Аутор Тема: Неколика (техничка) питања у вези грбова  (Прочитано 1376 пута)

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Неколика (техничка) питања у вези грбова
« послато: Септембар 20, 2018, 11:21:38 пре подне »
Поштовање,

Извињавам се ако беспотребно отварам тему у случају да су нека од ових питања већ расправљана на другим темама, форум је обиман а моје знање о свему овоме свеже и скромно.
Оно што ме интересује јесте:
1. Регистровање грба. Шта заправо значи регистровање грба? Да ли неко има право да користи свој грб ако није регистрован? Где се регистовање може извршити? Приметио сам да постоји више "места" за регистовање грбова, да ли су нека "легитимнија" од других?
2. Породични грбови. Ако неко региструје свој породични грб, а нико не може користити исти грб као неки други грбоносац (ако сам то добро схватио, ако не исправите ме) да ли то значи да ће моја деца морати да измене грб који сам ја регистровао да би га користили? Да ли друга грана моје породице мора изменити грб који сам ја регистровао да би га користила, иако грб "прича исту мпричу" о породици?
3. Хералдички уметници. Да ли грб мора бити израђен од стране неког хералдиког уметника, или га може израдити било ко, док год је у складу са хералдичким правилима? Каква су ваша искуства са појединим уметницима, да ли је разлика међу њима само у стилу или и у нечему другом?
  . Да ли постоје неки "забрањени елементи" на грбу, ван "општих" типа двоглави орао са оцилима?
4. Цене. Увек је непријатно причати о новцу, али ја АПСОЛУТНО НЕМАМ ПРЕДСТАВУ колико било шта кошта: регистровање грба, његова израда... Свестан сам да све варира од компликованости израде грба, потребног времена, разраде идеје и слично, али каква су ваша искуства (и што се тиче израде и регистровања)?

Хвала унапред.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неколика (техничка) питања у вези грбова
« Одговор #1 послато: Септембар 21, 2018, 10:14:28 пре подне »
Поштовање,

Извињавам се ако беспотребно отварам тему у случају да су нека од ових питања већ расправљана на другим темама, форум је обиман а моје знање о свему овоме свеже и скромно.
Оно што ме интересује јесте:
1. Регистровање грба. Шта заправо значи регистровање грба? Да ли неко има право да користи свој грб ако није регистрован? Где се регистовање може извршити? Приметио сам да постоји више "места" за регистовање грбова, да ли су нека "легитимнија" од других?
2. Породични грбови. Ако неко региструје свој породични грб, а нико не може користити исти грб као неки други грбоносац (ако сам то добро схватио, ако не исправите ме) да ли то значи да ће моја деца морати да измене грб који сам ја регистровао да би га користили? Да ли друга грана моје породице мора изменити грб који сам ја регистровао да би га користила, иако грб "прича исту мпричу" о породици?
3. Хералдички уметници. Да ли грб мора бити израђен од стране неког хералдиког уметника, или га може израдити било ко, док год је у складу са хералдичким правилима? Каква су ваша искуства са појединим уметницима, да ли је разлика међу њима само у стилу или и у нечему другом?
  . Да ли постоје неки "забрањени елементи" на грбу, ван "општих" типа двоглави орао са оцилима?
4. Цене. Увек је непријатно причати о новцу, али ја АПСОЛУТНО НЕМАМ ПРЕДСТАВУ колико било шта кошта: регистровање грба, његова израда... Свестан сам да све варира од компликованости израде грба, потребног времена, разраде идеје и слично, али каква су ваша искуства (и што се тиче израде и регистровања)?

Хвала унапред.

Здраво Антонине,

Покушаћу да одговорим на твоја питања најбоље што знам.

Пре свега, правила која се односе на хералдику дефинисана су или имају своју традицију различито за сваку земљу. Иако су у највећој мери та правила иста, постоје ипак неке разлике од земље до земље, па је за прецизне одговоре потребно специфицирати о којој земљи причамо.

