Аутор Тема: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?  (Прочитано 48733 пута)

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #240 послато: Јануар 30, 2023, 10:39:40 поподне »
Изгледа  да су власти у Истанбулу гурале мало бугарску ствар доле науштрб српске. Барем се мени тако чини.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #241 послато: Јануар 30, 2023, 10:43:40 поподне »
Изгледа  да су власти у Истанбулу гурале мало бугарску ствар доле науштрб српске. Барем се мени тако чини.
A realno sad da si Makedonac bez nacije, porobljen pod Turcima, jel bi izabrao da budes Bugarin ili Srbin? Da se ne lazemo naravno da im je bilo daleko lakse da budu Bugari jer govore jezik daleko blizi bugarskom nego srpskom, mentalitet im je blizi bugarskom. Čak je ohridski dijalekat zamalo postao književni Bugarski.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #242 послато: Јануар 30, 2023, 10:44:00 поподне »
A kako je radila dok je bila pod Turcima? Prve bugarske opštine se pojavljuju 1830ih u Skoplju, Velesu, Ohridu, Kriva Palanka, Kumanovo... Rajko Žinzifov, inače Vlah piše pesme o bugarskoj Makedoniji 1860ih dok Bugarska još nije ni postojala kao država. Braća Miladinovi, početak 19. veka štampaju pesme na ,,jazik prost naroden bolgarski"
Можеш ли да објасниш ако су све те ствари биле резултат реалног сентимента Македонаца у то време, а не као неке тенденције за бугаризацијом Македоније, што негираш да се дешавало, зашто је у Македонији данас израженији антибугарски став, него напр. антисрпски (тј. зашто је позитивнији став у глобалу према Србији него према Бугарској)? Ипак друга половина 19. века није била толико давно
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 10:48:40 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #243 послато: Јануар 30, 2023, 10:51:11 поподне »
Можеш ли да објасниш ако су све те ствари биле резултат реалног сентимента Македонаца у то време, а не као неке тенденције за бугаризацијом Македоније коју негираш, зашто је у Македонији данас израженији антибугарски став, него напр. антисрпски (тј. зашто је позитивној став у глобалу према Србији него према Бугарској)? Ипак друга половина 19. века није била толико давно
Pozitivan stav prema Srbiji imaju obicni gradjani i starije generacije koje pamte bratstvo i jedinstvo. Nemoj da mislis da makedonski nacionalisti imaju lepo misljenje o Srbiji, za njih su Srbi okupatori. Njihovo drustvo, drzava filuje raznom propagandom  protiv susednih naroda,  otimaju tudje istorijske licnosti, skoro je televizija objavila kako su sveti Kliment i Ohrid bili Makedonci.
Negativan stav prema Bugarskoj je s jedne strane zbog "primernog" ponasanja bugarske vojske tokom WW2 a takodje i zbog te propagande, skoro su nekom liku su oduzeli ćerku jer je u školi rekla da su je kod kuće naučili da su poreklom Bugari. Razumem ih, kad bi S. Makedonija dozvolila postojanje Bugara onda Makedonci brzo ne bi ni postojali.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #244 послато: Јануар 30, 2023, 10:53:22 поподне »
Pozitivan stav prema Srbiji imaju obicni gradjani i starije generacije koje pamte bratstvo i jedinstvo. Nemoj da mislis da makedonski nacionalisti imaju lepo misljenje o Srbiji, za njih su Srbi okupatori. Njihovo drustvo, drzava filuje raznom propagandom  protiv susednih naroda,  otimaju tudje istorijske licnosti, skoro je televizija objavila kako su sveti Kliment i Ohrid bili Makedonci.
Negativan stav prema Bugarskoj je s jedne strane zbog "primernog" ponasanja bugarske vojske tokom WW2 a takodje i zbog te propagande, skoro su nekom liku su oduzeli ćerku jer je u školi rekla da su je kod kuće naučili da su poreklom Bugari. Razumem ih, kad bi S. Makedonija dozvolila postojanje Bugara onda Makedonci brzo ne bi ni postojali.
Да, али други светски рат је био пре тог братства и јединства. Зашто би се онда Бугарска војска тако "примерно" опхођавала према свом народу за време рата?

