Аутор Тема: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва  (Прочитано 34110 пута)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #120 послато: Јануар 09, 2023, 04:18:42 поподне »
Па од чега живе ако нису пензионери? По сликама ми не личи да у Суваји има неког посла, осим ако неће у дрвосече :).
Мислим да сви они зарађују преко интернета, а ако ови не, нек им је Бог у помоћи кад рокну минус и снежина.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #121 послато: Јануар 09, 2023, 05:02:20 поподне »
Па од чега живе ако нису пензионери? По сликама ми не личи да у Суваји има неког посла, осим ако неће у дрвосече :).

У суштини, ако буду имали довољно радне снаге, у Суваји има доста плодне, а необрађене земље. А можда имају и неке друге идеје. Не знам, видјећемо да ли ће се одржати.

За твоју информацију, сувајски кукуруз је својевремено био квалитетнији од војвођанског, а пшеница је имала највишу цијену на локалним пијацама.

Поглед на сувајско поље из периода након рата када је поље већ добрим дијелом било запуштено.

« Последња измена: Јануар 09, 2023, 05:15:51 поподне drajver »

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #122 послато: Јануар 09, 2023, 05:14:17 поподне »
Па од чега живе ако нису пензионери? По сликама ми не личи да у Суваји има неког посла, осим ако неће у дрвосече :).

Било шта може да се ради онлине... Моја комшиница и комшија из Београда, обоје IT струке, напустили Београд и са децом живе у селу Врмџа код Сокобање, у својеврсној еколошкој "комуни" :) И даље раде свој посао, вебсајтови, интернет маркетинг и сл. све што им треба је стабилан интернет, а то су тамо решили.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #123 послато: Јануар 09, 2023, 05:58:10 поподне »
Било шта може да се ради онлине... Моја комшиница и комшија из Београда, обоје IT струке, напустили Београд и са децом живе у селу Врмџа код Сокобање, у својеврсној еколошкој "комуни" :) И даље раде свој посао, вебсајтови, интернет маркетинг и сл. све што им треба је стабилан интернет, а то су тамо решили.

Па не делује ми Суваја као место које има добар интернет, да не кажем и моб. сигнал да је упитан.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #124 послато: Јануар 09, 2023, 06:06:09 поподне »
Па не делује ми Суваја као место које има добар интернет, да не кажем и моб. сигнал да је упитан.

У чланку пише да ће им општина помоћи око интернета. Додуше, не знам да ли су нешто по том питању урадили. Не мислим да би то требао бити проблем, јер у селу постоји мрежа фиксне телефоније.

Кад сам тамо, обично користим мобилни интернет и то оператера из Републике Српске и сигнал је солидан. Међутим, за интернет рад од куће вјероватно треба нешто стабилније и јаче.


Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 707
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #125 послато: Јануар 09, 2023, 06:48:13 поподне »
Било шта може да се ради онлине... Моја комшиница и комшија из Београда, обоје IT струке, напустили Београд и са децом живе у селу Врмџа код Сокобање, у својеврсној еколошкој "комуни" :) И даље раде свој посао, вебсајтови, интернет маркетинг и сл. све што им треба је стабилан интернет, а то су тамо решили.
Врмџа је модерно чудо. Село ко село, не знам како је све почело. То би могло свуда такорећи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #126 послато: Јануар 09, 2023, 07:08:55 поподне »
Ипак, рекоше ми да се скоро у селу родило једно дијете, али не у српском домаћинству, већ у њемачкој породици која се доселила у Сувају у прошлој години. Досељавање њемачких породица у Сувају, а како сам чуо у још нека босанскокрајишка мјеста у почетку је личило на fakenews. У Суваји их тренутно има неколико, купили су српска имања и стално се населили. Када сам чуо прије неког времена да се неки Нијемци распитују за куповину кућа, био сам убијеђен да се ради о неким вехабијама који се издају за Нијемце, али изгледа да се не ради о томе. Ово су својеврсне избјеглице из Европске уније, а као разлог исељавања наводе присилну вакцинацију и лудило за вријеме епидемије корона вируса. Могуће је да се ради и о некој вјерској скупини, видим да неко у коментарима наводи да се ради о баптистима. Долазе из Wolfsburga гдје постоји тај неки баптистички центар, па је могуће да је и то тачно.

Засад нема неких проблема са оно мало преосталих локалних Срба, бар како чујем. Комуницирају углавном преко Google преводиоца.

