Аутор Тема: I1-M227  (Прочитано 23770 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: I1-M227
« Одговор #80 послато: Мај 09, 2020, 10:04:18 поподне »
Још једно питање: да ли је логично што на 37 маркера немам подударања са Хаџикадунићем, са којим имам подударања на 67? Зар не би требало да, ако с неким имам подударање на већем броју маркера, имам и на мањем?
Једино Софтића имам и на 37 и на 67.

Нема то везе, пошто се дистанца дозвољених разлика повећава са растом броја маркера. Тако да се једноставно заломило да имате ближа поклапања у том панелу 37-67.

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #81 послато: Јун 13, 2020, 03:04:49 поподне »
FTDNA 909646 очень вероятно принадлежит к балканской ветке A11380. Фамилия предка указана, как Косарев, страна - Венгрия. Это слегка странно, т.к. фамилия явно восточноевропейская.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FTDNA 909646 врло вероватно припада балканској подружнице А11380. Презиме предака означено је као Косарев, земља је Мађарска. Ово је мало чудно, јер презиме је јасно источноевропско.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #82 послато: Октобар 03, 2020, 06:03:50 пре подне »
Комплетирани су BigY700 резултати за Панића и припада подграни I1-M227>A11380>BY169301>BY170823 заједно са Ковачевићем и Хаџикадунићем. У грани BY169301 остаје још Софтић који је негативан на BY170823.

Прегледао сам новеле Ковачевића и панића, нема подударајућих, међутим треба имати у виду да је Ковачевић радио BigY500 и да му доста Панићевих позиција није тестирано. Сам Панић има неких 15 новела.

Немам могућности да упоредим Панићеве резултате са Хаџикадунићевим, јер немам приступ Хаџикадунићевом налогу. Могу ће је да се ту крије неки заједнички СНП, ако га буде, знаће се у наредних неколико дана. Иначе, Хаџикадунић и Панић на 111 маркера имају 7 маркера разлике.

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #83 послато: Октобар 03, 2020, 08:00:33 пре подне »
Комплетирани су BigY700 резултати за Панића и припада подграни I1-M227>A11380>BY169301>BY170823 заједно са Ковачевићем и Хаџикадунићем. У грани BY169301 остаје још Софтић који је негативан на BY170823.

Прегледао сам новеле Ковачевића и панића, нема подударајућих, међутим треба имати у виду да је Ковачевић радио BigY500 и да му доста Панићевих позиција није тестирано. Сам Панић има неких 15 новела.

Немам могућности да упоредим Панићеве резултате са Хаџикадунићевим, јер немам приступ Хаџикадунићевом налогу. Могу ће је да се ту крије неки заједнички СНП, ако га буде, знаће се у наредних неколико дана. Иначе, Хаџикадунић и Панић на 111 маркера имају 7 маркера разлике.

Панић овде :)

Само да напоменем да ми Хаџикадунић није "меч" на 111 и 37 маркера, а јесте на 67 и 25, ако то ишта значи :)

Да ли је могуће проценити време заједничког претка са Хаџикадунићем?
« Последња измена: Октобар 03, 2020, 08:02:34 пре подне milpan »
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #84 послато: Октобар 03, 2020, 05:26:48 поподне »
Панић овде :)

Само да напоменем да ми Хаџикадунић није "меч" на 111 и 37 маркера, а јесте на 67 и 25, ако то ишта значи :)

Да ли је могуће проценити време заједничког претка са Хаџикадунићем?

Треба сачекати да ФТДНА заврши своју анализу, тј. да видимо има ли дијељених новела са Хаџикадунићем. Тек тад би се могла процијењивати старост. Обично они обнове стабло у року од двије три седмице од објављивања резултата. Да имам приступ Хаџикадунићевом налогу могао бих то видјети већ сад, али немам.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #85 послато: Октобар 03, 2020, 06:17:15 поподне »
Колико видим, за ове Хаџикадуниће се наводи да су у Добој и околину дошли из Славоније, од Пожеге, вјероватно након 1690. године. Каква су предања за Паниће из Врањака? Код Филиповића видим нема података, он једино наводи да су у једном дијелу Врањака живјели Срби поријеклом из Старе Србије (називали су их "Арнаутима"). И наводи још двије породице од којих за једну тврди да је "маџарска", стариначка, а друга да је поријеклом из которварошког краја, западно од Босне.

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #86 послато: Октобар 03, 2020, 07:37:44 поподне »
Колико видим, за ове Хаџикадуниће се наводи да су у Добој и околину дошли из Славоније, од Пожеге, вјероватно након 1690. године. Каква су предања за Паниће из Врањака? Код Филиповића видим нема података, он једино наводи да су у једном дијелу Врањака живјели Срби поријеклом из Старе Србије (називали су их "Арнаутима"). И наводи још двије породице од којих за једну тврди да је "маџарска", стариначка, а друга да је поријеклом из которварошког краја, западно од Босне.

Слабо шта могу рећи.
Код Филиповића ништа нисам нашао, а отежава и то што има доста породица са презименом Панић, са различитим пореклом. А ни слава (Јовањдан) нам није довољно ретка да ту помогне.


Моји знају само да је у Врањак мој прадеда Нико дошао око 1880. године из Зелиње Горње (или Српске). И да се отац тог мог прадеде звао Митар. То је све.
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

Кирилл у свом пројекту на ФТДНА има и Хаџикадунића и мене, можда он може да види више, али не знам колико често посећује наш форум.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #87 послато: Октобар 03, 2020, 07:43:31 поподне »
Сад можда баш нагађам, али надовезујем се на ово што си рекао да су Хаџикадунићи из Славоније:
У књизи "Српска православна Митрополија карловачка - по подацима од 1905. године" у нашој библиотеци се помиње парох у славонском селу Чепин - Симеон Панић до 1793. године.
1. наша породица је по традицији била свештеничка и у Врањак су из Зелиње прешли управо због свештеничке службе
2. име Симеон је врло често у мојој породици: мој отац је добио то име по свом стрицу, тај стриц по стрицу свог оца итд.

