Аутор Тема: Словенци  (Прочитано 26735 пута)

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Словенци
« Одговор #80 послато: Август 25, 2022, 12:19:07 пре подне »
Не рече ми који је тај из Словеније са хп. R-Z284?

Послао сам ти на ПП, да не дијелим превише презимена и бројеве китова на јавном дијелу.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Словенци
« Одговор #81 послато: Август 25, 2022, 02:59:40 поподне »
jedan rezultat sam pronašao ovdje. nekakva starija baza r1a rezultata.
https://www.familytreedna.com/ws/PublicmyMaps.aspx?axn=getdata&group=R1a&dnaType=YDNA&subgroup=

 Z283+ Z284/L448/cts4179 group likely (test cts4179, or Z284 SNP pk or try Big Y for deepest definition"}   Pudob, Loška dolina, Slovenia   kitName":"Not Disclosed   ancestor":null,"basehaplo":"R   deephaplo":"R-M512

Ти си могао да се потрудиш и да пронађеш тај хаплотип у тој старој бази. Ја сам га нашао и хаплотип је означен као R-Z284 на основу предвиђања, то је било пре пар година.

Нећемо да објављујемо кит бројеве и неке податке, ипак нешто и морамо. Јер ти си писао јавно на форуму без провере узимаш резултате здраво за готово.

Ево тог хаплотипа:

Цитат
   13   25   15   11   11-14   12   12   10   14   11   30   17   9-10   11   11   24   14   20   32   12-15-15-16   11   11   19-21   17   15   17   20   37-41   13   11

Писаћу ти на ПП у којем се пројекту налази хаплотип.

Хаплотип није R-Z284.

ovo je drugi, nevgen ga predviđa kao Z284, i još u R1a projektu ima 20-ak Z284 sa identičnim haplotipom.

Slovenia_West   R-M512   13   25   16   10   11-14   12   12   10   14   11   31

Није ваљда да упоређујеш хаплотипове на 12 маркера и на основу тога доносиш закључке о припадности хаплотипа?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Словенци
« Одговор #82 послато: Август 26, 2022, 02:01:07 пре подне »
Ти си могао да се потрудиш и да пронађеш тај хаплотип у тој старој бази. Ја сам га нашао и хаплотип је означен као R-Z284 на основу предвиђања, то је било пре пар година.

Нећемо да објављујемо кит бројеве и неке податке, ипак нешто и морамо. Јер ти си писао јавно на форуму без провере узимаш резултате здраво за готово.

Ево тог хаплотипа:

Писаћу ти на ПП у којем се пројекту налази хаплотип.

Хаплотип није R-Z284.

Извињавам се, још сам почетник у овоме. Мени се према оним подацима чинило готово сигурно да међу Словенцима има R-Z284.

И те како сам се потрудио, прекопао сам ваљда 20 разних пројеката, мапа и форума ;D. Нашао сам и тај други R1а пројекат, али некако ми је промакао овај хаплотип.

Заборавио сам да кажем, и у Underhill 2014 студији има 0.6% R-Z284 (један узорак) у Словенији, али истина, не мора значити да је етнички Словенац.
Има и она студија Љубљане коју нисам помињао овдје, јер очигледно нису тестирани само Словенци (има PH908, R-L1029, R-YP4278 итд.)

Није ваљда да упоређујеш хаплотипове на 12 маркера и на основу тога доносиш закључке о припадности хаплотипа?

Доносим закључак на темељу Невгена. За овај хаплотип сам још додатно провјерио да ли има сличних хаплотипова на ФТДНА јер је Невген дао необичан резултат (Z284).

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Словенци
« Одговор #83 послато: Август 26, 2022, 03:18:06 поподне »
Ти си могао да се потрудиш и да пронађеш тај хаплотип у тој старој бази. Ја сам га нашао и хаплотип је означен као R-Z284 на основу предвиђања, то је било пре пар година.

Сад видим и зашто нисам нашао тај хаплотип. На том другом Р1а пројекту уопште нису јавни хаплотипови, доступна је само карта с резултатимa чланова.

Претпостављам да си ти члан пројекта па их зато видиш.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Словенци
« Одговор #84 послато: Август 27, 2022, 09:34:32 поподне »
Извињавам се, још сам почетник у овоме. Мени се према оним подацима чинило готово сигурно да међу Словенцима има R-Z284.

И те како сам се потрудио, прекопао сам ваљда 20 разних пројеката, мапа и форума ;D. Нашао сам и тај други R1а пројекат, али некако ми је промакао овај хаплотип.

Заборавио сам да кажем, и у Underhill 2014 студији има 0.6% R-Z284 (један узорак) у Словенији, али истина, не мора значити да је етнички Словенац.
Има и она студија Љубљане коју нисам помињао овдје, јер очигледно нису тестирани само Словенци (има PH908, R-L1029, R-YP4278 итд.)

Доносим закључак на темељу Невгена. За овај хаплотип сам још додатно провјерио да ли има сличних хаплотипова на ФТДНА јер је Невген дао необичан резултат (Z284).

