Аутор Тема: О хералдици  (Прочитано 30317 пута)

mladjo

  • Гост
О хералдици
« послато: Септембар 27, 2013, 12:34:44 пре подне »


О хералдици

Када се каже хералдика, свима обично пада на памет велики штит на којем је пропет лав или нека друга крволочна звер, окружен разнобојним драперијама и са неизбежном круном и кацигом, једном речју силесија некаквих украса често праћена неразумљивим порукама исписаним на латинском или неком другом давно умрлом језику. Нико се и не запита зашто је грб такав какав је, да ли постоје нека правила која се морају поштовати, колико је старо порекло хералдике, како је настала и зашто, шта је њена сврха и која је њена практична вредност, на крају крајева да ли смо свесни колико је данас наш свакодневни живот прожет хералдиком.

Постоје разне дефиниције хералдике. Навешћу само неке.

Читај даље на следећем линку: http://www.heraldikum.com/about-heraldry
Извор: хералдички умјетник Небојша Дикић
« Последња измена: Октобар 09, 2013, 06:15:50 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13157
Одг: О хералдици
« Одговор #1 послато: Септембар 30, 2013, 10:42:33 поподне »
Не знам какво је мишљење хералдичара о Фојничком грбовнику?

http://www.serb-victims.org/content/view/691/318/

http://www.scribd.com/doc/26312263/FOJNI%C4%8CKI-GRBOVNIK

Не би било лоше да "растумачимо" сваки грб понаособ. (на основу хералдичких правила наравно)




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #2 послато: Јануар 31, 2014, 02:57:58 пре подне »
Не знам какво је мишљење хералдичара о Фојничком грбовнику?

Не би било лоше да "растумачимо" сваки грб понаособ. (на основу хералдичких правила наравно)

Као и када је реч о овде помињаном Моденском грбовнику и Фојнички грбовник је само један од преписа оригиналног Охмучевићевог грбовника. Оригинал је настао некад крајем XVI века, а Фојнички препис највероватније крајем XVII века. Конкретно тај препис је нама најпознатији јер је у прошлости нашој научној јавности био и најдоступнији. Поред њега постоји још немали број других преписа, по својој лепоти и значају далеко испред Фојничког грбовника. Већина их се налази у власништву земаља бивше Југославије, а немали део их је и у иностранству, и то у Енглеској, Немачкој, Аустрији и Италији.

Што се тиче "тумачења", рецимо да је Срђан Рудић написао одличну студију на тему властеле Илирског грбовника, у којој је обрадио све породице које се налазе у овом грбовнику. Он ту наравно говори о породицама. А говорити о конкретном тумачењу симбола са сваког од приказаних грбова, било би исувише незахвално. Када је реч о алузивним грбовима, можда и не би, али за већину других ми никада не бисмо могли са сигурношћу тврдити шта они представљају, јер углавном један симбол нема једно те исто значење за два различита грбоносца, и због тога се захтева посебно тумачење симбола за сваки грб понаособ, а ако о томе данас више немамо никакав писани траг, све друго тумачење би излазило из оквира научног.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #3 послато: Мај 28, 2015, 12:19:01 поподне »
Amicus-e, дали сте икада видели ову варијанту грба венецијанских Црнојевића, коју наводи Кукуљевић Сакцински?

...otide jedna grana Crnovicah stanovati u Mletke, koja sе tu i dokonca, ma nezna se upravo kada. Grb ove porodice biase gola ruka, koja na modrom polju probada macem polumesec.
« Последња измена: Мај 28, 2015, 12:23:51 поподне Бањанска »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #4 послато: Мај 28, 2015, 01:46:43 поподне »
Amicus-e, дали сте икада видели ову варијанту грба венецијанских Црнојевића, коју наводи Кукуљевић Сакцински?

...otide jedna grana Crnovicah stanovati u Mletke, koja sе tu i dokonca, ma nezna se upravo kada. Grb ove porodice biase gola ruka, koja na modrom polju probada macem polumesec.

Да, видео сам, налази се у једном млетачком грбовнику, зашто питате? Не знам сад на памет како се зове, али имам прибележено, ако вас занима потражићу.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #5 послато: Мај 28, 2015, 01:54:01 поподне »
Да, видео сам, налази се у једном млетачком грбовнику, зашто питате? Не знам сад на памет како се зове, али имам прибележено, ако вас занима потражићу.
То би било стварно супер :) Велико хвала унапред! Поље интересовања су ми и Црнојевићи, јер до сада није систематски урађен родослов појединих грана, осим евентуално главне вертикале.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #6 послато: Мај 28, 2015, 02:41:34 поподне »
То би било стварно супер :) Велико хвала унапред! Поље интересовања су ми и Црнојевићи, јер до сада није систематски урађен родослов појединих грана, осим евентуално главне вертикале.

Тај грб ми је био познат, али нисам био сигуран одмах да вам кажем да ли је црнојевићки или кастриотићевски, а конкретно у том грбовнику приписан је Кастриотићима. Ево у прилогу тог грба:



У истом грбовнику налази се и грб Црнојевића, али стандардан, онакав каквог смо навикли да га срећемо.



Реч је иначе о Зборнику грбова племићких породица Венеције или у оригиналу како стоји Famiglie nobili di Venezia.

http://opac.casanatense.it/Record.htm?Record=19917180124917353629

Дакле, тај грб постоји, али не знамо за пример где је приписан Црнојевићима, осим тог навода Сакцинског, који верно описује приложени грб.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #7 послато: Мај 28, 2015, 04:46:04 поподне »
Тај грб ми је био познат, али нисам био сигуран одмах да вам кажем да ли је црнојевићки или кастриотићевски, а конкретно у том грбовнику приписан је Кастриотићима. Ево у прилогу тог грба:
У истом грбовнику налази се и грб Црнојевића, али стандардан, онакав каквог смо навикли да га срећемо.
Реч је иначе о Зборнику грбова племићких породица Венеције или у оригиналу како стоји Famiglie nobili di Venezia.
Дакле, тај грб постоји, али не знамо за пример где је приписан Црнојевићима, осим тог навода Сакцинског, који верно описује приложени грб.

Велико хвала на труду Amicus-e, било би интересантно, ако је једна грана Кастриотића имала овај грб, под условом да, грбослов није нешто при сликању побркао. Исто је и чињеница је да је тинктура првобитног тј. оригиналног грба Кастриотића, црни двоглави орао на златној подлози. 
И овај приложени грб ме у први мах подсетио на херцеговачку тематику.












Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #8 послато: Мај 28, 2015, 06:56:20 поподне »
Велико хвала на труду Amicus-e, било би интересантно, ако је једна грана Кастриотића имала овај грб, под условом да, грбослов није нешто при сликању побркао. Исто је и чињеница је да је тинктура првобитног тј. оригиналног грба Кастриотића, црни двоглави орао на златној подлози. 
И овај приложени грб ме у први мах подсетио на херцеговачку тематику.

На Крстарици је било пар расправа на тему грба Кастриотића и тамо је више мање било изложено све чиме се тренутно располаже. Овај грб као такав јавља се само у том једном нама доступном извору. Кад бисмо знали где је Сакцински видео свој примерак, знали бисмо и ком извору да дамо првенство, а нема сумње да је у питању нечија грешка.

Колико је мени познато, Црнојевићи нису имали нека велика варирања на тему грба, док је код Кастриота прича сасвим другачија.

Јасно да овај грб подсећа такође на херцеговачку тематику, али у принципу хтела се истаћи опредељеност породица за борбу против ислама.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #10 послато: Јун 25, 2015, 08:31:35 поподне »
Хвала Тимар на линку! Збиља лепи грбови Ободрида и Сораба,као и легендарни франачки грб са три жабе на плавом пољу (по легенди првобитни грб Меровинга) из кога ће трансформацијом (по сличној силуети) настати француски (три љиљана на плавом пољу).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #11 послато: Јун 25, 2015, 09:19:49 поподне »
https://www.scribd.com/doc/102396990/Djakomo-Fontana-Grbovnik-1605-Godine-u-Kome-Su-i-Grbovi-Srpskih-Zemalja

То је грбовник из Библиотеке Естенсе у Модени. У истој библиотеци чува се један од недавно откривених преписа илирског грбовника по месту назван Модеснки грбовник (или како га прецизније зовемо Моденски препис Илирског грбовника).

