Анкета

Да ли подржавате куповину албанских невеста од стране српских нежења из руралних средина?

Да
Не

Аутор Тема: Kуповинa албанске невесте  (Прочитано 6952 пута)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Kуповинa албанске невесте
« послато: Јун 08, 2017, 10:54:51 поподне »
Забачена српска села у којима мушкарци купују албанске невесте.
Текст:
https://www.vice.com/rs/article/zabacena-srpska-sela-u-kojima-muskarci-kupuju-neveste


Слика:



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #1 послато: Јун 08, 2017, 11:03:20 поподне »
Ова Вера направила бизнис  :)
Шалу на страну, ова појава више није карактеристична само за забачена планинска села. Знам за пар људи у Левчу и Поморављу који су се у задњих пар година оженили Албанкама.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #2 послато: Јун 09, 2017, 01:46:28 пре подне »
Имам неколико питања на ову тему.

-Колика је тренутно цена на тржишту, за једну просечну албанску невесту?

-Како се врше трансакције? Да ли треба девизни рачун?

-Постоји ли неки каталог на интернету или се иде "на слепо"?

-Колики је период прилагођавања (учење српског језика, православних обичаја, одвикавања од сопствене породице и прихватање нове)?

-Каква су искуства оних који су се одлучили на овакав корак?

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #3 послато: Јун 09, 2017, 01:14:04 поподне »
Да, тема доста подсећа на куповину робља у Дубровнику и Котору, из сачуваних извора XV века. ;D



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #4 послато: Јун 09, 2017, 01:18:47 поподне »
Имам неколико питања на ову тему.

-Колика је тренутно цена на тржишту, за једну просечну албанску невесту?

-Како се врше трансакције? Да ли треба девизни рачун?

-Постоји ли неки каталог на интернету или се иде "на слепо"?

-Колики је период прилагођавања (учење српског језика, православних обичаја, одвикавања од сопствене породице и прихватање нове)?

-Каква су искуства оних који су се одлучили на овакав корак?

И још једно питање: Да ли сам бираш или добијеш ону коју ти "увале"?  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #5 послато: Јун 09, 2017, 01:34:04 поподне »
Имам неколико питања на ову тему.

-Колика је тренутно цена на тржишту, за једну просечну албанску невесту?

-Како се врше трансакције? Да ли треба девизни рачун?

-Постоји ли неки каталог на интернету или се иде "на слепо"?

-Колики је период прилагођавања (учење српског језика, православних обичаја, одвикавања од сопствене породице и прихватање нове)?

-Каква су искуства оних који су се одлучили на овакав корак?

Да, тема доста подсећа на куповину робља у Дубровнику и Котору, из сачуваних извора XV века. ;D
;D Хахаха. Само се ви зезајте, а кад за пар година Албанци дођу до Ниша и Пријепоља...  :) :D
Шалу на страну, колико ја знам, постоји сличан обичај и код нас, бар у мом крају, тј. у Поморављу. Данас је то више симболика и млада се не купује стварно, већ се неке паре дају младином брату, који је "чува". Али има и крајности. Пре пар година једна свадба у мом граду је пропала јер је младин брат изричито тражио 800 евра за сестру од младожење. Прво је дошло до препирке а касније до туче измећу њих двојице. Сличан обичај је некада постојао и у Црној Гори и звао се капарисање невјесте. При просидби младожења је прстеновао девојку, мада јој је најчешће давао огледалце, и давао јој је једну суму новца, а остатак на дан венчања. У Шумадији је исто некада постајало капарисање младе и најчешће су се њеној породици давала запрежна кола или чезе и нешто новца да млада купи свадбено одело. У Шумадији је млада носила и мираз, тзв. девојачку спрему: черге, ћилиме, постељину, марамице и гоблене. У мираз се рачунало и парче земље, стока или намештај. Моја баба је нпр. однела у мираз једну њиву, два бика сименталца, спаваћу собу и постељину коју је сама везла.
Што се теме ове тиче, изгледа да овде највише зарађује проводаџијка, дотична госпођа Вера.

Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #6 послато: Јун 09, 2017, 01:39:55 поподне »
Мене занима и може ли се добити некакав попуст на количину. На пример, ако би неко село погодило посао да узме једно два'ес' комада...  ;D
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #7 послато: Јун 09, 2017, 01:44:55 поподне »
Да, тема доста подсећа на куповину робља у Дубровнику и Котору, из сачуваних извора XV века. ;D

На неки начин ми је жао тих жена. Мислим да њен израз лица, на доле наведеној фотографији, све говори. Дефинитиво не бих пожелео сличну судбину својој сестри, ћерки, тетки, итд. Знам да неки људи покушавају ово да рационализују, али ипак мислим да неке обичаје треба превазићи без обзира што донекле имају неко базично оправдање.


Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #8 послато: Јун 09, 2017, 01:54:27 поподне »
На неки начин ми је жао тих жена. Мислим да њен израз лица, на доле наведеној фотографији, све говори. Дефинитиво не бих пожелео сличну судбину својој сестри, ћерки, тетки, итд. Знам да неки људи покушавају ово да рационализују, али ипак мислим да неке обичаје треба превазићи без обзира што донекле имају неко базично оправдање.


Ове девојке изгледа пристају на то. Можда не са одушевљењем али из нужде. У малим патријархалним срединама, кад девојка пређе у позне двадесте, већ се сматра баба-девојком. Вероватно пристају на то и они и њихове породице јер је то можда једина прилика да се удају. Па и код нас по селима, неудате девојке у позним двадесетим сматрају баба-девојкама. Код нас је на неки начин опроштено само оним девојкама које су студирале али и за њих очекују да се по завршеном школовању удају.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #9 послато: Јун 09, 2017, 02:10:07 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/3vYagAGU548" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3vYagAGU548</a> <a href="https://www.youtube.com/v/c1cmHDSPjBM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/c1cmHDSPjBM</a>

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #10 послато: Јун 09, 2017, 04:01:37 поподне »
;D Хахаха. Само се ви зезајте, а кад за пар година Албанци дођу до Ниша и Пријепоља...  :) :D

Мени је најзанимљивији пример када су као робље у Дубровнику продане две католкиње из Босне, којима се иначе није смело трговати, а које је извесни Томко Микловић покушао утрапити неком Каталонцу као патаренке, којима се опет масовно трговало, а све се завршава сценом пред дубровачким кнезом и судијама, где ове доказују да су оне католкиње. ;D

Испадосмо неозбиљни, али и тема је заиста тако постављена, говори се о куповини Албанки.

А наравно да "куповина младе" као обичај постоји, па ваљда, свугде у свету.

На неки начин ми је жао тих жена. Мислим да њен израз лица, на доле наведеној фотографији, све говори. Дефинитиво не бих пожелео сличну судбину својој сестри, ћерки, тетки, итд. Знам да неки људи покушавају ово да рационализују, али ипак мислим да неке обичаје треба превазићи без обзира што донекле имају неко базично оправдање.


На неки начин, делим и сам ово мишљење.

Можда су наше избирљиве, али брате мили, где неки живе, па свако би био избирљив... кад видим шта се све води под селима, па то више личи на археолошке ископине него на села, чудим се да се и те Албанке тамо удају. Можда беже од крвне освете из Албаније у мирољубије заостале крајеве преко границе?

Горак је укус у устима кад знаш да је Србија данас један велики шипраг у ком се легу само змије и паукови.



Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #11 послато: Јун 09, 2017, 04:47:33 поподне »
Ово није баш народни обичај него жалосни начин рјешавања озбиљног проблема.
Иначе, чуо сам за неколико случајева гдје би муж продао жену и онда пријавио отмицу, овај наш мученик стигне до границе и тамо му албанска полиција конфискије "младу".
Такође има и случајева када се стрпе и пусте да им сестра проведе неко вријеме код купца па је онда покупе и пребаце назад кад муж није код куће.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #12 послато: Јун 09, 2017, 06:29:09 поподне »
Што се теме ове тиче, изгледа да овде највише зарађује проводаџијка, дотична госпођа Вера.

