Аутор Тема: Гафови у нашој кинематографији  (Прочитано 12518 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #20 послато: Фебруар 14, 2020, 10:05:29 поподне »
примећујем да се у свим нашим историографским филмовима који су снимљени задњих 10-ак година (од Немањића , преко Чарапа Краља Петра до Сенки над Балканом) појављују овце и говеда са уредном ветеринарском маркицом у уху , која је ушла у употребу тек прије 15-ак година 

Добар детаљ  :)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #21 послато: Фебруар 14, 2020, 10:07:18 поподне »
Уосталом , Црногорци никад нијесу ни вољели Великог Живка Николића, баш зато што их је представљао онаквим какви јесу, са свијем својим манама и врлинама  8)

Да, свака је на месту. Управо је ово био Николићев квалитет, због којег није био омиљен у свом завичају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #22 послато: Фебруар 14, 2020, 10:19:39 поподне »
Цитат: Nebo link=topic=5065.msg130007#msg130007 date=1581714329
[/quote
U stvari naše ovce i goveda su imali te markice u uvetu u vreme Nemanjića....a tek posle su se opsetili toga ovi u EU  :) i

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #23 послато: Фебруар 14, 2020, 10:55:49 поподне »
Прочитах целу дискисију,па да питам шта у ствари значи гаф?Ја сам досад мислио да је то идеја,фора,шмекерско решење итд.Ви овде причате о грешкама,реко бих.А про по попова,како би ви их представили,као редитељи,сценаристи?Мислим на данашње,ововременске што нам крсте дјецу данас,што нам копају најближе итд.?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #24 послато: Фебруар 14, 2020, 11:06:46 поподне »
Па, гаф може имати и нешто шмекерско у себи, али у основи је то нека омашка:

Etimologija nas upućuje na informaciju da je termin gaf potekao iz francuskog jezika, od reči gaffe u značenju ispad, omaška, greška. Reč je o izrazu koji se upotrebljava da označi nesmotrenost, ispad, glupost, omašaj.

https://velikirecnik.com/2017/12/13/gaf/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #25 послато: Фебруар 14, 2020, 11:12:34 поподне »
Што се тиче филмског представљања свештенства, да сам редитељ неког филма где се они појављују, свакако их не бих представљао као Макарија Чудотворца  :)

Моје искуство са свештеницима који су ме венчали, крстили дете, мојим паросима, и осталима које знам, је добро, сасвим у складу са оним шта они треба да буду и представљају у свету.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #26 послато: Фебруар 14, 2020, 11:15:57 поподне »
Па, гаф може имати и нешто шмекерско у себи, али у основи је то нека омашка:

Etimologija nas upućuje na informaciju da je termin gaf potekao iz francuskog jezika, od reči gaffe u značenju ispad, omaška, greška. Reč je o izrazu koji se upotrebljava da označi nesmotrenost, ispad, glupost, omašaj.

https://velikirecnik.com/2017/12/13/gaf/
Значи био сам у заблуди

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #27 послато: Фебруар 14, 2020, 11:21:03 поподне »
Што се тиче филмског представљања свештенства, да сам редитељ неког филма где се они појављују, свакако их не бих представљао као Макарија Чудотворца  :)

Моје искуство са свештеницима који су ме венчали, крстили дете, мојим паросима, и осталима које знам, је добро, сасвим у складу са оним шта они треба да буду и представљају у свету.
ја на жалост немам тако лепо искуство са поповима,напротив.Само мислим да нису без разлога били на тапету без обзира на комунизам.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #28 послато: Фебруар 14, 2020, 11:34:53 поподне »
Више ниси у заблуди Бојане ...а то је једино важно  ;)
Небо, за сваки сценарио је потребна радња , заплет , неуобичајена тема или обична тема представљена на неуобичајен начин ... слабо би ти, брате, то било гледано  :D
Са друге стране , кад би неки редитељ са добријем стомаком снимио филм о овом нашем пензионисаном , што воли дечаке ... е то би био хит  ;D
Са треће стране , опет би неко за двајес' година тврдио да је то садашња власт намерно блатила цркву ?  Колко се мени чини- тренутно су у односу "ја теби војводо- ти мени сердаре"  8)

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #29 послато: Фебруар 14, 2020, 11:35:51 поподне »
А што се тиче Живка Николиќа,мало је једна тема,форум па и књига за тако великог мајстора. Његовим контрастима би Фелини завидео,његова борба добра и зла,обично оличена у борби лепог и ружног је непревазиѓена у домаќем филму.Предлажем,ако нисте,да погледате Јовану Лукину ту је фасцинантан.На жалост ми филмове гледамо јако површно и фатамо се за реплике,карикатуру,баналност а суштину као и у свему запостављамо.Ја бих последњу сцену на плажи из филжа Бештије назвао "гафом" јер је то Војо Станиќ пренесен с уља на платну на филмско платно..И тако даље..И није само он несхвеќен у Црној Гори,он је несхваќен у епохи

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #30 послато: Фебруар 14, 2020, 11:46:20 поподне »
Што се Живка Николића тиче, погледао сам већи део његових филмова (не баш оне ране радове, али од "Бештија" па на даље скоро све) и све ово што си написао - стоји. Можда, ево барем мени, - наш најбољи редитељ.

