Аутор Тема: Културна дешавања која не смете пропустити  (Прочитано 39277 пута)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #160 послато: Јун 27, 2022, 09:40:30 поподне »
https://www.sanu.ac.rs/
Из програма:
https://en.wikipedia.org/wiki/Carles_Lalueza-Fox
https://www.wykop.pl/link/6255593/slavic-migrations-and-the-genomic-formation-of-modern-balkan-peoples/

TV poziv na pomenutu prezentaciju. Najzanimljivija je informacija o promeni ideje odakle su došli stari Slaveni na naše prostore, tj da su došli sa severa, iz Češke i Poljske, a ne iz zakarpatske zone. Lično, mislim da se radi samo o jednom talasu, ali nedostaje više informacija o kojima će sigurno biti više reči na pomenutoj prezentaciji

<a href="https://www.youtube.com/v/3FxhotZe_HM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3FxhotZe_HM</a>


Ван мреже Христифор

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 885
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #161 послато: Јун 27, 2022, 09:49:47 поподне »
I2-PH908 свакако добрим делом долази из тог правца. Да ли се дошло до сазнања и за остале гране I2a и Р1а чућемо ускоро.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #162 послато: Јун 28, 2022, 08:02:18 пре подне »
TV poziv na pomenutu prezentaciju. Najzanimljivija je informacija o promeni ideje odakle su došli stari Slaveni na naše prostore, tj da su došli sa severa, iz Češke i Poljske, a ne iz zakarpatske zone. Lično, mislim da se radi samo o jednom talasu, ali nedostaje više informacija o kojima će sigurno biti više reči na pomenutoj prezentaciji

<a href="https://www.youtube.com/v/3FxhotZe_HM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/3FxhotZe_HM</a>

Управо су на јутарњем програму РТС-а најавили прилог на ову тему који следи у наставку данашње емисије, па ко је у могућности може да испрати и погледа.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #163 послато: Јун 28, 2022, 12:07:54 поподне »
Link za direktan prenos pomenutog predavanja

https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #164 послато: Јун 28, 2022, 03:01:43 поподне »
Link za direktan prenos pomenutog predavanja

https://www.sanu.ac.rs/direktan-prenos/

Ако се појави и снимак предавања - јављајте. Нисам на жалост био у могућности да пратим уживо.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #165 послато: Јун 28, 2022, 03:03:03 поподне »
Ако се појави и снимак предавања - јављајте. Нисам на жалост био у могућности да пратим уживо.

Снимао је Јовица, били смо на балкону свечане сале, тако да је преглед одличан. Претпостављам да ће снимак бити објављен у наредном периоду.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #166 послато: Јун 28, 2022, 03:47:40 поподне »
Управо су на јутарњем програму РТС-а најавили прилог на ову тему који следи у наставку данашње емисије, па ко је у могућности може да испрати и погледа.

Овде се може погледати најава догађаја на Јутарњем програму РТС-а:

« Последња измена: Јун 28, 2022, 03:49:54 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #167 послато: Јун 28, 2022, 04:07:21 поподне »
Овде је поменути РТСов снимак од 14 минута и кусур, и текст, објављено као вест. За сада је и на насловној страни, а иначе под магазин/наука

https://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/2520/nauka/4865784/poreklo-srba-geneticar.html

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #168 послато: Јун 28, 2022, 04:08:43 поподне »
Снимао је Јовица, били смо на балкону свечане сале, тако да је преглед одличан. Претпостављам да ће снимак бити објављен у наредном периоду.

За ствари које побуде добар интерес, сама САНУ уме да да комплетан видео снимак, после извесног периода.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #169 послато: Јун 28, 2022, 04:49:29 поподне »
Ова студија је изузетно важна за запушавање уста аутохтонистичким псеудонаучницима.
« Последња измена: Јун 28, 2022, 04:51:33 поподне Ojler »
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #170 послато: Јун 28, 2022, 07:17:53 поподне »
Ова студија је изузетно важна за запушавање уста аутохтонистичким псеудонаучницима.

