Аутор Тема: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?  (Прочитано 48600 пута)

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #260 послато: Јануар 30, 2023, 11:27:20 поподне »
Ни ово није тачно. У чувеном Кокошињском масакру 1904. године су осим Срба из села Кокошиње страдали и Срби из села Шопско Рударе. Да не говорим о ранијим претњама, неколико година уназад, тадашње ТМОРО да пређу на Егзархију или ће их све побити, које су напослетку и остварили. Војвода Јован Станојковић Довезенски је управо био српски учитељ у Шопском Рудару који је једва успео да избегне масакр, да би након тога формирао сопствену чету и постао војвода Довезенски. Након наоружавања сељана Шопског Рудара од стране Србије, они су се следећих година успешно бранили од нових насртаја ВМРО-ваца, који су им отворено претили да ће поновити покољ ако не пређу на Егзархију. Дакле није неистинит податак да је у селу очигледно постојао велики број људи који су се осећали Србима, што је сметало ВМРО-у, који је на све начине покушавао да их или асимилује у Бугаре или искорени.
Prema podacima srpskog vladike 1898 je u tom selu samo 20 od 95 kuća bilo pod patrijaršijom. Ti poklani su bili patrijaršijski pop i njegova porodica. Tako da je tvoja tvrdnja samo poluistinita jer su stanovnici Šopskog Rudara već pre Kokošinjskog masakra u većini bili naklonjeni Bugsarskoj egzarhiji.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #261 послато: Јануар 30, 2023, 11:33:35 поподне »
Lingvisti bi vrlo tesko za bilo koji makedonski dijalekat rekli da je blizi srpskom nego li bugarskom. Po toj logici je i sam bugarski blizi srpskom od pojedinih makedonskih dijalekata, makar ja daleko bolje razumem Bugare nego moju rodbinu Makedonce.

Кумановско-Кратовски сви лингвисти сматрају дијелом призренско-тимочког, који је ближи стандардном српском него македонском и бугарском. Скопски, Тетовски и Горански су спорни, они су можда реално негдје на пола пута између српског и македонског.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #262 послато: Јануар 30, 2023, 11:37:16 поподне »
Кумановско-Кратовски сви лингвисти сматрају дијелом призренско-тимочког, који је ближи стандардном српском него македонском и бугарском. Скопски, Тетовски и Горански су спорни, они су можда реално негдје на пола пута између српског и македонског.
Nikome ko je iz tih krajeva ne predstavlja problem da govori Bugarski. Moj otac iz Babušnice razvaljuje bugarski, bez akcenta. Pre 15 godina u Nesebaru morao da pokaze pasos da mu poveruju da nije Bugarin, mislili su da je iz Sofije.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #263 послато: Јануар 30, 2023, 11:40:25 поподне »
U toj VMRO je bilo doktoranata sa Sorbone i iz Ženeve. Veliki broj vođa VMRO su bili profesori, inžinjeri. Navedi mi jednog srpskog vojvodu koji je imao toliko obrazovanje, izuzev Babunskog koji je bio učitelj. Svi ostali su bili ljudi iz prostog naroda koji su u VMRO bili potrčko ili obični četnici pa kad im se ukazala prilika da postanu neko i nešto onda  se setili srpskih korena.
Да резимирамо, интелектуална елита је била пробугарска, а обична раја просрпска, уз прилику за авантуризам и доказивање међу четницима ("кад већ нисам школован, е сад ћу да будем Србин четник, па да видите ви школовани") Баш стереотипно
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 11:45:43 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #264 послато: Јануар 30, 2023, 11:41:14 поподне »
Уз сво поштовање, Македонија је географски појам 2000+ година стар од Демир Хисара па на југ. Данашњи званични језик Сев. Македоније је узет из велешког говора (Енциклопедија ,,Просвета" ако се не варам). Донет у околину Скопља. Пре 1690-е је била друга прича. Власина је још северније и она је тема с које смо сви скренули.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #265 послато: Јануар 30, 2023, 11:42:38 поподне »
Да резимирамо, интелектуална елита је била пробугарска, а обична раја просрпска, уз прилику за авантуризам и доказивање међу четницима. Баш стереотипно
Mozda u par sela oko Kumanova i kod Tetova. Jedino je opstina Makedonski Brod imala srpsku većinu.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1112
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #266 послато: Јануар 30, 2023, 11:43:01 поподне »
Nikome ko je iz tih krajeva ne predstavlja problem da govori Bugarski. Moj otac iz Babušnice razvaljuje bugarski, bez akcenta. Pre 15 godina u Nesebaru morao da pokaze pasos da mu poveruju da nije Bugarin, mislili su da je iz Sofije.

