Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933794 пута)

Ван мреже Nenad M

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1600 послато: Фебруар 04, 2017, 12:09:04 поподне »
Раније сам већ писао о томе, али да поновим своје искуство, јер ми се чини да има нових људи на форуму.
Ја сам се тестирао пре десетак година на Genebase из Торонта и као најближи "рођак" појавио ми се Бугарин Красимир Красимиров Динчев. Ја сам тестирао 67 маркера, а он доста мање, мислим свега 20. Од тих 20 маркера које смо тестирали обојица, разликујемо се само на YCAIIb. Он има вредност 20 а ја 19. Нажалост, не могу да сазнам из ког дела Бугарске је поменути Красимир.
Ако је потребно, могу да наведем и остале његове маркере.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1601 послато: Фебруар 04, 2017, 12:22:02 поподне »
На жалост, сада не могу да се тачно сетим ... могуће  је да је један од бугарских Ј2б М205  навео место Граматиково, а то место је  близу Малог Трнова, на обали или залеђу Црног мора. А то све опет није далеко од Пловдивске области и града Кричим, а не Кричам како сам малопре погрешно написао.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1602 послато: Фебруар 04, 2017, 04:28:40 поподне »
Раније сам већ писао о томе, али да поновим своје искуство, јер ми се чини да има нових људи на форуму.
Ја сам се тестирао пре десетак година на Genebase из Торонта и као најближи "рођак" појавио ми се Бугарин Красимир Красимиров Динчев. Ја сам тестирао 67 маркера, а он доста мање, мислим свега 20. Од тих 20 маркера које смо тестирали обојица, разликујемо се само на YCAIIb. Он има вредност 20 а ја 19. Нажалост, не могу да сазнам из ког дела Бугарске је поменути Красимир.
Ако је потребно, могу да наведем и остале његове маркере.
Facеbook ми је избацио двојицу са подацима Красимир Динчев, оба из места Пазарџик, Pazardzhik, Пазарџијска област. Овај град се налази северозападно од града Кричим, Пловдивска област, и то поприлично близу. Трећи Красимир Динчев је из града Добрић или Dobrich, као седишта Добричке области,  у североисточном делу Бугарске. Тако да ова двојица из Пазарџика ми више долазе у обзир због близине Кричима и Смољана.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1603 послато: Фебруар 04, 2017, 08:08:00 поподне »
www.journey.bg

Кричим  История  Крепости
Кричим
Над двата бряга на река Въча, там където тя напуска "прегръдките" на Родопите са се издигали две взаимосвързани крепости, пазили подстъпите към планината. Първата се нарича Малко кале и е разположена на десния бряг на Въча, а втората - на десния и носи имената Кричим, Голямото кале и Иванковото кале.

Крепостта Кричим е строена през два периода - ранновизантийски (V-VІ век) и български (от времето на хан Крум). Разрушена е през ХV век, когато загубила стратегическото си значение. Запазени са стени с височина до 3 м, както и водохранилище (щерна). От крепостната стена се открива приказна гледка към град Кричим, който е под нозете ни и към Пловдивското поле.

В околността на крепостта, на около 20 минути, върху голяма риолитова скала обрасла отвсякъде с издънкова широколистна гора, е изсечен прочутият Асенов надпис, който гласи: "На този камък седя цар Асен, когато превзе Кричим".

До крепостта се стига, като от градската черква "Св. Св. Козма и Дамян" се поеме първо по път, а след това вдясно по стръмна пътека (около 30 мин).


Красимир Новаков

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1604 послато: Фебруар 04, 2017, 09:27:41 поподне »
Мени искрено, бар језички гледано, изгледа да је назив Крич у некаквој вези са албанским Kriq што значи крст.

Знам да Ј2б М205 нема код Албанаца, али тај назив може бити само језички утицај или може бити из неког језика који је као и албански био под утицајем латинског.

Неки аутори су сматрали да имена влашких група углавном потичу од имена родоначелника, и заиста лично име Кричак је забиљежено у раним пописима. То име бисмо могли превести као Крсто.

Друга опција би била да су Кричи били хришћанско, кршћанско становништво у односу на своје окружење па да су тако названи или да су сами себе тако звали.

