Аутор Тема: Бошњачки ДНК пројекат  (Прочитано 202429 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #100 послато: Јануар 19, 2017, 12:29:51 пре подне »
Ово нисам знао. Је л' се то Руговче односи на данашње прилике или је тако било и пре 150-200 година?

Tako je uvek bilo. Svi muslimani koji govore srpski  preko Cakora su bili Bosnjaci.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #101 послато: Јануар 19, 2017, 09:05:41 пре подне »
Нови пресек:
Е-В13      35,5%
Р1б          18,8 %(највећим делом by611)
И2а-дин  9,8%
Ј2-м241 9,8%…

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #102 послато: Јануар 19, 2017, 05:09:06 поподне »
Ево Баксе и нас поменуше, јесте да су нам за рођака прогласили неког Чергара, ал' сваки почетак је тежак.  :D

Ово је збуњујуће - изнад пише G, а са стране H1a M82 (требало би ваљда G-L91).
У сваком случају, предање о сродности Бубања и Шаботића је побијено.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #103 послато: Јануар 19, 2017, 06:26:43 поподне »
Ово је збуњујуће - изнад пише G, а са стране H1a M82 (требало би ваљда G-L91).
У сваком случају, предање о сродности Бубања и Шаботића је побијено.

Према тестиранима је побијено. А шта ако су Шаботићи разнородни (  мислим да јесу- има их, поред оних сродних Бубањама и од Васојевића и других, али ти се неће никад јавити, нити ће вам Васојевићи то признати - то се "заборавило") а није искључено  да су разнородни и Бубање из средњег Полимља, а шире да не причамо,  Бубање су прилично удаљени. Има ли  међусобног орођавања међу Бубањама? Не знам шта каже Ранко на  све то?

На мрежи Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 441
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #104 послато: Јануар 19, 2017, 07:11:42 поподне »
Према тестиранима је побијено. А шта ако су Шаботићи разнородни (  мислим да јесу- има их, поред оних сродних Бубањама и од Васојевића и других, али ти се неће никад јавити, нити ће вам Васојевићи то признати - то се "заборавило") а није искључено  да су разнородни и Бубање из средњег Полимља, а шире да не причамо,  Бубање су прилично удаљени. Има ли  међусобног орођавања међу Бубањама? Не знам шта каже Ранко на  све то?

Бубање и Шабитиће се одавно рођакају и мисли се да су они потомци два брата. Од трећег брата су Радевићи у Велици, бар су тако саопштили старе Бубање Милисаву Лутовцу. У братству Бубања постоји један трбушчић за који се зна да им је предак доводак. То у Бубањама сви знају, али се данас томе не придаје неки значај. Мислим да су Бубање, иако велико братство једнородни, али то нико не може гарантовати. Што се Шаботића тиче и ове хаплогрупе, то је изненађење и за мене и ако би то била преовладајућа хаплогрупа код Шаботића, онда значи да предање о сродности са Бубањама није тачно, али може да буде да су се Шаботићи иселили из Бубања на за њих сигурнији простор у Бихору. Можда отуда вуче коријене то међусобно рођакање. О исељавању муслимана са лијеве стране Лима писао је и Лутовац. Требало би тестирати 15-20 Бубања и толико Шаботића и Радевића и видјети шта је шта.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #105 послато: Јануар 19, 2017, 08:14:17 поподне »
Требало би тестирати 15-20 Бубања и толико Шаботића и Радевића и видјети шта је шта.
Вероватно је довољно тестирати пар основних грана од Бубања и Шаботића да би се дошло до закључка. 15-20 тестираних из сваког братства ми делује сувишно.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #106 послато: Јануар 19, 2017, 10:02:10 поподне »
Вероватно је довољно тестирати пар основних грана од Бубања и Шаботића да би се дошло до закључка. 15-20 тестираних из сваког братства ми делује сувишно.

