Аутор Тема: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон  (Прочитано 56734 пута)

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #180 послато: Октобар 18, 2022, 03:10:53 поподне »
А ми Срби смо теоретичари завере и кад чују у пошти за слање генетског материјала и слично, одма их хвата паника, нико неће да преузме одговорност. Тако функционишу вероватно све ове мало тврђе земље (Источна Европа, Балкан).

Лично никада нисам имао проблема, обавим све то у локалној пошти. Буде мало натезања и свађања са службеницима, али кад виде да си довољно тврдоглав и упоран, попусте углавном. Треба имати и среће, свакако.

Дакле, не одустај тако лако! ;)

Они се сви правдају тиме да не смеју да шаљу јер царина може да направи проблем и да би, уколико се то деси, кривица пала на њих. Звучи поштено, али није. Ето ја сам добио "зелено светло" од представника царине. Њима је наравно савим у реду да се таква пошиљка шаље у иностранство и након обављеног разговора са запосленима тамо ти се онда вратиш у пошту и објасниш да си добио одборење од царине. Сва логика на овом свету налаже да је ту проблем решен. Али уместо да уредно потом приме пошиљку они почну још више да хистеришу, вичу и као папагаји понављају како је немогуће то прихватити и опет се вратиш кући празних руку. А занимљиво је и то да и пошта и све те буђаве курирске службе широм отворених руку прихватају пошиљке кад оне улазе у земљу. Дакле, странци могу нама да шаљу, али ми њима не можемо. Потпуно лудило мозга чији су једини узроци примитивизам и похлепа.
« Последња измена: Октобар 18, 2022, 03:12:58 поподне Tracer »

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #181 послато: Октобар 18, 2022, 09:51:17 поподне »
Они се сви правдају тиме да не смеју да шаљу јер царина може да направи проблем и да би, уколико се то деси, кривица пала на њих. Звучи поштено, али није. Ето ја сам добио "зелено светло" од представника царине. Њима је наравно савим у реду да се таква пошиљка шаље у иностранство и након обављеног разговора са запосленима тамо ти се онда вратиш у пошту и објасниш да си добио одборење од царине. Сва логика на овом свету налаже да је ту проблем решен. Али уместо да уредно потом приме пошиљку они почну још више да хистеришу, вичу и као папагаји понављају како је немогуће то прихватити и опет се вратиш кући празних руку. А занимљиво је и то да и пошта и све те буђаве курирске службе широм отворених руку прихватају пошиљке кад оне улазе у земљу. Дакле, странци могу нама да шаљу, али ми њима не можемо. Потпуно лудило мозга чији су једини узроци примитивизам и похлепа.
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Ван мреже Blazhinho

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 101
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #182 послато: Октобар 18, 2022, 09:59:53 поподне »
Цитат
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Kako to funkcionise? Da li prave probleme kad vide sta se salje, koliko kosta, i ostalo?

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #183 послато: Октобар 18, 2022, 11:01:23 поподне »
Мени је прошло као писмо 2700 дин. Други кандидат платио као пакет 10500.   Оба прошла без перипетија и екстра брзо... али очито нема правила...
Да не би лутао то ти је после пумпе на аеродрому скренеш десно (ако долазиш од ауто пута) и прођеш кроз капију...

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #184 послато: Октобар 18, 2022, 11:24:47 поподне »
Отиђи на аеродром и пошаљи UPS. Стигне за 5 радних дана...

Што се мене тиче, у реду је и та варијанта. Није ми проблем ни да доплатим још новца само да се ова агонија заврши.

Када си тачно слао тај узорак? Питање је заправо јако важно јер су по свему судећи баш ове године гадно пооштрили прописе.

Такође ме занима да ли бих могао да од њиховог контакт центра добијем потврду да то може да се шаље. Не бих сад да се цимам све до Сурчина само да попијем још једну "шамарчину".

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #185 послато: Октобар 19, 2022, 04:52:27 пре подне »
Баш штета што је тако. Као што сам написао пре пар дана, 2018. и 2019. сам без проблема слао узорке и то у Америку. Једини коментар који сам тада добио јесте да царина може да заплени пошиљку и да шаљем на сопствену одговорност.

Због чега је дошло до промене? Испада да је сада лакше да човек Звицеру пошаље пакет кокаина у Колумбију него да пошаље обичан узорак крви или пљувачке у Италију. Не само да пошта одбија да одобри слање, него и буквално све курирске службе које послују код нас.

