораца. Каже се да су браћа Дамјановић за неколико година скинули главе са више десетина црногораца у многим бојевима у којима су ишли против црногорске војске. У једном моменту је чак и црногорски епископ бацио клетву на њих као велике крвопије, што је имало за последицу то да га један од браће сачека на путу од Никшића ка Цетињу, зароби и након разговора који су имали епископ је скинуо клетву са Ђоковића. Након тога су прешли из Никшића у Јасеново Поље јер нису хтели више да трпе притисак турака који су желели да их потурче.
Овај податак сам нашао у књизи коју имам код куће али сада не могу да се сетим тачног наслова, мислим да је у питању ''Озринићи- Чевљани'' коју је написао један Вукотић који је био професор у једној београдској гимназији. Познат је био по томе што је био слеп и као такав био редован прифесор и уз то још и написао књигу, што је за време од пре 20-30 год. али би то сигурно и данас било прави подвиг.
Новак ми је иначе братанац пошто је Срђанова мајка мени тетка, сестра од рођене тетке мом оцу. Њено девојачко презиме је Вуксановић из Тулара у Горњој Јабланици, а Вуксановићи су Влаховићи из Андријева у Ровцима. Иначе Ноле је баш онакав момчина каквог га сви иначе у јавности знамо, без трунке фолирања или жеље да се прикаже бољим него што јесте.


Četvorica braće koja su prebjegli u Nikšić su od Damjanovog brata Janka, ne od Damjana, te stoga nisu Damjanovi(ći) potomci, već Jankovi(ći). Oko imovine u Križevom dolu su se zakrvili sa Damjanovim potomcima, i zbog toga su prebjegli u Nikšić, oko 1730 godine.
Radojica je predak Đokovića. Pasovi su sledeći: Radojica - Đoko - Šako (Šain) - Đoko - Šćepan - Neđeljko - Vladimir - Srđan - Novak - Stefan.

Ван мреже Milandjoko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Damjanović sa Čeva u Crnoj Gori
« Одговор #24 послато: Јун 03, 2022, 09:08:38 поподне »
Овај податак је нетачан пошто знам за другу варијанту овог догађаја. Није у питању било убиство турског аге већ је његов предак убио стрица и брата од стрица због свађе око међе јер  су му ови померали исту. Након тога три брата Дамјановића заједно са оцем и ужом фамилијом због ''крви'' беже у тада турски Никшић, што су никшићки турци оберучке прихватали у таквим случајевима пребеге од крви јер су то по правилу били веома храбри и одлучни људи које су ови користили у борби против црногораца. Каже се да су браћа Дамјановић за неколико година скинули главе са више десетина црногораца у многим бојевима у којима су ишли против црногорске војске. У једном моменту је чак и црногорски епископ бацио клетву на њих као велике крвопије, што је имало за последицу то да га један од браће сачека на путу од Никшића ка Цетињу, зароби и након разговора који су имали епископ је скинуо клетву са Ђоковића. Након тога су прешли из Никшића у Јасеново Поље јер нису хтели више да трпе притисак турака који су желели да их потурче.
Овај податак сам нашао у књизи коју имам код куће али сада не могу да се сетим тачног наслова, мислим да је у питању ''Озринићи- Чевљани'' коју је написао један Вукотић који је био професор у једној београдској гимназији. Познат је био по томе што је био слеп и као такав био редован прифесор и уз то још и написао књигу, што је за време од пре 20-30 год. али би то сигурно и данас било прави подвиг.
Новак ми је иначе братанац пошто је Срђанова мајка мени тетка, сестра од рођене тетке мом оцу. Њено девојачко презиме је Вуксановић из Тулара у Горњој Јабланици, а Вуксановићи су Влаховићи из Андријева у Ровцима. Иначе Ноле је баш онакав момчина каквог га сви иначе у јавности знамо, без трунке фолирања или жеље да се прикаже бољим него што јесте.

Četvorica braće koja su prebjegli u Nikšić su od Damjanovog brata Janka, ne od Damjana, te stoga nisu Damjanovi(ći) potomci, već Jankovi(ći). Oko imovine u Križevom dolu su se zakrvili sa Damjanovim potomcima, i zbog toga su prebjegli u Nikšić, oko 1730 godine.
Radojica je predak Đokovića. Pasovi su sledeći: Radojica - Đoko - Šako (Šain) - Đoko - Šćepan - Neđeljko - Vladimir - Srđan - Novak - Stefan.