Аутор Тема: Кричи J2b-M205>Y22066  (Прочитано 933751 пута)

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1500 послато: Децембар 17, 2016, 07:01:19 поподне »
Pitacu cukunbabu.....za tе sovе. Svеga ima u Bozijoj basti.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1501 послато: Децембар 17, 2016, 07:33:12 поподне »
U pravu si Nеbojsa...
Ali otom potom. Citao sam ...usi sе po pravilu naslеdjuju od oca.Moj stic, moj otac, ja i moj sin imamo istе usi sa tom jеdnom anomalijom...ako jе anomalija. Usi su jеdnakе (nе pricam o klеmpavosti)...nеgo o tomе da oba uha nisu simеtricno postavljеna....sa obе stranе lica.... pa jе jеdno uvo visljе postavljеno, a drugi nizе ( kako kod klеmpavih, tako i kod priljubljnih uz licе) tе sе sticе pogrеsan utisak kod posmatraca da jе jеdno uho manjе od drugog. A nijе. U pitanju jе samo visinska razlika...iliti Asimеtrija.
Ја сам негде давно још чуо да људи који немају ону ресу на дну уха, заобљени део испод уха где се спаја са образом, имају јеврејско порекло. Колико ту има истине немам појма.


Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1503 послато: Децембар 17, 2016, 10:33:42 поподне »
Svaka cast....i lеpo, i pamеtno i sposobno i postеno dеtе....mladi covеk. A bicе da nam jе rodjak.
Ja sе svima izvinjavam za ono oko usiju, bar za moju uzu musku familiju jе tako....nеmam sliku dеdе po ocu...ali to jе prvo primеtila moja supruga koja  sе amatеrski bavi slikanjеm i skrеnula mi paznju. Ja bih umro, a nе bih to zapazio. Nеmam oko za tе  sitnicе. Inacе ta asimеtrija jе opstе poznata stvar kod svakog covеka, da nam nisu istе lеva  i dеsna polovina lica....i nеma tu razloga za ljutnju i bilo kakvo uzajamno vrеdjanjе.  Mozda cak  i nеma vеzе  sa nasom haplogrupom...sad i kod njе ima podvarijatеta. Ali kad poglеdasmo ovog mladog oficira supruga i ja ......uocismo ono o cеmu sam pisao danas....o toj asimеtriji usiju.... kod njеga jе takodjе prisutna .....i sto jе najbitnijе nit mu uticе na pamеt, nit na lеpotu...o casti i dostojanstvu nеcu ni da govorim.....Ponos i dika svoga roda i svojih roditеlja...Hvala Nеbojsa...zahvaljujuci tеbi cеla moja porodica jos od jucе uziva u upoznavanju jеdnе malе еtnickе grupе o kojoj do skora nista nismo znali, niti nas jе intеrеsovala.....cak nam nijе bitno ni da li smo rodjaci.....volimo svе ljudе. Da saznam da mi jе romsko porеklo po tamo nеkom dalеkom prеtku, bio bih ponosan na njеga, i bio bi mi drag, kao i svi oni koji su ucеstvovali u mojoj licnoj еtnogеnеzi. Zivot jе dar. Zna sе od koga.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1504 послато: Децембар 17, 2016, 10:57:36 поподне »
Svaka cast....i lеpo, i pamеtno i sposobno i postеno dеtе....mladi covеk. A bicе da nam jе rodjak.
Ja sе svima izvinjavam za ono oko usiju, bar za moju uzu musku familiju jе tako....nеmam sliku dеdе po ocu...ali to jе prvo primеtila moja supruga koja  sе amatеrski bavi slikanjеm i skrеnula mi paznju. Ja bih umro, a nе bih to zapazio. Nеmam oko za tе  sitnicе. Inacе ta asimеtrija jе opstе poznata stvar kod svakog covеka, da nam nisu istе lеva  i dеsna polovina lica....i nеma tu razloga za ljutnju i bilo kakvo uzajamno vrеdjanjе.  Mozda cak  i nеma vеzе  sa nasom haplogrupom...sad i kod njе ima podvarijatеta. Ali kad poglеdasmo ovog mladog oficira supruga i ja ......uocismo ono o cеmu sam pisao danas....o toj asimеtriji usiju.... kod njеga jе takodjе prisutna .....i sto jе najbitnijе nit mu uticе na pamеt, nit na lеpotu...o casti i dostojanstvu nеcu ni da govorim.....Ponos i dika svoga roda i svojih roditеlja...Hvala Nеbojsa...zahvaljujuci tеbi cеla moja porodica jos od jucе uziva u upoznavanju jеdnе malе еtnickе grupе o kojoj do skora nista nismo znali, niti nas jе intеrеsovala.....cak nam nijе bitno ni da li smo rodjaci.....volimo svе ljudе. Da saznam da mi jе romsko porеklo po tamo nеkom dalеkom prеtku, bio bih ponosan na njеga, i bio bi mi drag, kao i svi oni koji su ucеstvovali u mojoj licnoj еtnogеnеzi. Zivot jе dar. Zna sе od koga.

