Аутор Тема: Тема везана за турске дефтере  (Прочитано 17808 пута)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #40 послато: Јануар 17, 2021, 07:02:06 поподне »
Рецимо прошле године су објавили ексцел фајл са свим главним локацијама из турских пописа, у којима веома лако можете да видите који пописи из које године и под којим бројем су обрадили град или подручје које вас интересује.

Ексцел фајл можете скинути на горе постављеном линку под називом:

Kaynaklarıyla Osmanlı Coğrafyası Yer Adları Sözlüğü, Excel datası
"Kaynaklarıyla Osmanlı Coğrafyası Yer Adları Sözlüğü" olarak yayınlanan kitabın hazırlanması aşamasında oluşturulan 66466 maddelik Excel datası


Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #41 послато: Јануар 17, 2021, 08:08:57 поподне »
Хвала Драјверу! И ја сам нашао тај фајл са топонимима. За почетак није лоше.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #42 послато: Јануар 17, 2021, 08:22:44 поподне »
Хвала Драјверу! И ја сам нашао тај фајл са топонимима. За почетак није лоше.

Да, могу се чепркањем наћи нови подаци. Рецимо малоприје сам нашао први помен Крњеуше код Босанског Петровца у турским пописима. Припадала је нахији Вођеница или Билај-Благај. Шабановић је помињао ту нахију, али у досад објављеним пописима јој није било трага. Изгледа да Турци ту нису сасвим успоставили власт у вријеме пописа Клишког санџака из 1550. године, али су је пописали већ 1574. Још нека села у околини су тад ушла у њу. И то су први помени тих села, ако се не варам.

Vodeniçe/Vodeniçe-i Blayblagay
nahiye
Kazasi Blayblagay
Livasi Klis
Vilayet Rumeli
982/1574   BOA TT.d   533
Iskakaviçe/Skakavac, İsmolani/Smoljana, Rakoviçe/Rakovica, Kırnoşaç/Krnjeuša, Dugopolye/Dugo Polje, Teoçar/Točak, Lisiçak/Lisičijak, Orişye/Orašac ve Vodeniçe/Vođenica köylerinin bulunduğu bölge olmalıdır. BOA TT.d 622 numaralı defterde Vodeniçe, Blayblagay nahiyesi içerisinde köy olarak geçmektedir.





Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #43 послато: Јануар 17, 2021, 09:04:09 поподне »
Такође користан списка турских извора дао је Ненад Моачанин у раду O obavijesnom potencijalu osmansko-turske arhivske građe za povijest Srba u Hrvatskoj: uvodne napomene

https://hrcak.srce.hr/file/323101

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #44 послато: Јануар 17, 2021, 10:09:27 поподне »
Та табела са топонимима, је заистав врхунска ствар.
Хвала.

Такође постоји списак објављених докумената, за који не знам колико је ажуран.

"List of Published Ottoman Tax Registers (Tahrir Defterleri)"
Адреса је: https://ottoman.uconn.edu/bibliography/published-tahrirs/
« Последња измена: Јануар 17, 2021, 10:12:09 поподне wiola »

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #45 послато: Јануар 17, 2021, 10:13:38 поподне »
Да нема неко од Јасмине Ђорђевић, Драчевица и Риђани током 16. вијека ( ту су ваљда обрађени дефтери за те двије нахије ) ?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #46 послато: Јануар 17, 2021, 10:20:34 поподне »
Да нема неко од Јасмине Ђорђевић, Драчевица и Риђани током 16. вијека ( ту су ваљда обрађени дефтери за те двије нахије ) ?

Не знам за тај рад, али Драчевица и Риђани су пописани у попису 1530-тих. Могу се извући мјеста и баштиници.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #47 послато: Јануар 17, 2021, 10:24:38 поподне »
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/elektronik-yayinlar/Rumeli_eyaleti.pdf&ved=2ahUKEwjj2fzv76PuAhXrlIsKHU6RCiwQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw3fu4vE3_gkU0F0BFf9r5Pk