Мени су ту најзанимљивији били грбови Вандалије, Помераније, Сорабије, јер све их прати мотив пропетог грифона. Мало сам то истраживао, па сам дошао до закључка да је тај мотив у европској хералдици нарочито присутан на том простору, али нисам се после детаљније бавио питањем како је настао.

Наравно, за нас је код Ђакома Фонтане посебно интересантан грб Константинопољског царства, где су оцила изражена на посебно специфичан начин, онако како их срећемо на грбу Србије из Илирског грбовника.

Ту је и грб Сфондратија који имају везе са напуљским маркизима Радуловићима, као и грб напуљских Кастриотића.

Италијани уопште имају велико хералдичко наслеђе, али веома мали део тога је широко доступан, јер већина онога што су издали као репринте досеже неке баснословне цене, које понекад изгледају више него такав рукопис на црном тржишту.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #12 послато: Јун 25, 2015, 09:39:55 поподне »
То је грбовник из Библиотеке Естенсе у Модени. У истој библиотеци чува се један од недавно откривених преписа илирског грбовника по месту назван Модеснки грбовник (или како га прецизније зовемо Моденски препис Илирског грбовника).

Мени су ту најзанимљивији били грбови Вандалије, Помераније, Сорабије, јер све их прати мотив пропетог грифона. Мало сам то истраживао, па сам дошао до закључка да је тај мотив у европској хералдици нарочито присутан на том простору, али нисам се после детаљније бавио питањем како је настао.

Наравно, за нас је код Ђакома Фонтане посебно интересантан грб Константинопољског царства, где су оцила изражена на посебно специфичан начин, онако како их срећемо на грбу Србије из Илирског грбовника.

Ту је и грб Сфондратија који имају везе са напуљским маркизима Радуловићима, као и грб напуљских Кастриотића.

Италијани уопште имају велико хералдичко наслеђе, али веома мали део тога је широко доступан, јер већина онога што су издали као репринте досеже неке баснословне цене, које понекад изгледају више него такав рукопис на црном тржишту.

Gрифон је моћан симбол, штета што он као и бивоља глава у актуелном покрајинском грбу Мекленбург- Форпомерна (Mecklenburg-Vorpommern) имају другачију тинктуру. За мене ће остати вечно у сећању када се грб Константинопољског царства виорио 90-година на скуповима Леге Норд Умберта Босиа на северу Италије.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #13 послато: Јун 25, 2015, 11:09:17 поподне »
Gрифон је моћан симбол, штета што он као и бивоља глава у актуелном покрајинском грбу Мекленбург- Форпомерна (Mecklenburg-Vorpommern) имају другачију тинктуру. За мене ће остати вечно у сећању када се грб Константинопољског царства виорио 90-година на скуповима Леге Норд Умберта Босиа на северу Италије.

Такође је занимљив и грб Славоније Мора Балтичкога, на коме је приказано змајевито чудовиште виверн. Код нас га је први увео, мислим Витезовић, и то као златног на црвеном штиту. У неким европским, пре свега немачким грбовницима, виверн је плав на златном штиту.

Виверн је и чудовиште на грбу Качића из Илирског грбовника. О њима је писао Виктор Дуишин у Гласнику хералдике. Мада вероватно има и код Рудића у његовој Властели Илирског грбовника.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #14 послато: Јун 25, 2015, 11:38:50 поподне »
Такође је занимљив и грб Славоније Мора Балтичкога, на коме је приказано змајевито чудовиште виверн. Код нас га је први увео, мислим Витезовић, и то као златног на црвеном штиту. У неким европским, пре свега немачким грбовницима, виверн је плав на златном штиту.

Виверн је и чудовиште на грбу Качића из Илирског грбовника. О њима је писао Виктор Дуишин у Гласнику хералдике. Мада вероватно има и код Рудића у његовој Властели Илирског грбовника.

Мотив василиска у грбовима је збиља редак, осим код Качића видех га само код породице Bonconpagni-Ludovisi (Папа Гргур XIII), града Базела и Велса (Wales). Нема везе са овом темом али наводим, док гледах грб Вандалије сетих се данашње Небојшине карте распрострањености I2 Din N и приметих да Динарик Север има и у Тунису, баш регион који су освојили Вандали 435г.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О хералдици
« Одговор #15 послато: Јун 26, 2015, 08:42:07 пре подне »
Мотив василиска у грбовима је збиља редак, осим код Качића видех га само код породице Bonconpagni-Ludovisi (Папа Гргур XIII), града Базела и Велса (Wales). Нема везе са овом темом али наводим, док гледах грб Вандалије сетих се данашње Небојшине карте распрострањености I2 Din N и приметих да Динарик Север има и у Тунису, баш регион који су освојили Вандали 435г.

Сјајна књига, нема шта.
Грбови Вандала и Поморја (Помераније) су готово идентични. А има мишљења по којем назив Вандали заправо потиче од Венда, северних Словена. Не знам каква је заступљеност Р1а у том делу северне Африке.
Била је на "хисторију" пре пар година одлична емисија о Вандалима у којој се доказује да они нису били такви дивљаци како их приказују неки извори. Били су ратници, освајачи, али су имали и прилично висок ниво културе.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #16 послато: Јун 26, 2015, 05:42:38 поподне »
Мотив василиска у грбовима је збиља редак, осим код Качића видех га само код породице Bonconpagni-Ludovisi (Папа Гргур XIII), града Базела и Велса (Wales). Нема везе са овом темом али наводим, док гледах грб Вандалије сетих се данашње Небојшине карте распрострањености I2 Din N и приметих да Динарик Север има и у Тунису, баш регион који су освојили Вандали 435г.

Виверн и василиск нису иста чудовишта. Василиск за разлику од виверна има главу петла. Осим код Качића, виверн се налази и на грбу Дињичића, такође из Илирског грбовника.

Немам сад времена, али потражићу једну своју старију дискусију о грбовима Вандалије и Помераније, па ћу поставити овде.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #17 послато: Јун 26, 2015, 05:57:57 поподне »
Виверн и василиск нису иста чудовишта. Василиск за разлику од виверна има главу петла. Осим код Качића, виверн се налази и на грбу Дињичића, такође из Илирског грбовника.

Немам сад времена, али потражићу једну своју старију дискусију о грбовима Вандалије и Помераније, па ћу поставити овде.

У праву сте, ако змај нема главу петла онда није василиск, па чак и када је као василиск блазониран.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #18 послато: Јун 26, 2015, 06:22:36 поподне »
И наравно виверн за разлику од змаја увек има две ноге :)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #19 послато: Јун 26, 2015, 11:17:11 поподне »
И наравно виверн за разлику од змаја увек има две ноге :)

Управо тако Бањанска! ;)

Што се тиче блазона, блазон (текст) увек има предност над емблазоном (сликом). Наравно, претпоставља се да је блазон старији од емблазона. Ако није, онда емблазон треба да протумачи хералдичар, како би опис верно пратио описано.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #20 послато: Јул 01, 2015, 11:47:47 поподне »
Немам сад времена, али потражићу једну своју старију дискусију о грбовима Вандалије и Помераније, па ћу поставити овде.

Дакле, оно на шта сам овде мислио односило се на могуће изворе грба Сорабије (Sorbia · Bojka · Serbja · Sorabi) који се јавља у Грбовнику Ђакома Фонтане (1605) и Грбовнику фра Анђела Марије (XVIII век).



Извор: Insegne di varii prencipi et case illustri d'Italia e altre provincie



Извор: Araldo nel quale si vedono delineate e colorite le armi de' potentati e sovrani d'Europa...

У истим грбовницима налазе се још и грбови Помераније и Вандалије.







Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #21 послато: Јул 01, 2015, 11:50:11 поподне »
Као што видимо, главни мотив на на свим овим грбовима је грифон. Према томе, имамо, Сорабију, Померанију и Вандалију.