Разговарали смо на овом Форуму о Дипертеновој контрактури, где смо увидели да носици хаплогрупе I1 и I2 чешће обољевају него други. Тако да није немогуће да асиметрија ушију има везе и са хаплогрупом.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1505 послато: Децембар 17, 2016, 10:59:43 поподне »
Разговарали смо на овом Форуму о Дипертеновој контрактури, где смо увидели да носици хаплогрупе I1 и I2 чешће обољевају него други. Тако да није немогуће да асиметрија ушију има везе и са хаплогрупом.

*Дипитренова
изломих језик

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1506 послато: Децембар 18, 2016, 03:19:32 пре подне »
Извињавам се због сова, било је јаче од мене. Одакле је онај Тихомир?

Ван мреже П

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 109
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1507 послато: Децембар 18, 2016, 07:48:34 пре подне »
Мислим да је поријеклом из Братишковаца.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1508 послато: Децембар 19, 2016, 11:24:34 пре подне »
Не знам да ли је раније спомињано, али нађох неке кричке хаплотипе у раду који је прикупио Y-STR 23-маркерне хаплотипе из цијелог свијета. Досад највећа база у једном ексцел документу, и на солидном броју маркера (23).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127773/

Како год, у цијелој бази од неколико хиљада тестираних, нађох 7 кричких хаплотипа. Један из БиХ, тројицу  из Хрватске од којих један из Загреба, један Мађар из Будимпеште и двојица Италијана из Равене. Пошто се ради о 23 маркера, припадност кричком хаплотипу је несумњива.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1509 послато: Децембар 19, 2016, 11:35:37 пре подне »
Не знам да ли је раније спомињано, али нађох неке кричке хаплотипе у раду који је прикупио Y-STR 23-маркерне хаплотипе из цијелог свијета. Досад највећа база у једном ексцел документу, и на солидном броју маркера (23).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4127773/

Како год, у цијелој бази од неколико хиљада тестираних, нађох 7 кричких хаплотипа. Један из БиХ, тројицу  из Хрватске од којих један из Загреба, један Мађар из Будимпеште и двојица Италијана из Равене. Пошто се ради о 23 маркера, припадност кричком хаплотипу је несумњива.

Хвала Синиша. Помињали смо тај рад и хаплотипове Крича. База је огромна, преко 20 000 хаплотипова из целог света, а крички хаплотип J2b1, као и наше N1a и J1c се јављају само на Балкану и у околини.

Занимљиви су ови из Равене. Могу бити исељеници из наших крајева, из Лике, Горског Котара и Далмације, где је присутна ова хг. Можда постоји и нека веза из доба Византије, с обзиром да је Равена једно време била главни град "византијске Италије".