Evo jedan link i od mene,
Knjiga drzavnog arhiva turske, osmansko arhivsko odeljenje iz 2013g
To je neki popis imena mesta u 16 veku na Balkanu
Na kraju knjige nalaze se neke mape.
Mogu da se selektuju stranice i prevedu na guglu, na 15 stranici pominje se i bitka na Kosovu, na 17 još jedna.
« Последња измена: Јануар 17, 2021, 10:27:27 поподне Pikuc »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #48 послато: Јануар 17, 2021, 10:29:40 поподне »
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/elektronik-yayinlar/Rumeli_eyaleti.pdf&ved=2ahUKEwjj2fzv76PuAhXrlIsKHU6RCiwQFjAAegQIARAB&usg=AOvVaw3fu4vE3_gkU0F0BFf9r5Pk

Evo jedan link i od mene,
Knjiga drzavnog arhiva turske, osmansko arhivsko odeljenje.
To je neki popis imena mesta u 16 veku na Balkanu
Na kraju knjige nalaze se neke mape.
Mogu da se selektuju stranice i prevedu na guglu, na 15 stranici pominje se i bitka na Kosovu, na 17 još jedna.

Да, ово је збирни дефтер (тачније компилација дефтера) Румелијског ејалета за период око 1530-тих. Свакако најкориснији од свих објављених у турском архиву, јер покрива сво европско подручје  које су Турци освојили до тад. Претражив је и веома брзо се за сваку нахију могу извући сва насеља и баштиници. На овај попис сам и мислио кад сам Бокезу поменуо пописе за Драчевицу и Риђане.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #49 послато: Јануар 17, 2021, 10:39:55 поподне »
Да, ово је збирни дефтер (тачније компилација дефтера) Румелијског ејалета за период око 1530-тих. Свакако најкориснији од свих објављених у турском архиву, јер покрива сво европско подручје  које су Турци освојили до тад. Претражив је и веома брзо се за сваку нахију могу извући сва насеља и баштиници. На овај попис сам и мислио кад сам Бокезу поменуо пописе за Драчевицу и Риђане.

Можда се ја добро не сналазим, овдје су пописи свих мјеста ( вароши и села) и гдје се могу наћи у турском архиву као и јако корисне мапе тих мјеста у оквиру одређених вилајета. Међутим овдје нема имена пореских обавезника конкретног мјеста , али мислим да реално и све да су пробали ставити не би могло станути на 1000 страница. Свакако одличан рад ! :)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #50 послато: Јануар 17, 2021, 10:42:12 поподне »
Пародн није вилајета, него Санџака, моја грешка :)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #51 послато: Јануар 17, 2021, 10:52:19 поподне »
Можда се ја добро не сналазим, овдје су пописи свих мјеста ( вароши и села) и гдје се могу наћи у турском архиву као и јако корисне мапе тих мјеста у оквиру одређених вилајета. Међутим овдје нема имена пореских обавезника конкретног мјеста , али мислим да реално и све да су пробали ставити не би могло станути на 1000 страница. Свакако одличан рад ! :)

Да, тачно нема имена пореских обавезника, али има пописаних власника баштина тј. кнезова, војвода хришћана, неких предводника народа оног времена. Колико видим у оквиру нахије Драчевица их има десетак.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #52 послато: Јануар 17, 2021, 11:00:34 поподне »
Tebi bas  ide dobro ta pretraga  :D
Znas li možda na kojoj strani bi se moglo pogledati za okolinu Bosanskog Petrovca, selo Kolunić recimo, neka okolna sela?

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #53 послато: Јануар 17, 2021, 11:03:07 поподне »
Да, тачно нема имена пореских обавезника, али има пописаних власника баштина тј. кнезова, војвода хришћана, неких предводника народа оног времена. Колико видим у оквиру нахије Драчевица их има десетак.

Е ту си ме збунио, кад си рекао власника баштине мени је то синоним за порески обавезник, нисам мислио да мислиш на локалне кнезове. Како си успио разазнати који су кнезови? Има ли нека скраћеница уз њих или...?

Ван мреже Марен

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 66
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #54 послато: Јануар 17, 2021, 11:09:01 поподне »
Pozdrav svim forumašima, raduje me pokretanje ovakve teme, jer je neophodna da bi se krenulo sa mrtve tačke, nama koji se bavimo rodoslovima.

Naime, pominjana je bojazan da poimenični tefteri ne bi bili korisni za sastavljanje rodoslova, jer nema prezimena, budući da su popisivana samo lična imena i ime oca.

