Аутор Тема: Марија Бљузга  (Прочитано 4456 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Марија Бљузга
« послато: Јун 08, 2016, 04:09:47 поподне »
Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)



Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #1 послато: Јун 08, 2016, 06:30:23 поподне »
Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)

У Поткозарју то је стара ријеч која означава кишовито вријеме. Пала бљуза, немош макет никуд.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #2 послато: Јун 08, 2016, 06:46:26 поподне »
У Поткозарју то је стара ријеч која означава кишовито вријеме. Пала бљуза, немош макет никуд.

Добро, нешто те врсте је и бљузгавица, време топљења снега. Надимак Бљузга је дефинитивно у некој вези са тим, можда је у питању нека светитељка која се слави у то неко време, кад се топе снегови?

Не знам да ли нешто више зна наш другар Nebo, њему би овај израз морао бити познат, Небо очекујем твоје мишљење? :)

Тако сличан пример имамо и са Манде Куколе, каже се исто "од прије Манде Куколе", ко је била Манда Кукола?



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #3 послато: Јун 08, 2016, 07:15:10 поподне »
Је л' зна неко ко је била Марија Бљузга? ;D

Ово име се у северно-западним крајевима нашег народа често употребљава кад хоћемо рећи за нешто да је изузетно старо, па се користе изрази "из времена Марије Бљузге", "старо ко Марија Бљузга", "од прије Марије Бљузге" итд. Покушао сам да нађем нешто више о том изразу и личности на интернету, али без успеха.

Чуо сам тај израз релативно скоро од једне другарице па ме подсети да упитам. :)
Мени што прво пада на памет је Богородићин празник Благовјести. У априлу су честе обилне кише.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #4 послато: Јун 08, 2016, 07:20:28 поподне »
Можда је народ "од милоште" запамтио Марију Терезију као Марију Бљузгу?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #5 послато: Јун 08, 2016, 07:30:41 поподне »
Мени што прво пада на памет је Богородићин празник Благовјести. У априлу су честе обилне кише.

Тако нешто би могло проћи.

Можда је народ "од милоште" запамтио Марију Терезију као Марију Бљузгу?

Марија Терезија ми је такође била на уму, али опет не знам колико далеко им сеже то "од Марије Бљузге", и на крају крајева зашто би је звали Бљузга? :)



Ван мреже Нина Јакшић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #6 послато: Децембар 23, 2017, 03:08:31 пре подне »
Тако сличан пример имамо и са Манде Куколе, каже се исто "од прије Манде Куколе", ко је била Манда Кукола?

Само нагађам:

Најпознатија Манда је бјела вила Мандалина, .. могло би значити неко врло давно време, као кад се каже "кад су Богови шетали заједно са људима"..

Видим да постоји неки књижевни лик Марије Бљузге, гаталице :
"Kad god bi mahnuo rukom. nekud bi odletjela ili bi odnekud doletjela koja kuglica Sad je vidis. sad je ne vidis To isto nije bez vraga - rekla bi moja susjeda Roza Crobarova. Svake veceri joj Marija Bljuzga gata iz karata i graha. I za to treba malko duha."
https://www.google.rs/search?q=%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B1%D1%99%D1%83%D0%B7%D0%B3%D0%B0&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=bks&sa=X&ved=0ahUKEwjQrLf7hJ_YAhVVF8AKHc1SAOcQ_AUIDygA&biw=1024&bih=467

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #7 послато: Децембар 23, 2017, 03:40:33 пре подне »
Само нагађам:

Најпознатија Манда је бјела вила Мандалина, .. могло би значити неко врло давно време, као кад се каже "кад су Богови шетали заједно са људима"..

Видим да постоји неки књижевни лик Марије Бљузге, гаталице :
"Kad god bi mahnuo rukom. nekud bi odletjela ili bi odnekud doletjela koja kuglica Sad je vidis. sad je ne vidis To isto nije bez vraga - rekla bi moja susjeda Roza Crobarova. Svake veceri joj Marija Bljuzga gata iz karata i graha. I za to treba malko duha."
https://www.google.rs/search?q=%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B1%D1%99%D1%83%D0%B7%D0%B3%D0%B0&client=firefox-b-ab&dcr=0&source=lnms&tbm=bks&sa=X&ved=0ahUKEwjQrLf7hJ_YAhVVF8AKHc1SAOcQ_AUIDygA&biw=1024&bih=467

Можда је то била нека пророчица? Чуди ме да баш нигде нема никаквог трага. И овај као да је с неба пао. Буквално нема нигде. :P

Додуше, ево нешто конкретније нађох, а ишло би у прилог Селаковићевој претпоставци.
  • od Marije Bljuzge = odavno: Od Marije Bljuzge (N. Gradiška).
  • od {prije} Marije Terezije = odavno: Naj pripovedati ono od Majke Terezije, to je bilo zdavnja (Koprivnica).
    оd prije Marije Terezije (Zagreb). Ma to je još od prije Marije Terezije (Đakovo).
  • za vrijeme Marije Bljuzge = davno: Za vrijeme Marije Bljuzge (N. Gradiška).

Као поређења, узимају се следеће фраземе:
  • od Kulina bana
  • od Petra Preradovića
  • od prije Marije Terezije
  • za Kulina bana

U frazemu od {prije} Marije Terezije dio onomastičke formule zamijenjen je pa će u jednom govoru glasiti: od Marije Bljuzge.

Извор: Mira Menac-Mihalić - Hrvatski dijalektni frazemi s antroponimom kao sastavnicom

Дакле, ипак:



:)
« Последња измена: Децембар 23, 2017, 03:55:37 пре подне Amicus »



Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #8 послато: Децембар 23, 2017, 10:46:55 пре подне »
Занимљиво  :) А на ком простору се тај израз користи и да ли је у питању насеље, два или три или је то већи простор?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #9 послато: Децембар 23, 2017, 01:51:02 поподне »
Занимљиво  :) А на ком простору се тај израз користи и да ли је у питању насеље, два или три или је то већи простор?

Ја сам то запазио на простору Барање и Источне Славоније, мада што кажеш, не могу рећи у целини... већ тамо где сам био, рецимо да је то у мало ширем смислу, у местима уз Драву.



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #10 послато: Децембар 23, 2017, 05:48:52 поподне »
Та Марија Терезија је очигледно оставила дубок траг код Срба. Сви старији људи из мог краја, када причају о унијаћењу, прво наведу да је то било за време Марије Терезије, иако се унијаћење у Далмацији десило много касније од ње. Имала је везе са унијаћењем у Жумберку и Славонији, али у Далмацији никако.

симо

  • Гост
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #11 послато: Децембар 23, 2017, 05:58:23 поподне »
Та Марија Терезија је очигледно оставила дубок траг код Срба. Сви старији људи из мог краја, када причају о унијаћењу, прво наведу да је то било за време Марије Терезије, иако се унијаћење у Далмацији десило много касније од ње. Имала је везе са унијаћењем у Жумберку и Славонији, али у Далмацији никако.

Ово је тачно, и мој дида је из ко зна којег разлога од историјских личности увијек спомињао Марију Терезију. Не знам зашто  је баш она од свих аустријских владара (од којих су неки имали и више утицаја на судбину српског народа) остала у сјећању крајишких Срба.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Марија Бљузга
« Одговор #12 послато: Децембар 23, 2017, 06:12:55 поподне »
Чак Марија Терезија никада није ни валадала Далмацијом, али сви су чули за њу :)