"Јована Лукина" је сјајан и тежак филм. Препорука свима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #31 послато: Фебруар 14, 2020, 11:47:46 поподне »
Небо, за сваки сценарио је потребна радња , заплет , неуобичајена тема или обична тема представљена на неуобичајен начин ... слабо би ти, брате, то било гледано  :D

Хвала Богу те имам такво искуство да би мој филм о нашем свештенству био досадан документарац  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #32 послато: Фебруар 14, 2020, 11:53:28 поподне »
Што се Живка Николића тиче, погледао сам већи део његових филмова (не баш оне ране радове, али од "Бештија" па на даље скоро све) и све ово што си написао - стоји. Можда, ево барем мени, - наш најбољи редитељ.

"Јована Лукина" је сјајан и тежак филм. Препорука свима.
Има он и сјајних краткометржних филмова у којима се бави озбиљним темама.Један од најупечатљивијих за мене,бави се абортусом у традиционалној Црној Гори.Језиво.Заборавио сам наџив филма,давно је било.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #33 послато: Фебруар 14, 2020, 11:55:07 поподне »
Небо,и ја кажем хвала Богу ... но су људи погана сорта ... досадна им је туђа срећа ...а занима их само туђа несрећа  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #34 послато: Април 11, 2020, 12:14:02 пре подне »
Један пропуст у серији "Мој рођак са села":

У деветој епизоди "Митровдан", чија радња се догађа у новембру 2001. године, у једној сцени потпуковник Вранић (Војин Ћетковић) прати на београдски аеродром кћерку покојног учитеља Црнића. Приликом њиховог дирљивог растанка, у позадини се види аеродромска зграда са великим натписом "Аеродром Никола Тесла". Епизода је снимљена у децембру 2008. године.

Проблем је што је аеродрому тај назив дат у фебруару 2008. године, тако да овакав натпис није могао стајати у новембру 2001. године.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #35 послато: Април 11, 2020, 01:28:08 поподне »
Има у тој серији доста пропуста и нелогичности, скоро у свакој епизоди се може нешто приметити. Нпр. користе евре 2001. године иако су новчанице евра пуштене у оптицај (и у свест обичних људи) од 2002.

Такође, у првој епизоди Дракче каже Милени како њена браћа 20 година нису дошла да је обиђу. Касније они долазе на славу сасвим нормално, ништа не одаје утисак да долазе први пут, напротив.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #36 послато: Април 11, 2020, 01:31:02 поподне »
Има у тој серији доста пропуста и нелогичности, скоро у свакој епизоди се може нешто приметити. Нпр. користе евре 2001. године иако су новчанице евра пуштене у оптицај (и у свест обичних људи) од 2002.

Такође, у првој епизоди Дракче каже Милени како њена браћа 20 година нису дошла да је обиђу. Касније они долазе на славу сасвим нормално, ништа не одаје утисак да долазе први пут, напротив.
Да, као и коришћење нових генерација мобилних телефона и лаптопова каквих 2001. године није било ни у футуристичким најавама. Али, то све скупа не умањује квалитет ове, ипак, солидне серије.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #37 послато: Април 14, 2020, 12:09:53 пре подне »
Не знам од када се пиринач гаји код нас, али ми је "сумњива" реченица Жарка Лаушевића (Милоша Обилића) у филму "Бој на Косову": "Србија није шака пиринча да је позоба свака врана коју ветар донесе..." Не знам да ли је то "гаф" сценаристе или се пиринач код нас гајио и у то време?
« Последња измена: Април 14, 2020, 12:17:25 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #38 послато: Април 14, 2020, 12:59:22 пре подне »
Не знам ни ја да ли се гајио код нас, али је познат Европљанима доста дуго. Од арапских освајања Сицилије и Шпаније, ако не и од антике. Тако да је могао бити у употреби међу властелом. Не верујем да је сценариста много размишљао о томе, као ни да ли вране зобљу тако ситне семенке :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #39 послато: Април 14, 2020, 08:51:59 пре подне »
Рижа се у јужној и југоисточној Европи гајила још у античка времена. Реч "пиринач" је турцизам, па тешко да је Милош могао да је користи. Свакако је то дело народне епике из 18. или 19. века.
"Наша мука ваља за причешћа"