Аутор Тема: Етнологија и генетика  (Прочитано 47765 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #20 послато: Јун 22, 2015, 10:36:18 пре подне »
Тужно је то што је хаплогрупа E1b (друга или трећа по учесталости код Срба, у зависности од истраживања) поменута у свега неколико реченица, а да не говорим о томе да о дробњачкој (норманској) групи хаплогрупе I1 није малтене ништа речено (с обзиром на улогу коју Дробњаци играју у српском народу и с обзиром на резултате испитивања пријепољског краја).

Има свега у књизи  :)
Људи, купујте књигу, није неки износ, а што се више прода примерака ове, веће су шансе да се касније штампају нове књиге са резултатима тестирања из других крајева.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #21 послато: Мај 10, 2016, 08:07:56 поподне »
Да ли неко зна када можемо да очекујемо да хаплотипови из ове књиге (разумео сам да их има око 1000) буду јавно доступни? Или бар резултати заступљености хаплогрупа (по регионима).
Право да вам кажем није ми јасно зашто то већ није случај. Вероватно нисам објективан, али не чини ми се реалним да су приходи од књиге толики да су вредни овако дугог одлагања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #22 послато: Мај 10, 2016, 08:22:58 поподне »
Да ли неко зна када можемо да очекујемо да хаплотипови из ове књиге (разумео сам да их има око 1000) буду јавно доступни? Или бар резултати заступљености хаплогрупа (по регионима).
Право да вам кажем није ми јасно зашто то већ није случај. Вероватно нисам објективан, али не чини ми се реалним да су приходи од књиге толики да су вредни овако дугог одлагања.

Ово и мене занима (а вероватно и остале). Искрено, не верујем да су у питању смао финансије. Вероватно постоје још неки разлози (нова истраживања, сама процедура, убацивање нових података, итд.)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #23 послато: Мај 10, 2016, 09:42:41 поподне »
Ово и мене занима (а вероватно и остале). Искрено, не верујем да су у питању смао финансије. Вероватно постоје још неки разлози (нова истраживања, сама процедура, убацивање нових података, итд.)
Нешто сте помешали. Та студија још није објављена. Објављена је књига у којој су резултати из Жупе Александровачке (ти резултати су унети у табелу Српског ДНК пројекта) и за Пријепоље (што ће ускоро бити унето у табелу).

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #24 послато: Мај 11, 2016, 12:42:51 поподне »
Нешто сте помешали. Та студија још није објављена. Објављена је књига у којој су резултати из Жупе Александровачке (ти резултати су унети у табелу Српског ДНК пројекта) и за Пријепоље (што ће ускоро бити унето у табелу).

Да ли неко зна податке о заступљености хаплогрупа у Пријепољу?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #25 послато: Јун 20, 2016, 12:44:27 поподне »
Која је слава Милорадовића-Храбрена?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #26 послато: Јун 20, 2016, 02:55:28 поподне »
Која је слава Милорадовића-Храбрена?

Не знам да је тај податак објављен, недостају и славе за неке друге родове, или их бар ја нисам успео наћи (књига без регистра је скоро неупотребива, осим ако је не простудираш уздуж и попреко, а и тад нисам сигуран да би сваки податак запазио). Тражио сам више пута славе за нека презимена, али нема, тако да ти подаци једино интегрално да се објаве у виду списка на теми, или да се чека унос истих у табелу. Не знам да ли ми уопште имамо попис тих слава?



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #27 послато: Јун 20, 2016, 03:32:24 поподне »
У књизи и немамо тестиране Храбрене - Милорадовиће  :)
Тестирани Рабреновић слави Аранђеловдан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #28 послато: Јун 20, 2016, 04:17:51 поподне »
У књизи и немамо тестиране Храбрене - Милорадовиће  :)
Тестирани Рабреновић слави Аранђеловдан.
Има. Милорадовић 12 Din. Милорадовићи су потомци Храбрена.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #29 послато: Јун 20, 2016, 04:31:27 поподне »
Не знам да је тај податак објављен, недостају и славе за неке друге родове, или их бар ја нисам успео наћи (књига без регистра је скоро неупотребива, осим ако је не простудираш уздуж и попреко, а и тад нисам сигуран да би сваки податак запазио). Тражио сам више пута славе за нека презимена, али нема, тако да ти подаци једино интегрално да се објаве у виду списка на теми, или да се чека унос истих у табелу. Не знам да ли ми уопште имамо попис тих слава?

