Аутор Тема: Локални изрази и сленгови  (Прочитано 13742 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #100 послато: Април 14, 2021, 08:08:08 поподне »
Боље би било да вратимо ложица/лажица, предмет за заваравање, уместо турске "кашике".

Маказама ништа не фали, а ножице имају кепеци. (N.B. Hаравно, мислим на патуљасте кучиће, а не људе!)

Ложица нико не каже. Или лажица или ужица оба настали из лъжица (или жлица - настало преметањем сугласника). Ножице се зову не по ногама а по ножу.
Маказе су турске а шкаре германске.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #101 послато: Април 14, 2021, 08:22:44 поподне »
Ложица нико не каже. Или лажица или ужица оба настали из лъжица (или жлица - настало преметањем сугласника). Ножице се зову не по ногама а по ножу.
Маказе су турске а шкаре германске.


За кашику се у селима Ибарског Колашина (вероватно и шире), каже ЛОЖИЦА.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #102 послато: Април 14, 2021, 08:26:07 поподне »
Ложица нико не каже. Или лажица или ужица оба настали из лъжица (или жлица - настало преметањем сугласника). Ножице се зову не по ногама а по ножу.
Маказе су турске а шкаре германске.

"Ужица" за ложицу нико не каже. Ложица са "о" а не "а" се користи у великом делу косовско-ресавског дијалекта, посебно на истоку, тј Неготинској крајини па и Хомољу. Има понегде и "лажица", баш онако како сам навео. То прво.

Даље, то од чега је нешто етимолошки је небитно у смислу хомонимије, онда кад до ње већ дође, а "ножице" звучи као мале ноге а не ситни ножи, између осталог и због женског а не мушког рода те плуралије тантис.

Напосе, кад је неко дилетант па не познаје материју -- нпр дијалекте Источне Србије -- ружно је кад покушава да се по сваку цену прави паметан и тобож-исправља људе који о материји знају више и боље и који су написали тачан податак. Бар је мени ружно.


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #103 послато: Април 14, 2021, 09:03:57 поподне »


Напосе, кад је неко дилетант па не познаје материју -- нпр дијалекте Источне Србије -- ружно је кад покушава да се по сваку цену прави паметан и тобож-исправља људе који о материји знају више и боље и који су написали тачан податак. Бар је мени ружно.
Прво, Сунце има огромно знање из лингвистике, тако да није дилетант, него озбиљан познавалац (пази како ословљаваш друге, јер ово није дозвољено)
А друго, Сунце има исто тако пуно самопоуздања, довољно да направи грешку (чак и он) :)
« Последња измена: Април 14, 2021, 09:06:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #104 послато: Април 14, 2021, 09:41:51 поподне »
Неколико крајишких локализама:

Еда? (Петровац, Дрвар) - има ли га, иде ли, шта је с њим? Еда Сергиуса? Виђаш ли га, хоће ли доћи?
Вини (Петровац, Дрвар, Крупа) - исти, у смислу сродника и у смислу изгледа лица. Вини ћаћа. Вини ћић (стриц).

Да додам још два локализма из истог краја:

Иначе? - питање које се поставља при поздрављању, у значењу Како си? Шта радиш?
цигли/-ла/-ло - само, свега, једини. Нпр. Има ли парадајза у фрижидеру? -Цигли један!

Даље, то од чега је нешто етимолошки је небитно у смислу хомонимије, онда кад до ње већ дође, а "ножице" звучи као мале ноге а не ситни ножи, између осталог и због женског а не мушког рода те плуралије тантис.

Мислим да ниси никад чуо реч "ножице", чим тврдиш да "звучи као мале ноге". Овде не долази до хомонимије, већ само до хомографије, јер ножице (алат) немају исти акценат као ножице (деминутив за ноге).

На мрежи Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #105 послато: Април 14, 2021, 09:45:20 поподне »
"Ужица" за ложицу нико не каже. Ложица са "о" а не "а" се користи у великом делу косовско-ресавског дијалекта, посебно на истоку, тј Неготинској крајини па и Хомољу. Има понегде и "лажица", баш онако како сам навео. То прво.

Даље, то од чега је нешто етимолошки је небитно у смислу хомонимије, онда кад до ње већ дође, а "ножице" звучи као мале ноге а не ситни ножи, између осталог и због женског а не мушког рода те плуралије тантис.

Напосе, кад је неко дилетант па не познаје материју -- нпр дијалекте Источне Србије -- ружно је кад покушава да се по сваку цену прави паметан и тобож-исправља људе који о материји знају више и боље и који су написали тачан податак. Бар је мени ружно.

Кад смо већ код дилентантизма, није Источна Србија већ источна Србија, и није Неготинска крајина, већ Неготинска Крајина, али добро.

;)

Идемо даље.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #106 послато: Април 14, 2021, 10:06:04 поподне »
Кад смо већ код дилентантизма, није Источна Србија већ источна Србија, и није Неготинска крајина, већ Неготинска Крајина, али добро.