Релативно недавно је о овој чудној миграцији био објављен и чланак https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zele-u-njemacku-a-mi-smo-kod-bosanske-krupe-pronasli-nijemce-koji-su-doselili-u-bih/210911098

Подржавам потез! :D Према причама које долазе, у Немачкој јесте било ригорозно током короне. Маске, мере, забрана кретања, и Немац би полудео. ;)

Не изгледа ми да ове Немце из Суваје занимају воћке и поврћке. Вуку неке цеви, имају мале багере, као да копају тајне тунеле до Централне Европе. Чуди ме да их локални Срби нису привели на информативни разговор као Илија Чворовић.

Да су дошли у неко шумадијско село, верујем да би им тако било.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #127 послато: Јануар 09, 2023, 07:19:01 поподне »
Подржавам потез! :D Према причама које долазе, у Немачкој јесте било ригорозно током короне. Маске, мере, забрана кретања, и Немац би полудео. ;)

Не изгледа ми да ове Немце из Суваје занимају воћке и поврћке. Вуку неке цеви, имају мале багере, као да копају тајне тунеле до Централне Европе. Чуди ме да их локални Срби нису привели на информативни разговор као Илија Чворовић.

Да су дошли у неко шумадијско село, верујем да би им тако било.

Веома је мало преосталих локалних Срба и ту се углавном ради о старцима. Проблем је и језик. Међутим, ови неки млађи помагали су Нијемцима са орањем. Тако да неки вид пољопривреде ће ови досељеници свакако радити.

Ако су ми добро пренијели, то прво дијете (додуше њемачко) које је рођено у Суваји послије много година, родило се у кући покојног Боре Дрљаче. Јер је једна њемачка породица од  потомака пјевача купила кућу.

Сасвим је извјесно да се Срби у Сувају неће вратити. Иако од рата наовамо није било међунационалних сукоба и односи са муслиманима су сасвим коректни, сви Срби који су имали дјецу су се одлучили за живот у Републици Српској.

У самом селу поред ових њемачких досељеника и преосталих Срба, има и солидан број викендаша и муслимана и Срба.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #128 послато: Јануар 09, 2023, 10:28:34 поподне »
У суштини, ако буду имали довољно радне снаге, у Суваји има доста плодне, а необрађене земље. А можда имају и неке друге идеје. Не знам, видјећемо да ли ће се одржати.

За твоју информацију, сувајски кукуруз је својевремено био квалитетнији од војвођанског, а пшеница је имала највишу цијену на локалним пијацама.

Поглед на сувајско поље из периода након рата када је поље већ добрим дијелом било запуштено.
...

То је један романтизовани и утопијски поглед, економски тешко одржив. Личи ми на оно "има посла ко хоће да ради" или "Данци са толиког парчета земље хране цео град". Можда неко и храни, али код нас богами не храни. Да је другачије, не би толика пуста села по Србији зврјала. А није да нема добре земље и у Србији.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #129 послато: Јануар 09, 2023, 10:55:19 поподне »
То је један романтизовани и утопијски поглед, економски тешко одржив. Личи ми на оно "има посла ко хоће да ради" или "Данци са толиког парчета земље хране цео град". Можда неко и храни, али код нас богами не храни. Да је другачије, не би толика пуста села по Србији зврјала. А није да нема добре земље и у Србији.

Можда си у праву, али мислим да узрок наших пуста села и одлазак у градове није посљедица економске неодрживости живота у селу. Има ту других узрока.

Повратак на село не мора нужно бити утопија и економски неодржив, уколико се има неки иницијални капитал, уколико је посјед довољне величине, уколико то чини више породица у договору да ће радити на заједничкој инфраструктури и међусобно се помагати.

Слажем се једино да појединачни повратак на село, поготово ако породица није многобројна не би имао успјеха.

И ту је наравно кључни проблем што већина тих градских повратника на село, не зна основне ствари, типа да посијече дрво, или да узоре и посије било шта, да закоље пиле. Али ако се има воље и то се може савладати.

Прије пар година Оскара је добио корејски филм Минари о корејским имигрантима у САД и борби једне породице да има своје имање и да живи од њега тј. да превазиђе класичну имигрантску судбину. Препоручујем за гледање.

<a href="https://www.youtube.com/v/KQ0gFidlro8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KQ0gFidlro8</a>

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5294
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #130 послато: Јануар 09, 2023, 11:11:47 поподне »
Можда си у праву, али мислим да узрок наших пуста села и одлазак у градове није посљедица економске неодрживости живота у селу. Има ту других узрока.

Повратак на село не мора нужно бити утопија и економски неодржив, уколико се има неки иницијални капитал, уколико је посјед довољне величине, уколико то чини више породица у договору да ће радити на заједничкој инфраструктури и међусобно се помагати.