Без икакве сумње... Додатно, ова студија је тешка шамарчина онима који чланове друштва "Порекло" и Српског ДНК пројекта називају аматерима и дилетантима. Реално, СДНКП је дошао до практично идентичних закључака о генетици савремене српске популације као и ова група светски признатих професора, који су користили неспорну научну методологију.

Углавном, негирање словенских миграција у будућности се може већ сматрати дијагнозом која указује на стање ума упоредиво са веровањем у равну Земљу (мада се у мањем броју случајева вероватно ради и о срачунатој манипулацији ради "уновчавања" интересовања за ову тему).

Оно што је међутим изгледа остало недореченео јесте питање где се прецизно налазила матица (или матице) словенских племена, или барем српског племена. Разрешење овог питања ће изгледа морати да сачека нека нова истраживања.
« Последња измена: Јун 28, 2022, 07:20:43 поподне Драган Обреновић »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #171 послато: Јун 28, 2022, 07:35:02 поподне »
Без икакве сумње... Додатно, ова студија је тешка шамарчина онима који чланове друштва "Порекло" и Српског ДНК пројекта називају аматерима и дилетантима. Реално, СДНКП је дошао до практично идентичних закључака о генетици савремене српске популације као и ова група светски признатих професора, који су користили неспорну научну методологију.
Управо о томе данас размишљам цео дан, колика је штета што нисмо успели још више и још гласније да се чујемо. Ово је стварно велики тренутак за СДНКП и потврда резултата наших вишегодишњих истраживања од стране најмеродавнијих институција. Волео бих да су ови људи барем чули за оно што смо урадили.

Углавном, негирање словенских миграција у будућности се може већ сматрати дијагнозом која указује на стање ума упоредиво са веровањем у равну Земљу (мада се у мањем броју случајева вероватно ради и о срачунатој манипулацији ради "уновчавања" интересовања за ову тему).
Не сумњам да ће та дружина већ наћи друге и нове хипотезе да објасне како је и ово истраживање финансирао Сорош и томе сличне будалаштине.

Оно што је међутим изгледа остало недореченео јесте питање где се прецизно налазила матица (или матице) словенских племена, или барем српског племена. Разрешење овог питања ће изгледа морати да сачека нека нова истраживања.
То је сад већ нека нормална истраживачка ствар, што би се рекло "посао" који треба да се уради, али јако  је важно да више неће бити потребе расправљати се и нешто доказивати опскурној дружини.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 985
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #172 послато: Јун 28, 2022, 07:50:15 поподне »
Мени се највише свиђа (нама добро позната чињеница) да смо очигледно разнородног порекла, и да званична наука коначно јасно каже да су преци неких Срба на Балкану дочекали сеобу Словена, а да смо се неки доселили.
Још да помену да су преци неких од нас стигли и касније... Биће и то једног дана.

Треба потпуно јасно рећи да давно порекло и садашња културна припадност уопште нису повезани.

И треба понављати да смо у много таласа пристизали.

И посебно ми се свиђа што је утврђено да између Срба и околних народа нема никаквих великих разлика (ми бисмо рекли подграна ова или она, али заједнички предак није предалеко).
« Последња измена: Јун 28, 2022, 07:52:13 поподне Platin »

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #173 послато: Јун 28, 2022, 08:39:23 поподне »
Iskreno, mene nešto ne doima potreba da likujem nad nekim ko i onako nije imao neke šanse kad se povede rasprava o vezi genetike i istorije. Ako ste zaboravili, vi takođe predstavljate deo problema a ne rešenja za neke ljude koji se kunu u naučnu metodologiju i naučno istraživanje.

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #174 послато: Јун 28, 2022, 08:46:08 поподне »
Iskreno, mene nešto ne doima potreba da likujem nad nekim ko i onako nije imao neke šanse kad se povede rasprava o vezi genetike i istorije. Ako ste zaboravili, vi takođe predstavljate deo problema a ne rešenja za neke ljude koji se kunu u naučnu metodologiju i naučno istraživanje.