А говорећи о грбу Славоније Мора Балтичкога, ево примера о коме говорах раније, где је тај грб представљен златним виверном на плавом штиту.



Извор: BSB cod. icon. 326

О грифону у европској хералдици мислим да је најбоље прочитати чланак The Griffin bird. Ево карте са убификованим местима која у свом грбу имају грифона.




Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #22 послато: Јул 06, 2015, 09:47:48 поподне »
Интересантан је наведени квадрирани грб Далмације, где је у трећем пољу грб Рашке.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #23 послато: Јул 07, 2015, 03:22:59 поподне »
Интересантан је наведени квадрирани грб Далмације, где је у трећем пољу грб Рашке.

Да, то је грб Далмације из времена Млетачке републике, а у чијем трећем пољу стоје три црне потковице на златном пољу. Недавно баш нађох тај грб у боји, а иначе може да се нађе у Розенфелдовом Грбовнику Далмације. Ако стигнем скенираћу нам тај грб у боји што нађох. Иначе, о том грбу Рашке писано је у првом делу чланка о Уфенбаховом грбовнику, који је објављен 2013. године у Зборнику "Оцило", који објављује Друштво српских грбоносаца "Милош Обилић".

Тамо, у примеру Уфенбаховог грбовника, тај грб је приписан Господару Рудника у Србији, и за разлику од овог грба Рашке на грбу Даламције из времена Млетачке републике, потковице су сребрне на златном. Та комбинација је у хералдици недопустива, и од познатих грбова такав преседан имамо само у грбу Краља Јерусалима, а у случају Уфенбаха поред грба Господара Рудника исти преседан је направљен и код Грофа Новог Брда, где су исте шарже, али су потковице златне уместо сребрне, а штит сребрн уместо од злата.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #24 послато: Јул 07, 2015, 07:12:12 поподне »
Та комбинација је у хералдици недопустива, и од познатих грбова такав преседан имамо само у грбу Краља Јерусалима, а у случају Уфенбаха поред грба Господара Рудника исти преседан је направљен и код Грофа Новог Брда, где су исте шарже, али су потковице златне уместо сребрне, а штит сребрн уместо од злата.

Приликом расправе око грба Новаковића, ви сте навели Господара Рудника и Грофа Новог Брда, који би по мојој  предпоставци био (на жалост од наших медиевалиста маргинализован), мистериозни "господар и кнез новобрдски" Михајло Комнен Црнојевић из 1502г.

Интересантно да се пар деценија (1556-1565) касније на историјској сцени још један мистериозни Михајло Црнојевић ("il Cernovichio") појављује, у улози тајног агента немаког цара Максимилијана II и његовог брата Фердинанда I, при Порти код султана Сулејмана.  Он је остао запамћен, зато што је лично 4. Фебруара 1565г. у име Цара Максимилијана уручио ( исплатио) Султану Сулејману двогодишњи аустријски харач у фантастичном износу од 90.000 дуката.

[/URL][/img]

https://books.google.de/books?id=SrUNi2m_qZAC&lpg=PA844&dq=michel%20cernovichio&hl=de&pg=PA844#v=onepage&q=michel%20cernovichio&f=false

Kenneth Meyer Setton , The Papacy and the Levant, 1204-1571
J. Zontar, Michael Cernovic, Geheimagent Ferdinands I und Maximilians II und seine Berichterstattung, in «Mitteilungen der òsterreichischen Staatsarchiv», XXIV (1971), pp. 169- 222; id

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #25 послато: Јул 07, 2015, 07:52:06 поподне »
Приликом расправе око грба Новаковића, ви сте навели Господара Рудника и Грофа Новог Брда, који би по мојој  предпоставци био (на жалост од наших медиевалиста маргинализован), мистериозни "господар и кнез новобрдски" Михајло Комнен Црнојевић из 1502г.

Интересантно да се пар деценија (1556-1565) касније на историјској сцени још један мистериозни Михајло Црнојевић ("il Cernovichio") појављује, у улози тајног агента немаког цара Максимилијана II и његовог брата Фердинанда I, при Порти код султана Сулејмана.  Он је остао запамћен, зато што је лично 4. Фебруара 1565г. у име Цара Максимилијана уручио ( исплатио) Султану Сулејману двогодишњи аустријски харач у фантастичном износу од 90.000 дуката.



https://books.google.de/books?id=SrUNi2m_qZAC&lpg=PA844&dq=michel%20cernovichio&hl=de&pg=PA844#v=onepage&q=michel%20cernovichio&f=false

Kenneth Meyer Setton , The Papacy and the Levant, 1204-1571
J. Zontar, Michael Cernovic, Geheimagent Ferdinands I und Maximilians II und seine Berichterstattung, in «Mitteilungen der òsterreichischen Staatsarchiv», XXIV (1971), pp. 169- 222; id

Тешко да би се иједан од поменутих грбова могао приписати Михаилу Комнену Црнојевићу, јер сам Уфенбахов грбовник датира се бар један век раније (1390/1410), при чему се они који су га истраживали слажу у претпоставци да је реч о препису још старијег грбовника, највероватније писаног у време живота кнеза Лазара Хребељановића.



Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #26 послато: Јул 07, 2015, 08:14:06 поподне »
У праву сте!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #27 послато: Јул 07, 2015, 11:23:12 поподне »
Нашао сам баш недавно једну карту са земљама Млетачке републике и њиховим грбовима. Поред осталих види се и велики дуждов грб са поменутим грбом Далмације, а на самој карти види се Далмација тог времена.

Carte de geographie des differents etats de la republique de Venise ; l'abregé de son gouvernement politique et ecclesiastique, et les etats où elle à porté la gloire de ses armes ; Kartenmaterial ; avec privilege de nosseigneurs les etats de Hollande et de West-Frize (1705-1739).



Рекао бих да је овде ипак најзанимљивије питање откуд Млецима тај грб Рашке? Јер они га користе тек у XVII веку, а он се први пут јавља највероватније већ крајем XIV века. Мени је познат само још један пример где се јавља грб са потковицама приписан неком господару у Србији, али то је грб са златним потковицама приписан Грофу Новог Брда, и тај грб потиче из прве половине XVI века.

Шта је било раније, и како је грб једног локалног господара постао грбом целе једне области, остаје отворено питање. Наравно, нема сумње да је из сличног извора посуђен и грб Рашке приказан у Илирском грбовнику, који је писан још крајем XVI века, и на коме су сребрне потковице на плавом.



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: О хералдици
« Одговор #28 послато: Јул 10, 2015, 10:19:34 поподне »
Грбови најзначајнијих српских племићких породица у задарско-книском крају:
1.Јанковићи од Ислама
2.Зовинићи
3.Смиљанићи
4.Кнежевићи из Оћестова
5.Синобади кнински
https://www.scribd.com/doc/15559117/Grbovi-Najznacajnijih-Srpskih-Plemickih-Porodica-u-Zadarsko-Kninskom-Kraju

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #29 послато: Фебруар 22, 2017, 11:06:58 пре подне »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #30 послато: Фебруар 23, 2017, 03:14:44 поподне »
Пошто доживљавам ову тему као место на форуму за дискусију о општим хералдичким темама, отворио бих питање о једном од основних хералдичких правила које ми је магловито и не баш јасно. Често се може прочитати како право на употребу грба стичу сви потомци армигера. Шта тачно значи ова тврдња у пракси и како је ви разумете?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #31 послато: Фебруар 23, 2017, 10:25:44 поподне »
Пошто доживљавам ову тему као место на форуму за дискусију о општим хералдичким темама, отворио бих питање о једном од основних хералдичких правила које ми је магловито и не баш јасно. Често се може прочитати како право на употребу грба стичу сви потомци армигера. Шта тачно значи ова тврдња у пракси и како је ви разумете?

Грбом се између осталог истиче и својеврсна припадност армигеру. Право на истицање те припадности кроз форму грба имају сва његова законита деца. Не заборавимо да право на употребу грба стиче и жена армигера ступањем у брак. Ти грбови се истина диференцирају, женски представом на једном од женских штитова, а потомака кроз не баш савршен и до краја развијен систем каденци.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #32 послато: Фебруар 23, 2017, 10:49:28 поподне »
Шта тачно значи ова тврдња у пракси и како је ви разумете?