Želim da kažem da to uopšte nije problem, jer ukoliko bi se pronašao poimeničan tefter džizje s kraja 18. veka, npr. iz 1795-te (kao što postoji za Užičku kazu i nalazi se u Arhivu SANU, a sasvim sigurno da takav postoji i za ostale kadiluke), on bi bio veoma koristan za rodoslovce, jer bi domaćini popisani u tefterima čibuka iz 1822-ge koji su sačuvani u našem Arhivu, takodje bili popisani i u ovom iz 1795-te, ali kao mladići koji plaćaju harač, ujedno sa njihovim očevima, a ponegde i dedovima, čime bi se rodoslov mogao produžiti za još dve generacije...

Katastar u Ankari poseduje dva Spahijska teftera sa kraja 18. veka, za Smederevski sandžak, a koji bi bili od značaja upravo u smislu da se mogu povezati sa tefterima čibuka iz 20-ih godina 19. veka, a koji su nam dostupni u našem Arhivu...

Priča bi se dalje mogla razvijati pronalaskom teftera iz perioda 1770-ih, gde bi dobili još dve generacije itd...Dakle sa svega nekoliko teftera u razmacima od po oko 30 godina, bi mogli premostiti tamni 18. vek...ali svakako je za nas rodoslovce primaran poimenični tefter s kraja 18. veka!

Dakle, svaki pokušaj skupljanja sredstava i slanja bilo koga u Ankaru ili Istambul, bi sa moje strane bio podržan i molim da se to organizuje, nema se šta čekati... dokumentacija je dostupnija sada, možda više nego ikada ranije... Samo napred!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #55 послато: Јануар 17, 2021, 11:13:23 поподне »
Tebi bas  ide dobro ta pretraga  :D
Znas li možda na kojoj strani bi se moglo pogledati za okolinu Bosanskog Petrovca, selo Kolunić recimo, neka okolna sela?

Опција Find  :)

Што се Колунића и околине Петровца у овом попису их нећеш наћи, јер још нису били освојени око 1530. године. Мислим да је Бјелај од Турака освојен тек 1537. године, тако да је тек тад почео да се насељава власима, па је то подручје пописано у попису Клишког санџака 1550. године (али у оквиру нахије Унац). Овај попис имаш објављен на српском.

Међутим из горњег пописа се види како је процес освајања и насељавања текао. Прво еј освојена област Унца,а из ње су освојени Бјелај и Срб. И Бјелај и Срб су првобитно припадали нахији Унац. Ево стања из 1530. године:

Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 157/387 нахија Унац
Mokronoga k., Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/38 Мокроноге, Дрвар
Podpekye k., Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/38 Подпећје
Vidova k., Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 157/388 Видово село, Дрвар
Sırb, Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/368 Срб
Trubareva k., Sırb, Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/370 Трубар, Срб
Çötenik mz., Sırb, Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/368

Hüseyin ve Yusuf veled-i Abdullah çf., Onçe n., Neretva kz., Bosna l.: TD 164/345

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #56 послато: Јануар 17, 2021, 11:17:49 поподне »
Е ту си ме збунио, кад си рекао власника баштине мени је то синоним за порески обавезник, нисам мислио да мислиш на локалне кнезове. Како си успио разазнати који су кнезови? Има ли нека скраћеница уз њих или...?

Понегдје јесте назначено да се ради о кнезовима или војводама и то је уписано крај њихових имена, а ознака баштина или bst. обухвата нпр. код влашких група вође џемата или катуна. То сам видио поређењем неких података и имена из различити пописа. У сваком случају су они хришћани који су пописани са bst. били најистакнутији хришћани у тој нахији.

Ван мреже Pikuc

  • Гост
  • *
  • Поруке: 19
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #57 послато: Јануар 17, 2021, 11:21:18 поподне »
A ima li negde link za taj popis K.Sandzaka iz 1550 na srpskom?

Ван мреже wiola

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 75

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Тема везана за турске дефтере
« Одговор #59 послато: Јануар 17, 2021, 11:33:36 поподне »
A ima li negde link za taj popis K.Sandzaka iz 1550 na srpskom?

Могуће да је има на интернету, бар је било раније. Сад сам погледао, нисам нашао.