Ђаба ти тај труд. Ти радиш нешто што је бесмислено,
упоређујеш хаплотипове на 12 маркера и одређујеш им припадност.  ;D ;D

Идентичне хаплотипове на 12 маркера можете наћи у Z280 у неколико подграна које су раздвојене пар хиљада година, исто тако и у Z284 као и у Z93. Значи може да буде идентичан хаплотип на 12 маркера у све три гране, а низводно могу бити и 10 до 15 подграна са идентичним почетним хаплотипом на 12 маркера по ФТДНА редоследу.

Хаплотипови које су добро разрађени тј. са урађеним великим тестовима и снп. тестирањем помажу да помоћу Невгена и других предвиђача сазнамо којој евентуално грани припадамо. Хаплотипови који нису добро разрађени, нису снп. тестирани.. Невген ту ништа не може да помогне, кад ти провучеш хаплотип кроз Невгена, мора нешто да избаци. Имаш колико хоћеш хаплотипове на 67 или 111 маркера кад провучеш кроз Невген, не даје никакав исход. Шта тек са пишљива 17 или 23 маркера које су делић око 20% од 111 маркера.

Треба да знаш да су хаплорупе попут R1b, E1b, I1, R1a итд. Навео сам најбројније.. теже су за разврставање, много су захтевније, зато што су разгранате.

Види се да си почетник, нема потребе да то нагласаваш.
Него мени не улази у главу како то ако си почетник, зашто делујеш самоуверно и сигурно... Нигде ниси нагласио, е па можда или вероватно их има итд. Ти се вадиш и позиваш се на Невген. Невген није увек поуздан кад то схватиш биће добро за тебе.

Што се тиче R-Z284. Ја знам за једног на Балкану који припада овој хаплогрупи и из Грчке је и страног порекла, Колико ме сећање служи ради се о Јевреју.

Једно време се сећам као да је био неки податак на арбанашким пројектима неко је био као означен по предвиђању или је био снп. тестиран као R-Z284, међутим данас сам гледао те њихове пројекте и нисам ништа успео да нађем. Можда су га означили на основу предвиђања и касније су видели да ипак није и изменили су податак.

Што се тиче Р1а уопште на Балкану. Присутан је углавном са Z280 и М458.

Z280 је тежак за разврставање. Кад провучеш Р1а хаплотипове и када добијеш исход да вуче на Z284 или подељено и слично има на уму да су то подгране хаплотипова Z280 у 95 % случајева.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Словенци
« Одговор #85 послато: Август 28, 2022, 03:08:18 поподне »
Ђаба ти тај труд. Ти радиш нешто што је бесмислено,
упоређујеш хаплотипове на 12 маркера и одређујеш им припадност.  ;D ;D

Идентичне хаплотипове на 12 маркера можете наћи у Z280 у неколико подграна које су раздвојене пар хиљада година, исто тако и у Z284 као и у Z93. Значи може да буде идентичан хаплотип на 12 маркера у све три гране, а низводно могу бити и 10 до 15 подграна са идентичним почетним хаплотипом на 12 маркера по ФТДНА редоследу.

Хаплотипови које су добро разрађени тј. са урађеним великим тестовима и снп. тестирањем помажу да помоћу Невгена и других предвиђача сазнамо којој евентуално грани припадамо. Хаплотипови који нису добро разрађени, нису снп. тестирани.. Невген ту ништа не може да помогне, кад ти провучеш хаплотип кроз Невгена, мора нешто да избаци. Имаш колико хоћеш хаплотипове на 67 или 111 маркера кад провучеш кроз Невген, не даје никакав исход. Шта тек са пишљива 17 или 23 маркера које су делић око 20% од 111 маркера.

Треба да знаш да су хаплорупе попут R1b, E1b, I1, R1a итд. Навео сам најбројније.. теже су за разврставање, много су захтевније, зато што су разгранате.

Види се да си почетник, нема потребе да то нагласаваш.
Него мени не улази у главу како то ако си почетник, зашто делујеш самоуверно и сигурно... Нигде ниси нагласио, е па можда или вероватно их има итд. Ти се вадиш и позиваш се на Невген. Невген није увек поуздан кад то схватиш биће добро за тебе.

Једноставно желим погурати ову причу напријед. Желим да се исцрпе све информације које могу из научних радова и да створимо неку слику о Словенским племенима и њиховим кретањима.

Погледај изворе који су сад доступни. на Вајда блогу су сакупљене информације са ФТДНА пројеката без икаквог филтрирања. Тврди се да је R-L1280 грана бијелих Срба а I-PH908 бијелих Хрвата. http://blog.vayda.pl/en/haplogroup-of-dinaric-introduction/

Мациамо са Еупедије исто сакупља резултате са ФТДНА пројеката и провлачи их кроз Невген.
Исто тако овдје https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_R1a_Y-DNA.shtml тврди да је L1280 типична грана у Србији и Босни, (а заправо је ријетка) и да постоји  повећана концентрација R1a-Z93 у Молдавији. Не постоји, него се на Румунском пројекту тестирало десетак Јевреја из Молдавије и сви су у типичној Ашкенаској грани испод З93.