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #245 послато: Јануар 30, 2023, 10:55:34 поподне »
Да, али други светски рат је био пре тог братства и јединства. Зашто би се онда Бугарска војска тако "примерено" опхођавала према свом народу?
Pa komunisti druze. Vecina ubijenih su bili partizani ili osumnjiceni da su partizani. Nisu Bzgari ubijali na nacionalnoj osnovi nego na političkoj. Pa i Četnici su klali Srbe  koji nisu na njihovoj strani. Makedonija je bila jako uporište komunizma.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #246 послато: Јануар 30, 2023, 10:57:23 поподне »
Pa komunisti druze. Vecina ubijenih su bili partizani ili osumnjiceni da su partizani. Nisu Bzgari ubijali na nacionalnoj osnovi nego na političkoj. Pa i Četnici su klali Srbe  koji nisu na njihovoj strani. Makedonija je bila jako uporište komunizma.
Онда су опет изабрали опцију која искључује Македонију као део Бугарске

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #247 послато: Јануар 30, 2023, 10:58:34 поподне »
A realno sad da si Makedonac bez nacije, porobljen pod Turcima, jel bi izabrao da budes Bugarin ili Srbin? Da se ne lazemo naravno da im je bilo daleko lakse da budu Bugari jer govore jezik daleko blizi bugarskom nego srpskom, mentalitet im je blizi bugarskom. Čak je ohridski dijalekat zamalo postao književni Bugarski.

Још да су знали тад за еу  пасош Бугарске. Шалу на страну не видим да су становници Македоније били нарочито блискији Бугарима од Срба. Осим изостанка  падежа македонски је у осталим аспектима ближи српском језику.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #248 послато: Јануар 30, 2023, 10:59:01 поподне »
Онда су опет изабрали опцију која искључује Македонију као део Бугарске
Pa i to je upitno. Komunisticka partija Makedonije se 1941. prikljucila KP Bugarske i ustanak nije otpočet dok kominterna nije izvršila čistku u vrhu partije.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #249 послато: Јануар 30, 2023, 10:59:11 поподне »
Od onih koji su se identifikovali sa Srbima ostao je mali broj ruralnih, nepismenih, u najboljem slucaju polupismenih  Četnika. Najveći broj srpskih Četnika u Makedoniji nisu uopšte ni bili iz Makedonije.

Ово није тачно. Ни за тобожње необразоване сељаке који су се наводно једини осећали Србима, као ни за то да највећи број четника није био из Македоније. Заправо, највећи број четника јесу били локалци. Предлажем да мало приљежније пречешљавате документацију која се бави тим периодом пре него што изјавите нешто овако драматично.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #250 послато: Јануар 30, 2023, 11:01:17 поподне »

Још да су знали тад за еу  пасош Бугарске. Шалу на страну не видим да су становници Македоније били нарочито блискији Бугарима од Срба. Осим изостанка  падежа македонски је у осталим аспектима ближи српском језику.
Možda ovaj knjizevni koji realno niko i ne govori kod kuce, ohridski dijalekat i dijalekti iz istočne Makedonije su daleko bliži bugarskom i vrlo su teško razumljivi u izgovoru. Mislim da je štipski dijalekat čak i u akcentu identičan bugarskom.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #251 послато: Јануар 30, 2023, 11:03:44 поподне »
Ово није тачно. Ни за тобожње необразоване сељаке који су се наводно једини осећали Србима, као ни за то да највећи број четника није био из Македоније. Заправо, највећи број четника јесу били локалци. Предлажем да мало приљежније пречешљавате документацију која се бави тим периодом пре него што изјавите нешто овако драматично.
Gde sam ja rekao da su se samo nepismeni seljaci osecali Srbima? Napomenuo sam činjenicu da nijedna istaknuta  i obrazovana ličnost tog doba iz Makedonije nije bila na srpskoj strani, a ne da su Srbi bili nepismeni, Bože me oprosti.

Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #252 послато: Јануар 30, 2023, 11:06:36 поподне »
Možda ovaj knjizevni koji realno niko i ne govori kod kuce, ohridski dijalekat i dijalekti iz istočne Makedonije su daleko bliži bugarskom i vrlo su teško razumljivi u izgovoru. Mislim da je štipski dijalekat čak i u akcentu identičan bugarskom.

Охридски дијалекат спада у западне дијалекте који су ближи српском. Служио сам војску са Македонцима и знам их приватно доста, ови из Скопља, Куманова, Тетова, Струге, Дебра, Битоља, Охрида и Прилепа су свакако ближи Србима и  географски и по говору  и по народним обичајима.  Ти из Штипа јесу ближи Бугарима вероватно, али опет  баш их не воле у просеку.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7269
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #253 послато: Јануар 30, 2023, 11:10:03 поподне »
Pa i to je upitno. Komunisticka partija Makedonije se 1941. prikljucila KP Bugarske i ustanak nije otpočet dok kominterna nije izvršila čistku u vrhu partije.
Ако је одлука Коминтерне утицала на то да ли ће се комунисти у Македонији борити за бугарску или југословенску опцију и имати став по питању припадности Бугарима, онда мора се признати да није био баш нешто јак пробугарски сентимент (чим декрет неки може да утиче на то). Слабо су нешто те бугарске институције на крају 19. века одрадиле посао очигледно
« Последња измена: Јануар 30, 2023, 11:12:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #254 послато: Јануар 30, 2023, 11:10:56 поподне »
Gde sam ja rekao da su se samo nepismeni seljaci osecali Srbima? Napomenuo sam činjenicu da nijedna istaknuta  i obrazovana ličnost tog doba iz Makedonije nije bila na srpskoj strani, a ne da su Srbi bili nepismeni, Bože me oprosti.

