Аутор Тема: Грб Кумодража  (Прочитано 29676 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #80 послато: Март 14, 2018, 12:56:49 пре подне »
Било како да било, око овога има још дооооста посла, ако ништа друго макар смо мало подстакли расправу и ”хералдисали” о грбу Кумодража.  :D ;)

Верујем Млађу, човеку са искуством, али исто тако мислим да је већ направљен велики искорак. Лично, овако нешто једноставно, а оригинално, одавно нисам видео.



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #81 послато: Март 14, 2018, 01:09:27 пре подне »
Верујем Млађу, човеку са искуством, али исто тако мислим да је већ направљен велики искорак. Лично, овако нешто једноставно, а оригинално, одавно нисам видео.



Иза наведенога, добра екипа стоји. ;)

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #82 послато: Март 19, 2018, 10:22:04 поподне »
Вратио сам се, али сам променио значења хералдичких симбола. Лучна греда представља брдо Торлак, војводска круна значи да је Кумодраж родно место војводе Степе Степановића, небодери значе или да је Кумодраж део Београда, великог града, или су установе, док лав са сабљом представља војводу Степу и његову сабљу или/, а и потпуну посвећеност Кумодража војводи Степи.



Како вам се чини?
« Последња измена: Март 19, 2018, 10:27:31 поподне Чонопљанац »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #83 послато: Март 19, 2018, 11:38:12 поподне »
Како вам се чини?

Као 50 Shades of Grey. ;D

Иако морам признати да ми се идеја са зградама донекле допада у својој оригиналношћу, коју бих додуше гледао свести на мало апстрактинији ниво, мислим да су предлози развијени након првих предлога, ипак нас одмакли од почетка... и да размишљање треба наставити на њима. ;)

Осим тога, у приложеним примерима, да занемаримо лава који би требао бити неке одређене боје, користио си и у хералдици непостојеће или спорне боје, сиву и наранџасту. Питање је и која је тачно ова боја до пурпутне. Али то је можда питање за другу тему.

У сваком случају, ако је потребно, још једном да се подсетимо последњих предлога. :)




Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #84 послато: Март 20, 2018, 08:38:28 пре подне »
Иако морам признати да ми се идеја са зградама донекле допада у својој оригиналношћу, коју бих додуше гледао свести на мало апстрактинији ниво, мислим да су предлози развијени након првих предлога, ипак нас одмакли од почетка... и да размишљање треба наставити на њима. ;)

Онда ћу да смањим број предлога:



Онда... Који је од ових мојих једанаест предлога за грб Кумодража најбољи?

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #85 послато: Март 20, 2018, 10:53:38 пре подне »
Вратио сам се, али сам променио значења хералдичких симбола. Лучна греда представља брдо Торлак, војводска круна значи да је Кумодраж родно место војводе Степе Степановића, небодери значе или да је Кумодраж део Београда, великог града, или су установе, док лав са сабљом представља војводу Степу и његову сабљу или/, а и потпуну посвећеност Кумодража војводи Степи.

[img]

Како вам се чини?

Ја бих мало све ово поједноставио...одговарајућа хералдичка шаржа која апстрактно алудира на небодере, могла би бити: d’azur semé de billettes d’or.
Лава са мачем и круну бих спојио у једно...то јесте крунисани лав.

Штит бих подијелио луком испупченим на горе...Торлак, брдо, итд.
« Последња измена: Март 20, 2018, 10:57:19 пре подне млађо »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #86 послато: Март 20, 2018, 11:08:45 пре подне »
Ја бих мало све ово поједноставио...одговарајућа хералдичка шаржа која апстрактно алудира на небодере, могла би бити: d’azur semé de billettes d’or.
Лава са мачем и круну бих спојио у једно...то јесте крунисани лав.

Штит бих подијелио луком испупченим на горе...Торлак, брдо, итд.

Драго ми је што могу да поделим исто ово мишљење са млађом. :)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #87 послато: Март 20, 2018, 05:31:31 поподне »
Онда ћу да смањим број предлога:



Онда... Који је од ових мојих једанаест предлога за грб Кумодража најбољи?