Шта би тек рекао за њега?
Што се тиче R-Z284. Ја знам за једног на Балкану који припада овој хаплогрупи и из Грчке је и страног порекла, Колико ме сећање служи ради се о Јевреју.

Једно време се сећам као да је био неки податак на арбанашким пројектима неко је био као означен по предвиђању или је био снп. тестиран као R-Z284, међутим данас сам гледао те њихове пројекте и нисам ништа успео да нађем. Можда су га означили на основу предвиђања и касније су видели да ипак није и изменили су податак.

Што се тиче Р1а уопште на Балкану. Присутан је углавном са Z280 и М458.

Z280 је тежак за разврставање. Кад провучеш Р1а хаплотипове и када добијеш исход да вуче на Z284 или подељено и слично има на уму да су то подгране хаплотипова Z280 у 95 % случајева.

Послао сам ти ПП. Да ли можеш погледати ових неколико хаплотипова из Македоније који ми се чине као З284 и дати своје мишљење о њима.

Иначе ово је та студија у којој је СНП тестирани Z284 Словенац: https://www.nature.com/articles/ejhg201450#Sec15
фајл Supplementary Tables 1-5 (XLS 469 kb), табела S4.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Словенци
« Одговор #86 послато: Август 31, 2022, 01:36:30 поподне »
Овде на форум имаш неке научне радове и хаплотипове који су анализирани од стране стручних људи, можда могу да ти буду од помоћи.

Е па сад, зар мислиш да нико до сад није покушавао или не ради ништа по том питању?
Они који прате генетичку генеалогију дуг низ година раде на томе

Ја мислим да је за почетак најбоље да се бавиш својом хаплогрупом.

Сад смо прешли на Молдавце тј. Јевреје из Молдавије.. Мени је све то познато Никаче, нисам ја од јуче.

Јевреји се активно тестирају и организовано.
Код њих је карактеристично доста младих грана, зато што се организовано тестирају и оно по чему су препознатљиви на y full су на пример: младе гране, а тестирани су из пет до десетак различитих држава.

Ајде добро запео си за тај R-Z284 као нека запета пушка. И да је тај анонимни пореклом Словенац и аутохтон ништа то не мења ствари и смешно је говорити о неком присуству. Ако се појаве или кад се буду појавили бар три тестираних из три различите подгране низводно од R-Z284 и да су аутохтони наравно, а не странци. Друго две подгране низводно од R-Z284 да су домаћи и да их има бар по двојица са процењене старости рецимо на око две хиљаде година, е тада би могли да расправљамо о неком малом присуству и миграцији ове хаплогрупе на Балканско полуострвo.
Ја сам ти у претходним коментарима скренуо пажњу на двојицу странаa једног R-Z284 из Грчке и другог R-L664 из Словеније.
 
Ја не готивим људе који ширe дезинформацијe.
« Последња измена: Август 31, 2022, 01:43:02 поподне Акса »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Словенци
« Одговор #87 послато: Август 31, 2022, 02:18:13 поподне »
Овде на форум имаш неке научне радове и хаплотипове који су анализирани од стране стручних људи, можда могу да ти буду од помоћи.

Е па сад, зар мислиш да нико до сад није покушавао или не ради ништа по том питању?
Они који прате генетичку генеалогију дуг низ година раде на томе

Дефинитивно мислим да се не ради довољно по том питању. На српском ДНК пројекту се тестирају 23 маркера. На ФТДНА пројектима углавном 30-60, али понекад се чак и на 12 маркера може одредити нека основна подграна.

А има толико студија на 17 и 23 маркера за разне народе, и немамо појма које су субкладе у њима.
Не вјерујем да су сви ти хаплотипови бескорисни, и да се не може баш никаква информација извући из њих.

Ја мислим да је за почетак најбоље да се бавиш својом хаплогрупом.

Сад смо прешли на Молдавце тј. Јевреје из Молдавије.. Мени је све то познато Никаче, нисам ја од јуче.

Јевреји се активно тестирају и организовано.
Код њих је карактеристично доста младих грана, зато што се организовано тестирају и оно по чему су препознатљиви на y full су на пример: младе гране, а тестирани су из пет до десетак различитих држава.

Ајде добро запео си за тај R-Z284 као нека запета пушка. И да је тај анонимни пореклом Словенац и аутохтон ништа то не мења ствари и смешно је говорити о неком присуству. Ако се појаве или кад се буду појавили бар три тестираних из три различите подгране низводно од R-Z284 и да су аутохтони наравно, а не странци. Друго две подгране низводно од R-Z284 да су домаћи и да их има бар по двојица са процењене старости рецимо на око две хиљаде година, е тада би могли да расправљамо о неком малом присуству и миграцији ове хаплогрупе на Балканско полуострвo.
Ја сам ти у претходним коментарима скренуо пажњу на двојицу странаa једног R-Z284 из Грчке и другог R-L664 из Словеније.
 
Ја не готивим људе који ширe дезинформацијe.

Па и није ми нешто битан тај З284. Мислим да се можемо сложити да је јако риједак или непостојећ изван Скандинавије. И није повезан са прото-Словенима који су ми примарни интерес.