Но да кренем редом:

1. Регистровање грба има смисла у земљама у којима је хералдика препозната законом, попут Енглеске, Шкотске, ЈАР... У таквим системима регистар грбова је такође утврђен законом и представља отприлике оно што представља катастар у случају земљишних поседа. У регистру грбова се дакле евидентира посед над одрећеним грбом од стране грбоносца.
Приватни регистри служе искључиво да би неко негде евидентирао да употребљава и полаже право на одређени грб. Такви регистри немају никакав значај осим можда у доказивању права првенства на исти грб (дакле, датума када се неко први пут позвао на право на грб). Али исту снагу би у том смислу имало објављивање грба на друштвеној мрежи или у неком јавном медију. Постоје интернет сајтови и Фејсбук групе где се може бесплатно регистровати грб а приватни регистри који наплаћују своју услугу у односу на њих немају баш никакву предност нити већи легитимитет. Но регистар може да пружа и услугу израде текстуалног блазона, емблазона или чак комплетно осмишљавање  грба у сарадњи са будућим грбоносцем, што посебно наплаћује, али то је већ друга тема. Исто то ти може урадити и хералдичар који нема везе са неким регистром.
Право на усвајање и употребу грба нема никакве везе са регистрима. Грб може усвојити и користити свако, без обавезе регистрације, што у Србији, где хералдика није нити је икад била законски регулисана, многи грбоносци и чине. Код нас постоје два приватна регистра за које знам и који наплаћују своје услуге. То су Српско хералдичко друштво Бели орао и Одбор за хералдику при Центру за истраживање православног монархизма. Оба регистра папрено наплаћују регистрацију. ЦЗИПМ захтева да се код њих ради и емблазон.
Бесплатну регистрацију грбова ради сајт http://ngw.nl а као што рекох, има и неких Фејсбук група.

2. У већини земаља грб у једном моменту може користити један грбоносац. То значи да би твоја деца за твог живота морала имати диференциран грб. У неким земљама, као што су Енглеска и Шкотска, правила диференцирања грбова су такође била уређена законима који су прописивали такозване ознаке каденције. Након смрти грбоносца један од његових потомака може усвојити грб идентичног блазона, што се у поменутим случајевима где се користе систем каденције своди на уклањање ознаке каденције. У случају наше хералдике има основа да се размишља о "племенском" грбу јер таква традиција има упоришта у илирској хералдици. Иако је илирска хералдика у основи апокрифна и настала на основу фалсификованог грбовника, логично је претпоставити да је била ипак заснована на некаквој хералдичкој традицији ових простора. Да би се помирила јака жеља за братственичким грбом која постоји код наших људи и правила класичне хералдике да је грб јединствено обележје једног грбоносца, многи наши познаваоци хералдике заговарају идеју да се диференцијација грба код нас врши само изменом челенке уз задржавање штита без измена.

(наставак у другој поруци...)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Неколика (техничка) питања у вези грбова
« Одговор #2 послато: Септембар 21, 2018, 10:18:24 пре подне »
(наставак претходне поруке)

3. Грб не мора да ради хералдички уметник. Ја сам сам радио свој. Битно је да је у складу са хералдичким правилима. Постоје и неки неписани стандарди који се тичу естетике и пропорција али они нису обавезни. Избор хералдичког уметника је највише ствар твог укуса а вероватно и цене :)

3а. Нема неких стриктно забрањених елемената али стављање неких шаржи на грб представља неукус. Као што си поменуо, стављање владарских или достојанственичких обележја која не прикладе грбоносцу, није у реду. Ја сам лично и велики противник "модернизације" садржаја блазона. У принципу нико не брани да се стави мобилни телефон на грб али би се по мени радило о крајњем неукусу и банализовању концепта хералдике.

4. Код нас, ако хоћеш да ти грб ради неко од препознатих хералдичких дизајнера (увек ми је тешко да напишем уметника :) ), то ти је било око 300EUR са све регистрацијом у приватном регистру. Издавање потврде о хералдичкој исправности са израдом текстуалног блазона, без израде грба и без регистрације, било је око 50EUR.

Ето, толико. Нека ме остали допуне ако сам нешто пропустио или ако имају другачије мишљење.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Неколика (техничка) питања у вези грбова
« Одговор #3 послато: Септембар 21, 2018, 12:19:09 поподне »
Хвала, то су углавном били подаци који су ме интересовали а које нисам могао да нађем овако "чепркајући" по Интернету.
Па добро (како за кога), леп је то новац за дизајнера. Мада ипак, има неку драж да се то све бар чини некако званичним у односу на то да седнеш и сам урадиш  :D Мислим, за онога ко не уме сам, на пример ја.  ;D