Најпростије објашњење (бар како сам ја разумео) је да се практично ставља знак једнакости између категорија лични грб и породични грб.

...кроз не баш савршен и до краја развијен систем каденци.

Нажалост да.  :-\

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #33 послато: Фебруар 23, 2017, 11:46:46 поподне »
Најпростије објашњење (бар како сам ја разумео) је да се практично ставља знак једнакости између категорија лични грб и породични грб.

Нажалост да.  :-\

Управо то ме и збуњује. Једна је ствар истицати грб претка уз навођење да је њему припадао а сасвим друга ако се тај грб третира као лични. Јер шта бива ако армигер има више мушких потомака и сви желе да користе грб армигера као лични? Произилази да на то имају право. А системи каденције више нису обавезни чак ни у Енглеској.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #34 послато: Фебруар 24, 2017, 01:01:20 пре подне »
Управо то ме и збуњује. Једна је ствар истицати грб претка уз навођење да је њему припадао а сасвим друга ако се тај грб третира као лични. Јер шта бива ако армигер има више мушких потомака и сви желе да користе грб армигера као лични? Произилази да на то имају право. А системи каденције више нису обавезни чак ни у Енглеској.

Грб је лични док је жив онај који га је први понео, касније то постаје породична традиција. Право наследства грба свакако се може продужити само у једној линији, јер све друго крши такође основно хералдичко правило да не могу постојати два армигера са истим грбом. Наравно, ако имамо случај строгог придржавања овог принципа кроз генерације, грб бива претрпан знацима каденце, и самим тим у другој или трећој генерацији, већ губи смисао.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #35 послато: Фебруар 25, 2017, 01:01:56 поподне »
Грб је лични док је жив онај који га је први понео, касније то постаје породична традиција. Право наследства грба свакако се може продужити само у једној линији, јер све друго крши такође основно хералдичко правило да не могу постојати два армигера са истим грбом. Наравно, ако имамо случај строгог придржавања овог принципа кроз генерације, грб бива претрпан знацима каденце, и самим тим у другој или трећој генерацији, већ губи смисао.

Тако и ја разумем правило наслеђивања грба, али онда често понављана тврдња да сви потомци армигера стичу право на коришћење његовог грба није тачна и само збуњује. Исправно би било рећи да један од свих потомака армигера може наследити грб. Остали потомци могу да користе елементе тог грба само у некој модификованој форми.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #36 послато: Фебруар 25, 2017, 01:08:55 поподне »
Тако и ја разумем правило наслеђивања грба, али онда често понављана тврдња да сви потомци армигера стичу право на коришћење његовог грба није тачна и само збуњује. Исправно би било рећи да један од свих потомака армигера може наследити грб. Остали потомци могу да користе елементе тог грба само у некој модификованој форми.



Мени је веома симпатична диференцијација грба нпр. по челенци...штит остаје исти док би челенка вршила ту улогу да прикаже ко је ко.
Једноставно и ефикасно.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #37 послато: Фебруар 25, 2017, 01:28:56 поподне »
Мени је веома симпатична диференцијација грба нпр. по челенци...штит остаје исти док би челенка вршила ту улогу да прикаже ко је ко.
Једноставно и ефикасно.

Да, то је једно од практичних речења за које видим да има доста поборника међу нашим љубитељима хералдике. Проблематично је јер не дозвољава самостално истицање штита као грбовног знамења армигера већ се увек мора приказивати и челенка, односно велики грб, како би се јасно знало о ком грбоносцу се ради.
Kамене рабъ и госодинъ

mladjo

  • Гост
Одг: О хералдици
« Одговор #38 послато: Фебруар 25, 2017, 01:42:13 поподне »
Да, то је једно од практичних речења за које видим да има доста поборника међу нашим љубитељима хералдике. Проблематично је јер не дозвољава самостално истицање штита као грбовног знамења армигера већ се увек мора приказивати и челенка, односно велики грб, како би се јасно знало о ком грбоносцу се ради.


Мени искрено речено смета што по важећем систему, штит после пар генерација се драстично мјења у односу на првобитни, па се тако у неком погледу губи та јасна спона и однос унутар породице.
Хералдика ће се сигурно знати прилагоди овим новим правила, по којима би челенка играла ту важну улогу, ипак еволуирање хералдике и прилагођавање времену ”у коме живи” је неизбјежно, макар тако ја мислим.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #39 послато: Фебруар 25, 2017, 01:52:07 поподне »

Мени искрено речено смета што по важећем систему, штит после пар генерација се драстично мјења у односу на првобитни, па се тако у неком погледу губи та јасна спона и однос унутар породице.
Хералдика ће се сигурно знати прилагоди овим новим правила, по којима би челенка играла ту важну улогу, ипак еволуирање хералдике и прилагођавање времену ”у коме живи” је неизбјежно, макар тако ја мислим.

Све си у праву, само се плашим да се до неког елегантног решења диференцијације међу наследницима које би помирило и решило недостатке познатих система неће баш тако лако доћи.
Помало личи на решавање проблема означавања хаплогрупа.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #40 послато: Фебруар 25, 2017, 02:01:15 поподне »
Мени је веома симпатична диференцијација грба нпр. по челенци...штит остаје исти док би челенка вршила ту улогу да прикаже ко је ко.
Једноставно и ефикасно.

Како време пролази и ја сам све већи поборник ове диференцијације. Можда би је требало усталити у нашој хералдици, али ми нажалост немамо неки јединствени хералдички ауторитет који би донео ову обавезујућу одлуку.
 
Мени искрено речено смета што по важећем систему, штит после пар генерација се драстично мјења у односу на првобитни, па се тако у неком погледу губи та јасна спона и однос унутар породице.

Шкотски систем каденције је за нијансу бољи од енглеског али се и код њега временом јавља овај проблем.

Све си у праву, само се плашим да се до неког елегантног решења диференцијације међу наследницима које би помирило и решило недостатке познатих система неће баш тако лако доћи.
Помало личи на решавање проблема означавања хаплогрупа.

Нажалост да.   :(

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #41 послато: Фебруар 25, 2017, 03:57:33 поподне »
Иако визуелно изгледа као добро решење, диференцијација кроз челенку није хералдички ваљано решење, и стога сам против таквога решења.

Треба трагати за решењем на штиту. Размишљао сам и сам небројено пута како то на елегантан начин решити, али очигледно није довољно, но у исто време мора се имати на уму да маневарски простор ограничава ивица штита.

Изван тога, отприлике, и изван је хералдике. :P



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #42 послато: Фебруар 25, 2017, 04:22:59 поподне »
Иако визуелно изгледа као добро решење, диференцијација кроз челенку није хералдички ваљано решење, и стога сам против таквога решења.

Треба трагати за решењем на штиту. Размишљао сам и сам небројено пута како то на елегантан начин решити, али очигледно није довољно, но у исто време мора се имати на уму да маневарски простор ограничава ивица штита.

Изван тога, отприлике, и изван је хералдике. :P

Делим твој став.
Требало би можда разликовати породични и лични штит. Породични је наслеђе, оно што деле сви потомци армигера којег желе да следе. Лични је индивидуални и требао би некако указати на везу са породичним.
Ево једног решења о којем ја тренутно размишљам:


Дакле, део штита исти за све и везан за породични грб, остатак простора "по жељи".

Има и ово решење својих недостатака јер смањује маневарски простор за креативни изражај и чини да грбови делују "штанцовано" тј. шаблонски.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #43 послато: Фебруар 25, 2017, 05:02:55 поподне »




У сваком случају интересантна идеја без обзира на недостатке.   :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #44 послато: Фебруар 25, 2017, 05:16:34 поподне »
Велиборе, не знам да ли си гледао грбовне повеље на сајту ЦЗИПМ. Припадници породице Стевановић су користили сличо хералдичко решење што се тиче грбовних знамења.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #45 послато: Фебруар 25, 2017, 05:27:27 поподне »
Велиборе, не знам да ли си гледао грбовне повеље на сајту ЦЗИПМ. Припадници породице Стевановић су користили сличо хералдичко решење што се тиче грбовних знамења.