Жена развила бизнис. Има предузетничког духа.  ;D

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #13 послато: Јун 09, 2017, 06:33:19 поподне »
Гламоч. Нежење и Албанке.

<a href="https://www.youtube.com/v/XlLFOzsfmms" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/XlLFOzsfmms</a>

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #14 послато: Јун 10, 2017, 12:31:48 пре подне »
Већина ових девојака потиче са севера Албаније, а тамо је због великог броја гастарбајтера ван земље супротна појава у односу на српска села тј. има много више неудатих жена него мушкараца. Да су могли да их удају за Албанце, њихови очеви би сигурно то урадили, а овако су принуђени да их удају за Србе.
Ма колико неки критиковали ову појаву, чињеница је да је захваљујући Албанкама оживело доста српских села која су била осуђена на нестанак. Колико сам имао прилике да видим у 10-ак репортажа које сам одгледао у протеклих пар година, сва деца из тих бракова су одгајана као православни Срби, тако да ми прича о албанизацији Србије путем мешовитих бракова делује неосновано.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #15 послато: Јун 10, 2017, 12:35:31 пре подне »
Већина ових девојака потиче са севера Албаније, а тамо је због великог броја гастарбајтера ван земље супротна појава у односу на српска села тј. има много више неудатих жена него мушкараца. Да су могли да их удају за Албанце, њихови очеви би сигурно то урадили, а овако су принуђени да их удају за Србе.
Ма колико неки критиковали ову појаву, чињеница је да је захваљујући Албанкама оживело доста српских села која су била осуђена на нестанак. Колико сам имао прилике да видим у 10-ак репортажа које сам одгледао у протеклих пар година, сва деца из тих бракова су одгајана као православни Срби, тако да ми прича о албанизацији Србије путем мешовитих бракова делује неосновано.

Није ми циљ да доказујем да је реч о албанизацији Србије, нити и сам верујем у то. Само хтедох да скренем пажњу да телевизија може да прикаже много тога што и не мора бити тачно. Сећамо се прошле године кад су све наше телевизије тврдиле да су мигранти углавном жене и деца из ратом захваћених подручја, а оно испаде да 90% њих чине војно способни мушкарци који углавном и нису из Сирије.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #16 послато: Август 21, 2017, 05:50:22 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/zvjrgzm4Ma8" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/zvjrgzm4Ma8</a>

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #17 послато: Август 21, 2017, 06:05:36 поподне »
Приче да ће те албанске невесте албанизирати југ Србије су крајње нереалне. Првенствено је да деца наслеђују нацију оца. И на Косову удате Српкиње нису посрбиле фамилију где су се удале па тако неће ни бити у Србији.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #18 послато: Октобар 29, 2017, 03:53:23 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/sUkd4ckym8Y" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sUkd4ckym8Y</a>

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #19 послато: Октобар 29, 2017, 04:18:50 поподне »
Иживљавање оматорјелих крезубих дегенерика над јадним дјевојкама које су малтене купљене као робље. Ето то је мој поглед на све то. Само зато што је српска омладина дигла нос и жели да живи у граду никако не значи да матори крезуби неожењени неспособњаковићи треба да се сексуално иживљавају над младим цурама како би се "спасило српско село". Немогуће да их ниједна неће, и најгори се успију оженити и створити породицу.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #20 послато: Октобар 29, 2017, 04:44:47 поподне »
Иживљавање оматорјелих крезубих дегенерика над јадним дјевојкама које су малтене купљене као робље. Ето то је мој поглед на све то. Само зато што је српска омладина дигла нос и жели да живи у граду никако не значи да матори крезуби неожењени неспособњаковићи треба да се сексуално иживљавају над младим цурама како би се "спасило српско село". Немогуће да их ниједна неће, и најгори се успију оженити и створити породицу.


Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #21 послато: Октобар 29, 2017, 06:35:37 поподне »
Иживљавање оматорјелих крезубих дегенерика над јадним дјевојкама које су малтене купљене као робље. Ето то је мој поглед на све то. Само зато што је српска омладина дигла нос и жели да живи у граду никако не значи да матори крезуби неожењени неспособњаковићи треба да се сексуално иживљавају над младим цурама како би се "спасило српско село". Немогуће да их ниједна неће, и најгори се успију оженити и створити породицу.

