Аутор Тема: Тесле-поријекло  (Прочитано 7984 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Тесле-поријекло
« послато: Фебруар 17, 2015, 12:22:31 поподне »
Прије неког времена, кад још нисмо имали ни генетске резултате Тесли написао сам текст о поријеклу породице Николе Тесле. Текст се може наћи на сајту на сљедећем линку http://www.poreklo.rs/2013/02/21/pleme-nikole-tesle/
У тексту сам се руководио писањем Милана Карановића који је Тесле повезао са још неким српским крајишким породицама , које славе Ђурђевдан. С обзиром да је презиме Тесла постојало на Купресу до скоро, сматрао сам да је поријекло овог рода међу купрешким старинцима.

У међувремену, појавио се један тестирани Тесла, и то из Радуча у Лици, одакле је и отац Николе Тесле, и тестиран је као припадник И2а Динарик Југ хаплогрупе.

Затим се појавио један тестирани Мршић из Приједора, такође И2а Динарик Југ. Иако нема податакао о слави, Мршићи који живе у оклини Приједора славе Ђурђевдан (Шематизам Епархије дабробосанске) Зашто је значајан овај Мршић? Из разлога што Карановић, између осталих породица, блиских Теслама спомиње и Мршиће Ђурђевштаке.

Када се упореде резтултати Тесле из Лике и Мршића из Приједора на 17 маркера, иако на први поглед различити (да сам чак Тесле сврстао у посебан род), заправо су веома слични.

116   Тесла   Ђурђевдан   Радуч/Лика   13   24   16   11   14   16   12   14   11   32   18   16   19   11   15   10    22

36   Мршић      Приједор/БиХ                   13   24   16   11   14   16   12   13   11   31   18   15   19   11   15   10    21

Вриједности на маркерима 389-1 и 389-2 које се код Тесли и Мршића разликују су заправо посљедица једне мутације. Нортведт, рецимо 389-1 и не узима у обзир при калкулацији. Тесле имају за цијелу И2а Динарик нетипичну вриједност 16 на маркеру 437. То може бити и мутација у скорашњем периоду.

Ваљало би наравно имати још тестираних припадника овог рода и на већем броју маркера, али ово поклапање тесле и Мршића ми се чини убједљивим. Да подсјетим, Карановић је још 1925. записао:

„Старинци су ови родови: Врањеши, Милиновићи и Мршићи са сачуваним предањем да су „једно“ -Свјетлице, Станивуковићи, Тесле, Иванићи, Ерцези, Арељи, Дражићи, Јованићи и Орељи -  Керкези и од њих Зецови- Рабате и од њих Марићи и сви славе Ђурђевдан.“





 
« Последња измена: Фебруар 17, 2015, 12:28:48 поподне Синиша Јерковић »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #1 послато: Фебруар 17, 2015, 04:18:21 поподне »
Према Карановићу, они који су доселили од Змијања сматрају се старинцима. Неке породице које су са Змијања селиле у Далмацију (и Лику), а из Далмације доселили у ову област, кажу само да су са Змијања и не спомињући да су прошли кроз Далмацију и Лику. Поносније им је рећи да су са Змијања.

На подручју Змијања, у дефтеру из 1541. године  могу се пронаћи занимљива презимена, која и данас постоје у Лици и Босанској Крајини. Нека презимена одговарају онима из групе родова Врањеш-Милиновић-Мршић (којој припадају и Тесле).

Добрушић, Милић, Рајичевић (у селу Бањице);

Брковић, Милосалић, Јерковић, Вујичић, Милочић, Никовић, Ђукић, Радонић и Драгић/Дражић? (у селима Вучај и Гомјеница);

Мутић, Херак, Вучић, Владић (у с. Шљивна);

Милковић, Слачић, Кресић, Томић, Вукосалић (места Омашка и Кочић);

Бркић, Вуковић, Радовић, Радосалић, Милић (у селу Добрња);

Вукић и Малић (у селу Понор);

Врањеш Дудак и Радак Ковач (у с. Љиљановац);

Вучетић и Радаковић (у с. Мало Змијање);

Рајчић (у с. Обровац);

Радонић (село Крупа);

Ковачић, Радучић, Бачић, Вукић (у с. Мелина);

Радонић (у Залужанима);

Драгић и Вукчић (у с. Дабрац);

Ђурић (у с. Горње Тријебово);

Поповић (у с. Језерача);

Радојко Вукић (у с. Понор Горњи, друго име Пониква);

Пајић, Радонић, Радукић, Марић, Лончарић, Вукић (варош Бочац);

Драгојло Санчић и Радивој Вукчић (с. Горња Клока, насеље на месту данашњег Мркоњић-Града);

Вујић Дмитрашин (с. Блатице?);

Нико Милић (с. Доње Тријебово);

Брајић и Вукић (у Старом Селу);

Панић, Радукић, Вукић, Марић, Лончарић (у с. Средње Тријебово) итд.