Ne razumem šta je imao tu da dokazuje, obzirom na tvoje stavove logično je pomisliti da si i sam pro bugarski nastrojen, a verovatno si bliži i bugarskom indentitetu.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #267 послато: Јануар 30, 2023, 11:46:10 поподне »
Ne razumem šta je imao tu da dokazuje, obzirom na tvoje stavove logično je pomisliti da si i sam pro bugarski nastrojen, a verovatno si bliži i bugarskom indentitetu.
A da širim laži bio bih sigurno bliži srpskom identitetu, jel tako? Da rezimiramo, neke ovde pogađa istina. Inače na poslednjem popisu sam se izjasnio kao Srbin, otac i majka takođe, baba i deda Bugari.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #268 послато: Јануар 30, 2023, 11:50:07 поподне »
A da širim laži bio bih sigurno bliži srpskom identitetu, jel tako? Da rezimiramo, neke ovde pogađa istina. Inače na poslednjem popisu sam se izjasnio kao Srbin, otac i majka takođe, baba i deda Bugari.
Ја бих се вратио коренима на твом месту

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #269 послато: Јануар 30, 2023, 11:53:31 поподне »
S obzirom da sam vidjao replike gde mi ljudi odgovaraju spiskom pokojnika nevezanih za temu i da polovina učesnika teme šire jednostranu propagandu i vređaju se kad im predočiš činjenice, mozda ti je dobar predlog. Samo ne znam tamo kakvi su :-[

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #270 послато: Јануар 30, 2023, 11:55:58 поподне »
S obzirom da sam vidjao replike gde mi ljudi odgovaraju spiskom pokojnika nevezanih za temu i da polovina učesnika teme šire jednostranu propagandu i vređaju se kad im predočiš činjenice, mozda ti je dobar predlog. Samo ne znam tamo kakvi su :-[
Свако има право да се изјасни како мисли...никад немој из страха да будеш Србин

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #271 послато: Јануар 31, 2023, 12:01:07 пре подне »
Свако има право да се изјасни како мисли...никад немој из страха да будеш Србин
Ja ni šopski ne znam, slab bi Bugarin bio od mene. Šta ćeš kad se u Nišu govori čist srpski sa 7 padeža i sa svim glasovnim promenama.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #272 послато: Јануар 31, 2023, 12:04:33 пре подне »
Ja ni šopski ne znam, slab bi Bugarin bio od mene. Šta ćeš kad se u Nišu govori čist srpski sa 7 padeža i sa svim glasovnim promenama.
Језик се научи, а ниси баш слаб Бугарин по ставовима (вероватно си јачи од многих Бугара из Бугарске), тако да не брини за то

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #273 послато: Јануар 31, 2023, 12:07:53 пре подне »
Језик се научи, а ниси баш слаб Бугарин по ставовима (вероватно си јачи од многих Бугара из Бугарске), тако да не брини за то
Baš im kompliment daješ ako je svako ko govori istinu Bugarin.
Mislim po ukusu bi ti bilo da pišem kako su u Makedoniji svi bili Srbi, 100% čiste krvi, zar ne? Tad bih bio Srbenda. A i sami znate da to nije istina.
Ja napisem ovde kako je bilo kolaboracionista u Babušnici jer oni koji saradjuju sa okupatorom jesu kolaboracionisti i eto upadne neko uvredjen sa imenom dede ili rođaka kog su ubili Bugari kao da taj 1 predstavlja celu Babušnicu. Previše plitko, neki kao da ne znaju ni da razmišljaju.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #274 послато: Јануар 31, 2023, 12:21:55 пре подне »
Baš im kompliment daješ ako je svako ko govori istinu Bugarin.
Mislim po ukusu bi ti bilo da pišem kako su u Makedoniji svi bili Srbi, 100% čiste krvi, zar ne? Tad bih bio Srbenda. A i sami znate da to nije istina.