Довољно је тестирати двије удаљење гране Бубања, те двије Шаботића. Остало је претјеривање.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #107 послато: Јануар 20, 2017, 09:24:58 пре подне »
Откад пратим ДНК истраживања ово је убједљиво без премца

Adem, a.s./Adam - A haplogrupa

- DNK nauka je dokazala da svi ljudi potiču od jednog čovjeka. Čak su i teoretičari evolucije prihvatili tu činjenicu. (tumače na svoj nacin: slučajno ostao živ jedan majmunoliki čovjek od kojeg potiču svi 😄 )

Nuh, a.s./Noa - BT haplogrupa

- nauka potvrđuje da je i on drugi praotac ljudi i imao je tri sina Sem, Ham i Jafet

#Sem - CF haplogrupa i ovo su njegovi potomci

C - Mongoli, Kazasi, Indijanci
F - Indijci, Koreanci, Romi
G - Kafkaz, Iranci
H - manjina Evropa i Azija
I - Stara Evropa
J - Arapi, Jevreji, Antički narodi, Etiopljani

- J1 haplogrupa su bili Ibrahim, a.s. (Avram), sin Ismail, a.s. (praotac Arapa), unuk Jakub, a.s (Israel - praotac Jevreja) i većina poznatih poslati Benu Israelu kao i pečat svih Poslanika Muhammed, s.a.w.s.

#Ham - DE haplogrupa i ovo su njegovi potomci

E - Afrikanci-crnci i dio bijelih naroda koji su preko majki izbijeleli

D - Kinezi, Japanci, jedan dio turkijskih naroda

#Jafet - K haplogrupa i ovo su njegovi potomci

N - uralski narodi
M/S - Mikronezija i Polinezija
Q - ima je Evropa, Azija, Indijanci
R - Indoevropljani (Kelti i Slaveni)

Ovo je za sada najbolja analiza na koji sam naišao.
Mi sto ne vjerujemo u teoriju evolucije, a vjerujemo u teoriju kreacije - ove stvari su nam jako interesantne :)

Znajući svoju haplogrupu, na osnovu ovih informacija možete da vidite koliko ste u srodstvu sa poslanicima ... :)

Allah nas podučava u Kur'anu da je narode i plemena stvorio, da bi se ljudi upoznavali, a da su najbolji od svih - najbogobojazniji :)

Osim toga kaže da je svakom narodu poslao poslanika, tako da je svaka haplogrupa imala svoje poslanike

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #108 послато: Јануар 20, 2017, 10:35:55 поподне »

Прѣдмет разговора и област Србийе йош увѣк носе турско име. Штета.

Него, видѣвши какво йе стање међу Муслиманима око Новога Пазара и йужнийе, сада ми йе ясно да су и они знатно утицали на повећање постотака лозъ Е1б1б, Й2б2-М241 и Р1б БЫ611 (такозвани 11-11 Р1б) у црногорской збирци од 404 узорка. Када бише се из ње издвойили само наши сународници, постотак трийу лоз би био нешто мањи, мада и даље увећан у односу на остале србске области.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #109 послато: Јануар 21, 2017, 08:59:34 пре подне »
Растодер?

