Аутор Тема: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати  (Прочитано 4694 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Чланак о пореклу становништва Томингаја и Дерингаја у Лици:
https://www.poreklo.rs/2020/09/08/tomingaj-i-deringaj-u-lici/

Овде се можемо осврнути на порекло родова и генетичку слику.

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #1 послато: Септембар 08, 2020, 12:14:05 поподне »
Да ли постоји нека веза између ових Вучковића Никољштака у Томигају и Дерингају са Вучковићима Никољштацима из Ервеника у Далмацији?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #2 послато: Септембар 08, 2020, 12:51:40 поподне »
Да ли постоји нека веза између ових Вучковића Никољштака у Томигају и Дерингају са Вучковићима Никољштацима из Ервеника у Далмацији?

Требали би бити истог порекла. Вучковићи су досељени из Далмације (Полача, Книн). Има Вучковића са овом славом и у Бјелајском пољу. Спадају међу старије досељенике, а пореклом су из Скрадина у Далмацији.

Вучковићи из Книна су I2-Y3120*
Вучковићи из Петровца су I2-S17250

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #3 послато: Септембар 08, 2020, 01:00:30 поподне »
Као што је речено, становништво овог краја води порекло махом из Северне Далмације (крај 17, почетак 18. века). Неколико породица досељено је са старог крајишког земљишта.


- Блануша, Никољдан

Блануша са славом Јовањдан било је у Северној Далмацији, тачније у околини Бенковца (Бргуд). Блануше из Горње Крајине славе Никољдан и Ђурђевдан. Верује се да презиме има француски корен, односно да је формирано у "наполеоново доба". На 23andMe тестиране су Блануше из Лике. По свему судећи из Доњег Лапца. Хаплогрупа - I2-S17250.

На мрежи Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #4 послато: Септембар 08, 2020, 01:03:39 поподне »
Цитат
Требали би бити истог порекла. Вучковићи су досељени из Далмације (Полача, Книн). Има Вучковића са овом славом и у Бјелајском пољу. Спадају међу старије досељенике, а пореклом су из Скрадина у Далмацији.

Вучковићи из Книна су I2-Y3120*
Вучковићи из Петровца су I2-S17250

Да требало би да су од ових из Далмације. Зар нису Вучковићи из Бјелајског Поља (Крњеуша и Капљух) по предању доселили од Ервеника и Отона, а не из Скрадина? Колико је мени познато за Вучковиће из подгрмечког Дабра се сматра да су поријеклом из Скрадина у Далмацији.

Познато ми је да су тестирани Вучковићи из Полаче код Книна и Вучковићи из Капљуха код Петровца. Очигледно је да нека веза постоји између њих.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #5 послато: Септембар 08, 2020, 01:09:31 поподне »
Да требало би да су од ових из Далмације. Зар нису Вучковићи из Бјелајског Поља (Крњеуша и Капљух) по предању доселили од Ервеника и Отона, а не из Скрадина? Колико је мени познато за Вучковиће из подгрмечког Дабра се сматра да су поријеклом из Скрадина у Далмацији.

Ови из Петровца су досељени баш преко Дабра. А за те из Дабра се каже да су од Скрадина.

Познато ми је да су тестирани Вучковићи из Полаче код Книна и Вучковићи из Капљуха код Петровца. Очигледно је да нека веза постоји између њих.

Судећи по хаплогрупама, веза не постоји, осим ако Вучковићи из Книна нису такође I2-S17250+, али верујем да би то наши I2 админи уочили.



Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #6 послато: Септембар 08, 2020, 01:26:06 поподне »
Као што је речено, становништво овог краја води порекло махом из Северне Далмације (крај 17, почетак 18. века). Неколико породица досељено је са старог крајишког земљишта.


- Блануша, Никољдан

Блануша са славом Јовањдан било је у Северној Далмацији, тачније у околини Бенковца (Бргуд). Блануше из Горње Крајине славе Никољдан и Ђурђевдан. Верује се да презиме има француски корен, односно да је формирано у "наполеоново доба". На 23andMe тестиране су Блануше из Лике. По свему судећи из Доњег Лапца. Хаплогрупа - I2-S17250.

Блануша је термин за вунени пастирски кожух. Потиче од румунске (источнороманске) речи blană са значењем "крзно" и "капут".

 https://dexonline.ro/definitie/blan%C4%83
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #7 послато: Септембар 08, 2020, 01:56:40 поподне »
Блануша је термин за вунени пастирски кожух. Потиче од румунске (источнороманске) речи blană са значењем "крзно" и "капут".

 https://dexonline.ro/definitie/blan%C4%83

Не вјерујем да је презиме толико старо да је могло чувати неку романску ријеч која није ни присутна међу становништвом Крајине. Као и добар дио крајишких презимена и ово презиме је надимачко, вјероватно повезано са глаголом блањати или са именицом блања, које јесу у употреби у Крајини. Могло је имати и пренесено значења, човјека који равна или глади, не улази у сукоб, подилази.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #8 послато: Септембар 08, 2020, 02:06:49 поподне »
Да ли постоји нека веза између ових Вучковића Никољштака у Томигају и Дерингају са Вучковићима Никољштацима из Ервеника у Далмацији?
Интересантна је ова веза Ервеник - Томингај. Вероватно су повезани и ервенички и томингајски Мрдаљи.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #9 послато: Септембар 08, 2020, 02:54:48 поподне »
- Чанковић, Јовањдан

О Чанковићима смо писали на следећој теми:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2814.msg77266#msg77266