Ја заиста нe знам да ли сe ради о маторим одвратним нeспособним дeгeнeрицима, још и крeзубим, и њиховим сeксуалним прeтeнзијама или исконском  жeљом за потомством (има ту тужних момачких прича)!?
Жао ми јe! Али мeни су сумњивe тe дeвојкe албанкe и њиховe фамилијe!
Шта тражe у Србији?
И зар ми нeмамо проводаџијe из српских eнклава по Мађарској, Румунији, Босни, Молдавији, Албанији, Црној Гори, Бугарској, Турској, Грчкој?
Срамота по Србију и србски народ!
Толико!
« Последња измена: Октобар 29, 2017, 06:39:08 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #22 послато: Октобар 29, 2017, 07:45:57 поподне »
Жао ми јe! Али мeни су сумњивe тe дeвојкe албанкe и њиховe фамилијe!
Шта тражe у Србији?
Срамота по Србију и србски народ!
Толико!

Уопште се не слажем са Вама. Управо су те девојке највећа колатерална штета у целој овој причи. Зашто би оне на својим плећима морале носити спас српског села и болесну традицију свог албанског народа да се по сваку цену морају удати и отићи? А о новцу који је у оптицају и да не причам. До оваквих ситуација долази због: сиромаштва, необразованости, недовољне еманципације, конзервативног окружења, итд.
« Последња измена: Октобар 29, 2017, 07:49:18 поподне Sergio »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #23 послато: Октобар 30, 2017, 03:59:44 поподне »
Уопште се не слажем са Вама. Управо су те девојке највећа колатерална штета у целој овој причи. Зашто би оне на својим плећима морале носити спас српског села и болесну традицију свог албанског народа да се по сваку цену морају удати и отићи? А о новцу који је у оптицају и да не причам. До оваквих ситуација долази због: сиромаштва, необразованости, недовољне еманципације, конзервативног окружења, итд.

Ми ништа не знамо заправо о Албанији, њиховим горштацима и селима!
Имају ли они села која изумиру?
Албанија је за нас тамни вилајет!

Што се оне-те девојке албанке не удају (па чак и за новац, ако не из патриотизма) за своје сународнике? И како њиховим родитељима не сметају "крезуби, убоги, остарели" Срби (ово није мој опис) за зетове?

Какви су то родитељи уопште?

Зато је мени све то и сумњиво!

Ја иначе прочитах негде да албанске девојке нису тако баш "мале маце"! Могуће да патим од стереотипа!
Али мислим да су оне добро "истрениране", вичне борби прса у прса, рукују оружјем и када би се догодило да их тај "србски дека-младожења" малтретира да би оне "очас посла" позвале своје саплеменике!
Па би наш делија остао брзо и без младе, а и потомчића!

Ту једино ако се  стварно развије нека љубавна прича, па и како тако.....
« Последња измена: Октобар 30, 2017, 04:03:50 поподне на Црвeњском путу »

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #24 послато: Октобар 30, 2017, 10:44:11 поподне »
Неки интерес обострани ту очигледно постоји. Какав год да је, ако обе стране са њим могу да живе, ми можемо само да правимо статистике. Трагедија и за једне и за друге је што су социјално заостали, било они сами, било средина у којој живе. Зашто је то тако, и ко је крив за то, вероватно су криви сви помало, а тако је јер нико неће то да мења. Можда је и то куповање албанских млади корак напред, да се нешто промени?



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Kуповинa албанске невесте
« Одговор #25 послато: Октобар 31, 2017, 02:30:15 поподне »

Али мислим да су оне добро "истрениране", вичне борби прса у прса, рукују оружјем и када би се догодило да их тај "србски дека-младожења" малтретира да би оне "очас посла" позвале своје саплеменике!


<a href="https://www.youtube.com/v/xwvoqtK7koI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/xwvoqtK7koI</a>
 ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"