По логици ствари, ови родови би морали бити доминантно I2a Dinaric South.

Ван мреже brslavko

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #2 послато: Фебруар 18, 2015, 07:03:39 поподне »
Marić Slavko
Prema mom dugogodišnjim istraživanju (još neobjavljenima) 80 % Marića u bivšoj Jugoslaviji potiču od jednog bratstva u Nevesinju koje tamo više nepostoji. Marići na Kupres su došli u 14. vjeku a ostali u krajinu 1527.g. Takođe  Mariči koji slave Jovandan su od Marića iz Nevesinja ali su bili jedno vreme u Banjanima (takođe tamo ih više nema) i oni su došli u Krajinu 1527.g.
Ako vas nešto interesuje kontaktirajte me.
Mnogo pozdrava i uspjeha u radu!

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #3 послато: Новембар 26, 2017, 05:58:41 поподне »
Прије неког времена, кад још нисмо имали ни генетске резултате Тесли написао сам текст о поријеклу породице Николе Тесле. Текст се може наћи на сајту на сљедећем линку http://www.poreklo.rs/2013/02/21/pleme-nikole-tesle/
У тексту сам се руководио писањем Милана Карановића који је Тесле повезао са још неким српским крајишким породицама , које славе Ђурђевдан. С обзиром да је презиме Тесла постојало на Купресу до скоро, сматрао сам да је поријекло овог рода међу купрешким старинцима.

У међувремену, појавио се један тестирани Тесла, и то из Радуча у Лици, одакле је и отац Николе Тесле, и тестиран је као припадник И2а Динарик Југ хаплогрупе.

Затим се појавио један тестирани Мршић из Приједора, такође И2а Динарик Југ. Иако нема податакао о слави, Мршићи који живе у оклини Приједора славе Ђурђевдан (Шематизам Епархије дабробосанске) Зашто је значајан овај Мршић? Из разлога што Карановић, између осталих породица, блиских Теслама спомиње и Мршиће Ђурђевштаке.

Када се упореде резтултати Тесле из Лике и Мршића из Приједора на 17 маркера, иако на први поглед различити (да сам чак Тесле сврстао у посебан род), заправо су веома слични.

116   Тесла   Ђурђевдан   Радуч/Лика   13   24   16   11   14   16   12   14   11   32   18   16   19   11   15   10    22

36   Мршић      Приједор/БиХ                   13   24   16   11   14   16   12   13   11   31   18   15   19   11   15   10    21

Вриједности на маркерима 389-1 и 389-2 које се код Тесли и Мршића разликују су заправо посљедица једне мутације. Нортведт, рецимо 389-1 и не узима у обзир при калкулацији. Тесле имају за цијелу И2а Динарик нетипичну вриједност 16 на маркеру 437. То може бити и мутација у скорашњем периоду.

Ваљало би наравно имати још тестираних припадника овог рода и на већем броју маркера, али ово поклапање тесле и Мршића ми се чини убједљивим. Да подсјетим, Карановић је још 1925. записао:

„Старинци су ови родови: Врањеши, Милиновићи и Мршићи са сачуваним предањем да су „једно“ -Свјетлице, Станивуковићи, Тесле, Иванићи, Ерцези, Арељи, Дражићи, Јованићи и Орељи -  Керкези и од њих Зецови- Рабате и од њих Марићи и сви славе Ђурђевдан.“
Izvini ali daj pojasni ovo Zecovi-Rabate, ovo Rabate da nisi pogrešio ili jeli možda tebalo Rabote. Asociralome na Rabote koi slave sv.Luku (Lučindan) , žive na Palama. Izvini štosam pomislio da je greška u kucanj, jer ipak se dešava...

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #4 послато: Децембар 19, 2017, 05:21:03 поподне »
Ево новог истраживања о поријеклу Николе Тесле  :-\


https://www.bol-chat.de/news/nikola-tesla-je-bio-musliman-i-zvao-se-nurudin-tesihovic?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #5 послато: Децембар 19, 2017, 05:23:44 поподне »
Ево новог истраживања о поријеклу Николе Тесле  :-\


https://www.bol-chat.de/news/nikola-tesla-je-bio-musliman-i-zvao-se-nurudin-tesihovic?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Можда је у питању вест са неке бошњачке верзије "Њуз нета", тј. оних који намерно објављују лажне вести духовитог карактера. Личи ми на то, нарочито овај податак да је "3 пута клањао Хаџ". :D
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Priba 75

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Тесле-поријекло
« Одговор #6 послато: Децембар 19, 2022, 11:26:54 пре подне »
<a href="https://youtube.com/v/SQhFN2dvxc8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/SQhFN2dvxc8</a>
« Последња измена: Децембар 19, 2022, 03:03:23 поподне НиколаВук »