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079

Који смо то "ми"? Зар и "Ви" нисте "ми", или сам Вас ја погрешно доживео?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #175 послато: Јун 28, 2022, 09:00:06 поподне »
Који смо то "ми"? Зар и "Ви" нисте "ми", или сам Вас ја погрешно доживео?

Ja sam onaj koji rezultate istraživanja prihvata mirno, bez emocionalne reakcije. Traženje osnova za dokazivanje intelektualne superiornosti nad nekim nije ni nešto što me raduje niti imam želju da se uklopim u tu grupu. A ko spada u tu grupu može se jednostavno prebrojiti gledajući ranije napisane poruke.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #176 послато: Јун 28, 2022, 09:36:32 поподне »
Ja sam onaj koji rezultate istraživanja prihvata mirno, bez emocionalne reakcije. Traženje osnova za dokazivanje intelektualne superiornosti nad nekim nije ni nešto što me raduje niti imam želju da se uklopim u tu grupu. A ko spada u tu grupu može se jednostavno prebrojiti gledajući ranije napisane poruke.

Наравно да резултате истраживања треба прихвата сталожено, без пристрасности и субјективности било које врсте, али не схватам зашто је емоционална реакција нешто негативно? Верујем да свако ко се нечим бави са страшћу, осећа узбуђење када нешто открије или добије потврду резултата својих истраживања. Свака страст па и страст за истраживањем је повезана са неким емоцијама (осим наравно ако се нечим бавимо само и искључиво због новца, што је мучно).

Углавном, та опсервација о исказивању "интелектуалној супериорности" чланова друштва Порекло или СДНКП је заправо једна обична замена теза.

Управо они који нападају рад друштва порекло и СДНКП демонстрирају некакву квази интелектуалну супериорност. Они су пробуђени и просветљени, интелектуално супериорни над наивним стадом које верује званичној историји која је, јелте, обична перфидна пропаганда бечко-берлинске школе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5314
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #177 послато: Јун 28, 2022, 09:45:09 поподне »
Ja sam onaj koji rezultate istraživanja prihvata mirno, bez emocionalne reakcije. Traženje osnova za dokazivanje intelektualne superiornosti nad nekim nije ni nešto što me raduje niti imam želju da se uklopim u tu grupu. A ko spada u tu grupu može se jednostavno prebrojiti gledajući ranije napisane poruke.

Разумем. Ви сте "изнад ситуације", увек спремни да се оградите од "нас". Каква лагодна позиција :). Не морамо даље, све ми је јасно...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #178 послато: Јун 28, 2022, 09:53:16 поподне »
Iskreno, mene nešto ne doima potreba da likujem nad nekim ko i onako nije imao neke šanse kad se povede rasprava o vezi genetike i istorije.
Ako ste zaboravili, vi takođe predstavljate deo problema a ne rešenja za neke ljude koji se kunu u naučnu metodologiju i naučno istraživanje.

https://web.facebook.com/fifana03/posts/800871049996079
Ког типа је овај аргумент у логици? Релативизација?! Зар  то што тамо постоје неки  људи који се куну у научну методологију и научно истраживање нешто доказује у расправи?! И Ви сте потпуно слободни да изаберете страну, али да ли то ишта доказује о исправности Ваших ставова? Мени, на пример, ништа. Као што ми ништа не значи то што постоји Фејсбук страна на којој самозвани научници и "они који се тако осећају" расправљају о ГГ.   

Упућујем Вас на књигу "Интелектуални шарлатани" Алана Сокала и Жана Брикмона о злоупотреби науке од стране савремених постомодернистичких тумачења науке.

