Аутор Тема: Порекло српских политичара  (Прочитано 90433 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Порекло српских политичара
« послато: Фебруар 26, 2017, 08:16:03 поподне »
Како нам се ближе председнички избори, ред би био да сазнамо што више о кандидатима за ову функцију. А где ћеш боље податке о кандидату од тога из какве куће долази и какво му је порекло; барем за нас на овом форуму.  :D

Сем ових кандидата, могли бисмо причати и о осталим српским политичарима, не ограничавајући се само на оне из Србије. ово су ипак људи који утичу на наше животе, те не би шкодило знати одакле воде порекло, а ако постоји негде информације, и коју хаплогрупу носе.

Што би рекао Били Питон, "Ни ја их не волим, ал' такав је посао."  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #1 послато: Фебруар 26, 2017, 08:16:39 поподне »
Ред би био почети од садашњег председника.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ



Рођен је у Крагујевцу 1952. године, од оца Радомира и Мајке Живадинке (рођ. Ђоковић).

Тврди да је даљим пореклом из Црне Горе, тачније из племена Пипери.

Моји су из Пипера као Божовићи отишли у ибарски Колашин када је пропао Карађорђев устанак, а одатле у Шумадију. Ту се као први појавио мој чукундједа Никола, па прадеда Симеун. Он је већ био Николић, као и деда Милутин и отац Радомир – објаснио је Николић своје породично стабло.

Зна ли ико хаплогрупу?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #2 послато: Фебруар 26, 2017, 08:45:51 поподне »
Ред би био почети од садашњег председника.

ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ



Рођен је у Крагујевцу 1952. године, од оца Радомира и Мајке Живадинке (рођ. Ђоковић).

Тврди да је даљим пореклом из Црне Горе, тачније из племена Пипери.

Моји су из Пипера као Божовићи отишли у ибарски Колашин када је пропао Карађорђев устанак, а одатле у Шумадију. Ту се као први појавио мој чукундједа Никола, па прадеда Симеун. Он је већ био Николић, као и деда Милутин и отац Радомир – објаснио је Николић своје породично стабло.

Зна ли ико хаплогрупу?

Имамо тестираног Божовића из Придворице- И.Колашин. ХГ И2а, али пошто је радио 12 маркера, на зна се подгрупа.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #3 послато: Фебруар 26, 2017, 09:04:44 поподне »
Како нам се ближе председнички избори, ред би био да сазнамо што више о кандидатима за ову функцију. А где ћеш боље податке о кандидату од тога из какве куће долази и какво му је порекло; барем за нас на овом форуму.  :D

Сем ових кандидата, могли бисмо причати и о осталим српским политичарима, не ограничавајући се само на оне из Србије. ово су ипак људи који утичу на наше животе, те не би шкодило знати одакле воде порекло, а ако постоји негде информације, и коју хаплогрупу носе.

Што би рекао Били Питон, "Ни ја их не волим, ал' такав је посао."  ;D
Бакс, моје је мишљење да овдје није мјесто за дневну политику и предизборне трикове.
Барем тога имамо на претек :D.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #4 послато: Фебруар 26, 2017, 09:07:10 поподне »
Бакс, моје је мишљење да овдје није мјесто за дневну политику и предизборне трикове.
Барем тога имамо на претек :D.

Не разумем. Реч је о пореклу политичара. Што би они били изузети?
А искрено, не знам где си видео предизборни трик у мојим порукама.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #5 послато: Фебруар 26, 2017, 09:26:36 поподне »
Не разумем. Реч је о пореклу политичара. Што би они били изузети?
А искрено, не знам где си видео предизборни трик у мојим порукама.
Ја сам изнио само своје мишљење, и имам право да тако пишем.
Колико видим предизборни трикови у Србији почели су још прије мјесец дана.

По овој теми више се не оглашавам.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #6 послато: Фебруар 26, 2017, 09:28:41 поподне »
Јован Рашковић



Јован Рашковић (1929-1992) рођен је у Книну. Био је оснивач Српске Демократске Странке и један од вођа Срба у С.Р. Хрватској. Умро је у Београду.

Са супругом Тањом Стипишић има ћерку Санду Рашковић Ивић (рођ. 1956.), која се такође бави политиком. Ево шта је она рекла о пореклу Рашковића:

Pre nekoliko godina - kaže Sanda Rašković-Ivić - mi smo, uz pomoć profesora Voje Subotića, koji je istraživao korene mnogih srpskih porodica, prodrli u dosta duboku prošlost naše familije. Naši preci su, prema onome što je utvrdio Subotić, pre kosovske bitke, nosili prezime Vojnović. Onda su se preselili u Rašku oblast i uzeli prezime Rašković. Bili su plemići. Imali su titule beratlijskih knezova.