Па нико не помиње 100% , ено је Цвијићева карта...сувише је Медонија флуидно подручје да би било ко говорио о 100% ...На крају су они рекли, "ми смо нешто посебно"...треба имати у виду и период пре доласка Турака
« Последња измена: Јануар 31, 2023, 12:26:55 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1112
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #275 послато: Јануар 31, 2023, 12:23:23 пре подне »
A da širim laži bio bih sigurno bliži srpskom identitetu, jel tako? Da rezimiramo, neke ovde pogađa istina. Inače na poslednjem popisu sam se izjasnio kao Srbin, otac i majka takođe, baba i deda Bugari.

Pa širite laži u tome i jeste stvar.
Više puta ste uhvaćeni u istima i dobili ste odgovore koji su podržani argumentima.
Inace, kako komntarisete one,, Bugare" iz Okoline Sofije sto su pisali srpskom Kralju, i zeleli da se pridruze Srbiji nakon berlinskoga kongresa.
« Последња измена: Јануар 31, 2023, 12:26:43 пре подне barbarylion »

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #276 послато: Јануар 31, 2023, 12:25:21 пре подне »
Pa širite laži u tome i jeste stvar.
Više puta ste uhvaćeni u istima i dobili ste odgovore koji su podržani argumentima.
Koji si ti argument dao, osim propagandnih bljuvotina? A laži koje širite nisu argument ako niste znali.
Ja ništa nisam ni napisao nigde što izlazi iz okvira zvanične istorije.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1112
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #277 послато: Јануар 31, 2023, 12:28:54 пре подне »
Koji si ti argument dao, osim propagandnih bljuvotina? A laži koje širite nisu argument ako niste znali.
Ja ništa nisam ni napisao nigde što izlazi iz okvira zvanične istorije.

U čijoj zvaniĉnoj istoriji piše da su Makedonci 90% Bugari?
Srbi nepismeni seljaci, Srbomani itd?
Čak imaš aspiracije da u to uključiš i jug današnje Srbije? Gde to piše?

Ван мреже ivanc79

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 200
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #278 послато: Јануар 31, 2023, 12:29:45 пре подне »
Baš im kompliment daješ ako je svako ko govori istinu Bugarin.
Mislim po ukusu bi ti bilo da pišem kako su u Makedoniji svi bili Srbi, 100% čiste krvi, zar ne? Tad bih bio Srbenda. A i sami znate da to nije istina.
Ja napisem ovde kako je bilo kolaboracionista u Babušnici jer oni koji saradjuju sa okupatorom jesu kolaboracionisti i eto upadne neko uvredjen sa imenom dede ili rođaka kog su ubili Bugari kao da taj 1 predstavlja celu Babušnicu. Previše plitko, neki kao da ne znaju ni da razmišljaju.
Извините али не знам зашто вам истина смета. Можда ни један други крај у Србији не памти тако добро злочине Бугара као Лужница. Ником овде не би сметало да дискутујете о пореклу становништва, што и јесте основна тема, али ви све време потурате тврдњу да су за убијања Лужничана били криви, замислите, сами Лужничани. Таква релативизација кривице је својствена тешким националистима што ви очито и јесте.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #279 послато: Јануар 31, 2023, 12:31:48 пре подне »
U čijoj zvaniĉnoj istoriji piše da su Makedonci 90% Bugari?
Srbi nepismeni seljaci, Srbomani itd?
Čak imaš aspiracije da u to uključiš i jug današnje Srbije? Gde to piše?
Dokaži nesto od ovoga sto insinuiras.
Cak si izneo laz da su Makedoncima menjana prezimena sa ić na ov i ski što nije istina. Opšte je poznato da je Srbija pokušala Srbizaciju u Makedoniji i da su im nametana prezimena na ić. I taj Babunski kog pominješ nigde nije imao zvanično prezime pre 1912 nego mu je u pasošu pisalo Stojko oglu Jovan.