Аутор Тема: I2a-L596-Y16419  (Прочитано 2150 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
I2a-L596-Y16419
« послато: Јануар 23, 2022, 08:20:55 поподне »
Грана L596 је до скоро била означена са I2c али је промењена и сада се води као I2a. Дели се на две гране: Y14158 и Y16419. Ми се бавимо овом другом. По процени Yfull ова подграна је стара око 3900 година. Тренутно на Yfull стаблу има 34 тестирана појединца а највише их је из Јерменије (10 тестираних). За сада на овом стаблу нема ни једног Србина. Али у Српском ДНК пројекту имамо два тестирана појединца:
1) ГЛИГОРИЈЕВИЋ, слава Св. Никола, село Мезграја (Бабушница). Знају своје даље порекло из околине Србице у Дреници на Косову да су се ту доселили око 1830. године.
2) МИЛОСАВЉЕВИЋ, слава Св. Алимпије, Доње Злегиње (Александровац). Даље порекло им је из села Мајдева код Крушевца. У базама постоји још један узорак из Србије а то је: 3) ПРОГОВАЦ, слава Ђурђиц, Милошевац. Доселили су се из села Пругова пре 1800. године. Он је радио BIG700 и испао је Y16419-Z26403-BY3335-BY3334-BY4299.
Из за сада необјављених резултата имамо тројицу тестираних:
4) Из околине Бујановца, слава Св. Аранђел. Даље порекло везују за село Пољанце у Дреници (Косово и Метохија)
5) Из околине Књажевца, слава Св. Аранђел.
6) и Горанац из Горе.
На Бошњачком ДНК пројекту имамо два тестирана: 7) ХРЊИЋЕВИЋА и Албанца 8) ЦАКУ из околине Кукса у Албанији а у Албанском ДНК пројекту има један тестирани: 9) СЕЛМАНИ, Морина, Дечане (Косово и Метохија). Поред њих имамо и тестираног једног Бугарина 10) ПЕНКОВ, село Бреза (Софија) најстарији предак му је Атанас рођен око 1800. године. Његово стабло је следеће L596-Y16419-Z26403-Y16418-BY4177.
Што се старе ДНК тиче оно што сам ја успео да пронађем јесу три узорка:
1) Турска, место Бурчин, старост узорка 6500-6200 година
2) Турска, место Ментесе, старост узорка 6400-5600 година
3) и нама најзанимљивији узорак је из нашег Виминацијума где је од 28 узорака један припао грани L596.

Не бих да улазим у неку посебну анализу али географски распоред тестираних нам све говори како је и у ком правцу текла миграција становништа.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #1 послато: Јануар 23, 2022, 09:51:56 поподне »
Грана L596 је до скоро била означена са I2c али је промењена и сада се води као I2a. Дели се на две гране: Y14158 и Y16419. Ми се бавимо овом другом. По процени Yfull ова подграна је стара око 3900 година. Тренутно на Yfull стаблу има 34 тестирана појединца а највише их је из Јерменије (10 тестираних). За сада на овом стаблу нема ни једног Србина. Али у Српском ДНК пројекту имамо два тестирана појединца:
1) ГЛИГОРИЈЕВИЋ, слава Св. Никола, село Мезграја (Бабушница). Знају своје даље порекло из околине Србице у Дреници на Косову да су се ту доселили око 1830. године.
2) МИЛОСАВЉЕВИЋ, слава Св. Алимпије, Доње Злегиње (Александровац). Даље порекло им је из села Мајдева код Крушевца. У базама постоји још један узорак из Србије а то је: 3) ПРОГОВАЦ, слава Ђурђиц, Милошевац. Доселили су се из села Пругова пре 1800. године. Он је радио BIG700 и испао је Y16419-Z26403-BY3335-BY3334-BY4299.
Из за сада необјављених резултата имамо тројицу тестираних:
4) Из околине Бујановца, слава Св. Аранђел. Даље порекло везују за село Пољанце у Дреници (Косово и Метохија)
5) Из околине Књажевца, слава Св. Аранђел.
6) и Горанац из Горе.
На Бошњачком ДНК пројекту имамо два тестирана: 7) ХРЊИЋЕВИЋА и Албанца 8) ЦАКУ из околине Кукса у Албанији а у Албанском ДНК пројекту има један тестирани: 9) СЕЛМАНИ, Морина, Дечане (Косово и Метохија). Поред њих имамо и тестираног једног Бугарина 10) ПЕНКОВ, село Бреза (Софија) најстарији предак му је Атанас рођен око 1800. године. Његово стабло је следеће L596-Y16419-Z26403-Y16418-BY4177.
Што се старе ДНК тиче оно што сам ја успео да пронађем јесу три узорка:
1) Турска, место Бурчин, старост узорка 6500-6200 година
2) Турска, место Ментесе, старост узорка 6400-5600 година
3) и нама најзанимљивији узорак је из нашег Виминацијума где је од 28 узорака један припао грани L596.