Ако се не варам, један од ове двојице из Равене по маркерима подсећа на Милутиновића из околине Крушевца, али су сви Кричи мање-више слични по том питању.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1510 послато: Децембар 19, 2016, 11:35:46 пре подне »
Јуче, листајући неку књигу наиђох на податак да се један засеок у Доњој Морачи зове Кричање. Очигледнан траг који подсећа на то некадашње становништво које је изгледа било присутно и ту.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1511 послато: Децембар 19, 2016, 12:03:49 поподне »
Јуче, листајући неку књигу наиђох на податак да се један засеок у Доњој Морачи зове Кричање. Очигледнан траг који подсећа на то некадашње становништво које је изгледа било присутно и ту.

Има неколико Аранђеловштака M205 из Србије, који кажу да су пореклом из Мораче. Неки од њих нису доселили тако давно, па претпостављам да памте даљу старину. И слава им се уклапа.

Е сад, питање је да ли је Морача само етапна станица на путу од Потарја до Централне Србије, или је и ту било M205 некада. У сваком случају, верујем да је више нема толико у тим крајевима. Или су нестали, или су се раселили (уколико нису просељеници, наравно). Овакви топоними можда говоре да су били дуже на том простроу.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1512 послато: Децембар 19, 2016, 12:53:35 поподне »
Зна ли неко о којим Јоксимовићима из Бијелог Поља је реч? Да их тестирамо. :)




Занимљив пример "етничког раслојавања" Крича





За дробњачке Лаловиће се каже да су из Бањана, од братства Миљанића(?)


Извор: Др Петар Влаховић, "Кричи и зачеци њиховог етничког раслојавања"

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1513 послато: Децембар 19, 2016, 01:07:58 поподне »




За дробњачке Лаловиће се каже да су из Бањана, од братства Миљанића(?)


Извор: Др Петар Влаховић, "Кричи и зачеци њиховог етничког раслојавања"


О којим Гускама и Лаловићима је реч?


У Пиви су живели Лаловићи и Гусићи. Према легенди Гусићи у Сињцу нису хтели да дају земљу за пивски манастир па је стари Гуско бачен у Око. Кад дођем кући погледаћу како тачно иде легенда. А Лаловићи су старо братсво од којег потиче један број породица у Пиви (Делићи, Радовићи, Лондровићи, Таловићи), живели у Плужинама

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1514 послато: Децембар 19, 2016, 01:13:49 поподне »
Интересанто да и Влаховић оставља две опције за Криче: полуроманизовани Илири, или ранословенски слој.



Кричи би се могли уклопити у тај ранословенски слој, о чему је писао и Небо раније, али данас имамо генетику која их јасно одваја од словенског севера.


Још један наш аутор има сличну теорију:

"Првобитно око Солуна, а доцније у Тесалији живело је племе Велегезити. Могуће је да се и у предањима о старом становништву очувало име понеке мање племенске јединице. Такво једно племе могли су бити Кричи око Таре и Лима, које су потисли Дробњаци, али су оставили трага у имену предела Кричка на десној обали Таре."

Алекан Јовановић, "Споменица двадесетпетогодишњице ослобођења Јужне Србије"

Ипак, чини се да Алекан "помало" Србује, пошто је сва балканско-словенска племена (па и она у Грчкој) означио као српска, а и саме Криче повезао са Словенима. :)



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1515 послато: Децембар 19, 2016, 01:15:42 поподне »

О којим Гускама и Лаловићима је реч?


У Пиви су живели Лаловићи и Гусићи. Према легенди Гусићи у Сињцу нису хтели да дају земљу за пивски манастир па је стари Гуско бачен у Око. Кад дођем кући погледаћу како тачно иде легенда. А Лаловићи су старо братсво од којег потиче један број породица у Пиви (Делићи, Радовићи, Лондровићи, Таловићи), живели у Плужинама

Гуске су изумрли у Дробњацима. За Лаловиће се и ја питам. Требали би бити Бањани.

Инче, Гуски и Гускића има по БиХ. Славе Ђурђевдан и Никољдан, па верујем да би могли бити у вези са дробњачким Гускама, тј. Кричима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1516 послато: Децембар 19, 2016, 02:52:18 поподне »

О којим Гускама и Лаловићима је реч?

