Аутор Тема: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.  (Прочитано 4572 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Свети Ђорђе Алемпије, Свети Ђорђе "посни" (Свети Ђорђе "посен"), 26.11/09.12.
« Одговор #40 послато: Децембар 09, 2021, 12:04:07 поподне »
https://i.postimg.cc/HkSQgqD5/IMG-20211209-115307.jpg

Хвала, и срећна свима који славе.
Поставио сам исечак из књиге фамилије Марјановић из Кочана (Дољевац) у којој се јасно види да писац поистовећује Св. Алимпија и Св. Ђорђа као једну личност. И поменуо је једну битну ствар а то је Св. Ђорђе БУНАРЏИЈА. Тај израз се говорио и мојој кући (Горње Неродимље-Урошевац) а чуо сам је и у Горњем Матејевцу (Ниш). На питање зашто га тако називају њихови одговори су следећи: Пошто је Св. Алимпије на иконама приказан као да је у бунару, народ му је наденуо име Бунарџија али занимљива чињеница је да га не називају Св. Алимпије бунарџија већ Св. Ђорђе бунарџија.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Поздрав свима.Ја сам Ивановић пореклом из Доњег Ступња,Александровац,Слава св. Алимпије (9 децембар) и св. Ђорђе (6 мај).Славимо обе подједнако с тим да нам је Алимпијевдан по причи мојих старија,а Ђурђевдан добијена у мираз.Међутим,на овој теми видим да је можда прича другачија. :).По предању смо пореклом из Осредака,Брус.За фамилије из овог села које славе ове две славе Радослав Љ. Павловић у књизи ,,Копаоник,, пише да су се доселиле од Тетова,Сев. Македонија.Тестирао сам се у акцији ,,Светски ДНК месец 2022,, и добио резултат да сам хаплогрупа I2-Y3120-PH908.У тумачењу резултата од стране уредника СДК пројекта (на чему им поново захваљујем) најближи сродници су ми из околине Александровца,Трстеника и наравно,Осредака код Бруса за које се претпоставља да нам је свима матица.За евентуално даље сродство постоје двојица (не знам презимена) из околине Урошевца на Косову који су опет пореклом из Сиринића,односно Средске.Надам се да сам освежио мало тему и био од неке користи.Можда и овде нађем неке рођаке. :)