Не бих да улазим у неку посебну анализу али географски распоред тестираних нам све говори како је и у ком правцу текла миграција становништа.

Неколико исправки:

- тренутна ISOGG ознака за L596 је I2a2, а ранија јесте била I2c;
- ранија матица Глигоријевића није Србица у Дреници, с обзиром да је то колонистичко насеље основано 1924. године, у време Краљевине СХС, већ Горња или Доња Србица код Призрена, што је и наведено у коментару његовог резултата;
- тестирани из околине Бујановца нема предање о пореклу од Пољанца у Дреници, штавише нема никакво предање о некој ранијој матици.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #2 послато: Март 06, 2022, 11:40:51 поподне »
Јесте предање Глигоријевића да су дошли из околине Србице-Дреница. И мене је збунило то што је Србица колонистичко насеље из 1924 године, па сам приликом узимања узорка констатовао да је то вероватно Горња или Доња Србица код Призрена. Међутим, поново сам проверио предање код старијих рођака и кумова. Дефинитивно је то околина Србице, тј. Дреница.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #3 послато: Март 06, 2022, 11:50:37 поподне »
Што се тиче тестираног из Жбевца. Пошто сам прибавио књигу Жбевац професора Момчила Цветановића могу да констатујем да је књига одлична. Велики труд је уложен у њу. Човек је писао књигу 15 година. Озбиљно дело од 752 стране, са све родословима свих породица из Жбевца и одсељених породица из Жбевца. Тестирани је од Нојчиних, Цинцарска  фамилија, Родоначелник Коста(вероватно Костантин пошто је цинцарског порекла) који је дошао по проф. Цветановићу са братом прво у Добросин 1790, а онда 1795 у Жбевац. Брат је остао у Добросину. Пореклом су са Грамоса-Грчка. Претпостављам да је Глигорије(вероватно Георгиос) родоначелник моје фамилије био тај Костин брат чије име у књизи није констатовано. Са тестираним се иначе разликујем на два маркера од 23 упоредивих. 
« Последња измена: Март 07, 2022, 11:44:44 пре подне НиколаВук »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #4 послато: Март 07, 2022, 11:47:32 пре подне »
Што се тиче тестираног из Жбевца. Пошто сам прибавио књигу Жбевац професора Момчила Цветановића могу да констатујем да је књига одлична. Велики труд је уложен у њу. Човек је писао књигу 15 година. Озбиљно дело од 752 стране, са све родословима свих породица из Жбевца и одсељених породица из Жбевца. Тестирани је од Нојчиних, Цинцарска  фамилија, Родоначелник Коста(вероватно Костантин пошто је цинцарског порекла) који је дошао по проф. Цветановићу са братом прво у Добросин 1790, а онда 1795 у Жбевац. Брат је остао у Добросину. Пореклом су са Грамоса-Грчка. Претпостављам да је Глигорије(вероватно Георгиос) родоначелник моје фамилије био тај Костин брат чије име у књизи није констатовано. Са тестираним се иначе разликујем на два маркера од 23 упоредивих.

Видео сам те податке у мејл преписци, али нисам потпуно сигуран да ли је тестирани од тог рода, јер његови преци у тој књизи нису поменути, барем нису у оним деловима које сам имао прилике да видим. Такође бих апеловао на вас да не откривате презиме тестираног, с обзиром да је његов резултат део истраживања ДНК порекла староседелачких родова пчињског округа, које није јавног карактера још увек.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #5 послато: Април 27, 2022, 01:45:24 поподне »
Глигоријевићу из Мезграје је завршена анализа у Dante Labsu и његови резултати су послати на Yfull YF103224 и делу грану BY4177 са Бугарином. Са њим имамо преписку и он је из села Бреза код Софије, близу границе са Србијом и не зна пуномо даљем пореклу већ знају само до Атанаса који би требало да је рођен око 1800. године. Мезграја код Власотинца која није далеко од села одакле је Бугарин не чуди ово поклапања. Глигорије први познати предак нашег тестираног рођен је истом периоду као и Бугаринов први познати предак па ће на основу завршетка анализе и одређивање старости њихове гране видети да ли се ради о ближем или даљем одвајању породице а како ствари стоје изгледа да су Глигорије и Антанас у блиској робвинској вези у којој видећемо када анализе буду готове. Свакао ово је за сада први Србин на Yfull стаблу гране L596. У блиској будућности се надамо још којом тестираним из ове ретке гране које сам у првој поруци навео да би слика око доласка њиховог претка на Балкан био јаснији. Као што смо видели тестирани се налазе на пограничном делу Србије и Бугарске, околине Александровца, Морине и Горе на Косову и Метохији, Скопске Црне Горе и околине Прешева где се затвара тај миграциони пут ове гране. Једини који отступа из тог круга је један тестирани из околине Књажевца за којег се не сумња да би могао да припада сада тестираном Глигоријевићу и Бугарину због његове блискости са њима.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #6 послато: Април 28, 2022, 11:28:33 пре подне »
Глигоријевићу из Мезграје је завршена анализа у Dante Labsu и његови резултати су послати на Yfull YF103224 и делу грану BY4177 са Бугарином. Са њим имамо преписку и он је из села Бреза код Софије, близу границе са Србијом и не зна пуномо даљем пореклу већ знају само до Атанаса који би требало да је рођен око 1800. године. Мезграја код Власотинца која није далеко од села одакле је Бугарин не чуди ово поклапања. Глигорије први познати предак нашег тестираног рођен је истом периоду као и Бугаринов први познати предак па ће на основу завршетка анализе и одређивање старости њихове гране видети да ли се ради о ближем или даљем одвајању породице а како ствари стоје изгледа да су Глигорије и Антанас у блиској робвинској вези у којој видећемо када анализе буду готове. Свакао ово је за сада први Србин на Yfull стаблу гране L596. У блиској будућности се надамо још којом тестираним из ове ретке гране које сам у првој поруци навео да би слика око доласка њиховог претка на Балкан био јаснији. Као што смо видели тестирани се налазе на пограничном делу Србије и Бугарске, околине Александровца, Морине и Горе на Косову и Метохији, Скопске Црне Горе и околине Прешева где се затвара тај миграциони пут ове гране. Једини који отступа из тог круга је један тестирани из околине Књажевца за којег се не сумња да би могао да припада сада тестираном Глигоријевићу и Бугарину због његове блискости са њима.