 Ево  занимљивости за Растодере, како су добили презиме.  О мјесту одакле су преци једних Растодера има три верзије. Једна их везује за Куче, друга за Црмницу, трећа за Његуше.  Последња коју сам чуо.  У вријеме Владике Петра Првог на Његушима, један Петровић убије Поповића, а онда три Поповића ухвате једног Петровића и одеру га живог, на храсту, као брава, потом побјегну паши скадарском, ђе пређу на ислам и добију имање у Горњем Бихору - Радманци - Петњица. По (х)расту добију  презиме Растодер. Неки и додају Х, па хоће да су Храстодери. Наводно им  оно Х, ускратили Црногорци, послије  ослобођења од турске власти, након првог Балканског рата.
 Ипак, мислим, да се ради о Црмници, и један дио Растодера треба да има ХГ са   припадницима који имају везе са Црмницом, а они други... са Кучима.
 Опет, збуњујуће, постоји податак да се један монах у Манастиру Свете Тројице код Пљеваља, презивао Растодер. Податак за монаха је поуздан,  не могу да се сјетим , ђе сам га гледао. Од Растодера из Радманаца, је контроверзни историчар Шербо Растодер, београдски докторант, докторирао код Бранка Петрановића. Еволуирао од  монтенегрина ( скривена историја Црне Горе...) до муслиманског фундаменталисте, који оспорава покољ у селу Велика 1944. г. и  "има разумијевање" за свог рођака (х)оџу Османа Растодера ратног злочинца, учесника  покоља Срба или ти Црногораца у селу Велика. То је "историчар" по којем је пожељно писати само о злочинима против муслимана или ти Бошњака, а обрнуто о злочинима  муслимана или ти Бошњака, Албанаца, над Србима- Црногорцима ни ријечи.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #110 послато: Јануар 21, 2017, 12:36:47 поподне »
Злочин је злочин без обзира на  етнички предзнак. Изузетак су ови што врше "ревизију" историје.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #111 послато: Јануар 21, 2017, 01:58:21 поподне »
У избору између Куча, Црмнице и Његуша, хаплогрупа R1b највише вуче на Црмницу. Миљанићи наводе да су Растодери пореклом из Куча.
Мислим да презиме потиче од занимања (дрвосеча, дрводеља, столар).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #112 послато: Јануар 21, 2017, 06:45:57 поподне »
C3
1. Planić,   Kolovrat (Prijepolje)   
2. Striković, Prijepolje

E1b
1. Doljanac, Požega (Novi Pazar)   
2. Radončić, Gusinje   
3. Redžović, Kolašin   
4. Đurđević, Prijepolje   
5. Hadžibulić, Trebaljevo (Kolašin) –> Novi Pazar   
6. Bihorac, Bihor
7. Nikočević, Gusinje   
8. Zećirović, Bijelo Polje   
9. Fehratović, Kolašin –> Kruševo (Novi Pazar)
10. Kanlić, CG –> Goražde   
11. Agović, Rožaje   
12.Kujević, Balotiće (Rožaje)   
13. Hadžić-Fejzić, Balotiće (Rožaje)   
14. Muslić-Leković, Crnoča (Novi Pazar)   
15. Belovođanin, Bijele Vode (Novi Pazar)   
16. Selmanović, Baćica (Tutin)   
17. Jakupi, Đakovica –> Rožaje
18. Omerović iz Mojstira
19. Ademović iz Mitrove
20. Kačapor iz Orlja
21. Kulević iz Žabrena
22. Madžgalj iz N. Pazara
23. Toković iz Gradca
24. Mavrić iz Muhova
25. Zečović iz N. Pazara
26. Ничевић, Јасеновик, Нови Пазар
27. Растедор, Савинбор, Петњица
28. Мујовић, Јаребице, Тутин

G2a
1. Šabotić, Dobrodole (Petnjica)

H1a
1. Muškić, Prijepolje

I1
1. Sadiković, Prijepolje   
2. Erović, Poda (Bijelo Polje)
3. Kajević, Velika Župa (Prijepolje)
4. Duraković, Prijepolje   
5. Kalender, Rožaje
6. Alibašić iz Suhog Dola

I2a
1. Kočan, Petnjica
2. Malić, Novi Pazar
3. Baći, Mostar -> Albanija
4. Gojak, Rovci (Mojkovac) à Prijepolje   
5. Kurgaš, Bijelo Polje?
6. Husović, Paučina (Rožaje)
7. Begović, Rasovo (Bijelo Polje)
8. Musabegović, Prijepolje
9. Čičić, Prijepolje
10. Čelebić, Prijepolje
11. Hamzić iz Žirča

I2 M223
1. Fetić, Kradenik-Bihor (Bijelo Polje)
2. Dudić, Berane -> Biohane (Tutin)

J2a
1. Šantić, s. Bijelo Polje (Mostar) – Prijepolje
2. Bidžević, Sjenica
3. Kapetanović, Dobrakovo (Bijelo Polje)
4. Elfić, Novi Pazar
5. Šarčević, Prijepolje

J2b2
1. Bećirović, Škrijelje
2. Taljanović, Podgorica   
3. Čelić, Guceviće (Tutin)
4. Skenderović, Trpezi (Petnjica)
5. Tutić iz Delimelja
6. Sejdović iz Raškovića
7. Bulić iz Paljeva   

