Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480707 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #300 послато: Август 18, 2014, 05:01:19 поподне »
Ружићи (J1C) из днк пројекта према Ј. Дедијеру воде порекло од Мирковића. Тачније, неки Мирковић, који је живео у Ружића Махали (некада Мирковина) имао је сина и ћерку. Од његовог сина су Михићи, а од његове ћерке Ружићи. Мирковићи су славили Ђурђевдан. Од Ружића воде порекло Дугајлићи (Дугалићи?).

Ружића из Поплата има и у Глеђевцу. Тамо славе Јовањдан и били су познати травари.

Ристо Милићевић (Херцеговачка презимена) помиње предање у ком се Мирковићи везују за Бањане:

Ружићи у Поплату потичу од Руже, ћерке неког Мирковића који је живео у Доњем Поплату, у Махали Мирковина. Према народном предању, тај Мирковић је дошао из Бањана око 1600. године. Његова ћерка Ружа имала је више деце. Ту су децу назвали „Ружина деца“ и по томе су добили презиме Ружићи, а махала Марковина прозвана је Ружића махала. Ружићи су славили Јовањдан, али касније су узели нову славу Аранђеловдан. Није познато због чега су Ружићи на Попалту промијенили славу.

Радонић, Шепа и Ружић имају потпуно поклапање. Ово на неки начин само потврђује везу становништва Херцеговине и Босанске Крајине.

robert w.

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #301 послато: Август 18, 2014, 06:09:15 поподне »
Ружићи (J1C) из днк пројекта према Ј. Дедијеру воде порекло од Мирковића. Тачније, неки Мирковић, који је живео у Ружића Махали (некада Мирковина) имао је сина и ћерку. Од његовог сина су Михићи, а од његове ћерке Ружићи. Мирковићи су славили Ђурђевдан. Од Ружића воде порекло Дугајлићи (Дугалићи?).

Ружића из Поплата има и у Глеђевцу. Тамо славе Јовањдан и били су познати травари.

Ристо Милићевић (Херцеговачка презимена) помиње предање у ком се Мирковићи везују за Бањане:

Ружићи у Поплату потичу од Руже, ћерке неког Мирковића који је живео у Доњем Поплату, у Махали Мирковина. Према народном предању, тај Мирковић је дошао из Бањана око 1600. године. Његова ћерка Ружа имала је више деце. Ту су децу назвали „Ружина деца“ и по томе су добили презиме Ружићи, а махала Марковина прозвана је Ружића махала. Ружићи су славили Јовањдан, али касније су узели нову славу Аранђеловдан. Није познато због чега су Ружићи на Попалту промијенили славу.

Радонић, Шепа и Ружић имају потпуно поклапање. Ово на неки начин само потврђује везу становништва Херцеговине и Босанске Крајине.

Svi smo mi pomalo Hercegovci :) Ne znam da li imamo na projektu rezultat kog Banjanina. To pleme postaje sve zanimljivije i zanimljivje i za srpski J1c, a odavno već za J2b M205.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #302 послато: Август 18, 2014, 06:18:36 поподне »
Према оном што је написао Дедијер, мислим да би требало занемарити тог Мирковића из Бањана и родоначелника тражити у непознатом оцу Ружине деце.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #303 послато: Август 18, 2014, 06:25:45 поподне »
Svi smo mi pomalo Hercegovci :) Ne znam da li imamo na projektu rezultat kog Banjanina. To pleme postaje sve zanimljivije i zanimljivje i za srpski J1c, a odavno već za J2b M205.

Мирковићи су по предању из Бањана. Нама треба презиме Ружиног мужа, пошто су Ружићи J1C њени потомци. У сваком случају, потичу из тих крајева.

Бањани су сами по себи мистерија. Данашње племе чине углавном усељеници. Питање је да ли су се старији родови потпуно раселили.