Како год некако ми је овај облик Kriq превише сличан кричима да би био игнорисан.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1605 послато: Фебруар 04, 2017, 09:37:01 поподне »
Има сличних топонима по разним крајевима Балкана. Помињали смо раније и Кричим у Бугарској, на шта се осврнуо и P56, затим Кричкове на југозападу Албаније, силне Кричине, Кричкова поља и сл. на простору западног Балкана (Далмација, Босна, Славонија, итд.).

Присутан је овај топоним (али и презиме) и код северних Словена, па се чини да би ту могла бити веза. У задње време мислим да само име Крича не игра неку велику улогу и да се по њему не може испратити најдаља старина рода/племена, односно да су ово име Кричима могли дати и Словени по доласку на Балкан.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1606 послато: Фебруар 04, 2017, 09:52:08 поподне »
Што се тиче имена Крича, дао бих неко своје домишљање које може а и не мора бити тачно. Можда је њима име дошло од латинске речи crux, crucis, за крст (да наведем само као примере, у румунском се за крст каже cruce, а у албанском, који је тај термин преузео из латинског, kryq), тј. Кричи би према томе значило "хришћани". Можда су то име себи дали у време раног средњег века, како би нагласили своју посебност у односу на досељене Словене (као староседелачка, највероватније романска и хришћанска популација насупрот паганским словенским племенима). Касније, са христијанизацијом Словена та разлика се почела заборављати, да би се са кричким прихватањем српског језика тотално избрисала, и од ње је остало само име коме се у међувремену заборавило право значење. Не знам да ли је неко од аутора који су се бавили Кричима можда већ изнео сличну хипотезу, јер нисам са тиме довољно упознат. У сваком случају, вредно је размишљања.

Било би добро некако доћи до студије Александра Ломе: Топономастика и археологија. Антички локалитети код Пљеваља и Пријепоља и могући предсловенски остаци у тамошњој топонимији // Ономатолошки прилози 10: 1–32

Аутор се мало бавио и Кричима:









Лома сумња да су Кричи добили име по Грцима. Такође, сматра да нема основа за везу са глаголом кричати.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1607 послато: Фебруар 04, 2017, 10:05:20 поподне »
Мени искрено, бар језички гледано, изгледа да је назив Крич у некаквој вези са албанским Kriq што значи крст.

Знам да Ј2б М205 нема код Албанаца, али тај назив може бити само језички утицај или може бити из неког језика који је као и албански био под утицајем латинског.

Неки аутори су сматрали да имена влашких група углавном потичу од имена родоначелника, и заиста лично име Кричак је забиљежено у раним пописима. То име бисмо могли превести као Крсто.

Друга опција би била да су Кричи били хришћанско, кршћанско становништво у односу на своје окружење па да су тако названи или да су сами себе тако звали.

Како год некако ми је овај облик Kriq превише сличан кричима да би био игнорисан.

Врло занимљиво, Синиша. 
Ако претпоставимо да су Кричи добили име по ријечи која је означавала крст, сасвим је могуће да су Словени затечено хришћанско становништво Потарја и Полимља називали тим именом или можда још вјероватније да су сами Кричи себе тако доживљавали (крштени) у односу на Словене (некрштене).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1608 послато: Фебруар 04, 2017, 10:16:33 поподне »
Врло занимљиво, Синиша. 
Ако претпоставимо да су Кричи добили име по ријечи која је означавала крст, сасвим је могуће да су Словени затечено хришћанско становништво Потарја и Полимља називали тим именом или можда још вјероватније да су сами Кричи себе тако доживљавали (крштени) у односу на Словене (некрштене).

Да, ево сад видим да је и Никола раније имао ту идеју.

Има у топонимима у Албанији доста употребе овог kriq. Рецимо у Шаљи - Çuka e Kriqit- можда Крстата Гора :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1609 послато: Фебруар 04, 2017, 10:24:42 поподне »
Признајем да звучи занимљиво, али чисто мало да "покварим" теорију. :) Кричи су само један (мањи?) део тих балканских староседелаца, Ромеја и сл. По доласку Словена је вероватно било још пуно хришћана који су носили хаплогрупе попут E1b, G2a, R1b, J2a, итд., па чуди како су само Кричи J2b1 добили такво име. Могуће да је посреди нешто сасвим дуго, али увек је добро изностити теорије.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1610 послато: Фебруар 04, 2017, 10:51:19 поподне »
Асенов надпис, който гласи: "На този камък седя цар Асен, когато превзе Кричим". Буквални првод би гласио: На овом камену је  седео или на овај камен је сео цар Асен када је узео Кричим (можда освојио). Што значи да је тај назив града постојао у то време 11-12 век.