Ипак и Лубурић помиње те Лаловиће (Лаовиће) из Потарја. У Дробњаку има још Лаловића (па и оних пореклом из Бањана), тако да нису сви род. Биће да је Влаховић погрешио, тј. да је мислио на Лаовиће.


Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1517 послато: Децембар 21, 2016, 07:55:00 поподне »
За Криче J2b M205 и није толико битан распоред J2b1, тј. генерално J2b на Балкану, колико је значајан распоред конкретно те гране са 392=12, која је PH4306+.

На југу Балкана има још J2b1 али она, по свему судећи (бар ови што су тестирани) није блиска Кричима, зато што су њени припадници негативни на PH4306 (предак пре више од 5000 год.). Овој грани припада један Грк, а вероватно и Влах с југа Албаније, који има идентичан хаплотип.

Мапа кричког хаплотипа (DYS392=12).



Зеленом бојом означени су потврђени J2b1 392=12, док су светлозеленом означени потенцијални припадници кричког кластера, односно људи који поседују препознатљиву комбинацију маркера, али им фали маркер 437, који је генерално веома важан за M205.

Мапа је направљена на основу података из јавних база, као и анонимних истраживања где је позната локација и евентуално националност тестиране особе.

напомена: на простроу централне Европе, постоје J2b2 хаплотипови који на првих 12 маркера поседују исту комбинацију као и Кричи J2b1, па стога могу бити упитни ови Немци и Итлијани, иако постоје добре шансе да су управо M205.

На основу мапе се може закључити да Кричи M205 имају више Y-DNK рођака северно, што и није баш карактеристика староседелачких хг са Балкана. Наиме, иако припадници E1b, ист. R1b и J2b2 имају пуно поклапања у Централној Европи, исто тако имају значајан број "днк рођака" (често доста већи) на простору јужног Балкана.

Једна ствар која је свакако вредна пажње су вероватно и Турци (Анадолци генерално) који припадају кричком кластеру. Код анадолских Грка је ова грана присутна са 1.2% (узорак 89), док је код Турака из Сарајева (порекло Анадолија) пристуна са 1% (узорак 100). Ако овоме додамо потенцијалне "Криче" у Анталији и код Турака из Немачке (тачка у цент. Анадолији) онда то дефинитивно нешто значи.

Јако је битно и то што се, до сада, овај хаплотип J2b1 не појављује на простору Албаније и Грчке, а узорак уопште није мали ако узмемо у обзир све анонимне базе, као и FTDNA.

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1518 послато: Децембар 21, 2016, 10:49:27 поподне »
Кричке - симбол једног нестанка | Српски лист
www.srpskilist.net

Младен Стевановић
КРИЧКЕ – СИМБОЛ ЈЕДНОГ НЕСТАНКА
 
Ретко које место на Балкану се може похвалити символиком каквом зрачи једно мало село недалеко од Дрниша, до 1995. у саставу Републике Српске Крајине, а данас у Хрватској. На реци Чиколи у крашком Петровом пољу, на неких три стотине метара надморске висине, Кричке су типично насеље овог дела света. Но, што га разликује од суседних села јесте историја која је, заправо, повест Српског народа на простору Далмације у малом.
Село носи име по братству, Кричкама, које га је основало највероватније у 15. веку, од избеглица из Дробњака. Губитак српских земаља током 16. и каснијих векова доноси нове избеглице из Босне и Херцеговине, те 1738. (према римокатоличким изворима) Кричке добијају своју Православну цркву Св. Георгија. Римокатоличке цркве у Кричкама није било све до 1990, али је зато било унијата још у првој половини 19. столећа, и ту заправо и почиње наша прича.
 