Мислим да само на Yfull-у треба исправити регију која је постављена за Глигоријевића, јер општина Бабушница припада Пиротском управном округу, а не Јабланичком.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #7 послато: Мај 02, 2022, 08:13:00 поподне »
Тако је. Горње Заплање или Лужничко Заплање се зове та област где је моје село Мезграја, а некада је то била Мездреја, са акцентом на слово а-дугосилазни акценат. Некада је припадало Нишкој епархији, па онда Лесковачкој, а сада припада Пиротској епархији. Иначе је на граници те три области па су га пребацивали ко пинг понг лоптицу један другоме, зато што је свима ваљда било далеко(ово важи за цело Лужничко Заплање).
 Иначе има још један Бугарин(I2c2) са Бугарског ДНК-кит бр.497090, Росен Николов, а преци су му живели у селу Јелошнику-Северна македонија, тј.прадеда Мартин Благојев. Росен сада живи у Бугарској. Иначе, Бугарска војска је 1915г. запалила село јелошник, јер су их сматрали "србоманима".
Једна исправка: Неродимац је објавио да је Пенкову најстарији предак Атанас. Његов родослов је следеђи: Атанас-Паун-Пенко-Стоичко-Атанас-Голуб(Gylyb)-Игњат који је праотац фамилије. Иначе и мој прадеда се зове Игњат.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #8 послато: Мај 02, 2022, 08:16:56 поподне »
Ништа, чекамо Y full да видимо када је последња заједничка мутација, т.ј. када су се породице одвојиле, и да наслутимо какав су род Игњат и Глигорије(или могуће Георги-Георгиос). ;D

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #9 послато: Август 24, 2022, 01:35:58 поподне »
Већ два пута покушавам да пошаљем фотографију, али не успевам из неког разлога. >:(

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #10 послато: Мај 23, 2023, 05:00:37 поподне »
Моја фамилија "Гмитровци", Глигоријевићи, Јовановићи, Анђелковићи и Николићи и још неке фамилије у селу Мезграја имају предање да су се населиле и основале село Мездреја(Бабушница-Лужничко Заплање) између 1800 и 1830 године из околине Србице. Део фамилије остао у Селу Орах. Прочитао сам све књиге везане за Гору, Подгор, Новобрдску криву реку, Мораву и изморник, Србицу-Дреница, Горња и Доња Србица код Призрена, Србица у Македонији,(више пута прочитано) и уопште књиге о пореклу везано за Македонију, Метохију, Скадар, Косово, али мојих нема као да су у земљу пропали...
Онда сам почео да проучавам мајчину грану H7gA7472T...Тамо има 4 Бугарина из Бургаса, 1 Пољак, 1 Албанац и сада се појавио Црногорац из Будве и повећао време до заједничког претка на 700 година(до њега заједнички предак је био пре 500 година)...Пошто ми је Пријатељ Неродимац дао идеју да укуцам њихове id-ове на Google имао сам шта да видим. Од ове четворице из Бургаса тројица су у ствари из Кукуша(Kilkis) округ Кожани(Козјани) у Грчкој, а четврти је из Једрена(Ederne)Турска, а некада(1913) Бугарска(ослободила га у 2 балканском рату Србска војска артиљеријом). Сви су хаплогрупа Ј, Значи и мој ујак и његов син су вероватно хаплогрупа Ј... Ово ми је било довољно да се упали лампица да почнем да тражим Србицу у Грчкој. Наравно, нашао сам је моментално:
Сервија (грч. Σέρβια) или Србица, насељено је место градског типа на северозападу Грчке, у периферији Западна Македонија, односно у округу Кожани. Након 2011. део је општине Сервија-Велвендо чије је уједно и административно седиште (до тада је припадало истоменој засебној општини Сервија). Насеље се налази на западним обронцима планине Камбунице, односно уз десну обалу реке Бистрице (највеће реке у Грчкој).
Према подацима са пописа становништва из 2011. у насељу је живело 3.540 становника.
Историја:
Место Србица у Солунској области основали су досељени Срби из Закарпатске Србије, дозволом римског цара Ираклија, 640. године. Али нису се ту дуго задржали. Град је описао у свом делу византијски цар Јован Кантакузин. Област је по том граду носила назив Сервија. Србица је око 879. године била епископска столица Сервијска. Кантакузин је напао на град Србицу 1350. године, док је њим владао српски намесник Прељуб. Из Србице је био родом митрополит београдски Дионизије Поповић (рођен око 1750), писао је П. Шафарик.
Према подацима из летописа De administrando imperio византијског цара Константина Порфирогенита, насеље Сервију, односно Србицу основала су још пре 7. века српска племена која су се на то подручје доселила из Бојке (Беле Србије).