Нит знам бугарски, нити албански (граматика, лексика).
Ово нађох:
Petar je znao da je Jehova vodio tu stvar te im je “zapovjedio da se krste u ime Isusa Krista” (Djela apostolska 10:17-48).

Kur e kuptoi se në këtë çështje ishte dora e Jehovait, Pjetri «i urdhëroi të pagëzoheshin në emrin e Jezu Krishtit».—Veprat 10:17-48.

Ово ми вучe на слово ш. Јeзу Криштит.

Мени слово ч, поред слова р,  код речи Кричи највише упада у очи.Заиста, такав топоним је присутан у многим земљама, са различитим наставцима. Па и код руса и украјинаца као основа прeзимeна.
Гарик Кричевский
https://youtu.be/kbjbShQzzg4

кричать, кричать синонимы - Словарь русских синонимов
www.classes.ru



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1611 послато: Фебруар 04, 2017, 10:52:09 поподне »
Не сећам се да смо га помињали. Кнез Бранислав Кричка. Помињу се још нека занимљива презимена из тог краја око манастира Милешева.





Извор: Милешевска штампарија 1544-1557, Вукоман Шалипуровић

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1612 послато: Фебруар 04, 2017, 11:18:37 поподне »
Кришна — Википедија, слободна енциклопедија
sr.wikipedia.org

Криш или кри као основу (изговор) имамо код речи Кришна (санскрит: कृष्ण kṛṣṇa - црни, свепривлачни).

Нисам лингвиста, иако се помало бавим писањем, па тако нисам сигуран шта је основа.

Али лингвистички гледано Кричи, Чичи или Ћићи (Чичарија или Ћићарија у Истри, Нова вас код Новиграда), па и Кучи (Кучајске планине као део Карпата) има неку сличност у слову слово ч било у номинативу једнине Крич, Чич, Куч, било у номинативу множине Крич-и, Чич-и, Куч-и.













Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1613 послато: Фебруар 06, 2017, 04:59:45 поподне »
http://www.poreklo.rs/tag/kricija/
Сарадник портала Порекло Небојша Бабић у Прегледу братстава Грађана, као најјужнијег племена Ријечке нахије, са позивом на рад Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ (1911) који приказује стање с почетка 20. столећа, помиње као братство:

Кричије (Ђурђев-дан) у Гађима (село Гађе колико сам схватио) су се, према предању, доселили у 13. или 14. столећу из е. Није познато, али је могуће, да имају везе са потарским Кричима. У једном которском документу из 1323. године помиње се извесни Лоре Кричко, могуће из Грађана.

Од Кричија су Радановићи у Врањини.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1614 послато: Фебруар 06, 2017, 05:08:26 поподне »
https://www.makroekonomija.org/sela/naselja-stare-crne-gore/

Naselja Stare Crne Gore, posebni dio, Pavle s Radusinović, SANU 1985
Гађи (Цетиње)

Ово мало село налази се на СИ, периферном дијелу бивше племенске територије Грађана. Смјестило се у омањој ували између брда Зелења, Лаштика, Ројишта, Драгорада и Наљешковца…

Мада се Гађи у списима из 14 и 15в не помињу, основано се може претпоставити да су они, с обзиром на сусједство Шишовића и њихову старост, такође старо насеље. У каснијим изворима подаци о њему су вјероватно дати било у оквиру Грађана или Љуботиња у цјелини…

У селу су јула 1972г живјели (по 1д) Ђукановићи, Радановићи, Ђурашевићи, Вукашевићи и Љутице. 2д (из Бара и Титограда) повремено долазе.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1615 послато: Фебруар 06, 2017, 05:10:26 поподне »
Кричије (Ђурђев-дан) у Гађима су се, према предању, доселили у 13. или 14. столећу из Комана.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1616 послато: Фебруар 06, 2017, 06:18:13 поподне »
Колико схватих село Гађи или Гађе, у коме данас нема становника, је врло близу Скадарског језера.Помиње се и као место у коме  је 1869. године обновљен храм Св. Великомученика Георгија.
Извор:Mr. Aleksandar Stamatović: Kratka istorija Mitropolije Crnogorsko-primorske (1219-1999)
https://www.rastko.rs/rastko-cg/povijest/istorijat/istorijat_4.html

А помињали смо Годиње у Црмници, на обали Скадарског језера.




Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1617 послато: Фебруар 06, 2017, 06:28:47 поподне »
Колико схватих село Гађи или Гађе, у коме данас нема становника, је врло близу Скадарског језера.Помиње се и као место у коме  је 1869. године обновљен храм Св. Великомученика Георгија.
Извор:Mr. Aleksandar Stamatović: Kratka istorija Mitropolije Crnogorsko-primorske (1219-1999)
https://www.rastko.rs/rastko-cg/povijest/istorijat/istorijat_4.html

А помињали смо Годиње у Црмници, на обали Скадарског језера.

Погледах сад, Годиње заиста није далеко. Интересанто да на 23andMe постоји и један Албанац M205 из села Велики Острос, које се такође налази на тој страни Скадарског језера. Немамо маркере с обзиром да је у питању 23andMe.

Занимљив је тај потез око Скадра и због предања неких припадника M205 (Кучи, Врака, итд.).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3435
  • Васојевић
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1618 послато: Фебруар 06, 2017, 07:03:45 поподне »
http://www.poreklo.rs/tag/kricija/
Сарадник портала Порекло Небојша Бабић у Прегледу братстава Грађана, као најјужнијег племена Ријечке нахије, са позивом на рад Андрије Јовићевића „Ријечка нахија у Црној Гори“ (1911) који приказује стање с почетка 20. столећа, помиње као братство:

Кричије (Ђурђев-дан) у Гађима (село Гађе колико сам схватио) су се, према предању, доселили у 13. или 14. столећу из е. Није познато, али је могуће, да имају везе са потарским Кричима. У једном которском документу из 1323. године помиње се извесни Лоре Кричко, могуће из Грађана.

Од Кричија су Радановићи у Врањини.
Ево шта пише Јовићевић у оригиналу:

Кричије су најстарије сеоско братство. Њихов се предак доселио овдје врло давно, можда још у 13. или 14. веку. Предање њихово каже, да су старином из Комана. Не зна се откуда им ово име; слично је имену Кричкова који су негда живели у долини око р. Таре, али не можемо тврдити, да су поријеклом од њих*. Кричије славе Ђурђев-дан. Од Кричија има исељених у Врањини 5 домова, који се презивају Радановићи.
*По настанку -ија судећи неће ово име бити српско као што су слична имена Кричак, Крићан (од кричати - викати, дерати се). Пре би се могло помишљати на сродност са тур. киришчи, мајстор што прави струне или - вероватније - са киршчи, хрвач, борац. Пореди и надимак султ. Мухамеда I, сина Бајазита I надевен од једне од тих речи а која долази и у нашим споницама (Кришчија).


Предање о њиховом пореклу из Комана је у најмању руку сумљиво јер су сви остали становници села по предању потомци два брата који су досељени из Комана и који су том приликом затекли Кричије у селу. Дакле, највероватније су Кричије као малобројни старинци временом смислили причу о пореклу из Комана што је својеврсни вид прибијања уз бројније досељенике. Сличних примера има доста.
С обзиром на то да се у суштини не зна порекло Кричија, као и то да су у Гађима најмање шест векова, на значају добија теорија да су Кричи досељени из околине Скадарског језера. Требало би пронаћи некога из братства Кричија или Радановића из Врањине ко би се тестирао јер би тиме могла да буде разрешена битна дилема.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1619 послато: Фебруар 06, 2017, 07:33:17 поподне »
A нађох и топоним Крич, брдо на Косову и Мeтохији, на самој граници са Србијом прeма Нишу. Близу јe Копаоник. Кад сe поглeда google map види сe да јe Крич измeђу Приштинe и Митровицe, на обали (више у залеђу) вештачког Батлавског језера (алб. Liqeni i Batllavës), између варошица Орлан и Батлава, око 20 километара североисточно од Приштине,  на реци Батлави, у сливу Лаба, где је подигнута брана 1958. године код варошице Батлава.

Krič – Wikipedia sv.wikipedia.org

http://mapcarta.com/pt/29137054

https://aroundguides.com/29137054
Krič
Kosovo, Balkans, Europe
Krič is a hill in Kosovo and is nearby to Ðolovina and Orlane.

Скоро, чини ми се, написах да су ми била интересантна места (топоними) која окружују град Кричим у Пловдивској области у Бугарској и то са леве стране Пештера, а са десне Косово.