Поглед на Кричке данас
Према казивању епископа Никодима Милаша у књизи Православна Далмација, унијатска црква у Петровом пољу појавила се 1831, када је сеоски старешина Кричака тужио дрнишком суду сеоског свештеника Петра Кричку због немарности и конкубината. Тужба је била прослеђена Епископу Рајачићу, који је свештеника преместио у другу парохију и наложио му да остави љубавницу. Кричка међутим није желео да напусти село коме су његови преци дали име, те је са још једним свештеником из села Баљака наставио по старом. Епископ Рајачић их је 28. јула 1831. године обојицу јавно казнио, а на њихово место поставио свештенике из оближњих епархија. Но, Петар Кричка уточиште тражи у Задру код гувернера далматинског, али како је и мешовита гувернаторско-црквена комисија утврдила да је заиста крив за оно за шта је оптужен, сада већ бивши свештеник проналази друго решење. Заједно са попом Марком Бусовићем из Баљака одлази поново гувернеру Лилијенбергу, са жељом да постану римокатолици!
Жеља им је испуњена и не само да нису предали своје епархије свештеницима који су их заменили, већ су наставили са богослужењем, правдајући се да тиме сузбијају Рајачићеву самовољу. Не знајући да су им пароси постали римокатолици, неки од мештана оба села им пружају подршку, несвесно учествујући у нечем што ће се наставити пуних сто седамдесет година. (Нажалост, сведочења многих Срба из Хрватске потврђују да се у неким местима и данас тако добија посао, док текуће успостављање ‘‘Хрватске православне заједнице’‘ не показује да је ‘‘Црква у Хрвата’‘ ишта променила у свом приступу према припадницима првотне хришћанске вере).
 
Црква Светог Ђорђа у Кричкама
Све се одвило тако да је главни кривац постао Епископ Рајачић, јер је тобоже ‘‘бранио становништву Кричка и Баљака да пређу у унијатску цркву’‘ према писму гувернера Лилијенберга, који подсећа да је то право сваког становника, а да је дужност свих поданика Његовог Величанства да унијате помажу и заштите. Већ 8. марта 1832. у општини дрнишкој било је 46 унијата, од чега 21 у Кричкама. На протесте епископа Рајачића Бечу као одговор је стигла одлука да се саграде, о државном трошку, две унијатске цркве у Кричкама и Баљцима. Права позадина целог догађаја најбоље се види из једног летописа:
‘‘Крички и Бусовићу, првоме у Кричкама a другоме у Баљцима, требало je створити својих шљедбеника, да би могли оправдати пред губернијумом своје обећање да ће све православне Петрова поља обратити у унијатство. Губернијум je та два попа потпомагао новцем и својом протекцијом, само да им посао олакша и подигне углед у народу’‘.
Иако је надлежно свештенство Српске православне цркве покушавало да заустави унијаћење, већ је 1837. у три парохије унијата било 459, довољно да се од њих сачини једно потпуно унијатско село. Ако узмемо у обзир наставак политике према православном и уопште српском становништву у Аустрији и касније Аустро-Угарској, лако се да закључити да је НДХ, у ствари, још тада зачета.
Такође занимљив је и податак да су управо догађаји у Кричкама инспирисали Сима Матавуља да напише приповетку Пилипенда – за дивно чудо и данас део школског програма. Њена радња дешава у селу К, географским положајем и тамошњим дешавањима неодољиво налик Кричкама. У Пилипенди је можда и најбоље описано како су одређени кругови прво верски, а потом и национално убијали један народ. Јер, ко за глади није желео да узме џак брашна под условом да постане унијат, и тиме трајније реши питање опстанка своје породице, суочавао се са многим невољама.
Занимљиво је и то да се недалеко од Крички налазе и Чавоглаве, родно село познатог нео-усташког певача Марка Перковића Томпсона.
Но, ако узмемо у обзир шта се догађало у оближњим селима и чињеницу да православних Перковића још увек има, а нарочито у Црној Гори одакле су и дошли оснивачи Кричака, коцкице се саме могу сложити.
Данас, према попису 2001. у Кричкама има свега 83 Срба. Сто седамдесет година раније Срби су чинили апсолутну већину у том и многим другим селима, у којима Хрвата безмало и није било.
Кричке нам остају свима за наук и опомену. Јер оно што је тамо тако давно и тако отворено започето наставља се и данас. На нама је, међутим, да поучени искуством Пилипа Бакљине изаберемо нашег, ‘‘српског ‘Риста’ ‘’ и наставимо борбу која није нимало лака, засновану на Завету на Чојство и Јунаштво који нас је пронео кроз сва искушења прошлости, и који ће нас, будемо ли се њега држали, чувати и у будућности.
 

