Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Србија / Одг: Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?
« Последња порука Shopche13 послато данас у 07:15:39 поподне »
Haplogroup I is the oldest major haplogroup in Europe and in all probability the only one that originated there. (Eupedia)

Haplogroup E1b1b (formerly known as E3b) represents the last major direct migration from Africa into Europe. (Eupedia)

Skeleti su uglavnom iz tog paleolitskog ili kog vec ne znam ni ja vise, bili I2, ne samo na prostoru balkana vec cele evrope.

Zao mi je sto se Shopche uvredio na neke moje izjave i sto smo zapoceli ove teme, nije mi to bila namera, i nikako da se vratimo da oratimo o shopima! :D
Nisam se uvredio prijatelju, samo sam osetljiv na neistine. Do pre par godina 99% ljudi u Srbi nisu nikad čuli za Šope, danas ima milion stručnjaka koji sve znaju i to su oni koji nikad nisu zalazili dalje od Niša. U prisvajanju Šopa od strane Srba ja ne vidim ništa drugo osim osporavanja postojanja Bugarskoj nacionalnoj zajednici u Srbiji, i nije to slucajno, oni koji pisu knjige o Šopima kao Srbima, snimaju emisije i slicno to uglavnom rade zbog zarade, a mozda su i placeni od nekog da to rade.
2
« Последња порука Shopche13 послато данас у 07:08:31 поподне »
Шопче, пријатељу машиш мету значајно.

Обзиром да си нов на Форуму, дозволи ми да те укратко упознам са оним што си затекао.
На овом Форуму нећеш наићи на присталице псеудо историјских канала и тврдњи. Напротив.
Наићи ћеш на дискусију базирану на резултатима објављених и лако проверљивих научних истраживања.
Понекад дамо својој машти на вољу и одважимо се понудимо неку своју теорију на основу  резултата тих истраживања. Свако од нас износећи своје мишљење унапред прихвата да ће оно бити изложено вишеструкој процени и критици. Сасвим је у реду да и ти, као и остали учествујеш у дискусији, све док су твоје тврдње потковане са научне стране.
Е сада, гледе твоје теорије о иранском пореклу Срба. Срби као и све друге нације немају униформно порекло. О томе се већ дискутовало на Форуму, па не буди лењ, прочитај и шта други кажу о томе, пре него донесеш свој суд.
Ocigledno je da ovde postoje ljudi koji bi da voda ide na njihovu vodenicu i sve sto njima ne odgovara dozivljavaju bolno. Ja nisam rekao nista osim činjenice da Šopi Srbi ne postoje, ako su nekad i postojali, danas njihovi potomci uglavnom nikad nisu ni čuli za Šope ili taj naziv vide kao uvredu.
 S obzirom da se apsolutna većina Šopa u Srbiji izjašnjavaju kao Bugari i da su 99% Bugara u Srbiji poreklom Šopi, kao i da  su Šopi od 2011. prema RZS nezavisna nacionalna zajednica, nije isključeno da će se negiranje postojanja jednoj nacionalnoj grupi, kao i raspirivanje medjunaciolne mrznje naći pred pravnim institucijama u Republici Srbiji.
3
« Последња порука Gale послато данас у 07:05:06 поподне »
Од кад су то И2 староседеоци, а Е придошлице Балкана?

Haplogroup I is the oldest major haplogroup in Europe and in all probability the only one that originated there. (Eupedia)

Haplogroup E1b1b (formerly known as E3b) represents the last major direct migration from Africa into Europe. (Eupedia)

Skeleti su uglavnom iz tog paleolitskog ili kog vec ne znam ni ja vise, bili I2, ne samo na prostoru balkana vec cele evrope.

Zao mi je sto se Shopche uvredio na neke moje izjave i sto smo zapoceli ove teme, nije mi to bila namera, i nikako da se vratimo da oratimo o shopima! :D
4
Аутосомална ДНК / Одг: Поделите нове 23андМе резултате!
« Последња порука НикПав послато данас у 06:44:46 поподне »
Општине из Македоније које моје тетке добијају (али су невидљиве). Са појавом анонимног блиског Y резултата из Македоније, постала ми је занимљивија за изучавање.
Албанију нећу да делим, јер се јавља чешће код наших људи, за разлику од Македоније.
Штета што КиМ нису покривени. Тетка по оцу је на МХ скоро добила неке муслимане из Средачке Жупе на МХ са којима дели 54цм, ми немамо никакво предање о Призрену и околини.