Добро је!
Што мање тих зграда-мање ће подсећати на Нови Београд!
Црвену волим!
Можда послушати савет врсних хералдичара!
« Последња измена: Март 20, 2018, 05:50:59 поподне Amicus »

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #88 послато: Март 20, 2018, 11:49:24 поподне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:


Предлог број 1


Предлог број 2


Предлог број 3


Предлог број 4


Предлог број 5

Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #89 послато: Март 20, 2018, 11:54:12 поподне »

Предлог број 2

Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Број 2! ;)



mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #90 послато: Март 21, 2018, 12:07:59 пре подне »
Број 2! ;)


Може двица, али онај небодер има бити макнут...или изабрати неку одговарајућу шаржу.
Наравно слагање тикнтура и метала треба средити, тренутно није баш по Пе-еСу....види греду и лава који не испуњавају правила слагања тинктура и метала.
« Последња измена: Март 21, 2018, 12:09:40 пре подне млађо »

mladjo

  • Гост
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #91 послато: Март 21, 2018, 12:22:01 пре подне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:



Предлог број 3




Можда бих ипак изабрао 3 јер круна Војводе на почасном мјесту...а не онај небодер.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #92 послато: Март 21, 2018, 12:31:38 пре подне »
Постоји елегантно решење за небодер, мада разумем шта је Чонопљанац хтео да постигне, али то није поента хералдике.

Предлажем Чонопљанцу да прелиста неки познати грбовник, можда нађе прикладније релације за своју идеју, од ове постојеће.

Можда овај Штрелов може послужити као инспирација?

Ströhl - Städtewappen



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5310
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #93 послато: Март 21, 2018, 01:01:31 пре подне »
Сада, само одаберите један од пет предлога:
...
Хоћете ли урадити тај кратак послић?

Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.


Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #94 послато: Март 21, 2018, 06:17:24 пре подне »


Предлог број 3

[/quote]

Предлог број 3.

Зашто? Јер је круна Војводе на почасном месту...а не онај небодер. Ту делим Млађино мишљење, мада сам ја само маштовити лаик а он стручњак колико видим!

Али, и тај један небодер је сасвим довољан да симболизује урбани део Кумодража и његову даљу, неминовну урбанизацију (на моју жалост)!



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #95 послато: Март 21, 2018, 06:19:42 пре подне »
Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.



Ово је с ј а ј н о!

Ван мреже Чонопљанац

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 28
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #96 послато: Март 21, 2018, 12:33:49 поподне »
Сада вам представљам четири моја коначна предлога за грб Кумодража:


Коначан предлог за грб Кумодража број 1


Коначан предлог за грб Кумодража број 2


Коначан предлог за грб Кумодража број 3


Коначан предлог за грб Кумодража број 4

Изаберите један од четири коначна предлога за грб Кумодража. И желим да вам кажем да лав није у природним бојама него браонске боје (Brunâtre) и наоружан црвено (Gules). Надам се да ово решава проблем.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #97 послато: Март 21, 2018, 12:36:40 поподне »
Мала напомена- у случају војводе Степе, војвода је официрски чин (српски израз за маршала), а не племићка титула. Зато се не може изражавати хералдичким коронетом.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5310
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #98 послато: Март 21, 2018, 12:45:11 поподне »
Пошто видим да си се већ определио око шаржи и концепта штита, ја бих дао само пар сугестија.
- Да би се испоштовало хералдичко правило слагања боја заменио бих сребрну плавом. Нека плава представља урбану страну Кумодража а зелена ону сеоску.
- Зграду би могао стилизовано приказати.

Можда још један предлог, надам се да Чонопљанац неће замерити. Пошто и лав и круна треба да асоцирају на војводу Степу, једно је сувишно. Хералдичка естетика не цени када се исто значење симболички представља више пута. Предлажем Чонопљанцу да уклони на пример лава, који се у комплетну композицију не уклапа баш најбоље. На црвењском путу је рекао (рекла?) да је Кумодраж познат по својим баштама, па би се то могло на грбу представити. Рецимо једним лепим цветом тролиста. Зашто баш тролист? Нека буде по једна латица за свако од три насеља Кумодража:


Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Грб Кумодража
« Одговор #99 послато: Март 21, 2018, 12:50:26 поподне »
Имаћеш дакле урбану, Београдску, страну Кумодража са својим градским насељима и сеоску са својим баштама. Спаја их "крива улица" која уједно симболизује брдо Торлак а над обема се надвија слава војводе Степе.

Сјајно, Ојлеру! :D