Да, познато ми је да неке фамилије користе овакав приступ. Нисам то ја измислио :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #46 послато: Фебруар 25, 2017, 07:00:27 поподне »
Делим твој став.
Требало би можда разликовати породични и лични штит. Породични је наслеђе, оно што деле сви потомци армигера којег желе да следе. Лични је индивидуални и требао би некако указати на везу са породичним.
Ево једног решења о којем ја тренутно размишљам:


Дакле, део штита исти за све и везан за породични грб, остатак простора "по жељи".

Има и ово решење својих недостатака јер смањује маневарски простор за креативни изражај и чини да грбови делују "штанцовано" тј. шаблонски.

Сваки грб је лични, а породични се диференцира према постојећем систему диференцијације... тако да би у начелу само на основу каденце могао разлучити да ли је реч о "личном" или "породичном" грбу.

Иначе, лепо си ово нацртао, мада као што и сам видиш, премало простора остаје изворном грбу. Маршаловање не долази у обзир... глава штита, такође није решење... кантон, такође... убацивање грба као у случају старог грба Мириловић, опет није, то је заузето из другога разлога... треба се вратити међу штиво, и потражити, има ли нека "рупа" која би се могла искористити за елегантније решење питања каденце. :)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #47 послато: Фебруар 25, 2017, 08:16:38 поподне »
треба се вратити међу штиво, и потражити, има ли нека "рупа" која би се могла искористити за елегантније решење питања каденце. :)

Ја сам за то да сваки члан породице изабере своју ознаку каденције која ће бити јединствена "налепница" на хералдичком породичном штиту. Она се не би преносила на нове генерације. Потомци би изабрали своју нову јединствену ознаку коју би стављали на породични грб. Једном искоришћени симболи каденце се не би могли поново користити међу следећим генерацијама. Те ознаке би значи заувек биле повучене из употребе у дотичној породици, као што се неки бројеви дресова заувек повлаче из употребе у NBA лиги.  ;D  Што се тиче линије најстаријег сина, правила би се могла задржати у смислу да се преноси један те исти штит без додате каденце, мада и ту би се могло применити правило произвољног симбола (ту сам неодлучан  :) ).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #48 послато: Фебруар 25, 2017, 08:37:09 поподне »
Али ево, шта и како додати на Михићев грб, а да се не наруши композиција грба? :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #49 послато: Фебруар 25, 2017, 08:48:57 поподне »
Ја сам за то да сваки члан породице изабере своју ознаку каденције која ће бити јединствена "налепница" на хералдичком породичном штиту. Она се не би преносила на нове генерације. Потомци би изабрали своју нову јединствену ознаку коју би стављали на породични грб. Једном искоришћени симболи каденце се не би могли поново користити међу следећим генерацијама. Те ознаке би значи заувек биле повучене из употребе у дотичној породици, као што се неки бројеви дресова заувек повлаче из употребе у NBA лиги.  ;D  Што се тиче линије најстаријег сина, правила би се могла задржати у смислу да се преноси један те исти штит без додате каденце, мада и ту би се могло применити правило произвољног симбола (ту сам неодлучан  :) ).

Ја лично не волим каденце. Изгледају ми као кад су некад давно старије жене стављале миље на телевизор, па буде прекривен горњи део екрана.  ;D

Блокирају ми поглед на штит, и не дозвољавају ми да уживам у његовој хералдичкој лепоти.

Зато се ја залажем за челенку, а да штит остане исти; или уз мање промене, као што је, рецимо, Велибор урадио за више чланова породице.

Једноставно, не волим кад нешто прекрива штит, као рецимо у овом случају:


(Знам да није јасно да ли је овај грб уопште и икад био у употреби; узео сам га само као пример.)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #50 послато: Фебруар 26, 2017, 12:03:56 пре подне »
Проблем може настати ако се из генерације у генерацију штит превише оптерети разним симболима каденце, али један скроман симбол не може пуно да шкоди. Он би био последњи слој "лепљења" елемената на штит и могао би ићи преко шаржи. Такође би био ослобођен правила тинтуре (као што је и до сада био случај). Навешћу пример грба мог мађег брата (слика доле). Добро, у овом случају је коришће енглески систем ознаке за другог по реду сина, али је ту у суштии могао ићи било који симбол уместо полумесеца. Нарушавање композиције грба је релативно минимално и сасвим довољно за диференцијацију. Замишљао сам систем где се не би додавали ови симболи каденце из генерације у генерацију, већ би био мењан само тај један централни симбол.
Слика:


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #51 послато: Март 06, 2017, 10:35:35 поподне »
Протеклих дана била је најављена изложба у Белом Двору, на тему хералдичког наслеђа Карађорђевића, али нажалост недоступна широј јавности у сваком смислу.

ИЗЛОЖБА ЗА ЉУБИТЕЉЕ ХЕРАЛДИКЕ НА БЕЛОМ ДВОРУ






Нисмо довољно велики љубитељи хералдикe. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #52 послато: Март 06, 2017, 10:38:45 поподне »


Овај тањир има Грујићеву верзију грба. То је неки нови тањир, није историјски?
Или су прештампавали грбове преко амблема СФРЈ, који су се налазили широм целог Белог двора?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #53 послато: Март 06, 2017, 10:49:00 поподне »
Овај тањир има Грујићеву верзију грба. То је неки нови тањир, није историјски?
Или су прештампавали грбове преко амблема СФРЈ, који су се налазили широм целог Белог двора?

Да, ово је несумњиво Грујићев емблазон, као што га има и посвуда даље.

Занимљив је стег на другој слици, то је заправо стег са грбом који си ти поставио неки дан, пар постова изнад. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #54 послато: Март 06, 2017, 11:16:26 поподне »
Да, ово је несумњиво Грујићев емблазон, као што га има и посвуда даље.

Занимљив је стег на другој слици, то је заправо стег са грбом који си ти поставио неки дан, пар постова изнад. ;)

Мислио сам да ти грбови Томислава и Андреја нису никад коришћени. Чини ми се да је ово Томиславов.
Нешто ми се чини да је цела ова изложба пуна савремених ствари, а поготово стегови. На линку се виде и савремене стандарте краља Петра II с Грујићевим емблазоном.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #55 послато: Март 06, 2017, 11:20:25 поподне »
Мислио сам да ти грбови Томислава и Андреја нису никад коришћени. Чини ми се да је ово Томиславов.
Нешто ми се чини да је цела ова изложба пуна савремених ствари, а поготово стегови. На линку се виде и савремене стандарте краља Петра II с Грујићевим емблазоном.

Има ту свега, а има и неких важних ствари, али то нисмо били у прилици да видимо, а ови службени фотографи, шта знају шта је на изложби било најважније. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #56 послато: Март 14, 2017, 01:15:00 поподне »
Упознајмо се мало са хералдичким називима тинктура. :)



А ево и објашњења зашто су ти називи дати у три колоне. ;)



Извор: Alexander Nisbet, A system of heraldry, speculative and practical, with the true art of blazon, according to the most approved heralds in Europe, Edinburgh, 1816, pg. 15-16



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #57 послато: Март 14, 2017, 03:01:52 поподне »
Упознајмо се мало са хералдичким називима тинктура. :)

Интересантно. Мада, нисам приметио да је ово precious stones и planets заживело у пракси... 

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #58 послато: Март 14, 2017, 05:37:19 поподне »
Интересантно. Мада, нисам приметио да је ово precious stones и planets заживело у пракси...

Нисбет се очигледно не би сложио с том констатацијом. ;D

А ово последње и није могло у неком ширем друштву да се устали, пошто је тог друштва једноставно било мало, а и питање је у коликом обиму је ово уопште и било прихваћено као хералдичко решење?