Управо овде: "Od onih koji su se identifikovali sa Srbima ostao je mali broj ruralnih, nepismenih, u najboljem slucaju polupismenih  Četnika.". Рурални је исто што и сеоски, зар не? Мало мање троловања и суптилног просипања бугарске ВМРО пропаганде не би било наодмет у вашем обраћању.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #255 послато: Јануар 30, 2023, 11:12:53 поподне »
Охридски дијалекат спада у западне дијалекте који су ближи српском. Служио сам војску са Македонцима и знам их приватно доста, ови из Скопља, Куманова, Тетова, Струге, Дебра, Битоља, Охрида и Прилепа су свакако ближи Србима и  географски и по говору  и по народним обичајима.  Ти из Штипа јесу ближи Бугарима вероватно, али опет  баш их не воле у просеку.
Lingvisti bi vrlo tesko za bilo koji makedonski dijalekat rekli da je blizi srpskom nego li bugarskom. Po toj logici je i sam bugarski blizi srpskom od pojedinih makedonskih dijalekata, makar ja daleko bolje razumem Bugare nego moju rodbinu Makedonce.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 711
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #256 послато: Јануар 30, 2023, 11:13:12 поподне »
Aj lepo da se ne lazemo, ti ljudi nisu bili nista. Da su hteli da budu Srbi ostali bi Srbi, koji to Srbin se proda tek tako. Svemoguci Tito je kao imao mogucnost da stvara nove nacije iz vazduha.
Овде се слажем са тобом. Или јеси или ниси. Важи за све српске крајеве. Узгред, не рекламирам никакво освежавајуће ћепи :)

Ван мреже Shopche13

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 52
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #257 послато: Јануар 30, 2023, 11:17:16 поподне »
Управо овде: "Od onih koji su se identifikovali sa Srbima ostao je mali broj ruralnih, nepismenih, u najboljem slucaju polupismenih  Četnika.". Рурални је исто што и сеоски, зар не? Мало мање троловања и суптилног просипања бугарске ВМРО пропаганде не би било наодмет у вашем обраћању.
U toj VMRO je bilo doktoranata sa Sorbone i iz Ženeve. Veliki broj vođa VMRO su bili profesori, inžinjeri. Navedi mi jednog srpskog vojvodu koji je imao toliko obrazovanje, izuzev Babunskog koji je bio učitelj. Svi ostali su bili ljudi iz prostog naroda koji su u VMRO bili potrčko ili obični četnici pa kad im se ukazala prilika da postanu neko i nešto onda  se setili srpskih korena.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #258 послато: Јануар 30, 2023, 11:22:43 поподне »
Sad sam primetio da je na prethodnim strana pomenuto selo  Šopsko Rudare i iznet je neistinit podatak sa Vikipedije da su se u njemu stanovnici izjašnjavali kao Srbi.
Selo Šopsko Rudare je bilo uporište VMRO za Krivopalanački kraj i veliki broj meštana tog sela su bili teroristi VMRO ili simpatizeri.

Ни ово није тачно. У чувеном Кокошињском масакру 1904. године су осим Срба из села Кокошиње страдали и Срби из села Шопско Рударе. Да не говорим о ранијим претњама, неколико година уназад, тадашње ТМОРО да пређу на Егзархију или ће их све побити, које су напослетку и остварили. Војвода Јован Станојковић Довезенски је управо био српски учитељ у Шопском Рудару који је једва успео да избегне масакр, да би након тога формирао сопствену чету и постао војвода Довезенски. Након наоружавања сељана Шопског Рудара од стране Србије, они су се следећих година успешно бранили од нових насртаја ВМРО-ваца, који су им отворено претили да ће поновити покољ ако не пређу на Егзархију. Дакле није неистинит податак да је у селу очигледно постојао велики број људи који су се осећали Србима, што је сметало ВМРО-у, који је на све начине покушавао да их или асимилује у Бугаре или искорени.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Одговор #259 послато: Јануар 30, 2023, 11:24:41 поподне »
U toj VMRO je bilo doktoranata sa Sorbone i iz Ženeve. Veliki broj vođa VMRO su bili profesori, inžinjeri. Navedi mi jednog srpskog vojvodu koji je imao toliko obrazovanje, izuzev Babunskog koji je bio učitelj. Svi ostali su bili ljudi iz prostog naroda koji su u VMRO bili potrčko ili obični četnici pa kad im se ukazala prilika da postanu neko i nešto onda  se setili srpskih korena.

Ево управо сам навео да је и војвода Довезенски био учитељ. Мислим да је то био и Василије Трбић. Такође је ту било и студената са Београдског универзитета, итд. Замолио бих за мање спиновања и пристрасности када се износе историјске чињенице.
Чињеницама против самоувереног незнања.