J2b1
1. Aličković, Prijepolje
2. Porović, Seljane (Prijepolje)

R1a
1. Melunović, Dušmaniće (Prijepolje)
2. Seknić, Podgorica

R1b
1. Zukorlić, Gusinje -> Orlje (Tutin)
2. Redžović, Biševo
3. Muratović, Čokrlije (Bijelo Polje) -> Pokrvenik (Tutin)
4. Biševac, Biševo (Rožaje) à Novi Pazar   
5. Zilkić, Oraše (Tutin)   
6. Hašimbegović, Prijepolje   
7. Tandir, Prijepolje
8. Taso, Prijepolje
9. Mekušić, Zalug (Prijepolje)
10. Mušović, Prijepolje
11. Hadžifejzović, Prijepolje

Ukupno: 78
« Последња измена: Јануар 21, 2017, 08:16:42 поподне Црна Гуја »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #113 послато: Јануар 21, 2017, 07:57:14 поподне »
E1b
1. Doljanac, Požega (Novi Pazar)   
2. Radončić, Gusinje   
3. Redžović, Kolašin   
4. Đurđević, Prijepolje   
5. Hadžibulić, Trebaljevo (Kolašin) –> Novi Pazar   
6. Bihorac, Bihor
7. Nikočević, Gusinje   
8. Zećirović, Bijelo Polje   
9. Fehratović, Kolašin –> Kruševo (Novi Pazar)
10. Kanlić, CG –> Goražde   
11. Agović, Rožaje   
12.Kujević, Balotiće (Rožaje)   
13. Hadžić-Fejzić, Balotiće (Rožaje)   
14. Muslić-Leković, Crnoča (Novi Pazar)   
15. Belovođanin, Bijele Vode (Novi Pazar)   
16. Selmanović, Baćica (Tutin)   
17. Jakupi, Đakovica –> Rožaje
18. Omerović iz Mojstira
19. Ademović iz Mitrove
20. Kačapor iz Orlja
21. Kulević iz Žabrena
22. Madžgalj iz N. Pazara
23. Toković iz Gradca
24. Mavrić iz Muhova
25. Zečović iz N. Pazara
26. Ничевић, Јасеновик, Нови Пазар
27. Растедор, Савинбор, Петњица
28. Мујовић, Јаребице, Тутин

Сад су укупно: 78

Ја сам избројао 84, од чега 30-орица Е-В13…

http://udruzenje.red/sandzacki-dnk-projekat/

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #114 послато: Јануар 21, 2017, 08:18:03 поподне »
Ја сам избројао 84, од чега 30-орица Е-В13…

http://udruzenje.red/sandzacki-dnk-projekat/

Па онда шта чекаш наведи их све, па да видимо која су та шесторица?

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #115 послато: Јануар 21, 2017, 08:45:48 поподне »
У избору између Куча, Црмнице и Његуша, хаплогрупа R1b највише вуче на Црмницу. Миљанићи наводе да су Растодери пореклом из Куча.
Мислим да презиме потиче од занимања (дрвосеча, дрводеља, столар).
Тако сам и ја мислио, на једној другој теми сам чак и изнео претпоставку да су Растодери од Вујовића. Али баш пре неки дан сам наишао на пуну верзију предања где се јасно наводи да су у Дупило дошли из Куча. Аутор текста је Рифат Растодер.