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #59 послато: Мај 16, 2017, 07:04:21 поподне »
Наш Шали Ебдо је објавио чланак о значењу неких симбола, па препоручујем хералдичкој јавности да се упознају са најновијим открићима Информера. ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #60 послато: Мај 16, 2017, 07:34:33 поподне »
Наш Шали Ебдо је објавио чланак о значењу неких симбола, па препоручујем хералдичкој јавности да се упознају са најновијим открићима Информера. ;D

Не знам шта је горе - сам текст или чињеница да је пун правописних грешака...
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #61 послато: Мај 17, 2017, 12:28:56 пре подне »
Наш Шали Ебдо је објавио чланак о значењу неких симбола, па препоручујем хералдичкој јавности да се упознају са најновијим открићима Информера. ;D



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #62 послато: Мај 21, 2017, 05:18:33 поподне »
Занимљив чланак из 1881. године о српском грбу и застави. :)



Аутор Ђорђе Поповић оцила на грбу Србије препознаје као лист богородичина цвета. :)

Иако би се тексту имало шта замерити, овај коментар мислим да је ипак својеврсни куриозитет, јер заиста на неким представљама латица fleur-de-lis, споредне латице изгледју као златно оцило из Охмучевићевог грбовника.
« Последња измена: Мај 21, 2017, 05:21:24 поподне Amicus »



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #63 послато: Мај 23, 2017, 03:04:46 поподне »
САВРЕМЕНА ХЕРАЛДИКА ДОМА КАРАЂОРЂЕВОГ



Хералдика (у ширем смислу) Краљевске породице Карађорђевић је живо и активно историјско и лично послање. Она је непрекинута симболичка веза између Дома Карађорђевог и Србије и свих земаља којима је Дом владао у делу нововековне историје кад би Српство (у ширем смислу) било самосвесно и самоорганизовано. Као таква, она је културно добро од највеће вредности (сада полицентричног) друштва које себе препознаје и описује као српско и које део свог послања слободном вољом завештава Краљевском дому на представљање...

Више на сајту.

Извор: RoyalFamily.org



Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: О хералдици
« Одговор #64 послато: Август 06, 2017, 08:32:15 пре подне »
ХЕРАЛДИКА (нлат. heraldus > njem. Herold: гласник), грбословље; помоћна повијесна знаност која проучава структуру, постанак и развој грбова. У коријену је међународнога назива именица херолд, која је означивала нижега службеника што је на племићким окупљањима најављивао госте.
Грбови су се развили из практичних потреба и испрва су се истицали на војничким штитовима како би се тијеком битке разликовале супротне стране. У том се облику први пут појављују за Прве крижарске војне 1099. С временом су постали насљедни симболи племићких породица, а убрзо су их прихватиле и црквене власти те градови и опћине. До почеткаXIII ст. грб се састојао само од штита, а на њему се обично налазио и неки хералдички лик који је симболизирао ратне потхвате, нпр. Одсјечена глава, мач, лав и сл. Послије се над штит додавала кацига с накитом из које је вирио кратки плашт, а често и точенице, гесла те ознаке чина и достојанства. Изнад грба налазиле су се кадшто и хералдичке круне: грофовска, барунска и племићка.
При изради и упораби грбова поштована су строга хералдичка правила, посебице у раздобљу »живе хералдике« XII-XV ст., а маштовитост, богатство и кићеност уреса досеже врхунац у вријеме барока, па је највећи број грбова и забиљежен у барокној изведби. Описивање грбова према хералдичким правилима назива се блазонирање (франц. blason: грбовни штит): опис почиње од штита, затим се описују хералдички ликови којима је штит означен, а након тога елементи изнад штита (кациге, круне, плаштеви). У хералдици се најчешће рабе црвена, плава, зелена и црна боја те боја злата, односно жута, и боја сребра, односно бијела. Изнимно се појављују и три помоћне боје: љубичаста, наранчаста и боја крзна, тј. смеђа.
У Хрватској се грбови први пут појављују почетком XIII ст. на печатима докумената, а према досадашњим спознајама прва се грбом почела користити породица Шубић из Брибира на ријеци Крки - грб јој је имао црвени штит с црним гаврановим крилом. Приморски су градови били под снажним утјецајем талијанске хералдике, док је на сјеверу Хрватске и у Подунављу превладавао утјецај маџарске и аустријске хералдике.
Заслуге по којима је нетко постао племић могле су бити свјетовне, црквене или војничке нарави, а владари су племство и грб подјељивали повељом која се назива грбовницом (лат. literae armales). Такве повеље настају углавном у вријеме учвршћивања феудалнога сустава у Еуропи у XIV ст., но грбовнице су и у вријеме Хабсбурговаца искључиви начин додјеле племства све до распада Аустро-Угарске 1918. Племство је морало бити и потврђено у сабору те уписано у саборски протокол како би се спријечила кривотворења. Угарске и хрватске грбовнице састављане су углавном на латинском, њемачком и маџарском језику, с тиме да је у Хрватској и Угарској раздобље живе хералдике XV и XVI ст.
Сењанин Павао Риттер Витезовић (1652 - 1713.) написао је први хрватски грбовник Stemmatographiju, у својој је Banologiji усто приказао 62 грба хрватских банова те је био први Хрват који се користио хералдичким називљем. Након њега хералдиком су се бавили Emilij Laszowski, Иван Кукуљевић Сакцински, Иван Бојничић, Виктор Антун Дуишин (најважнији за подунавске Буњевце), Бартол Змајић и др. Најпознатији су хрватски грбовници Охмучевићев из 1590, чији је оригинал изгубљен, али је познато неколико његових пријеписа или копија, затим Палинићев из XVII ст., Фојнички грбовник из XVII ст. те Stemmatographia sive armorum Illyricorum Павла Риттера Витезовића из 1701. Emilij Laszowski био је уредник и покретач хералдичкога листа Витезовић, који је излазио 1903-04. године, а пред Други свјетски рат почео је излазити и Хералдички гласник.
Примјена је грба била вишеструка: истицали су се на најразличитијим умјетничким и упорабним предметима, од печата и новца до медаља и покућства, а осим што су имали декоративну улогу, упућују и на власника објекта, што помаже у одређивању његове старости. Грб као визуални идентитет у средњем вијеку, а посебице у вријеме тзв. живе хералдике, има важност у комуникацији и идентификацији части и статуса те при успостави основних начела у праву и међународној дипломацији.

 ИЗВОР: LEKSIKON PODUNAVSKIH HRVATA - BUNJEVACA I ŠOKACA, Subotica, 2009.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: О хералдици
« Одговор #65 послато: Август 06, 2017, 08:35:06 пре подне »
                                                                     Хералдика у подунавских Буњеваца