;)

Идемо даље.
Карма је брза али достижна :)

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #107 послато: Април 14, 2021, 10:51:22 поподне »
Е, да ли га [је/има]? -- овде је ово "Е" везник за зависну реченицу а не узвик, као у примеру "Рече е ће доћи, ама..."

"вини" < В ИЕ(д)НИ = у један (исти лик)

Анатема те(бе), а не "Анате мате". И наравно мало "ђ".
Јесте, Hands of ... нешто  ;) то је то , мада је моја баба говорила баш овако, како сам написао  ;D  Е, сад Ђаво - 'бем ли га, јел то лично име?  8)
Иначе, моја сестра Бојана, кад је неко баш изнервира, је знала да каже:"Еееее бијесан скакао!"  :D

Ван мреже Nikola М

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 138
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #108 послато: Април 14, 2021, 10:54:07 поподне »
Ложица нико не каже. Или лажица или ужица оба настали из лъжица (или жлица - настало преметањем сугласника). Ножице се зову не по ногама а по ножу.
Маказе су турске а шкаре германске.

Реч ложица је употребљавана раније и у околини Књажевца, а данас се изузетно ретко може чути и то само у говору веома старих људи и у том случају ложицом називају и малу и велику кашику.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #109 послато: Април 14, 2021, 11:28:12 поподне »
На сљедећем снимку из 1970-тих, дјевојчица на 7:00 снимка изриче читав низ локалних личких израза.

<a href="https://www.youtube.com/v/8KMhsmNOMtY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8KMhsmNOMtY</a>
Ово ми је право откровење. Све до малочас њесам обадирао на све данашње објаве на форуму. У првом делу филма је Пејо Момчиловић, рођени брат мог прађеда Тодора Момчиловића. У другом делу, међу ђацима у Липовом Пољу је мој пријатељ Недељко Муњас.

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #110 послато: Април 15, 2021, 12:17:57 пре подне »
Кад смо већ код дилентантизма, није Источна Србија већ источна Србија, и није Неготинска крајина, већ Неготинска Крајина, али добро.

;)

Идемо даље.

Бесмислице. Прво је нетачно у овом контексту, јер је источна Србија географска област а Источна Србија културолошко подручје у којем људи живе, имају посебан дијалекат и карактер. Дакле, ти слободно иди у источну Србију и дружи се са шакалима и дивокозама а ја кад идем у Источну Србију, проучаваћу људе и њихове дијалекте.

А ово друго је просто смешно. Не постоји једна *Крајина која би се онда делила на Неготинску, Тимочку, Босанску итд. него је крајина српска реч за регион и може бити Неготинска крајина или Босанска крајина итд.

Прво, Сунце има огромно знање из лингвистике, тако да није дилетант, него озбиљан познавалац (пази како ословљаваш друге, јер ово није дозвољено)
А друго, Сунце има исто тако пуно самопоуздања, довољно да направи грешку (чак и он) :)

Прво нема и јесте дилетант, што сам показао не само ја него још два дискутанта, а друго немој да се брецаш на мене, јер ми то није потребно, врло лако ћу отићи одавде.

Није баш нарочито информативан овај високоприватизовани портал, на коме се фаворизују приватна трућања о Словакињама са којима се дружило и пило по Пожуну (везе нема с пореклом) и уопште неучтиво понашање.

Сасвим доста ми је што сам већ успоставио контакт с Д.Л. тј Неродимцем, јединим који овде има исти Y chromosome као ја (јер сте оне Хрвате отерали) и немам зашто да траћим време дискутујући ако ми се пребацује чак и то да не трпим ни трунчицу бахатости.

А не трпим.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #111 послато: Април 15, 2021, 12:25:15 пре подне »
Прво нема и јесте дилетант, што сам показао не само ја него још два дискутанта, а друго немој да се брецаш на мене, јер ми то није потребно, врло лако ћу отићи одавде.

Није баш нарочито информативан овај високоприватизовани портал, на коме се фаворизују приватна трућања о Словакињама са којима се дружило и пило по Пожуну (везе нема с пореклом) и уопште неучтиво понашање.

Сасвим доста ми је што сам већ успоставио контакт с Д.Л. тј Неродимцем, јединим који овде има исти Y chromosome као ја (јер сте оне Хрвате отерали) и немам зашто да траћим време дискутујући ако ми се пребацује чак и то да не трпим ни трунчицу бахатости.

А не трпим.
Па ти се брецаш, не ја...ја покушао да изгладим, ал ти нећеш (увреда је доказ тога, а ти си упутио увреду)...Које Хрвате смо отерали? Један је сам отишао а и добио је приде и од сународника буквицу...то нема везе са националношћу
« Последња измена: Април 15, 2021, 12:30:35 пре подне ДушанВучко »

На мрежи Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #112 послато: Април 15, 2021, 12:28:17 пре подне »

А ово друго је просто смешно. Не постоји једна *Крајина која би се онда делила на Неготинску, Тимочку, Босанску итд. него је крајина српска реч за регион и може бити Неготинска крајина или Босанска крајина итд.