Kada su i kako Raškovići stigli u Dalmaciju?
- Posle jednog gadnog okrašaja s Turcima, četvorica braće Rašković morali su da beže iz Raške oblasti. Svaki je krenuo na svoju stranu. Jovan Rašković obratio se pismom mletačkom providuru moleći ga da mu dozvoli da se sa svojim ljudstvom naseli na teritoriji Mletačke republike. Molba mu je uslišena i on je 1688. godine stigao u Dalmaciju.

Gde su se naselili?
- Zajedno s episkopom Eptimijem, Jovan Rašković je stigao u oblast današnjeg Drniša. I tu su počeli da grade kuće, slične onima iz Raške oblasti. One se i danas razlikuju od tipičnih dalmatinskih kuća.

Da li su beratlijski knezovi Raškovići u Dalmaciji obnovili svoje plemstvo?
- Nisu. Uslov da im Mletačka republika prizna plemstvo bio je da pređu u katoličku veru. Oni na to nisu pristali. Ostali su verni pravoslavlju i izgubili plemstvo.

VRATIMO se u bližu prošlost. Ko je bio otac vašeg oca Jovana?
- Moj deda Dušan Rašković bio je čuveni advokat u Dalmaciji. Posle Drugog svetskog rata bio je sudija Vrhovnog suda Hrvatske u Zagrebu.

A vaša baka?
- Moja baka Lukijana Savka Rašković potiče iz familije Lukavac, jedne od najbogatijih srpskih porodica u Dalmaciji.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #7 послато: Фебруар 26, 2017, 09:57:43 поподне »
Naši preci su, prema onome što je utvrdio Subotić, pre kosovske bitke, nosili prezime Vojnović.

Јесу ли ово исти они Војиновићи чије потомке имамо тестиране, а богами и на форуму?  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #8 послато: Фебруар 26, 2017, 10:27:46 поподне »
Не разумем. Реч је о пореклу политичара. Што би они били изузети?
А искрено, не знам где си видео предизборни трик у мојим порукама.

По мени нема ништа лоше у овој теми. Да је среће, имали бисмо за кандидате људе о којима пре свега врло добро знамо ко су и какви су им били преци. Некада у време кад су се бирали кнезови за сеоске главаре, знало се ко је из какве породице, па се између осталог и према томе приступало гласовању.

Ови данас ако и не крију порекло, о њиховом пореклу се опет врло мало, или готово ништа не зна, а све зато што су неке друге "вредности" испливале на површину.

Тако да, подршка за тему, упознајмо се са пореклом кандидатах за Човека №1 у Србији. :)



Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #9 послато: Фебруар 26, 2017, 10:40:56 поподне »
Свакако најинтересантније би са аспекта генетичке геналогије било Вучићево поријекло. Његова породица потиче из најпознатијег цинцарског мјеста у Босни, Чипуљића код Бугојна. Тамо је свакако била у 19. вијеку јер је забиљежена у шематизму. Сам Вучић је, чини ми се, давао изјаве о наводном поријеклу из Херцеговине. Могло се такође прочитати да су му деду или прадеду звали Аџија, јер је још прије оног рата ишао на хаџилук у Јерусалим. Бавили су се трговином. Све ово би више ишло у прилог цинцарском поријеклу.

Не знам да ли би тест ту помогао.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4186
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #10 послато: Фебруар 26, 2017, 10:44:01 поподне »
Свакако најинтересантније би са аспекта генетичке геналогије било Вучићево поријекло. Његова породица потиче из најпознатијег цинцарског мјеста у Босни, Чипуљића код Бугојна. Тамо је свакако била у 19. вијеку јер је забиљежена у шематизму. Сам Вучић је, чини ми се, давао изјаве о наводном поријеклу из Херцеговине. Могло се такође прочитати да су му деду или прадеду звали Аџија, јер је још прије оног рата ишао на хаџилук у Јерусалим. Бавили су се трговином. Све ово би више ишло у прилог цинцарском поријеклу.

Не знам да ли би тест ту помогао.