Гледајући спискове досељених из Грчке у време Милоша Обреновића које ми је послао један Румун, а има их и у књизи о Цинцарима, нашао сам наравно и Димитрија Николића-три различита лика(Димитрије и Никола су моја два најстарија позната претка курђел(рођен око 1773г) и аскуђел(рођен око 1741г)). Иначе мој најближи генетски рођак од свих тестираних на "Пореклу" има предање да су његови дошли са планине Грамос 1790 године, а фамилија му се назива "Цинцарском", дошли преко Битоља према његовом предању..Разликујемо се на 2/23, а одвојили се по свему судећи пре 230 година...
Дали је могуће да је мој отац оженио Гркињу пореклом 1963 године, 173 године после доласка мојих предака у Србију, дали као Понтских Грка или као Цинцара, или можда као Срба, а да су отац, деда...одлучили да ја и мој буразер као Срби не треба да знамо да нам је порекло одоздо...Не верујем да деда није то знао...
Интересује ме мишљење људи са форума, шта мислите о овоме...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8513
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #11 послато: Мај 24, 2023, 10:19:19 пре подне »
Онда сам почео да проучавам мајчину грану H7gA7472T...Тамо има 4 Бугарина из Бургаса, 1 Пољак, 1 Албанац и сада се појавио Црногорац из Будве и повећао време до заједничког претка на 700 година(до њега заједнички предак је био пре 500 година)...Пошто ми је Пријатељ Неродимац дао идеју да укуцам њихове id-ове на Google имао сам шта да видим. Од ове четворице из Бургаса тројица су у ствари из Кукуша(Kilkis) округ Кожани(Козјани) у Грчкој, а четврти је из Једрена(Ederne)Турска, а некада(1913) Бугарска(ослободила га у 2 балканском рату Србска војска артиљеријом). Сви су хаплогрупа Ј, Значи и мој ујак и његов син су вероватно хаплогрупа Ј... Ово ми је било довољно да се упали лампица да почнем да тражим Србицу у Грчкој. Наравно, нашао сам је моментално:

Не можете извући овај закључак јер ваш ујак може бити буквално било која Y-ДНК хаплогрупа, с обзиром да оне нису ни у каквој једнозначној корелацији са мтДНК хаплогрупама.
« Последња измена: Мај 24, 2023, 02:48:14 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #12 послато: Јун 04, 2023, 10:40:21 пре подне »
Појавио се нови тестирани на Yfull стаблу на гранчици I-Y16418 тестиран у небули. id:YF118621 из БиХ. То је 15 тестирани на овој грани. Има ли неко представу ко би то из БиХ  могао бити. Можда би ми значило презиме. Могуће је да је то заједничка миграција са истока. Није ми баш толико близак, заједнички предак је од пре 3000 година.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #13 послато: Јун 04, 2023, 10:46:20 пре подне »
С друге стране, постоји и овакво мишљење:
02-18-2023, 07:49 PM
I believe we can now close the curtain on I2c2's origin story, we have ancient DNA and modern people at the right genetic position to conclude the following:

I-SK270 / I-Y16419 migrated to the southern Caucasus from Eastern Europe in the middle Bronze Age, the only sample from Trialeti culture (https://en.wikipedia.org/wiki/Trialeti-Vanadzor_culture), and almost half of the succeeding Lchashen-Metsamor culture (https://en.wikipedia.org/wiki/Lchashen-Metsamor_culture), belongs to subclades under I-Y16419, with the rest mostly belonging to the Armenian R-L584.