Слажем се једино да појединачни повратак на село, поготово ако породица није многобројна не би имао успјеха.

И ту је наравно кључни проблем што већина тих градских повратника на село, не зна основне ствари, типа да посијече дрво, или да узоре и посије било шта, да закоље пиле. Али ако се има воље и то се може савладати.

Прије пар година Оскара је добио корејски филм Минари о корејским имигрантима у САД и борби једне породице да има своје имање и да живи од њега тј. да превазиђе класичну имигрантску судбину. Препоручујем за гледање.

<a href="https://www.youtube.com/v/KQ0gFidlro8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/KQ0gFidlro8</a>

Гледао филм и јесте за препоруку.

Наравно, може се живети и данас на селу. Ако су могле толике генерације наших предака, што не бисмо могли и ми. Но данас су очекивања у погледу животног стандарда и норми сасвим другачија (што не значи нужно и боља), а економија и услови живота просечног сеоског домаћинства на нашим просторима то тешко могу да обезбеде. Част изузецима наравно. Зато и мислим да ови Немци ипак морај бити нека врста особењака, што наравно не мора априори да значи ништа лоше.
« Последња измена: Јануар 09, 2023, 11:14:36 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #131 послато: Јануар 10, 2023, 12:49:53 пре подне »
у Суваји има доста плодне, а необрађене земље.


apropo (ne)odrzivosti bavljenja poljoprivredom sinisa ljepojevic je u nedavnom masterklas intervjuu na standardu rekao da je to za srbiju jedina privredna sansa. usput je iznosio argument o irelevantnoj kolicini litijuma u srbiji a apsolutnoj stetnosti. i to je za poljoprivredu rekao - ne psenica nego 'visokotehnoloski proizvodi'. pretpostavljam da cilja na drzavno, organizovano i izvozno-orijentisano rekonstruisanje komplet privrede. po ovoj logici koju vi pomenuste, sto se vise porodica udruzi pa x nekoliko stotina hiljada. za republiku srpsku je rekao isto, i dodao da je vise od pola odlicnog zemljista uz savu - neobradjeno. ljepojevic jedini covek da je mene impresionirao a da se pojavljuje na televiziji. svaka cast katicu kao ekonomisti i triffu kao skupljacu istorijski akutremana ali nema srbina da tako superiorno vivisecira englesku kulturu i politiku (superioran je i kao analiticar medjunarodne politike; daleko pronicljiviji od trifkovica koji je nedostizan u diplomatskoj istoriji, na primer) naravno, ne racunam sebe i mladog pocestu kao majstore za engleze, posto se mi ne pojavljujemo na televiziji.
« Последња измена: Јануар 10, 2023, 12:51:30 пре подне dko »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #132 послато: Јануар 14, 2023, 09:57:46 поподне »
Коначно се појавио на 23andMe и резултат Гакова из Крајине. Реч је о једној о најзначајнијих поповских лоза из Босанске Крајине. Славе Никољдан, а Карановић их је сврстао у старије досељенике с југа.

Гак, Никољдан, Рашће, Нови Град, N2-P189.2

Честитке крајишким N2-P189.2! Вероватно постоји веза са неким другим Никољштацима.

"Гак-Гаковић прозвани су што им је некакав далеки предак био црн као птица "гак". То је најстарија поповска лоза у Босанској Крајини, а по досељавању спадају у најстарије досељенике у Поуње. У њиховој је породици било много свештеника. Тако је по породичној традицији данашњи прота Марко Гаковић у Крупи 18 свештеника са оца на сина. Порекло им је из Далмације, од Обровца. Звали су се Бабићи и славе Св. Николу. По некима једно су са Радаковићима и Рајлићима, који имају исту славу. Предак који се доселио био је свештеник. Традиција породична води надаље до неког попа Јове Гака, кога су због танка гласа звали ,, поп челица ,,. Како је тај поп челица попово за четовања Стојана Јанковића, то би време досељавања било по прилици пре 200-250 г. Прво је кућа тих Гакова била на Коси, која се сада зове Попово Станиште и припада насељу Благојевица. Како је капетан-бег Церић из Новог саградио кулу за време Лаудона Рата у Рујишкој близу куће Гакове, па су их пролазници а особито Турци узнемиравали, саселе одатле у шуму, на терасицу речице Војскове. На старом кућишту ,, кућерини ,, остане стан и благо, због чега се и сада зове Попово Станиште."