Rastoder iz Bihora i Petrovića sa Kosora kod Meduna u Kučima, nadomak Podgorice. Prema ovoj legendi, najvjerovatnije zbog krvi ili, pak, prinuđenosti na izbjeglištvo nakon definitivnog potiskivanja osmanlijske vojske iz Meduna, jedan ogranak loze Petrovića napustio je Kosor. Siguran spas od osvete, mogao se tada naći jedino dublje na turskoj teritoriji. Jedan dio ove grane Petrovića odlučio se za put prema Crmnici i tako se našao u selu Dupilo. Doskora živi najstariji Petrović iz ove porodice, Petar,5 Rastodere je smatrao bliskim rodjacima, a njihovu zavidnu brojnost u odnosu na dio porodične grane koja se naselila u selu Dupilu u Crmnici, objašnjavao je – oslobađanjem Rastodera grijeha zbog prolivanja bratske krvi upravo promjenom vjere i prezimena. Dio bratstva Petrovića, koji se odlučio za prelazak na teritoriju pod osmanlijskom vlašću, prema ovoj legendi, nastanio se odmah do granice, u Plavu i dobio je prezime po Medunu – Medunjani. Drugi dio se naselio u hrastovoj dolini, nadomak grada Bihora i zbog toga je dobio prezime Hrastoder, dok se jedan dio, nešto kasnije, nastanio na ranijem katunskom staništu Savin Boru. Porodica Nurka Hrastodera zaposjela je pašnjake na istočnoj strani planine Turjak, prema današnjim Rožajama. Nurkovi potomci su, iz poštovanja prema svom rodonačelniku, ali i u skladu sa običajima, tada brojnijih komšija “albanskog“ stanovništva, svoje prezime preimenovali u Nurković. I ako je riječ o legendi, činjenica je da se Nurkovići i Hrastoderi i dan danas svojataju kao rodjaci. I ne pamti se da se iko i ikada od Hrastodera i Nurkovića medjusobno ženio, odnosno udavao. Prezime Hrastoder tek poslije propasti Turske, u Kraljevini SHS, voljom samih državnih službenika-pisara, preimenovano je u Rastoder.
Koliko je ova materija kompleksna, upućuje jedan drugi trag, koji može, ali i ne mora imati veze sa porijeklom današnjih Rastodera a vodi do, očigledno svešteničke, loze Rasoder6 sa istog područja. Koliko i da li uopšte prezime Rasoder ima veze sa prezimenom Rastoder, ili, pak, drevnim gradom Rasom , središtem srednjevjekovne države Raške, teško je pouzdano zaključiti bez temeljitijeg istraživanja .

Извор: http://www.forumbosnjaka.com/web/index.php/bosnjaci-u-cg/10-ko-su-i-od-kada-bosnjaci-crne-gore

На основу свега наведеног, највероватније је да су прави Растодери E-V13, док су R-BY611 Растодери од Личина (који су такође из села Радманце) или Аговића из суседних села у Бихору. Вујовићи нису живели у самом Дупилу, већ у Трнову и Комарну, док су Растодери са Личинама деценијама заједно живели у истом селу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #116 послато: Јануар 21, 2017, 09:27:40 поподне »
I1
1. Sadiković, Prijepolje   
2. Erović, Poda (Bijelo Polje)
3. Kajević, Velika Župa (Prijepolje)
4. Duraković, Prijepolje   
5. Kalender, Rožaje
6. Alibašić iz Suhog Dola

На овом сајту њиховом постоји и Шабановић I1, из околине Бијелог Поља. По мени је висок проценат I1 (око 8%) код муслимана из Санџака уједно и највеће изненађење читавог пројекта.

Ако је судити по њиховој процени, јављају се подгране P109 и Z63. Можда додуше и не треба да чуди висок проценат ове хг, с обзиром на присуство Дробњака у Полимљу, док за Z63 знамо да постоји и код Албанаца.

Ако се не варам, I1 је и на истраживањима за Албанаце често на 4. месту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #117 послато: Јануар 21, 2017, 09:47:41 поподне »
На овом сајту њиховом постоји и Шабановић I1, из околине Бијелог Поља. По мени је висок проценат I1 (око 8%) код муслимана из Санџака уједно и највеће изненађење читавог пројекта.

И висок проценат I2a. :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #118 послато: Јануар 21, 2017, 09:58:53 поподне »
Тако сам и ја мислио, на једној другој теми сам чак и изнео претпоставку да су Растодери од Вујовића. Али баш пре неки дан сам наишао на пуну верзију предања где се јасно наводи да су у Дупило дошли из Куча. Аутор текста је Рифат Растодер.