Тетка по оцу

Јегуновце, Теарце, Дебар, Прилеп

Тетка по мајци

Ресен, Битољ

5
« Последња порука Gorance послато данас у 05:43:15 поподне »
Мезграја, 16 км од Бабушнице. Глигоријевића има и у Борном Долу, Завидинцу, Малом Боњинцу.....Глигорије је у мом крају некада било релативно често име.
Мислим да је баш из Бабушнице.Хвала на одговору. Можда сам требао преко ПП. Хвала у сваком случају.
6
Да ли сте можда из Бабушнице? Мислим на гос. Глигоријевића. Имах доброг другара, Вашег презимењака у Војске ;D. Ниш 2002;ге. 63-а падобранска?

Мезграја, 16 км од Бабушнице. Глигоријевића има и у Борном Долу, Завидинцу, Малом Боњинцу.....Глигорије је у мом крају некада било релативно често име.
7
Српски ДНК пројекат / Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Последња порука Ojler послато данас у 05:33:36 поподне »
70. Паунковић, Ђурђиц, Бингула/Шид, I2-Y3120

Према наводима тестираног, породица чува предање по коме су у Срем дошли из Тимочке крајине, крајем 18. века. Тамо су се наводно прво презивали Косовац, али им је предак убио Турчина те због тога променио презиме и пребегао у тадашњу Аустрију, односно Срем.

Паунковићи су у Бингули забележени на попису Срема из 1828. године, када је у овом селу пописан Софроније Паунковић. Није сасвим јасно да ли се ово односило на Бингулу која је данас у шидској општини или суседну Стару Бингулу која припада општини Сремска Митровица. На истом попису је и у оближњем Кувеждину пописана Софија Паунковић. Данас у Срему нема насеља по имену Кувеждин (постоји само манастир са овим именом), али се вероватно ради о данашњем насељу Кувеждински Прњавор које је у саставу села Дивош, недалеко од Бингуле.
С обзиром да су Паунковићи на поменутом попису били малобројни, чини се тачним предање о њиховом досељавању у Срем крајем 18. века: ако је дошао само један човек, до 1828. године породица и није могла да се разграна.

Када је у питању предање о пореклу из Тимочке крајине, могуће да је оно "контаминирано" сазнањем да у Тимочкој крајини живи породица истог презимена, Паунковић. Ови Паунковићи из Тимочке крајине су тестирани у једном другом истраживању и установљено је да припадају другој грани, односно да нису сродни Паунковићима из Срема.

Хаплотип тестираног Паунковића поседује карактеристичан маркер DYS570=20 као и нешто ређе вредности DYS19=17 и DYS481=28, с тим што је маркер DYS481 брже мутирајући и није толико релевантан. У бази СДНКП хаплотип Паунковића има више блиских резултата, који се због географске удаљености, различите славе и поменутог предања на први поглед не чине филогенетички значајним. Потпуно поклапање на свих 23 упоредива маркера постоји са за сада необјављеним хаплотипом једног тестираног из околине Приштине који слави Никољдан, док са Стојановићем из Бајчинца код Прокупља који такође слави Никољдан има један маркер разлике на 23 упоредива. Разлика на једном до два маркера постоји и са хаплотиповима групе породица са простора Топлице и Косова које славе Врачевдан - родом Ковачана "Точанаца" (Филиповић, Доње Точане/Куршумлија; Стевановић, Брежани/Блаце; Војиновић, Главотина/Вучитрн; Нешић, Шљивовица/Вучитрн). Узимајући у обзир да сви поменути резултати поседују ређе маркере DYS570=20 и DYS19=17 који се јављају код Паунковића, као и предање тестираног да је породично презиме раније било Косовац, основано је претпоставити да претке тестираног треба тражити на простору Топлице и Косова.

Препоручио бих за даље истраживање неки од геномских тестова, а ако би требало "гађати" само једну млађу подграну кренуо бих од I-Z17855.
8
« Последња порука Gorance послато данас у 05:25:52 поподне »
Нема он свој суд, он је овде у својству провокатора...
Да ли сте можда из Бабушнице? Мислим на гос. Глигоријевића. Имах доброг другара, Вашег презимењака у Војске ;D. Ниш 2002;ге. 63-а падобранска?
9
Карте / Одг: Етничке карте света
« Последња порука Душан послато данас у 05:24:03 поподне »
Географска регија Буковина (град Черновци са околином) према попису из 1930.
У међуратном периоду део Румуније, после Другог светског рата област подељена између Румуније и Украјине (СССР).

10
Српски ДНК пројекат / Одг: Новогодишња ДНК недеља 2023
« Последња порука НикПав послато данас у 05:20:33 поподне »
Каква дубинска анализа популарности тестирања, а ствар је сасвим проста - становништво неких крајева је једноставно слабо заинтересовано за истраживање свог порекла. Баш они размишљају о власима и властелинима.  ;D

Баш тако, а успут, југ је и најсиромашнији део земље.
Имају они у глави да су свакакве опције ту могуће, то их нешто не потреса.
Странице: [1] 2 3 4 5 6 ... 10