Потпуно се слажем са изложеним. Штета што има прилично непотебних понављања, па самим тим и релативно тешка за читање. Пошто је то за сада  једина (прва?)књига таквог садржаја у Србији, надајмо се, да ће будуће књиге бити прегледније, садржајније (са више информација).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #30 послато: Јун 20, 2016, 04:55:10 поподне »
Потпуно се слажем са изложеним. Штета што има прилично непотебних понављања, па самим тим и релативно тешка за читање. Пошто је то за сада  једина (прва?)књига таквог садржаја у Србији, надајмо се, да ће будуће књиге бити прегледније, садржајније (са више информација).

Наравно, то је позитивна критика, надам се у будућим издањима да ће те неке главне одлике квалитетне научне књиге бити испуњене, ово је ипак био пилот пројекат и вредност је што је само истраживање уопште спроведено. ;)



Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #31 послато: Јун 20, 2016, 05:58:39 поподне »
Да ли постоје икакви опширнији подаци о тестираном Адамовићу Ј*/Ј1 из Пријепоља, попут крсне славе или даљег поријекла?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #32 послато: Јун 20, 2016, 06:31:00 поподне »
Има. Милорадовић 12 Din. Милорадовићи су потомци Храбрена.

Јеси ли ти сигуран да ти Милорадовићи од којих је тестирани, имају неке везе са Храбренима - Милорадовићима?
Ја у књизи нисам нашао такав податак (можда нисам пажљиво читао).
Мислим, презиме Милорадовић постоји и мимо Храбрена.
Имамо данас и Бранковиће, свуда по србским земљама, имамо чак и ону фамилију са презименом Немањић (била је репортажа о њима својевремено), али немају никакве везе с владарском лозом Немањића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #33 послато: Јун 20, 2016, 06:35:24 поподне »
Да ли постоје икакви опширнији подаци о тестираном Адамовићу Ј*/Ј1 из Пријепоља, попут крсне славе или даљег поријекла?
Он је пореклом из Санског Моста. Хаплогрупа Ј2b M241. Слава Св. Јован

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #34 послато: Јун 20, 2016, 06:35:51 поподне »
Резултат Рабреновића поменух, јер и ово братство има неко предање о пореклу од херцеговачких Храбрена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #35 послато: Јун 20, 2016, 06:41:05 поподне »
Он је пореклом из Санског Моста. Хаплогрупа Ј2b M241. Слава Св. Јован

Накнадном анализом хаплотипа Адамовића, закључено је да припада једној прилично специфичној грани Ј2а која има 385а=10. Овој грани на Срспког ДНК Пројекту припада још и скоро убачени Ђураков, који је из Силбаша у Бачкој.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #36 послато: Јун 20, 2016, 06:52:36 поподне »
Јеси ли ти сигуран да ти Милорадовићи од којих је тестирани, имају неке везе са Храбренима - Милорадовићима?
Ја у књизи нисам нашао такав податак (можда нисам пажљиво читао).
Мислим, презиме Милорадовић постоји и мимо Храбрена.
Имамо данас и Бранковиће, свуда по србским земљама, имамо чак и ону фамилију са презименом Немањић (била је репортажа о њима својевремено), али немају никакве везе с владарском лозом Немањића.

Херцеговачки Милорадовићи би требало бити Храбрени.

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #37 послато: Јун 20, 2016, 07:21:47 поподне »
Он је пореклом из Санског Моста. Хаплогрупа Ј2b M241. Слава Св. Јован
Хвала на информацији.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #38 послато: Јун 20, 2016, 07:47:35 поподне »
Он је пореклом из Санског Моста. Хаплогрупа Ј2b M241. Слава Св. Јован

Уколико је ово тачно, онда тестирани Адамовић припада огранку крајишких Богуновића. Ипак, чини ми се да је њихов хаплотип ближи хаплогрупи J2a или евентуално J1.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Етнологија и генетика
« Одговор #39 послато: Јун 20, 2016, 07:53:58 поподне »
Уколико је ово тачно, онда тестирани Адамовић припада огранку крајишких Богуновића. Ипак, чини ми се да је њихов хаплотип ближи хаплогрупи J2a или евентуално J1.

Већ сам написао у вези хаплогрупе Адамовића пост два изнад, није пјешивачки хаплотип, али јесте Ј2а.