Аутор Тема: Поријекло породице Грачанин, село Мелина (Бања Лука), слава Св. Стефан  (Прочитано 970 пута)

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Поздрав, отворио бих тему на поријекло породице Грачанин из села Мелина (Бања Лука). Славимо Св. Стефана (9. јануар), а послужујемо Св. Петку (8. август). На простору села Мелине налазимо се сигурних 120 година, док нас је данас јако мало остало у већ поменутом селу. Што се тиче родослова, тј. породичног стабла наше породице, најдаљи предак за којег знамо је Стојко Грачанин (1870. - ?), мој чукундеда, не знамо да ли је рођен у селу Мелина (Бања Лука).

У манастиру Гомионица (16. вијек), код Кмећана, удаљеног свега 10 км од Мелине смо такође тражили податке у крштеницама, међутим најдаљи записани предак је Стојко Грачанин (1870. - ?), наводно су остале крштенице спаљене од стране Усташа у Другом свијетском рату.

У шематизму православне митрополије и архидијецезе дабро-босанске за 1882. годину, у парохији манастира Гомионице помињу се Грачани са славом Св. Стефан.

Пронашао сам податак да су Грачани поријеклом из села Грачца (55 км од Книна) по којем су се прозвали Грачани.

Што се тиче књига, у књигама сам пронашао да су на простору прозорског краја биле војводе, капетани и нижи официри из српских породица међу којима су и Грачани. Такође сам пронашао следеће: Грачани - стари род у Оточцу, помињу се међу првим Србима Крајишницима у попису војника из 1606. године, јављају се у попису од 1672. године у прозорском крају у Лици.

Ако имате неких података било би ми драго да се прикључите... Хвала унапријед на информацијама!

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Сасвим могуће да имате везе са презименом Грачанин из Кањана код Дрниша, пошто и они славе Стевањдан (имају и надимак Ћирићи). А податак за порекло из села Грачац код Книна је вероватно плод нечије маште. Има много села која се зову Грачац или Градац и сва могу бити извориште. Грачац у Лици, Грачац близу Шибеника, Градац код Дрниша....

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Сасвим могуће да имате везе са презименом Грачанин из Кањана код Дрниша, пошто и они славе Стевањдан (имају и надимак Ћирићи). А податак за порекло из села Грачац код Книна је вероватно плод нечије маште. Има много села која се зову Грачац или Градац и сва могу бити извориште. Грачац у Лици, Грачац близу Шибеника, Градац код Дрниша....

Да ли имате мало више података о Грачанима из Кањана код Дрниша?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Имам. Кад се будете тестирали, добићете.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Браниславе, Зрно је мало брз. По обичају. Погоди некада, ал и промаши.
Овај пут те добро упутио према циљу. Ако се тестираш, као што су и Берендике, брзо ћеш стићи до циља. До сада у нашем окружењу има око 250 тестираних презимена.
Овако, само губиш вријеме.

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Поријекло породице Грачанин, село Мелина (Бања Лука), слава Св. Стефан
« Одговор #5 послато: Децембар 04, 2023, 07:07:59 пре подне »
Цитат
30. Грачанин, Стевањдан, Мелина, Бања Лука

Припада хаплогрупи R1a-Z280>CTS1211>CTS3402>CTS8816>Y2902>Y3226. Иако не поседује ниједну вредност која значајније одудара од модалне, има тек два ближа поклапања у бази пројекта. У питању су Марјановић из Шапца (Лазарева Субота), са којим има потпуно поклапање на 20 упоредивих маркера, и Петровић из Доње Студене код Нишке Бање (Митровдан), од ког се разликује на само 1 од 23 маркера. Препорука за даље тестирање је дубински тест (WGS или BigY-700). Тестирани није у упитнику оставио детаљније податке о пореклу.

Урађен је и ДНК тест Грачана из Мелине! Једино што ми је запало за око је да су поменуте породице из Србије.

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Поријекло породице Грачанин, село Мелина (Бања Лука), слава Св. Стефан
« Одговор #6 послато: Децембар 06, 2023, 06:08:02 пре подне »
Имам. Кад се будете тестирали, добићете.

Господине Зрно, да ли сада могу да добијем информације о Грачанима из Кањана код Дрниша?

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2338
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Поријекло породице Грачанин, село Мелина (Бања Лука), слава Св. Стефан
« Одговор #7 послато: Децембар 06, 2023, 06:11:13 поподне »
Господине Зрно, да ли сада могу да добијем информације о Грачанима из Кањана код Дрниша?


1710. су у Кањанима власници земље били Бороје и Станоје Грачанин пок. Грујице, 1735. само Бороје, а 1755. Симо, Вукосав и Ђуриша Грачанин. Један Грачанин је 1830-их преселио у Кричке на имање жене Вукшић и преузео њено презиме. То су данашњи Вукшићи са надимком Ћирић и има их доста. Иначе је Грачанима из Кањана од раније био надимак Ћирић. Сад не знам да ли свима или само неким. Једини начин да видите да ли сте у роду је да се тестира неки од ових. Да не славите исту славу, не бих никад узео у разматрање неку вашу везу.

Ван мреже Давид Радић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Поријекло породице Грачанин, село Мелина (Бања Лука), слава Св. Стефан
« Одговор #8 послато: Децембар 06, 2023, 08:42:04 поподне »
Хвала Вам на овим информацијама! Да ли овде на форуму има неко од ових Грачана/Вукшића/Ћирића?