Мисим да си много лично примио критику. Какви шакали, какви бакрачи. ;)  https://kakosepise.com/rec/timocka-krajina-ili-timocka-krajina/
Већ смо изашли из теме :)
« Последња измена: Април 15, 2021, 12:30:36 пре подне Мића »
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #113 послато: Април 15, 2021, 01:08:29 пре подне »
Најлепши, много се нервираш...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #114 послато: Април 15, 2021, 01:36:29 пре подне »
"Ужица" за ложицу нико не каже. Ложица са "о" а не "а" се користи у великом делу косовско-ресавског дијалекта, посебно на истоку, тј Неготинској крајини па и Хомољу. Има понегде и "лажица", баш онако како сам навео. То прво.

Напосе, кад је неко дилетант па не познаје материју -- нпр дијалекте Источне Србије -- ружно је кад покушава да се по сваку цену прави паметан и тобож-исправља људе који о материји знају више и боље и који су написали тачан податак. Бар је мени ружно.

Гдје се говори ложица, говори се и слонце и слеза.
Ми који говоримо сунце и суза, казивали смо и кажемо и ужица (страна 23 сљедеће књиге https://books.google.de/books?id=h-U7DwAAQBAJ&pg=PA23&lpg=PA23&dq=%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%86%D0%B0&source=bl&ots=STJdlLW2gi&sig=ACfU3U32hhO8q-eJ4etyLfFZVJdgsolitQ&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwj6zu2X8f7vAhWKhv0HHUvED_0Q6AEwBnoECAkQAg#v=onepage&q=%D1%83%D0%B6%D0%B8%D1%86%D0%B0%20%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%86%D0%B0&f=false)

Свједоци су ми добри људи овдје, да бих ја од свих највећ волио, да се је за стандард узело слънце, слъза, лъжица како је у тимочким говорима, но судба је хтјела да тако не буде. Како годи, ко каже слонце и слеза нека каже и ложица, а ко каже сунце и сунца нека каже и ужица. Тако би било досљедно.
« Последња измена: Април 15, 2021, 11:50:07 пре подне Amicus »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #115 послато: Април 15, 2021, 01:51:28 пре подне »
Ово ми је право откровење. Све до малочас њесам обадирао на све данашње објаве на форуму. У првом делу филма је Пејо Момчиловић, рођени брат мог прађеда Тодора Момчиловића. У другом делу, међу ђацима у Липовом Пољу је мој пријатељ Недељко Муњас.

Право благо. Баш ми је мило.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже HandsomestOfThemAll

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
  • I2 > PH908 > Y84307
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #116 послато: Април 15, 2021, 02:58:21 пре подне »
Гдје се говори ложица, говори се и слонце и слеза.

Неко ко није дилетант би схватио да сам врло јасно написао подручје косовско-ресавског дијалекта а не торлачког, и конкретно навео Неготинску крајину, а други говорник је навео Ибарски Колашин.

Никакве везе с подручјем торлачких говора где постоје облици "слеза"/"слза"/"слуза", "слунце"/"слнце"/"солнце" итд. ниједно од та два нема.
« Последња измена: Април 15, 2021, 11:50:20 пре подне Amicus »

Ван мреже ДамјанЋ

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 143
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #117 послато: Април 15, 2021, 08:18:11 пре подне »
На Кордуну су такође користили изразе и шкаре и ножице за маказе.
Да додам када су у питању алати за сечење да се за тестере за метал и дрво говорило и пила и или жага.

Око Неретве се колико знам каже пила, али у Требињу се нпр каже шега, што је слично томе жага.

Цитат
Јесте, Hands of ... нешто  ;) то је то , мада је моја баба говорила баш овако, како сам написао  ;D  Е, сад Ђаво - 'бем ли га, јел то лично име?  8)
Иначе, моја сестра Бојана, кад је неко баш изнервира, је знала да каже:"Еееее бијесан скакао!"  :D

У нас се каже нешто слично: налет те било или налет те није било
Бијесан скак'о се каже у Требињу и још једна: Оглав изио :)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #118 послато: Април 15, 2021, 09:15:33 пре подне »
На сљедећем снимку из 1970-тих, дјевојчица на 7:00 снимка изриче читав низ локалних личких израза.

<a href="https://www.youtube.com/v/8KMhsmNOMtY" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/8KMhsmNOMtY</a>

Прегледах и преостала два дела овог документарца. Интересантан је трећи део где се говори о досељењу Словенаца у северне делове Лике, конкретно у село Кутерево (познато по изради тамбурица - кутеревки):
<a href="https://www.youtube.com/v/-Yj-xlDL4rE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/-Yj-xlDL4rE</a>

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Локални изрази и сленгови
« Одговор #119 послато: Април 15, 2021, 09:24:46 пре подне »
Око Неретве се колико знам каже пила, али у Требињу се нпр каже шега, што је слично томе жага.

У нас се каже нешто слично: налет те било или налет те није било
Бијесан скак'о се каже у Требињу и још једна: Оглав изио :)
Тачно Дамјане, то сам заборавио - "Пи, налет те било"
Претпостављам да је у питању клетва - на лет(о) те било или не било.
Шта кажу стручњаци?  Hands of ... нешто?  :D