Да ли је тако и другим државама у Европи или је то још један локални феномен?
Па то раде за наше добро, чувају нас од кријумчара бубрега.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #186 послато: Октобар 19, 2022, 06:50:05 пре подне »
Не спомињи днк тест и букални брис.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8508
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #187 послато: Октобар 19, 2022, 08:17:04 пре подне »
Не спомињи днк тест и букални брис.

Не помаже то, јер ће свакако отворити пакет да виде шта се у њему налази.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #188 послато: Октобар 19, 2022, 10:04:03 поподне »
Што се мене тиче, у реду је и та варијанта. Није ми проблем ни да доплатим још новца само да се ова агонија заврши.

Када си тачно слао тај узорак? Питање је заправо јако важно јер су по свему судећи баш ове године гадно пооштрили прописе.

Такође ме занима да ли бих могао да од њиховог контакт центра добијем потврду да то може да се шаље. Не бих сад да се цимам све до Сурчина само да попијем још једну "шамарчину".
Ја у јануару, друг у јуну...

Ван мреже Tracer

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #189 послато: Октобар 20, 2022, 10:28:01 пре подне »
Позвао сам управо УПС. Рекли су ми да бих могао пошиљку да пошаљем искључиво као правно лице.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #190 послато: Октобар 20, 2022, 06:45:45 поподне »
Позвао сам управо УПС. Рекли су ми да бих могао пошиљку да пошаљем искључиво као правно лице.
Значи зачепили и то... Ништа него пошаљи до неке сусједне државе да ти пошалљу....

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #191 послато: Октобар 10, 2023, 08:35:20 пре подне »
Ево и нових проблема, поручио сам недавно кит из FTDNA и чудим се већ неко време што га нема. Сада добих мејл од FTDNA:



Адреса је сигурно добра. Једино објашњење које ми пада на памет је да је наша пошта почела да одбија чак и пријем и испоруку пробора за ДНК тестирање из иностранства.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #192 послато: Октобар 10, 2023, 11:02:19 пре подне »
Свратите до неке фирме које шаљу узорке крви у иностранства за медицинске анализе (Biosave, Premium genetics...). Оне имају могућност слања крви и крвних продуката у иностранство и замолите за услугу пријема сетова и слања узорака. Ја сам тако послао свој узорак. Коштало ме је мало више али нисам имао другог избора.

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #193 послато: Октобар 10, 2023, 11:41:49 пре подне »
Овде је проблем што комплет за тестирање уопште није стигао у Србију како сам разумео, вратили га наши.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #194 послато: Октобар 10, 2023, 12:28:04 поподне »
Свратите до неке фирме које шаљу узорке крви у иностранства за медицинске анализе (Biosave, Premium genetics...). Оне имају могућност слања крви и крвних продуката у иностранство и замолите за услугу пријема сетова и слања узорака. Ја сам тако послао свој узорак. Коштало ме је мало више али нисам имао другог избора.

Иване, да ли имате да препоручите неку особу за контакт у фирмама Biosave или Premium Genetics? Врло радо бисмо испред Друштва продискутовали са њима да ли постоји интерес за неку дугорочнију сарадњу.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #195 послато: Октобар 10, 2023, 12:33:17 поподне »
Овде је проблем што комплет за тестирање уопште није стигао у Србију како сам разумео, вратили га наши.

Управо тако, наша пошта је одбила да ми испоручи чак обичан прибор за узимање узорка, односно вратила је пакет пошиљаоцу. До сада су проблеми обично били везани за слање узорка назад у лабораторију, а ово је већ преседан да одбијају чак и прибор (кит).

Углавном, замолио сам FTDNA да поново пошаљу кит на адресу рођаке моје супруге, која живи у Немачкој, па ће ми донети крајем месеца пошто долази у Србију.

Ван мреже dons

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 77
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #196 послато: Октобар 10, 2023, 02:12:06 поподне »
u Bosnu odes i posaljes ne bi trebalo biti problema, slao sam vise puta

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #197 послато: Октобар 10, 2023, 03:02:37 поподне »
Има по један човек у царини и пошти који прати ову тему и онда запушава рупе које успемо да направимо...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 895
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #198 послато: Октобар 10, 2023, 03:09:13 поподне »
Није искључено, само не видим повод.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Проблеми око слања узорака у FTDNA - Хјустон
« Одговор #199 послато: Октобар 10, 2023, 04:25:19 поподне »
Иване, да ли имате да препоручите неку особу за контакт у фирмама Biosave или Premium Genetics? Врло радо бисмо испред Друштва продискутовали са њима да ли постоји интерес за неку дугорочнију сарадњу.
Контактирао сам једног запосленог у Вiosave. Послаће ми контакт неког од надређених који ћу онда проследити Друштву ради даљег договора.