Yfull's and FTDNA's age estimation for I-Y16419 is ~2000 BCE, while I-L596 age is ~14000 BCE, this was a 12000 year old bottleneck with no connections to anyone, until analysis of European Neolithic samples from Hungary, Romania, and Germany, shows that they form a clade with the Caucasian subclade, the closest sample being from Chalcolithic Croatia.

ah yes, and a modern sample from France clusters with the ancients.

FTDNA's tree: https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-L596/tree

another interesting related subclade under I-L596 is I-BY160929, modern samples from France and Egypt, match ancients in Anatolian Neolithic (Barcin,Mentese) and Aegean Bronze Age sample from Nea Styra.
eastara
02-22-2023, 10:41 AM
I am talking the old I2c2 branch. It may have come originally from Europe to East Anatolia and the Caucasus, however most of the modern samples in Europe are a back migration from there during Hellenistic, Roman and Byzantine times.
Some development also in the "South Balkan" cluster BY4177, a Serbian from South Eastern Serbia, has tested with Dante Lab and confirmed the TMRCA is around 650years. Not clear when arrived on the Balkans, but all brother subbranches are from Armenia
https://www.yfull.com/tree/I-BY4177/

This branch is also found among Albanians and Macedonians based on STR markers, however, surprisingly some Albanians are under I2c1. They are not connected to the other European samples, some relic from the Bronze age?
https://www.yfull.com/tree/I-PF3885/😇

Ван мреже Кековац

  • Уредник СДНКП
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 499
  • I2-S25733>PH2670>Y200040
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #14 послато: Јун 04, 2023, 11:31:01 пре подне »
Појавио се нови тестирани на Yfull стаблу на гранчици I-Y16418 тестиран у небули. id:YF118621 из БиХ. То је 15 тестирани на овој грани. Има ли неко представу ко би то из БиХ  могао бити. Можда би ми значило презиме. Могуће је да је то заједничка миграција са истока. Није ми баш толико близак, заједнички предак је од пре 3000 година.

И он и Ваша грана I-BY4177 сте од јерменских узорака удаљени 2800 - 3000 година. Можда се са новим узорцима ствари промене али је за сада тако.

Мени је привукло пажњу то време раздвајања балканских и јерменских грана због моје хаплогрупе. На FTDNA стаблу постоји једна бочна грана која се одваја од балканске пре 2900 година и у њој је за сада само један Јерменин пореклом из Газиантепа, некадашњег Антиба. https://discover.familytreedna.com/y-dna/I-PH18/tree Можда је ипак само коинциденција. Треба сачекати још резултата.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #15 послато: Јун 04, 2023, 08:38:39 поподне »
Појавио се нови тестирани на Yfull стаблу на гранчици I-Y16418 тестиран у небули. id:YF118621 из БиХ. То је 15 тестирани на овој грани. Има ли неко представу ко би то из БиХ  могао бити. Можда би ми значило презиме. Могуће је да је то заједничка миграција са истока. Није ми баш толико близак, заједнички предак је од пре 3000 година.
YF118621 има митохондријалну хаплогрупу https://www.yfull.com/mtree/U3b3c1a/ карактеристичну за Черкезе, Грузе, Ингуше и друге народе са Кавказа. Мада је могуће да је староседелац БиХ, вероватније је да је реч о некоме скоријем досељенику.

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #16 послато: Новембар 04, 2023, 07:33:10 поподне »

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #17 послато: Новембар 04, 2023, 07:57:05 поподне »

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #18 послато: Новембар 04, 2023, 08:06:23 поподне »

На мрежи Глигорија

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 47
Одг: I2a-L596-Y16419
« Одговор #19 послато: Новембар 04, 2023, 09:09:27 поподне »