Ево шта је својевремено рекао за нашу рубрику Порекло познатих: http://www.poreklo.rs/2012/04/08/poreklo-aleksandra-vu%C4%8Di%C4%87a/

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #11 послато: Фебруар 26, 2017, 10:47:27 поподне »
По мени најинтересантнији случај, сада да ли је ово шарлатански изјавила због популарности не знам. Не бих да је рекламирам као нити једног политичара кога у будућности можда овде будем постављао али ево дела текста о пореклу који је изјавила у интервјуу за један медиј.

Цитат
Takođe sam ponosna i na moje rusko poreklo jer je moja prababa Marija Romanov, ćerka generala Georgija Romanova, koji je poznat po tome što je izgradio nekoliko crkava po Vojvodini. O tome sam baš prilikom poslednje posete Srbiji pričala i sa sveštenicima u crkvi u Borči kod Beograda, jednoj od onih koju je Georgije Romanov podigao - kaže Danijela Sremac.

Osim što u dalekom kolenu nosi krv Romanovih, naša sagovornica kaže i da je direktan potomak Stevana Sremca, čije prezime i nosi.
Иначе подржавам ову тему, нема везе што се приближавају избори, па нису политичари нека специјална врста да је њихово порекло забрањено разматрати, браво за тему, Баксе:)

''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #12 послато: Фебруар 26, 2017, 11:13:52 поподне »
Ево шта је својевремено рекао за нашу рубрику Порекло познатих: http://www.poreklo.rs/2012/04/08/poreklo-aleksandra-vu%C4%8Di%C4%87a/

Да, ту сам прочитао то за Херцеговину. Међутим дјелује неубједљиво, класични српски образац, бијег због крвне освете. Међутим и сам Вучић каже да су његови у Чипуљићу од 18. вијека ( то је управо период цинцарских досељавања). Ево шта је о Чипуљићу написао Иван Фрањо Јукић у своме Земљопису и повјестници Босне из 1851. године


Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #13 послато: Фебруар 26, 2017, 11:26:46 поподне »
Андреј Фајгељ

(Неам појма, рекао је да ће се кандидовати)  :D



О пореклу своје породице, Фајгељ каже:
„Фајгељи су увек били про-српски југословенски Словенци. Пореклом су из Идрије док се може пратити породично стабло, а онда се одједном стабло прекида. Сви Фајгељи су близак род. Иначе, свуда је презиме Фајгељ необично и свуда морам да га спелујем, чак и у Словенији, мада код Словенаца та реч значи неки цвет; шебој, чини ми се. Међутим, презиме Фајгељ често је и код Аустријанаца, Јужних Немаца и Ашкеназа. Само Аустријанци и Израелци се не чуде кад чују моје презиме.
Дошли смо из Словеније путем Марибор-Дубровник-Сарајево-Нови Сад-Београд. Мој прадеда је био поштански службеник који је уводио ПТТ линије у Дубровник. Иначе, сви преци били су високи службеници, најпре тамо у Словенији у тим рудницима. Чукундеда Данило био је водећи композитор сакралне музике, као и професор.“
Деда Андреја Фајгеља Александар био је професор интерне медицине у Сарајеву, а отац Станислав универзитетски професор психологије. Андреј Фајгељ је професор филологије.


Занимљиво је и то што имамо и хаплогрупе:

Y-DNK: R1B1b2a
MtDNK: H5
https://twitter.com/fajgelj/status/787012152385212416
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #14 послато: Фебруар 26, 2017, 11:30:04 поподне »
Ево Атлантише ме предухитри у вези кандидата. ;D

Дакле, и мени је она била интересантна за истраживање (због презимена), па погледах да ли шта има о њој и њенима. Тако нађох да је рођена у Београду, да су јој родитељи Сава Сремац и Десанка рођ. Ђорђевић, те да јој је Стеван Сремац рођак. Ови подаци су објављени у некој књизи, којој још не налазим наслова, али која се бави познатим лицима српске дијаспоре.

Уколико је последњи податак у вези њених родбинских веза тачан, даље бисмо могли рећи да је Стеван Сремац рођен у Сенти, дакле у Северном Банату. Гледајући неке пописе Баната, не налазим Сремце тамо, најближи који се помињу, живели су у Сивцу у Бачкој, рецимо 1720. године се помиње Radossa Szremacs у Сивцу.

Ипак, требаће мало више времена и трагања, па да се дође до неких конкретнијих података, ако их доступних имаде. ;)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #15 послато: Фебруар 26, 2017, 11:33:35 поподне »
Иначе подржавам ову тему, нема везе што се приближавају избори, па нису политичари нека специјална врста да је њихово порекло забрањено разматрати, браво за тему, Баксе:)

Хвала, Atlantische, и мене баш занимало ко је од њих одакле.

Ево Атлантише ме предухитри у вези кандидата. ;D

Дакле, и мени је она била интересантна за истраживање (због презимена), па погледах да ли шта има о њој и њенима. Тако нађох да је рођена у Београду, да су јој родитељи Сава Сремац и Десанка рођ. Ђорђевић, те да јој је Стеван Сремац рођак. Ови подаци су објављени у некој књизи, којој још не налазим наслова, али која се бави познатим лицима српске дијаспоре.

Уколико је последњи податак у вези њених родбинских веза тачан, даље бисмо могли рећи да је Стеван Сремац рођен у Сенти, дакле у Северном Банату. Гледајући неке пописе Баната, не налазим Сремце тамо, најближи који се помињу, живели су у Сивцу у Бачкој, рецимо 1720. године се помиње Radossa Szremacs у Сивцу.

Ипак, требаће мало више времена и трагања, па да се дође до неких конкретнијих података, ако их доступних имаде. ;)

Ако презиме ишта говори, онда би требало некако на крају да се путешествије заврши у Срему.  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #16 послато: Фебруар 26, 2017, 11:42:09 поподне »
Александар Поповић



Неки сајт по имену poreklo.rs (вероватно нисте чули за њега)  ;D има чланак о пореклу Поповића.

http://www.poreklo.rs/2012/04/08/poreklo-aleksandra-popovi%C4%87a/

РОЂЕН: 20. октобра 1971. у Београду.

РОДИТЕЉИ: Отац Радослав, рођен у Београду, мајка Јелена (девојачки Перкучин), рођена у Новом Кнежевцу, одакле је породица Перкучин пореклом. Обоје родитеља дипломирани инжењери технологије.

О ПРЕЦИМА: Деда по оцу Петар, рођен је у Брачевцима у Славонији, кројач по професији, бака по оцу Ружица (девојачки Стаменковић), рођена у Врању, домаћица; деда по мајци Јоца, рођен у Новом Кнежевцу, фризер, бака по мајци Даница (девојачки Бештић), рођена у Дервенти, данас Република Српска, фризерка.

Поповићи су пореклом из села Брачевци код Ђакова у Славонији. У Брачевце се доселио чукунчукундеда Добрен из села Јагодњак у Барањи, око 1860. године.

ПОРОДИЧНО ПРЕДАЊЕ: Наводно су наши преци, под Ареснијем Чарнојевићем, са Косова населили Панонску низију, а сеобу су почели на Светог Стефана који је, због тога, постао породична слава.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #17 послато: Фебруар 26, 2017, 11:53:25 поподне »
Коначно пронађох неки конкретан навод о поријеклу Вучића. Они дефинитивно јесу из тог старијег цинцарског слоја у Чипуљићима. Ево шта се каже о њима:



Навод је из рада Душана Дрљаче "Чипуљићке калајџије" који се налази у Зборнику у издању Балканолошког института САНУ на сљедећој адреси:

http://www.balkaninstitut.com/pdf/izdanja/posebno/banjasi_.pdf

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #18 послато: Фебруар 27, 2017, 12:02:22 пре подне »
Коначно пронађох неки конкретан навод о поријеклу Вучића. Они дефинитивно јесу из тог старијег цинцарског слоја у Чипуљићима. Ево шта се каже о њима:



Навод је из рада Душана Дрљаче "Чипуљићке калајџије" који се налази у Зборнику у издању Балканолошког института САНУ на сљедећој адреси:

http://www.balkaninstitut.com/pdf/izdanja/posebno/banjasi_.pdf

Cвaкa чacт!

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Порекло српских политичара
« Одговор #19 послато: Фебруар 27, 2017, 12:05:56 пре подне »
Коначно пронађох неки конкретан навод о поријеклу Вучића. Они дефинитивно јесу из тог старијег цинцарског слоја у Чипуљићима. Ево шта се каже о њима:



Навод је из рада Душана Дрљаче "Чипуљићке калајџије" који се налази у Зборнику у издању Балканолошког института САНУ на сљедећој адреси:

http://www.balkaninstitut.com/pdf/izdanja/posebno/banjasi_.pdf

Чек, зар чанчари нису занатлије које праве лонце и чанке?
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"