Rastoder iz Bihora i Petrovića sa Kosora kod Meduna u Kučima, nadomak Podgorice. Prema ovoj legendi, najvjerovatnije zbog krvi ili, pak, prinuđenosti na izbjeglištvo nakon definitivnog potiskivanja osmanlijske vojske iz Meduna, jedan ogranak loze Petrovića napustio je Kosor. Siguran spas od osvete, mogao se tada naći jedino dublje na turskoj teritoriji. Jedan dio ove grane Petrovića odlučio se za put prema Crmnici i tako se našao u selu Dupilo. Doskora živi najstariji Petrović iz ove porodice, Petar,5 Rastodere je smatrao bliskim rodjacima, a njihovu zavidnu brojnost u odnosu na dio porodične grane koja se naselila u selu Dupilu u Crmnici, objašnjavao je – oslobađanjem Rastodera grijeha zbog prolivanja bratske krvi upravo promjenom vjere i prezimena. Dio bratstva Petrovića, koji se odlučio za prelazak na teritoriju pod osmanlijskom vlašću, prema ovoj legendi, nastanio se odmah do granice, u Plavu i dobio je prezime po Medunu – Medunjani. Drugi dio se naselio u hrastovoj dolini, nadomak grada Bihora i zbog toga je dobio prezime Hrastoder, dok se jedan dio, nešto kasnije, nastanio na ranijem katunskom staništu Savin Boru. Porodica Nurka Hrastodera zaposjela je pašnjake na istočnoj strani planine Turjak, prema današnjim Rožajama. Nurkovi potomci su, iz poštovanja prema svom rodonačelniku, ali i u skladu sa običajima, tada brojnijih komšija “albanskog“ stanovništva, svoje prezime preimenovali u Nurković. I ako je riječ o legendi, činjenica je da se Nurkovići i Hrastoderi i dan danas svojataju kao rodjaci. I ne pamti se da se iko i ikada od Hrastodera i Nurkovića medjusobno ženio, odnosno udavao. Prezime Hrastoder tek poslije propasti Turske, u Kraljevini SHS, voljom samih državnih službenika-pisara, preimenovano je u Rastoder.
Koliko je ova materija kompleksna, upućuje jedan drugi trag, koji može, ali i ne mora imati veze sa porijeklom današnjih Rastodera a vodi do, očigledno svešteničke, loze Rasoder6 sa istog područja. Koliko i da li uopšte prezime Rasoder ima veze sa prezimenom Rastoder, ili, pak, drevnim gradom Rasom , središtem srednjevjekovne države Raške, teško je pouzdano zaključiti bez temeljitijeg istraživanja .

Извор: http://www.forumbosnjaka.com/web/index.php/bosnjaci-u-cg/10-ko-su-i-od-kada-bosnjaci-crne-gore

На основу свега наведеног, највероватније је да су прави Растодери E-V13, док су R-BY611 Растодери од Личина (који су такође из села Радманце) или Аговића из суседних села у Бихору. Вујовићи нису живели у самом Дупилу, већ у Трнову и Комарну, док су Растодери са Личинама деценијама заједно живели у истом селу.

Да, има логике у етимологији презимена. Наставак -дер за долину, као Топчидер, Булбулдер, и др. Једино је чудно што и основа храст није преведена на турски.
Такође, досадашња сазнања указују да би прави Растодери, ако су већ од кучких Петровића, требало да су Е1b, док су они R1b другог порекла.
Ја сам прокоментарисао за ове друге, да ми, судећи према хаплогрупи, Црмница звучи најлогичније.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Бошњачки ДНК пројекат
« Одговор #119 послато: Јануар 21, 2017, 10:03:10 поподне »
По мени је висок проценат I1 (око 8%) код муслимана из Санџака уједно и највеће изненађење читавог пројекта.

Једна могућа претпоставка је да се ради о исламизираним досељеницима из Дробњака.
Али, ако се сетимо приче о тестиранима у Пријепољу, где већи део носилаца I1 има предање о пореклу из Куча, а и знајући који миграциони талас је населио тзв. Санџак, опет се актуализује она прича о кучкој области (као делу ширег подручја Доње Зете, Скадра и југоисточних ЦГ Брда) као једном од некадашњих жаришта ове ХГ.
"Наша мука ваља за причешћа"