Овде смо нашироко писали о пореклу овог рода:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=606.60

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #133 послато: Јануар 14, 2023, 11:09:24 поподне »
Коначно се појавио на 23andMe и резултат Гакова из Крајине. Реч је о једној о најзначајнијих поповских лоза из Босанске Крајине. Славе Никољдан, а Карановић их је сврстао у старије досељенике с југа.

Гак, Никољдан, Рашће, Нови Град, N2-P189.2

Честитке крајишким N2-P189.2! Вероватно постоји веза са неким другим Никољштацима.

"Гак-Гаковић прозвани су што им је некакав далеки предак био црн као птица "гак". То је најстарија поповска лоза у Босанској Крајини, а по досељавању спадају у најстарије досељенике у Поуње. У њиховој је породици било много свештеника. Тако је по породичној традицији данашњи прота Марко Гаковић у Крупи 18 свештеника са оца на сина. Порекло им је из Далмације, од Обровца. Звали су се Бабићи и славе Св. Николу. По некима једно су са Радаковићима и Рајлићима, који имају исту славу. Предак који се доселио био је свештеник. Традиција породична води надаље до неког попа Јове Гака, кога су због танка гласа звали ,, поп челица ,,. Како је тај поп челица попово за четовања Стојана Јанковића, то би време досељавања било по прилици пре 200-250 г. Прво је кућа тих Гакова била на Коси, која се сада зове Попово Станиште и припада насељу Благојевица. Како је капетан-бег Церић из Новог саградио кулу за време Лаудона Рата у Рујишкој близу куће Гакове, па су их пролазници а особито Турци узнемиравали, саселе одатле у шуму, на терасицу речице Војскове. На старом кућишту ,, кућерини ,, остане стан и благо, због чега се и сада зове Попово Станиште."

Овде смо нашироко писали о пореклу овог рода:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=606.60

Можда би им могли бити блиски Штрбци? Било би добро да се неко од њих тестира код YSEQ, на FT182494 и FGC28435. Претпостављам да би могли бити FT182494+ и  FGC28435-.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #134 послато: Јануар 14, 2023, 11:20:04 поподне »
Интересантно ми је ово предање Гакова да су се раније презивали Бабићи. Крајишки Бабићи који славе Јовањдан су N2, једино се слава не слаже.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #135 послато: Јануар 14, 2023, 11:24:32 поподне »
Можда би им могли бити блиски Штрбци? Било би добро да се неко од њих тестира код YSEQ, на FT182494 и FGC28435. Претпостављам да би могли бити FT182494+ и  FGC28435-

И ја сам прво помислио на Штрбце. Што би се уклопило и у ову причу о доста старој крајишкој породици.

Интересантно ми је ово предање Гакова да су се раније презивали Бабићи. Крајишки Бабићи који славе Јовањдан су N2, једино се слава не слаже.

Повезује их предање и са Радаковићима, али су они R1b-U152/J2b-M205. Предање о Далмацији је вероватно тачно, пошто и тамо има Гакова око Обровца.
« Последња измена: Јануар 14, 2023, 11:39:40 поподне Небојша »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #136 послато: Јануар 14, 2023, 11:34:42 поподне »
Интересантно ми је ово предање Гакова да су се раније презивали Бабићи. Крајишки Бабићи који славе Јовањдан су N2, једино се слава не слаже.

Мислим да не постоји ближа веза са Бабићима који славе Јовањдан. Наравно то би могао да потврди само онај тест који сам раније напоменуо, Бабићи су FGC28435+.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #137 послато: Јануар 15, 2023, 01:29:22 поподне »
Интересантно ми је ово предање Гакова да су се раније презивали Бабићи. Крајишки Бабићи који славе Јовањдан су N2, једино се слава не слаже.
Повезује их предање и са Радаковићима, али су они R1b-U152/J2b-M205. Предање о Далмацији је вероватно тачно, пошто и тамо има Гакова око Обровца.

Изгледа да породице Гак из Обровца и околине славе Јовањдан, док око Книна има Бабића који славе Никољдан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #138 послато: Јануар 18, 2023, 07:21:29 пре подне »
Изгледа да породице Гак из Обровца и околине славе Јовањдан, док око Книна има Бабића који славе Никољдан.

Изгледа да су крајишки N2-P189.2 радо узимали презиме Бабић, без обзира на славу. :D

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Средње Поуње у Босанској Крајини - порекло становништва
« Одговор #139 послато: Децембар 22, 2023, 01:47:28 поподне »
Пазарни дан у Новом Граду (Босански Нови) око 1929. године. Сликано испред гостионице (власник гостионице са женом и дјететом је на средини слике). Данас ми је ову слику показала унука власника гостионице, па сам је скенирао.