Није сигурно да ли су досељени из Северне Далмације, или су део струје са крајишког земљишта. С обзиром на нека днк поклапања, вероватнија је друга опција. Тестирани су једни Чанковићи из околине Удбине и припадају хаплогрупи I2-PH908.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #10 послато: Септембар 08, 2020, 03:24:35 поподне »
- Ћалић, Јовањдан

Ћалићи (Чалићи) су по свему судећи део досељеничке струје из Северне Далмације. Тестирани су једни Ћалићи из околине Грачаца (Купирово), припадају хаплогрупи I2-PH908. На 23andMe има и Ћалића из Бргуда крај Бенковца (иста слава), хаплогрупа I2-S17250.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #11 послато: Септембар 08, 2020, 03:52:23 поподне »
- Добрић, Ђурђевдан

Добрићи се помињу у Томингају на попису из 1915. године, док су касније забележени и у Дерингају (становништво је повезано). За Добриће се такође може установити миграциони пут из Северне Далмације. Тестирани су тамошњи Добрићи са истом славом (Добропољци/Бенковац) и припадају хаплогрупи I2-PH908. Добрићи из Буковице су били веома бројни, а тамо су досељени највероватније из Босне у 17. веку.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #12 послато: Септембар 08, 2020, 07:15:00 поподне »
- Чанковић, Јовањдан

О Чанковићима смо писали на следећој теми:
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=2814.msg77266#msg77266

Није сигурно да ли су досељени из Северне Далмације, или су део струје са крајишког земљишта. С обзиром на нека днк поклапања, вероватнија је друга опција. Тестирани су једни Чанковићи из околине Удбине и припадају хаплогрупи I2-PH908.
Ja sam davno kontaktiro ovog Čankovića ali bezuspešno.Imam ga u matchevima,doduše vrlo niskim,pa sam ga htio motivisati za dalje testiranje ali zalud.Ovaj njegov sv.Jovan i moj sv.Jovan su mislim čista slučajnost a ne bi bilo loše iskopati neke Dalmatince za testiranje.Ako neko od vas koji pratite zna nekog od Glamužina neka mi se javi.Njih sam pokušo naći preko Zdenka ali se umešo Vatikan...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #13 послато: Септембар 08, 2020, 07:33:20 поподне »
Ja sam davno kontaktiro ovog Čankovića ali bezuspešno.Imam ga u matchevima,doduše vrlo niskim,pa sam ga htio motivisati za dalje testiranje ali zalud.Ovaj njegov sv.Jovan i moj sv.Jovan su mislim čista slučajnost a ne bi bilo loše iskopati neke Dalmatince za testiranje.Ako neko od vas koji pratite zna nekog od Glamužina neka mi se javi.Njih sam pokušo naći preko Zdenka ali se umešo Vatikan...

Гламузина или Гламужина?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #14 послато: Септембар 08, 2020, 07:39:40 поподне »
Гламузина или Гламужина?
I to je pitanje jer je to na I2a projektu.Ja bih reko da je Ž u pitanju ali nisam siguran.Uglavnom navode ih i kao Vlahe Banjane u nekim izvorima...

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #15 послато: Септембар 08, 2020, 08:13:34 поподне »
I to je pitanje jer je to na I2a projektu.Ja bih reko da je Ž u pitanju ali nisam siguran.Uglavnom navode ih i kao Vlahe Banjane u nekim izvorima...

Јавља нам се као 3-5 рођак. Видећу његова поклапања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #16 послато: Септембар 09, 2020, 11:43:14 пре подне »
- Драгосавац, Јовањдан

Драгосаваца је, осим у околини Грачаца, било још и у Врепцу крја Госпића. Стјепан Павичић их је не помиње међу досељеницима "од Оточца и Бриња", одакле води порекло највећи број породица са вребачког подручја. Остали су насељени из Северне Далмације. Ти Драгосавци из Врепца су тестирани и припадају хаплогрупи J2b-M205. На основу генетике (веза са Усорцима) и славе, може се претпоставити да су и Драгосавци део сеобе од Оточца.

Од Драгосаваца из Врепца је и Душан Драгосавац, доктор правних наука, учесник НОБ и друштвено-политички радник СФР Југославије

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #17 послато: Септембар 09, 2020, 12:15:16 поподне »
- Дукић, Стевањдан

Дукићи су свакако део досељеничке струје из Северне Далмације. Дукића са овом славом било је у Равним Котарима (Горње Биљане), где су потврђени још 1696. године. Тестирани су Дукићи из Дерингаја и припадају хаплогрупи I2-PH908.

Од Дукића из Дерингаја је и Тихомир "Тика" Дукић, бивши боксер и кик-боксер, а данас персонални тренер, глумац и каскадер у Холивуду



Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #18 послато: Септембар 09, 2020, 01:15:57 поподне »
Чини ми се да би доста српских породица из Грачаца и околине, које су тамо насељене након 1699. године, то била повратна сеоба у те крајеве и да су на том подручју живели и пре почетка Морејског рата 1684. године.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Томингај и Дерингај (Грачац, Лика) - порекло породица и Y-ДНК резултати
« Одговор #19 послато: Септембар 09, 2020, 03:14:34 поподне »
- Јакшић, Василијевдан

Једна кућа у Томингају 1915, 4 у Штикади, као и у Грачацу, а најбројнији убедљиво у Глогову (чак 51 кућа). Вероватно струја из Северне Далмације. Иначе су ти Јакшићи из Глогова тестирани на 23andMe и припадају хаплогрупи E-V13. Међу слављеницима ове славе до сада смо у Крајини имали I2-PH908, R1a-M458 и J2b-M205.