Прилично је јака веза између N1a и Бањана. Наиме, Јокановићи и Кецојевићи (N1a) из Пиве воде порекло из Бањана. У Доњим Бањанима и данас постоји презиме Кецојевић. Јокановићи N1a су из такође из Бањана, из села Миљанића.



 

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #304 послато: Август 18, 2014, 06:33:50 поподне »
Нама треба презиме Ружиног мужа, пошто су Ружићи J1C њени потомци. У сваком случају, потичу из тих крајева.

Њен муж може и не мора бити из Бањана.
Икавац

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #305 послато: Август 18, 2014, 06:36:16 поподне »
Војислав Ананић је на занимљив начин покушао да повеже Ананиће (N1a) и Бањане. (још пре него што смо на основу днк анализе добили потенцијалну везу)

" Српско село Папићи на Банији (сада у Бановини) у Хрватској, је матица свих Ананића. Одакле су и кад ту стигли, још увек је недовољно утврђено. По једнима су стигли заједно са Папићима из села Коравница из племена Бањани (у корену има она основа „анани“, а како је до тога дошло, не зна се. Бањани су тада били у Источној Херцеговини и углавном су и гравитирали ка Босни и данашњој Хрватској). "

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #306 послато: Август 18, 2014, 06:39:59 поподне »
Њен муж може и не мора бити из Бањана.

Мислио сам на крајеве из којих су Ружићи, Столац и околина.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #307 послато: Август 18, 2014, 09:50:06 поподне »
Мирковићи су по предању из Бањана. Нама треба презиме Ружиног мужа, пошто су Ружићи J1C њени потомци. У сваком случају, потичу из тих крајева.


Предања су предања и ја их баш не би превише узимао у обзир. Пре свега би требало видети генетско порекло Михића (по мушкој линији) да би видели да ли прича о Ружи пије воду. Наиме, говори са да су Михо и Ружа били брат и сестра. Са друге стране, постоје Ружићи и у Требињу и у Пиви али постоје и у Србији. Умало да заборавим, постоје  православни Ружићи и у Далмацији (Имотски). 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #308 послато: Август 18, 2014, 10:16:21 поподне »
Предања су предања и ја их баш не би превише узимао у обзир. Пре свега би требало видети генетско порекло Михића (по мушкој линији) да би видели да ли прича о Ружи пије воду. Наиме, говори са да су Михо и Ружа били брат и сестра. Са друге стране, постоје Ружићи и у Требињу и у Пиви али постоје и у Србији. Умало да заборавим, постоје  православни Ружићи и у Далмацији (Имотски).

То сам и ја помислио. Треба нам днк Михића, или Мирковића (уколико их још има под тим презименом).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #309 послато: Август 18, 2014, 10:24:27 поподне »
Предања су предања и ја их баш не би превише узимао у обзир. Пре свега би требало видети генетско порекло Михића (по мушкој линији) да би видели да ли прича о Ружи пије воду. Наиме, говори са да су Михо и Ружа били брат и сестра. Са друге стране, постоје Ружићи и у Требињу и у Пиви али постоје и у Србији. Умало да заборавим, постоје  православни Ружићи и у Далмацији (Имотски).

Ружићи који славе Јовањдан постоје и у групи Усораца, у Дољанима (Шкаре) код Оточца, у Брлогу и у Комићу код Удбине.

Било би добро кад би знали њихов хаплотип.

Иначе, судећи по свему што досад знамо, Усорци су поријеклом са простора источне Херцеговине.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #310 послато: Август 18, 2014, 10:30:20 поподне »
Postovani Sinisa,

Da li imate komentar na slicnost R1a1a1/37 markera za Sarenca,Stevanovica i Simica ?

Pozz
Dragan

Драгане, иако на први поглед хаплотип Шаренаца изгледа другачији од осталих из кластера, нема сумње да се ради о истој породици, да не кажем племену. Посебно је карактеристична за цијелу групу ниска вриједност маркера 458=13. Ваш хаплотип као да се налази негдје на пола пута између Шаренца и осталих.