Овде је већ било речи о тим људима са Фејсбук странице који су грешком прочитали у младости алманах РАНа (Руске академије наука) у којем је неко од чланова Академије критиковао Кљосова (и то више за његово саморекламирање као професора Харварда и неке новчане грантове него за научне ставове), и отада  неуморно цитирају  закључке из те давнашње  прилично опскурне расправе  и одбацују у старту  ГГ као науку.

 Делом због тога што нису разумели о  чему се тамо ради (ипак, је чланак на руском), а делом због и због тога што су убеђени идеолошки "либералисти" па у име  идеологије одричу сваку могућност постојања неких тамо хромозома и  наследних особина које су за њих испољавање нацистичке идеологије. Јер, сматрају они, човек се рађа као Tabula rasa (The Blank slate,  https://en.wikipedia.org/wiki/The_Blank_Slate), сви се рађамо  једнаки у способностима,  рађамо се као добри, племенити алтруисти али нас касније друштво поквари тј.    све остало након рођења је   резултат је социјалног инжњеринга и утицаја лошег друштва, а не и постојања    "неког тамо" наследног фактора:  то јест  то што неко није   постао  Алберт Анштајн или Мајкл Џордан  - то је само зато што није имао одговарајуће услове, доброг  тату, добру  маму, либералистичку државу (школе, факултете, институте), законе о обавезној равноправности....и слично. Слично комунистичкој идеологији, и они мисле да је "друштво" лоше и да квари људе и да, ако променимо лоше друштвене институције - друштво ће процветати...А свако ко помене  хромозоме је нациста, по дефиницији.

Иначе,  ти радикални "либералисти", заступници тоталиристичког социјалног инжењеринга, чији су наши фејсбукаши симпатизери,   су сада на власти у САД, и покушавају да наметну "кључеве" за избор чланова Академије за филм, професора факултета, школа, обданишта  (кључеве у погледу боје коже, рода (не само биолошког него и свих других "џендера"), можда  ће то проширити  и на спортске лиге попут НБА, КХЛ... ) Свуда мора бити "диверзитета" само "либералистичка"  идеологија мора бити обавезна. Ово подсећа на југословенску идеологију за коју знамо како се завршила.   




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5170
Одг: Културна дешавања која не смете пропустити
« Одговор #179 послато: Јун 28, 2022, 09:53:23 поподне »
Зашто се овако битна тема налази у подфоруму "Доколица"? 

Не одгледах предавање, мада претпостављам да се добрим дијелом наслања на рад који смо већ имали прилике коментарисати. Надам се да ће ово предавање помоћи да неко из наше научне заједнице (а притом најмање мислим на генетичаре) коначно схвати какве користи у сазнањима доноси генетика народа и археогенетика.

Без обзира што добар дио нас у Пореклу и на Српском ДНК пројекту воли себе да види као пионире у овом послу, мислим да требамо бити свјесни својих лимита као непрофесионалног удружења. Ипак ће на крају институционална наука морати дати коначну ријеч. Бар што се тиче ових крупнијих питања етногенезе, миграција, археогенетике и сл. И добро је да је тако, да се цијела ствар коначно уведе у неке стандардизоване методолошке оквире. По мени је кључан проблем досад са науком и генетичком генеалогијом био у чињеници да су научне радове из ове области писали генетичари и у складу са тим имали смо прилике видјети њихова прилично банална, често и нетачна тумачења историјских процеса.

Добитна би комбинација била да се за генетичку генеалогију заинтересују историчари, антрополози, етнолози, лингвисти и археолози. У цијелој тој причи генетичари требају бити само техничка подршка.

Што се Порекла и Српског ДНК Пројекта тиче, видим више простора у бављењу  генетиком породица и родова, евентуално неких скоријих миграција, него у покушајима да парирамо научним институцијама у тумачењима крупних питања поријекла народа и етногенетских процеса. Мислим, није да не треба да се бавимо (онако за своју душу), али свакако не треба да очекујемо да по том питању објављујемо неке капиталне публикације.
« Последња измена: Јун 28, 2022, 09:55:40 поподне drajver »