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Кричи J2b-M205>Y22066
« Одговор #1519 послато: Децембар 21, 2016, 10:58:56 поподне »
Кричке - симбол једног нестанка | Српски лист
www.srpskilist.net

НАПОМЕНA МОМЧИЛА СЕЛИЋА
 
Кричке би, по свој прилици, ваљало повезати пре свега са дурмиторским Кричима, које су дошљаци на Дурмитор, херцеговачки Новљани, већ од 6. века потискивали ка другим крајевима. Ево шта о њима пише Андрија Лубурић, српски етнограф у својој књизи о Дробњацима, објављеној 1929. у Београду и посвећеној његовом учитељу Јовану Цвијићу:
‘‘Успомена на старо становништво Криче или Кричкове живи код доброг дела нашег народа, а нарочито оног дела који станује око река Таре и Лима. О њима има много замагљених прича и оне су најстарија реминисценција на старо становништво, које су у тим крајевима затекли први српски досељеници. Дугим и детаљним испитивањем и проучавањем постанка најстаријих наших племена у црногорској Херцеговини дошли смо до многих података о Кричима и њиховом простирању у време насељавања Срба у Херцеговину, као и о њиховој даљој судбини.
… Према причању најбољих памтиша и познавалаца етничке прошлости херцеговачких племена, Кричима се називао онај део Матаруга који се после првог српског надирања у Доњу Херцеговину и погибије матарушког краља Сумора повукао у крајеве око реке Таре. Они су се, причају, простирали на запад до Јелеча и Сутјеске код Фоче, а на исток до данашње вароши Колашина. Нисам могао сазнати границе њихова простирања према северу. Врло је вероватно, да су тада Кричи држали већи део бившег Новопазарског санџака. Име Старом Влаху долази, по моме мишљењу, од старог становништва, од којих су остатак данашњи Кричи. Предање каже, да су Кричи имали вароши у Пљевљима и Фочи и да им је седиште највеће власти било у Пљевљима. Они су мрзели Србе као освајаче, а нарочито због тога што су их ови сматрали као инфериорнији народ, који су таманили на све могуће начине. Отуда су борбе између њих и Срба биле не само дуге, него и толико крваве и дивљачне да су остале у живој народној успомени и до данашњег дана. Поред тога, досељење Срба и прве борбе с Кричима биле су епохалан догађај у историји оба народа, што је у знатној мери појачавало одржавање успомена на поменуте догађаје.
Као што смо пре рекли, Криче сматрају за део народа Матаруга. Ово име Кричи су, прича се, добили од Срба, који су их тако назвали по томе што су, веле, они ‘‘кричали’‘ кад говоре. Бар је тако изгледало тим првим Србима. Тај назив, Кричи, проширио се на цео тај део Матаруга који се груписао северно од Таре. Временом су и они овај назив примили, а доцније се по њима назвала ‘‘Кричком’‘ област коју су насељавали. Доцније се овај назив локализовао на данашњи Кричак у Потарју. Ово локализовање изведено је пре 13. века. То дознајемо из једне повеље краља Стефана Уроша I, писане око 1260, у којој се каже да се село Прошћење граничи са Кричком.
Нићифор Дучић пишући о Колашину каже да се цео тај предео звао Кричак по становништву које у њему становало и да је имао своје војводе који су се презивали Кричковићи, а да се данас Кричком назива само један мањи предео између Пљеваља и Бијелог Поља.