Племићки грбови у подунавских Буњеваца могу се групирати према времену стјецања племства у четири скупине: 1446.-1688., 1690.-99., XVII ст. (највише породица племство је добило у том раздобљу) те XVIII ст. Хералдичка анализа буњевачких грбова може помоћи у проучавању прошлости, односно господарских, друштвених и политичких односа који су владали у раздобљима кад су грбови настајали и кад су додјељивани појединим особама.
Грбови су углавном једноставни, без претјераних украса, а на већини је сабља кривошија у оклопљеној десници, што је, иначе, особито карактеристично за босанску хералдику. Грбови који су додјељивани послије одликују се већом стилизацијом и украсима, али и даље у основи имају босанске карактеристике. Највише грбова потјече из раздобља након Карловачкога мира 1699.
Кад је у питању симболика, међу животињама лав по броју премашује све остале: он је најчешћа хералдичка фигура и омиљени хералдички лик. Углавном је приказан у стојећем положају, у десној шапи обично држи неко оружје, најчешће је двореп и с круном на глави. У грбу старе хрватске племићке породице Кнези /Кнезевић/ Кнежевић налази се златан лав са жезлом и св. Јурај, који јаше на коњу и убија змаја. Лав је заступљен и у грбовима породица: Адамовић, Амброзовић, Хорват, Јакопчић, Кнежевић, Ковач, Латиновић, Марковић, Новаковић, Нимчевић, Пиуковић, Сарић, Секулић, Стипановић, Видаковић, Вуковић и др. И вук је типичан хрватски хералдички елемент и углавном је везан за Лику, Славонију и Подунавље (Вуковић). Заступљени су и ликови различитих врста птица, посебице орла. Орао је једноглав и приказан је раширених крила, а на неколико грбова налази се црно орлово крило (Парчетић, Бибић, Иванић, Барић, Амброзовић, Милашин и др.). Већина је буњевачкога племства војничка, па је због тога у грбовима различито оружје: сабље, буздовани, брадве и мачеви те типични животињски и људски ликови оборужани сабљама или мачевима у борбеном ставу. Чест је лик и људска глава набијена на сабљу кривошију, што је симболизирало вјековну борбу против Османлија (Пиласановић, Парчетић, Војнић, Видаковић и др.). Коњ као хералдички лик приказан је у грбовима породица Сучић, Миковић, Рудић и др., а једнорог у грбу породице Брњаковић. Сабља кривошија налази се само у грбовима личких, славонских и подунавских буњевачких часничких обитељи - она не постоји као хералдички симбол у грбовима западноеуропске и средњоеуропске хералдике, гдје је у упораби само равни мач. Сабља је, дакле, типичан хрватски, односно ускочки хералдички лик, који је одатле преузет и у маџарску хералдику.
На неколико грбова приказани су људски ликови, обично мушкарци одјевени у ратничке одоре с оружјем те дијелови људскога тијела, нпр. рука, и то оклопљена или са сабљом кривошијом, а на неколико грбова приказан је и ратник у пуној ратној одори (Амброзовић. Антуновић, Бошњак, Латиновић, Мамужић, Мандић, Миковић, Пиласановић, Парчетић, Пиуковић, Рудић, Секулић, Сучић, Стрилић, Вујевић, Вуковић, Видаковић, Војнић и др.). На појединим су грбовима и ликови небеских појава, најчешће мјесец, полумјесец, звијезде, тробријег и ријека (Ковачић, Војнић, Бабић, Бибић, Буквић и др.). Од мотива из биљнога свијета у хералдици су најчешће заступљени љиљан, ружа, тулипан, крошња дрвета, зелене гране и сноп жита (Бибић, Бабић, Стрилић, Иванић и др.)
Када је ријеч о грбовима Буњеваца као колективитета, хералдички је најзначајнији грб приморских Буњеваца из њихове молбе цару Рудолфу II (1552-1612.), којега је први објавио Emilj Laszowski 1938. На њему се налазе св. Иван Крститељ, који је према традицији Буњевце наговорио на бијег с турскога подручја у кршћанску земљу, и св. Јурај, заштитник војника. У позадини је приказана шума, која је пратила народ тијеком њихових многобројних сеоба у потрази за сигурнијим и бољим увјетима живота, а у хералдичким гредама налази се и сребрна ријека која при дну водоравно пресијеца штит грба, што је највјеројатниије Буна. Из најновијега су раздобља грб, којега је израдио винковачки Буњевац Дубравко Копиловић, који је у приватној упораби и мање је познат, те службени грб буњевачке заједнице у Србији која нијече хрватско подријетло, који је донесен уз потпору мјесних српских повјесничара, а израдио га је српски хералдичар Мирко Стојнић.

                                                                                                                                                                       Е. Љубовић

ИЗВОР: LEKSIKON PODUNAVSKIH BUNJEVACA ŠOKACA, Subotica, 2009.




Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О хералдици
« Одговор #66 послато: Август 22, 2017, 12:23:54 пре подне »
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_personal_coats_of_arms_of_Presidents_of_the_United_States

Занимљив чланак о грбовима председника Сједињених Америчких Држава.
Ево неких:

Џорџ Вашингтон


Двајт Ајзенхауер


Роналд Реган


Идиот који нас је бомбардовао


Џон Кенеди
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: О хералдици
« Одговор #67 послато: Фебруар 22, 2018, 11:11:32 пре подне »
Да ли неко од вас познаје уреднике српске википедије? Тамо постоји чланак под насловом Социјалистичка хералдика-
https://sr.wikipedia.org/wiki/Социјалистичка_хералдика

Постоји социјалистичка амблематика, али не постоји социјалистичака хералдика. Амблеманитика која се развила у земљама примењеног марксизма, настала је управо као негација хералдике. Хералдика подразумева грб, а грб подразумева штит. Ако нема штита, нема ни грба. Ако нема грба, нема ни хералдике.

Овакви неозбиљни чланци само доприносе евидентном паду хералдичке свести и културе код Срба.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #68 послато: Фебруар 22, 2018, 11:49:01 пре подне »
Да ли неко од вас познаје уреднике српске википедије? Тамо постоји чланак под насловом Социјалистичка хералдика-
https://sr.wikipedia.org/wiki/Социјалистичка_хералдика

Постоји социјалистичка амблематика, али не постоји социјалистичака хералдика. Амблеманитика која се развила у земљама примењеног марксизма, настала је управо као негација хералдике. Хералдика подразумева грб, а грб подразумева штит. Ако нема штита, нема ни грба. Ако нема грба, нема ни хералдике.

Овакви неозбиљни чланци само доприносе евидентном паду хералдичке свести и културе код Срба.

Можда Radul може да помогне. :)

Слажем се, ово нема везе с хералдиком, али аутор је вероватно мислио да хералдика подразумева све државне симболе, па је ту корен грешке. Мада, колико се наизглед озбиљно позабавио темом, чуди да је промашио толико у наслову?



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #69 послато: Фебруар 22, 2018, 12:07:27 поподне »
Можда Radul може да помогне. :)

Слажем се, ово нема везе с хералдиком, али аутор је вероватно мислио да хералдика подразумева све државне симболе, па је ту корен грешке. Мада, колико се наизглед озбиљно позабавио темом, чуди да је промашио толико у наслову?

Нису то наши измислили па не треба бити преоштар само према нашима. Такав термин се користи и у другим језицима а ми смо га само превели: https://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_heraldry. У чланку се на почетку јасно каже да термин нема везе са правом хералдиком.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: О хералдици
« Одговор #70 послато: Фебруар 22, 2018, 12:31:28 поподне »
Нису то наши измислили па не треба бити преоштар само према нашима. Такав термин се користи и у другим језицима а ми смо га само превели: https://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_heraldry. У чланку се на почетку јасно каже да термин нема везе са правом хералдиком.

Ствари су врло јасне- хералдика је научна и уметничка дисциплина која се бави грбовима. Грб подразумева штит, и без штита нема грба. А без грба нема ни хералдике. Социјалистичка хералдика постоји само у једном малом и ограниченом броју случајева кад су амблеми у неком облику заджали и штит. Међутим, то је изузетак, а чланак се не бави таквим изузецима, него социјалистичким амблемима у најширем смислу. Зато наслов треба да се промени, јер ствара забуну код читалаца.
« Последња измена: Фебруар 22, 2018, 12:33:17 поподне Paulus »

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: О хералдици
« Одговор #71 послато: Фебруар 22, 2018, 12:35:24 поподне »
Исправио сам текст чланка. Само да уредник исправи наслов, и све је на свом месту.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #72 послато: Фебруар 22, 2018, 12:46:37 поподне »
Исправио сам текст чланка. Само да уредник исправи наслов, и све је на свом месту.

У начелу, за исправку наслова мора се урадити нова страница, а ова обрисати. А и то да ли ће ти исправка остати, питање је... зависи како ће је разумети они који прате измене.



Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: О хералдици
« Одговор #73 послато: Фебруар 22, 2018, 01:53:14 поподне »
У начелу, за исправку наслова мора се урадити нова страница, а ова обрисати. А и то да ли ће ти исправка остати, питање је... зависи како ће је разумети они који прате измене.

На страници под ознаком Разговори објаснио сам који су разлози за измене, и зашто су нужне. А могу да схвате како хоће.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #74 послато: Фебруар 22, 2018, 01:59:17 поподне »
На страници под ознаком Разговори објаснио сам који су разлози за измене, и зашто су нужне. А могу да схвате како хоће.