У племе Шаренаца у Херцеговини спада још неколико породица у херцеговини: Зимоњићи, Бабићи, Жерајићи, Давидовићи, Парежани... Ваљда ћемо једног дана имати и њихове хаплотипе.

Шаренци су се доста исељавали управо у зворнички и мајевички крај, тако да ова веза не чуди.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #311 послато: Август 19, 2014, 10:29:51 поподне »
Чорак, Крбава, Лика - вјероисповијест: католик, хаплогрупа I2a.
« Последња измена: Мај 11, 2015, 09:10:23 поподне млађо »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #312 послато: Август 19, 2014, 10:40:43 поподне »
У Лици (Оточац) презиме Чорак носе и православни и католици. Православци славе Св. Николу. Помињу се у попису из 1712. године. Мислим да у днк пројкету већ постоји ово презиме (хаплогрупа N1a). Они су из Вуковара (пореклом из Крбаве), а презиме су добили од бабе по оцу.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #313 послато: Август 19, 2014, 10:45:11 поподне »
У Лици (Оточац) презиме Чорак носе и православни и католици. Православци славе Св. Николу. Помињу се у попису из 1712. године. Мислим да у днк пројкету већ постоји ово презиме (хаплогрупа N1a). Они су из Вуковара (пореклом из Крбаве), а презиме су добили од бабе по оцу.


Презиме које помињеш а припада хаплогрупи N1a јесте заправо Тушек...ако се не варам, тестираног Тушека баба по оцу је била Чорак.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #314 послато: Август 19, 2014, 10:54:46 поподне »

Презиме које помињеш а припада хаплогрупи N1a јесте заправо Тушек...ако се не варам, тестираног Тушека баба по оцу је била Чорак.

Тако је Млађо. :D Знам да је на теми већ било говора о овом презимену.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #315 послато: Септембар 03, 2014, 02:26:08 поподне »
Јаначковић, Дучевац (општина Бабушница), E1b1b

13 24 13 10 16 16 11 12 12 13 11 32

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #316 послато: Септембар 04, 2014, 02:59:01 поподне »
Комљеновић, Велики Градац (општина Глина, Банија), E1b1b

13 24 13 10 16 18 11 12 11 13 11 31 15 9 9 11 11 26 14 20

На основу првих 20 маркера Комљеновић упада у кластер Васојевића (потпуно поклапање са Ђукићем и Бојовићем).
« Последња измена: Децембар 01, 2014, 09:51:32 поподне Окир »

robert w.

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #317 послато: Септембар 04, 2014, 04:36:30 поподне »
Комљеновић, Велики Градац (општина Глина, Банија), E1b1b

13 24 13 10 16 18 11 12 11 13 11 31 15 9 9 11 11 16 14 20

На основу првих 20 маркера Комљеновић упада у кластер Васојевића (потпуно поклапање са Ђукићем и Бојовићем).

Svaka čast. Čestitke Komljenovićima na rezultatu.

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #318 послато: Септембар 05, 2014, 12:06:48 пре подне »
Комљеновић, Велики Градац (општина Глина, Банија), E1b1b

13 24 13 10 16 18 11 12 11 13 11 31 15 9 9 11 11 16 14 20

На основу првих 20 маркера Комљеновић упада у кластер Васојевића (потпуно поклапање са Ђукићем и Бојовићем).

Видим да је на маркеру DYS447=16, па се питам да ли је тачно...обзиром да би вриједност на том маркеру требала бити = 26.

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #319 послато: Септембар 05, 2014, 10:09:46 пре подне »
Видим да је на маркеру DYS447=16, па се питам да ли је тачно...обзиром да би вриједност на том маркеру требала бити = 26.
Вриједност маркера 447 код Комљеновића је 26, погријешио сам при куцању.