Нису неки аргументи, као што рекох, у недостатку знања нагађам, али можда смо и ми одатле :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #88 послато: Октобар 03, 2020, 08:03:48 поподне »
Слабо шта могу рећи.
Код Филиповића ништа нисам нашао, а отежава и то што има доста породица са презименом Панић, са различитим пореклом. А ни слава (Јовањдан) нам није довољно ретка да ту помогне.


Моји знају само да је у Врањак мој прадеда Нико дошао око 1880. године из Зелиње Горње (или Српске). И да се отац тог мог прадеде звао Митар. То је све.
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

Кирилл у свом пројекту на ФТДНА има и Хаџикадунића и мене, можда он може да види више, али не знам колико често посећује наш форум.

Да, прочитах овај податак за порекло из Зелиње. Мислио сам да се можда зна и нешто даље.

Нисам ни на једном пројекту успио пронаћи Хаџикадунићев хаплотип па ни на Кириловом пројекту. Не знам да ли је Хаџикадунић уопште члан тог пројекта. Можда је видљив само члановима. Ако си члан тог пројекта, можда га ти видиш?

У сваком случају, знаћеш за седмицу двије да ли си ближе повезан са Хаџикадунићем. С обзиром да нема ближе поклапање са тобом на 111 маркера, мале су шансе да сте повезани у посљедњих 500 година.

Ван мреже Миодраг

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 86
Одг: I1-M227
« Одговор #89 послато: Октобар 04, 2020, 03:04:00 пре подне »
Мени је врло загонетно да смо и ми и Хаџикадунићи у истом крају такорећи и неверноватно ми је да нам је заједнички предак однекле из Херцеговине, да су се тамо поделили, ови примили ислам и онда се опет "срели" у Добоју. Мада, све је могуће.

U svakom slučaju prezime Hadžikadunić je neobično. Prezimena po majci/babi nisu tako česta ni kod pravoslavnih i rimokatolika, a već kod muslimana su izuzetno retka.

Pa onda još "hadži-". Nije jasno da li je u pitanju kaduna nekog poznatog hadžije, u doba kad ih je u celoj kasabi bilo dvojica-trojica maksimum, koja ga je nadživela pa postala eponimska predakinja za porodično ime, ili nečija žena, da reknem: kaduna, koja je i sama bila hadžika, tj išla na hadž u Meku.

Danas žene, naravno, idu na hadžiluk relativno često, ali bir vaktile, kad je to bilo jako skupo i prilično komplikovano i za muškarce...

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #90 послато: Октобар 04, 2020, 08:11:42 пре подне »
Добро примећено, Миодраже. Да ли је могуће да је то хаџи накнадно додато на Кадунић, кад кадуне већ није било међ живима...

Иначе, тај Хаџикадунић ми излази и у фемили фајндеру, додуше са само  shared cM 66, longest block 9, па се помиње као 5th Cousin - Remote Cousin
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже kirroid

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 37
  • I1-M227 (A11380)
Одг: I1-M227
« Одговор #91 послато: Октобар 05, 2020, 01:26:16 поподне »
У Милана оказалось 4 общих мутации с Хаждикадуничем. Полагаю, что их общий предок жил около тысячи лет тому назад.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Милан има 4 мутације заједничке са Хаџикадунићем. Верујем да је њихов заједнички предак живео пре око хиљаду година.


Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #92 послато: Октобар 05, 2020, 01:28:44 поподне »
Хвала на информацији, Кирил. Претпостављао сма да ће бити заједничких SNP-ова. На основу STR-ова сам процјенио удаљеност на 800 година, али могуће да добаци и до 1000. У сваком случају веза је из средњег вијека.

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #93 послато: Октобар 05, 2020, 01:57:58 поподне »
Спасибо большое, Кирилл.
Хвала, Синиша.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #94 послато: Октобар 09, 2020, 12:48:16 поподне »
Сад ми се променило на I-FT256626
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: I1-M227
« Одговор #95 послато: Октобар 09, 2020, 01:39:01 поподне »
Сад ми се променило на I-FT256626

Само су обновили стабло у складу са новим СНП-овима. Издвојили су нову грану и назвали је по једном од 4 СНП-а на истом нивоу. То су ови СНП-ови које је Кирил већ помињао.

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #96 послато: Октобар 09, 2020, 01:43:05 поподне »
Само су обновили стабло у складу са новим СНП-овима. Издвојили су нову грану и назвали је по једном од 4 СНП-а на истом нивоу. То су ови СНП-ови које је Кирил већ помињао.

Јасно, хвала.
Да ли је реално да би и Ковачевић био с нама двојицом да је радио 700?
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #97 послато: Децембар 21, 2020, 12:20:20 поподне »
Како је могуће да ове гране све имају исти TMRCA:



Или ја ту нешто дебело не схватам? :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: I1-M227
« Одговор #98 послато: Децембар 21, 2020, 12:40:12 поподне »
Како је могуће да ове гране све имају исти TMRCA:



Или ја ту нешто дебело не схватам? :)

Било је речи о томе на другим темама. Изгледа да је у питању баг.


Изгледа да Yfull врши "претумбавања" свих стабала и да са тим још увек није завршио, па док не приведе цео процес крају, не треба се ослањати на тренутне процене. Ево једног примера са древном ДНК, који је постављен на Yfull групи на Фејсбуку:


Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: I1-M227
« Одговор #99 послато: Децембар 21, 2020, 12:42:13 поподне »
Хвала, Никола.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао