Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 447327 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #120 послато: Децембар 26, 2015, 09:50:53 поподне »
Да не би било забуне, ево већег број албанских братстава (генетски потврђених)

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #121 послато: Децембар 26, 2015, 10:10:51 поподне »
Да не би било забуне, ево већег број албанских братстава (генетски потврђених)

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results

На овој листи видим дреничке Тачије, наиме  Тачијев прадеда - поп Радослав Даниловић, 1912 године прешао у услам.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #122 послато: Децембар 26, 2015, 10:18:42 поподне »
На овој листи видим дреничке Тачије, наиме  Тачијев прадеда - поп Радослав Даниловић, 1912 године прешао у услам.

Веома занимљиво. Видим да припадају хаплогрупи I2c? Штета што не видимо маркере, ми у днк пројекту имамо неке тестиране са овом ХГ.

Чини ми се да је Проговац баш пореклом са Косова (нисам сигуран).

За ову хаплогрупу се верује да је староседелачка на Балкану. Постоје неки слични хаплотипови код Грка и Јермена.

Ево неке старе карте I2c:


Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #123 послато: Децембар 26, 2015, 10:28:22 поподне »
Било би добро, када би се неко од краљевачких Даниловића, слава Св. Димитрије, ради провере тестирао.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #124 послато: Децембар 26, 2015, 10:45:10 поподне »
Веома занимљиво. Видим да припадају хаплогрупи I2c? Штета што не видимо маркере, ми у днк пројекту имамо неке тестиране са овом ХГ.

Чини ми се да је Проговац баш пореклом са Косова (нисам сигуран).

За ову хаплогрупу се верује да је староседелачка на Балкану. Постоје неки слични хаплотипови код Грка и Јермена.

Ево неке старе карте I2c:


Јел' то сигуран податак да је И2ц? Ја сам негде пронашао да је И2а-L621, али могуће је да сам тада погрешно уписао јер сам се тада много мање разумео у све ово.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #125 послато: Децембар 27, 2015, 09:24:06 пре подне »
А где то пише да је тај распоп Даниловић узео презиме Тачи? Из ког села је Хашим Тачи?

Мени овакви наводи личе на обичну подметачину. Иначе, сигурно сте приметили да се у нашим медијима олако пише о пореклу различитих политичара из "иноземства". Вечерње новости прогласише Милановића Србином, ваљда због презимена које се завршава са ић, надам се да неће и Павелића тако да посрбе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #126 послато: Децембар 27, 2015, 10:54:03 пре подне »
А где то пише да је тај распоп Даниловић узео презиме Тачи? Из ког села је Хашим Тачи?

Мени овакви наводи личе на обичну подметачину. Иначе, сигурно сте приметили да се у нашим медијима олако пише о пореклу различитих политичара из "иноземства". Вечерње новости прогласише Милановића Србином, ваљда због презимена које се завршава са ић, надам се да неће и Павелића тако да посрбе.

Брате, ти си више пута "посрбио" пола Бугарске, зашто је проблем када се прича о Хрватима и Албанцима српског порекла (што је много реалније). :)

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #127 послато: Децембар 27, 2015, 11:14:04 пре подне »
Ако сам добро схватио, тестирани Селмани I2c из Броћне у Дреници припада клану Таћи. Не видим никакву јасну везу тог Селманија са Хашимом Таћијем, село јесте мало али не морају баш сви да буду из исте фамилије. Селмани могу да буду и прирођени правим Таћијима. Таћи су прво тестирани као R1b L23, што ми се чини као много вероватнија хаплогрупа једног великог арбанашког клана.

У ону причу о неком распопу Даниловићу не верујем. Мислим да је измишљена како би што више људи довела у заблуду. Хаплогрупе I2c у малом постотку има свуда по Балкану, па није немогуће да тој групи припада и Хашим Таћи. Чак и ако је тако, по мени су мале шансе да је неко са том хаплогрупом српског порекла, те групе има више у Грчкој.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #128 послато: Децембар 27, 2015, 11:26:32 пре подне »
Ако сам добро схватио, тестирани Селмани I2c из Броћне у Дреници припада клану Таћи. Не видим никакву јасну везу тог Селманија са Хашимом Таћијем, село јесте мало али не морају баш сви да буду из исте фамилије. Селмани могу да буду и прирођени правим Таћијима. Таћи су прво тестирани као R1b L23, што ми се чини као много вероватнија хаплогрупа једног великог арбанашког клана.

Наравно, све је отворено.

У ону причу о неком распопу Даниловићу не верујем. Мислим да је измишљена како би што више људи довела у заблуду. Хаплогрупе I2c у малом постотку има свуда по Балкану, па није немогуће да тој групи припада и Хашим Таћи. Чак и ако је тако, по мени су мале шансе да је неко са том хаплогрупом српског порекла, те групе има више у Грчкој.

Говоримо о њиховом пореклу пре него што су се "поарбанашили" (ако је уопште тачна та прича), а не о неком словенско-српском пореклу са севера. Уколико је у питању неки I2c род са Косова, вероватно су били српског порекла, чак и неки родови из централне Србије указују на то.

Постоји наравно и опција да је у питању неки "влашки" слој са југа, који се директно утопио у Албанце.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #129 послато: Децембар 27, 2015, 01:03:50 поподне »
У ону причу о неком распопу Даниловићу не верујем.
Ни ја вала..
није довољно написати да је доказ "у историјском архиву Турске у Анкари", и "у библиотеци манастира Хиландара".

Смјешно..

"На Митровдан, проверите ако имате начина, свестан да му је то Крсна Слава, Тачи ништа не ради. Не долази на посао."   :)
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #130 послато: Децембар 27, 2015, 01:56:17 поподне »
Кад сам већ прелистао мало у вези са I2c.. и кад већ говоримо о Тачију.

Има пет Тачија у Албански пројект, један је I2c.
Ђаковица E-V13 (23andme)
Приштина I2c L597 (FTDNA)
Пећ (даље поријекло Вокша/Дечани) J2b2 J-L283 (FTDNA)
Дреница, R1b R-L23/L150 (23andme)
"Unknown", R1b R-M269  (23andme)

I2c изгледа ријетка хаплогрупа, Тачи и Селмани су потврђени преко ФТДНА.
Како сам схватио, на 23андме појављује се онима који је носе само као "I2".
Гледао сам пар листа (од наших људи) са скоро хиљаде "погодака" на 23андме (Relative Finder).
Нашао сам само четворо "I2", један Ловрић (БиХ/Хрватска), Илмаз из Турске, Сцлафани из Сицилије и један без имена/мјеста.
У Српски ДНК пројекат има један I2c (из Србије, Велика Плана).
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #131 послато: Децембар 27, 2015, 02:16:44 поподне »
Гледао сам пар листа (од наших људи) са скоро хиљаде "погодака" на 23андме (Relative Finder).
Нашао сам само четворо "I2", један Ловрић (БиХ/Хрватска), Илмаз из Турске, Сцлафани из Сицилије и један без имена/мјеста.
У Српски ДНК пројекат има један I2c (из Србије, Велика Плана).

Жељко, могу ли се негде видети те листе? Занима ме какве су ознаке хаплогрупа и има ли неких занимљивих презимена.


Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #132 послато: Децембар 27, 2015, 02:39:08 поподне »
Има пет Тачија у Албански пројект, један је I2c.
Ђаковица E-V13 (23andme)
Приштина I2c L597 (FTDNA)
Пећ (даље поријекло Вокша/Дечани) J2b2 J-L283 (FTDNA)
Дреница, R1b R-L23/L150 (23andme)
"Unknown", R1b R-M269  (23andme)

Ако се буду испитала йош петорица Тачийев, вѣроватно ћейу припадати слѣдећим хаплоскупинам:

Р1а
Х1а1
И2а1б Карпатско-Динарска
Й1
Г2а2

Све ми се чини да су древни Албанци били веома гостољубив народ, и да су свойим гостомъ давали све што имайу у дому, па и жене. :)

Узгред, Селмани и Проговац, иако су оба И2ц2, опште нѣсу блиски, вѣроватно су удаљени тисуштами годин.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #133 послато: Децембар 27, 2015, 03:26:37 поподне »
Ако се буду испитала йош петорица Тачийев, вѣроватно ћейу припадати слѣдећим хаплоскупинам:

Р1а
Х1а1
И2а1б Карпатско-Динарска
Й1
Г2а2

Све ми се чини да су древни Албанци били веома гостољубив народ, и да су свойим гостомъ давали све што имайу у дому, па и жене. :)



Не знам како си дошао до овог закључка?:) Ове хаплогрупе (презиме Тачи) су присутне највише баш код Албанаца, а и нису сви који носе презиме Тачи истородни, као ни сви наши Стојановићи нпр. :)

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1136
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #134 послато: Децембар 27, 2015, 05:42:44 поподне »
Не знам како си дошао до овог закључка?:) Ове хаплогрупе (презиме Тачи) су присутне највише баш код Албанаца, а и нису сви који носе презиме Тачи истородни, као ни сви наши Стојановићи нпр. :)
Колико йе мени познато, Тачи йе у њих племе (они то зову Фис), и они су до сада сматрали да су истокрвни, као и мање више сва остала њихова племена. Али се то садашњими генетскими истраживањи показа као погрѣшно.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #135 послато: Децембар 27, 2015, 05:57:36 поподне »
Колико йе мени познато, Тачи йе у њих племе (они то зову Фис), и они су до сада сматрали да су истокрвни, као и мање више сва остала њихова племена. Али се то садашњими генетскими истраживањи показа као погрѣшно.
Мислим да код њих постоји и племе (фис) и посебни родови Тачи (Thaqi) који не припадају овом фису. Исти је случај и са фисом и родом Морина. Не тврдим, ако грешим нека ме неко исправи.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #136 послато: Децембар 27, 2015, 06:17:16 поподне »
Прочитао сам цијелу тему и открио баш доста занимљивих ствари везано за ова мјеста која су око мојега града Бара. Конктретно за Црмницу и Шестане.

Примјетио сам да се помиње и хаплогрупа И1 група којој припадам ја.

А у овој теми пишем зато што је моје поријекло везано за Албанију, тачније сјеверну Албанију.
Па ето ако нешто некоме значи кад се већ пише о Албанцима можда мој налаз ДНК може нешто да помогне.
Ја сам И1 Л22.

А сада планирамо да се тестирамо на ФТДНА. Мој отац ће се тестирати чисто да упоредимо ове налазе из Београда са овим из ФТДНА.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #137 послато: Децембар 27, 2015, 09:11:20 поподне »
Прочитао сам цијелу тему и открио баш доста занимљивих ствари везано за ова мјеста која су око мојега града Бара. Конктретно за Црмницу и Шестане.

Примјетио сам да се помиње и хаплогрупа И1 група којој припадам ја.

А у овој теми пишем зато што је моје поријекло везано за Албанију, тачније сјеверну Албанију.
Па ето ако нешто некоме значи кад се већ пише о Албанцима можда мој налаз ДНК може нешто да помогне.
Ја сам И1 Л22.

А сада планирамо да се тестирамо на ФТДНА. Мој отац ће се тестирати чисто да упоредимо ове налазе из Београда са овим из ФТДНА.
Претпостављам да си ти Пукић? Одакле је тачно  братство или породица Пукић? Мислим на то одакле ти је ђед, пређед итд. Ако можеш укратко.

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #138 послато: Децембар 27, 2015, 11:55:20 поподне »
Јесте тај сам :-)

Ђед рођен у Бару , прађед рођен у Бару , чукунђед дошао у Бар око 1820 можда и прије.
Сви колико нас има живимо у Старом Бару и ту смо одувјек живјели.

Звао се Иван а презивао Пука послије је додато ИЋ. То је све што знам.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #139 послато: Децембар 28, 2015, 12:27:49 пре подне »
Марко, Пука је област и фис у северној Албанији.
Ево на мапи, источно од Скадра под бројем 46.
"Наша мука ваља за причешћа"