Ваљано написано. :)
Чекамо реакцију. 8)



Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: О хералдици
« Одговор #75 послато: Август 09, 2018, 10:09:16 поподне »
Једно од основних хералдичких правила је да грб мора бити јединствен, то јест да не постоји други (живи) грбоносац са истим грбом. Чак ни (прворођени) син не може док има живог оца да користи исти грб, већ преко очевог грба има ознаку каденце (да би се разликовао од очевог) па у тренутку смрти оца наслеђује његов грб.

 Што је грб једноставнији то је, логично, већа вероватноћа да је негде на свету неко већ искористио такав грб. На пример, грб господина ђакона Горана Д. Анђелковића, који је крајње једноставан и изузетан  "На пурпурном крст сребрни." (http://www.heraldikasrbija.rs/clanovi-drustva/). Како се у пракси обезбеђује јединственог грба?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #76 послато: Август 09, 2018, 10:38:27 поподне »
Једно од основних хералдичких правила је да грб мора бити јединствен, то јест да не постоји други (живи) грбоносац са истим грбом. Чак ни (прворођени) син не може док има живог оца да користи исти грб, већ преко очевог грба има ознаку каденце (да би се разликовао од очевог) па у тренутку смрти оца наслеђује његов грб.

 Што је грб једноставнији то је, логично, већа вероватноћа да је негде на свету неко већ искористио такав грб. На пример, грб господина ђакона Горана Д. Анђелковића, који је крајње једноставан и изузетан  "На пурпурном крст сребрни." (http://www.heraldikasrbija.rs/clanovi-drustva/). Како се у пракси обезбеђује јединственог грба?

Да би смо разматрали неко хералдичко правило морамо назначити о чијој хералдици тј. хералдичкој традицији говоримо, јер некакав међународни општеприхваћен хералдички систем не постоји. Каденција не постоји у свим земљама а и у онима у којима постоји се различикује. Принцип доделе грба и права његовог истицања у Пољској на пример потпуно се разликује од правила која важе рецимо у Шкотској. У том смислу и питање о јединствености грба нема једнозначан одговор. Тамо где је хералдика уређена законима државе, постоји и државна институција која се брине о спровођењу хералдичке регулативе, па и о јединствености хералдичких обележја уколико су законима прописана. У поменутој Шкотској то је рецимо The Court of the Lord Lyon, у Енглеској је то The College of Arms. Грб се региструје на територији једног суверена, тј. под јурисдикцијом једног хералдичког тела које је за ту територију надлежно. То значи да у пракси на различитим територијама под надлежности различитих суверена, може постојати исти грб који припада различитим грбоносцим. Поменути господин ђакон би зато морао регистровати свој грб код College of Arms уколико би желео да на њега полаже право на територији Енглеске, Велса и Северне Ирске.
Што се тиче приватних регистара који сами региструју грбове и иза којих не стоји суверен, они немају никакав посебан значај нити снагу, осим у смислу да можете да се позовете на датум када сте усвојили грб, у случају да дође до спора у вези првенства коришћења.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: О хералдици
« Одговор #77 послато: Август 09, 2018, 11:02:17 поподне »
Да би смо разматрали неко хералдичко правило морамо назначити о чијој хералдици тј. хералдичкој традицији говоримо, јер некакав међународни општеприхваћен хералдички систем не постоји. Каденција не постоји у свим земљама а и у онима у којима постоји се различикује. Принцип доделе грба и права његовог истицања у Пољској на пример потпуно се разликује од правила која важе рецимо у Шкотској. У том смислу и питање о јединствености грба нема једнозначан одговор. Тамо где је хералдика уређена законима државе, постоји и државна институција која се брине о спровођењу хералдичке регулативе, па и о јединствености хералдичких обележја уколико су законима прописана. У поменутој Шкотској то је рецимо The Court of the Lord Lyon, у Енглеској је то The College of Arms. Грб се региструје на територији једног суверена, тј. под јурисдикцијом једног хералдичког тела које је за ту територију надлежно. То значи да у пракси на различитим територијама под надлежности различитих суверена, може постојати исти грб који припада различитим грбоносцим. Поменути господин ђакон би зато морао регистровати свој грб код College of Arms уколико би желео да на њега полаже право на територији Енглеске, Велса и Северне Ирске.
Што се тиче приватних регистара који сами региструју грбове и иза којих не стоји суверен, они немају никакав посебан значај нити снагу, осим у смислу да можете да се позовете на датум када сте усвојили грб, у случају да дође до спора у вези првенства коришћења.
Захваљујем на одговору. Пошао сам од претпоставке да постоји некакав "кодекс" да се не узима исти грб, ако постоји било где на свету. Очигледно сам био у криву.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: О хералдици
« Одговор #78 послато: Август 09, 2018, 11:29:26 поподне »
Захваљујем на одговору. Пошао сам од претпоставке да постоји некакав "кодекс" да се не узима исти грб, ако постоји било где на свету. Очигледно сам био у криву.

То свакако јесте добра пракса и некакав подразумевани кодекс како кажеш, али немогуће је знати стотине хиљада грбова који су се користили кроз историју Европе, тако да су у пракси понављања могућа. Но када би неко присвојио грб који је познат широм света, не верујем да би га и један озбиљан хералдички ауторитет прихватио.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: О хералдици
« Одговор #79 послато: Јануар 25, 2019, 11:04:48 пре подне »
Хералдика и идентитет
проф. Драгомир Ацовић


<a href="https://www.youtube.com/v/adsAViygOio" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/adsAViygOio</a>

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 710
Одг: О хералдици
« Одговор #80 послато: Јануар 09, 2023, 02:53:20 поподне »
  Мода сам прескочио нешто, али нисам видео нити један текст о хералдици на сајту овде. Не разумем се много, али ме занима тема (типа шта су шарже, каква је симболика итд). Кад кажем текст, мислим на текстове попут оних о појединим родовима, одређеној хаплогрупи итд. Мислим да је хералдика и више него занимљива, али јој треба неки окидач да нас лаике заинтересује више. Пошто вас који се доста разумете у материју хвала Богу има, напишите неки озбиљан текст о хералдици, њеној  историји, сврси итд. Више ме занима ваше мишљење него да бутам по Википедији, а мислим да занима и друге.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 523
Одг: О хералдици
« Одговор #81 послато: Април 01, 2023, 04:05:38 поподне »
Да не би сада отварао неку посебну тему, занимамо ме нпр. нешто о формама штита на гробивима. Конкретно како значење има штит коме један део да тако кажем као недостаје
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/3rd_SS_Division_Logo.svg/800px-3rd_SS_Division_Logo.svg.png нпр. овај грб СС дивизије и генерално је таква врста штита раширена међу национал-социјалистичким организацијама. Постоји ли ту нека дубља симболика или се ради чисто о естетичком решењу јер су нацисти мислили да је то тако нешто перфектије у односу на нпр. класични штит попут овог нпр: https://www.bastabalkana.com/wp-content/uploads/2012/08/Srpski-grb-%C4%8Dasni-krst-i-ocila-grb-Srbije.jpg

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О хералдици
« Одговор #82 послато: Април 02, 2023, 10:44:44 пре подне »
Да не би сада отварао неку посебну тему, занимамо ме нпр. нешто о формама штита на гробивима. Конкретно како значење има штит коме један део да тако кажем као недостаје
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cf/3rd_SS_Division_Logo.svg/800px-3rd_SS_Division_Logo.svg.png нпр. овај грб СС дивизије и генерално је таква врста штита раширена међу национал-социјалистичким организацијама. Постоји ли ту нека дубља симболика или се ради чисто о естетичком решењу јер су нацисти мислили да је то тако нешто перфектије у односу на нпр. класични штит попут овог нпр: https://www.bastabalkana.com/wp-content/uploads/2012/08/Srpski-grb-%C4%8Dasni-krst-i-ocila-grb-Srbije.jpg

То је највероватније само варијација просека за копље. Обично се налази на десној хералдичкој страни штита. Такав штит се још назива и турнирским штитом, јер се најчешће користио у турнирским борбама.

Ево примера грба Хребељановића из Фојничког грбовника где штит такође има просек за копље.